بنای چهار طاقی بازه هور

بنای سنگی چهار طاقی در فاصله ی تقریبی 80 کیلومتری جنوب شهر مشهد و در نزدیکی روستای رباط سفید (کنار جاده ی قدیم مشهد – تریت جام) واقع شده است؛ این بنای سنگی براساس تحقیقات و شواهد به دوره ی ساسانی متعلق است. بنای چهار طاقی بازه هور دارای یک گنبد مرتفع و همچنین دارای سه ورودی می باشد.

مسجد 72 تن شهر مشهد

اثر تاریخی مقبره امیر غیاث الدین ملک شاه در بازار بزرگ شهر مشهد واقع شده است؛ این مسجد از بناهای مهم قرن نهم هجری قمری می باشد. مقبره امیر غیاث الدین ملک شاه مشتمل بر دو مناره، یک ایوان و یک فضای چهار طاقی با یک گنبد دوپوش می باشد. بنای کنونی مسجد 72 تن در ابتدا مقبره ای بوده است که بین سال های 807 تا 817  توسط امیر غیاث الدین برای خود بنا شده است و در دوره های بعد این بنا، به مسجد تبدیل شده است. هم اکنون این اثر تاریخی باشکوه به مسجد 72 تن شهر مشهد معروف است.

مصلای پایین خیابان

مصلای پایین خیابان براساس شواهد تاریخی در سال 1087 هجری قمری بنا شده است و در حاشیه ی بلوار مصلی در قسمت شرقی شهر مشهد واقع شده است. ساختمان این بنای تاریخی از یک گنبد آجری، یک ایوان بلند و نیز دو رواق در طرفین آن ایوان تشکیل شده است؛ همچنین این بنای تاریخی دارای مقرنس های گچی و کاشی کاری های معرق می باشد. مصلای تاریخی پایین خیابان شهر مشهد، قرار است در آینده ای نزدیک به مجموعه ی تاریخی و فرهنگی تغییر کاربری دهد.

گنبد سبز شهر مشهد

در اوایل دوره ی قاجار، باغ خونی در بخش جنوبی شهر مشهد و خارج از حصارهای شهر با وسعتی در حدود 6/5 هکتار ساخته شده است؛ به دلیل وجود چشمه ای در باغ، این باغ به باغ خونی یا باغ چشمه معروف و مشهور شده است. باغ خونی دارای سه عمارت مستقل می باشد که در حال حاضر دو ساختمان آن تخریب شده است. در برخی از روایات و گزارشات تاریخی آمده است که در سال 1912 میلادی یا 1330 شمسی از این باغ، مسجد گوهرشاد مشهد را به توپ بسته اند. باغ چشمه در محدوده ی خیابان عنصری و در ضلع شمال شرقی میدان بسیج واقع شده است.

روستای پاژ

روستای پاژ در 15 کیلومتری شمال شهر مشهد و در تقاطع جاده کارده به کلات نادری واقع شده است؛ روستای پاژ، زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی می باشد. دو تپه ی باستانی و تاریخی در میانه ی روستای پاژ و در فاصله ی 700 متری شمال غربی روستا وجود دارد که به بقایا و اثار روستای پاژ قدیم مربوط است و این ها دلیلی است بر تداوم حیات مدنیت در منطقه ی خراسان و پاژ در سده های اولیه ی بعد از ظهور اسلام تا قرن نهم و دهم هجری.

آرامگاه اولین پادشاه سلسله افشاریان

اولین پادشاه سلسله افشاریان یعنی نادر شاه افشار، پادشاهی است که با پایمردی و رشادت های خود، کشور ایران را از انحطاط حکومت صفویان و نیز تسلط افغان ها بر کشور نجات داد. نادرشاه افشار در آخر عمر خود، دچار برخی تندخویی هایی شد و این اتفاق باعث شد تا در سال 1160 هجری قمری به دست یکی از سرداران سپاه خود کشته شود. نادر شاه در زمان حیات خود، برای خود آرامگاهی همچون بنای تاج محل هندوستان تدارک دیده بود اما این اتفاق باعث شد تا نتواند کار ساخت این بنا را به پایان برساند. بنای کنونی آرامگاه نادر شاه افشار در سال 1340 هجری شمسی به پایان رسید. بنای آرامگاه فعلی نادر شاه افشار شامل فضاهای زیر می باشد: اتاق آرامگاه بنا، راهروهای آرامگاه، تالار موزه، تالار پذیرایی آرامگاه، باغ و نیز آب نماهای موجود در باغ و جوی های سنگی می باشد. مجسمه ی نادرشاه سوار بر اسب از جنس مفرغ و با طراحی هنرمند معاصر ایرانی، اوبوالحسن صدیقی ساخته شده است که ریخته گری این مجسمه در ایتالیا انجام شده و هم اکنون نیز متصل به ارامگاه نادر شاه افشار می باشد.

اگر قصد سفر به مشهد را داشتید پیشنهاد می کنیم با تور مشهد به این شهر مقدس سفر نمایید تا راهنمای تور شما را با مناطق گردشگری این شهر آشنا نماید.

مقبره ی پیرپالان دوز شهر مشهد

مقبره ی پیرپالان دوز در سال 985 هجری قمری و در شمال شرقی حرم مقدس رضوی قرار گرفته است و متعلق به عارف بزرگ قرن دهم هجری، محمد عارف عباسی می باشد. بنای مقبره ی پیرپالان دوز به صورت چهار ضلعی بوده و همچنین دارای یک ایوان آجری زیبا و یک گنبد پیازی شکل می باشد. در داخل این بقعه، نقاشی هایی زیبا و باشکوه از دوران صفویه وجود دارد. بنای مقبره ی پیرپالان دوز با کاشی های فیروزه ای رنگ ساده تزیین شده است.

مدرسه ی صالحیه نواب مشهد

بنای مدرسه ی صالحیه نواب در سال 1086 هجری قمری و در دوره ی سلطنت شاه سلیمان صفوی ساخته شده است. این بنا در خیابا شیرازی شهد مشهد واقع شده است و لازم به ذکر است که پس از تغییرات معماری گسترده، تجدید بنا شده است. بنای مدرسه ی صالحیه نواب مشهد شامل دو طبقه و نیز 75 حجره می باشد که با استفاده از کاشی های الوان تزیین شده است.

مدرسه ی میرزا جعفر شهر مشهد

مدرسه ی میرزا جعفر در سال 1059 هجری قمری به همت شخصی خیر به نام میرزا جعفر سروقدی ساخته شده است؛ این بنا در ضلع شمالی صحن انقلاب شهر مشهد واقع گردیده است. بنای مدرسه ی میرزا جعفر از با ارزش ترین بناهای دوره ی صفویه  به شمار می آید؛ همچنین این بنا در سال 1285 هجری قمری با استفاده از کاشی های سبک معماری و نیز معرق به صورت بسیار ممتاز و منحصر به فردی تزیین شده است.

مصلی طرق شهر مشهد

مصلی طرق به صورت یک رباط دو ایوانی در ابتدای جاده ی ارتباطی شهر مشهد – نیشابور واقع شده است؛ این رباط دارای دو کاروانسرا متعلق به دوره ی صفویه و قاجاریه می باشد. اهمین رباط مصلی طرق در این موضوع است که در گذشته این منطقه به عنوان آخرین منزل شهر مشهد، محلی برای وداع و یا استقبال به شمار می آمد.

حمام شاه

حمام مهدی قلی بیک و یا حمام شاه در سال 1027 هجری قمری و به همت شخصی به نام مهدی قلی بیک (امیر آخور باشی شاه عباس صفوی) و به نام یکی از امرای تیموری معروف ساخته شده است؛ حمام شاه نزدیک به مسجد 72 تن امروزی و در راسته ی بازار بزرگ شهر مشهد واقع شده است. حمام مهدی قلی بیک مجموعه ای از فضاهای گوناگون و متعدد می باشد و می توان گفت زیباترین و در عین حال بزرگ ترین قسمت آن، بخش بینه حمام می باشد با تزیینات نقاشی منحصر به فرد و هشت ستون سترگ.

برج اخنگان

بنای میل اخنگان به صورت یک بنای هشت ضلعی و در قرن نهم هجری، در روستایی به همین نام و در فاصله ی 32 کیلومتری شمال شهر مشهد واقع شده است. برج اخنگان متعلق به دوره  ی تیموری می باشد. لازم به ذکر است این بنا دارای یک گنبد مخروطی شکل و نیز آجرکاری هایی بسیار هنرمندانه و همچنین باشکوه می باشد.

شتر سنگ

سنگ نگاره ی شتر سنگ نزدیک به روستای درخت بید و در کناره ی راه مشهد – شاندیز واقع شده است؛ این سنگ نگاره ی کهن بر روی سنگ های بزرگی معروف به شتر سنگ نقش بسته است. لازم به ذکر است بر روی این سنگ نگاره ی کهن نقوش گوناگونی از قبیل انسان های شکارچی، بز کوهی، شیر و گاو میش نقش بسته است؛ براساس تحقیقات و تاریخ نگاری ها می توان قدمت این سنگ نگاره ها را به دوران نوسنگی نسبت داد.

کتیبه ی خان تاشی

کتیبه ی خان تاشی در فاصله ی 25 کیلومتری جاده ی مشهد – کلات بر روی صخره ای در مجاورت راه و نیز در دره ی کارده سنگ نگاشته ای به نام خان تاشی قرار دارد؛ نام این کتیبه از واژه ای ترکی گرفته شده است و همچنین دارای ده سطر نوشته به طول یک متر می باشد. لازم به ذکر است مضمون کتیبه ی خان تاشب به عزیمت شیبک خان ازبک به توس در سال 916 هجری قمری اشاره دارد.

چهار طاقی چلاقد

بنای چهار طاقی چلاقد با زیربنایی در حدود 86 مترمربع و با پلانی 4 ضلعی با پی و شالوده ای از جنس دیوارهای آجری و سنگ ساخته شده است؛ این بنا در فاصله ی یک کیلومتری روستای چلاقد و در فاصله ی 30 کیلومتری جنوب شرقی شهر مشهد قرار گرفته است و براساس تحقیقات و شواهد به نظر می رسد بنیان این بنا در دوره ی تیموری شکل گرفته است. لازم به ذکر است بر بالای این بنای کهن، گنبدی دو پوسته و مدور قرار دارد.

راه کهنه ی فاضل

راه کهنه ی فاضل در نزدکی روستای ده غیبی واقع شده است و براساس شواهد این راه متعلق به قرون اولیه ی اسلام می باشد. در گذشته تمامی راه های عبوری از شرق، جنوب شرقی و جنوب در مسیر راه مذهبی – زیارتی به شهر مشهد منتهی می شد در محلی مشخص به نام طرق به هم می پیوستند. راه کهنه ی فاضل به صورت گذرگاهی با عرض متغیری بین 2 تا 6 متر می باشد که در برخی مواقع با شیب های تند با استفاده از پلکان های عریض و نیز کم ارتفاع، امکان تردد را با وسایلی همچون پالکی، کجاوه، عماری و... فراهم اورده است.

موزه ی مردم شناسی

موزه ی مردم شناسی رباط ویرانی در فاصله ی 10 کیلومتری جاده ی مشهد به سمت شاندیز  و در روستای ویرانی واقع شده است. در راه تابستانی مواصلاتی نیشابور – توس، رباط کاروانسرای ویرانی واقع شده است و همچنین این رباط از نوع رباط های فاقد حیاط مرکزی و سرپوشیده می باشد؛ می توان گفت این محل در دوره ی تیموری بنیان نهاده شده است. بنای رباط کاروانسرای ویرانی دارای 9 غرفه می باشد؛ که این غرفه ها با طاق های جناغی می باشند، البته لازم به ذکر می باشد که در این رباط 8 غرفه به شکل قرینه و رو به رو به یکدیگر و تنها یک غرفه در انتهای بنا قرار گرفته است. در موزه ی مردم شناسی رباط ویرانی، مشاغل سنتی استان خراسان رضوی به ویژه شهر مشهد برای بازدید کنندگان به نمایش گذارده شده است؛ می توان موزه ی مردم شناسی رباط ویرانی را اولین موزه ی تخصصی حرف سنتی و مشاغل در منطقه ی خراسان و همچنین نخستین موزه ی مردم شناسی کشور نام نهاد.

خانه ی ملک شهر مشهد

خانه ملک در دو طبقه یکی از نمونه های خاص خانه های منحصر به فرد و زیبای برجای مانده از دوران انتقال معماری در اواخر دوره ی قاجاریه به شمار می آید؛ این بنا در خیابان امام خمینی شهر مشهد مقدس واقع شده است. بنای خانه ی ملک در گذشته بسیار بزرگ و وسیع بوده است اما هم اکنون تنها بخش بیرونی این خانه بر جای مانده است! طبقه ی بالایی خانه ی ملک دارای سقف منبت کاری شده ی چوبی، مشبک و همچنین یک شومینه ی گچ بری شده ی زیبا می باشد. این خانه امروزه مرکز هنر های سنتی میراث فرهنگی و گردشگری تور مشهد استان خراسان رضوی می باشد.

حوض خانه ی هزاردستان

حوض خانه ی هزاردستان در راستای بازار جنت شهر مشهد واقع شده است. طراحی و معماری حوض خانه ی هزاردستان، برداشت آزادی است از طرح و معماری حوضخانه ی قدیمی که با نهایت استادی و هنرمندی ساخته شده است؛ حوض خانه ی هزاردستان علاوه بر اینکه موزه ای است زنده برای نمایش آثار هنری؛ با غذا و نوشیدنی های سنتی نیز به پذیرایی از مهمانان و گردشگران می پردازد.

زیارتگاه ها و اماکن متبرکه ی شهر مشهد مقدس

تور مشهد

ارامگاه خواجه اباصلت خراسان

آرامگاه خواجه اباصلت مدفن خواجه اباصلت هروی، محرم و خادم امام رضا (ع) می باشد. آرامگاه خواجه اباصلت در جنوب شرقی شهر مشهد و در فاصله ی 14 کیلومتری این شهر قرار گرفته است. بنای این آرامگاه 4 ضلعی بوده و از هر طرف به وسیله ی 4 در به فضای بیرون مرتبط می شود. از تزیینات منحصر به فرد به کار رفته در این بنا می توان به کاشی های هفت رنگ و نیز آینه کاری های زیبا و همچنین دو رواق مستطیلی شکل اشاره کرد.

گنبد خشتی شهر مشهد

براساس تحقیقات، بنای گنبد خشتی در دوره ی تیموری ساخته شده است و همچنین در عصر صفویه و قاجاریه تزیین و تکمیل شده است. گنبد خشتی مدفن امیر سلطان خوش نام غیاث الدین محمد بن امر طاهر الموسی می باشد؛ نسبت این امیر والا مقام به 17 واسطه به امام موسی بن جعفر (ع) می رسد. بنای گنبد خشتی در میدان طبرسی شهر مشهد مقدس و در چهارسوی نوغان واقع شده است. این بنا دارای یک گنبد خشتی می باشد؛ به همین دلیل این بنا گنبد خشتی نام گرفته است. بقعه ی گنبد خشتی از جنبه ی معماری شامل دو بخش به هم پیوسته می باشد که عبارتند از هشتی ورودی بنا و نیز فضای زیر گنبد به صورت یک فضای چهارشاه نشین.

ارامگاه خواجه ربیع شهر مشهد

آرامگاه خواجه ربیع متعلق به دوره ی صفویه می باشد؛ این بنا در خیابان خواجه ربیع شهر مشهد مقدس و در میان باغی باصفا و بزرگ واقع شده است. ربیع بن خثیم از اصحاب و یاران باوفای پیامبر اسلام بوده است که همچنین در آغاز دوره ی خلافت امام علی (ع) والی شهر قزوین نیز بوده است. براساس روایات و شواهد بدست آمده، سال درگذشت ربیع بن خثیم، سال 61 تا 63 هجری قمری می باشد. بنای مقبره ی آرامگاه خواجه ربیع به دستور شاه عباس صفوی و همچنین به درخواست شاعر و عارف نام آشنای ایرانی، شیخ بهایی ساخته شده است.

اگر قصد سفر به مناطق دیگر ایران را داشتید پیشنهاد می کنیم با تور گردشگری به مسافرت بروید تا راهنمای تور شما را با مناطق گردشگری این شهر ها آشنا نمایید از جمله شهر زیبای شیراز و تور شیراز می باشد.

آرامگاه امام زادگان سید ناصر و سید یاسر (ع)

در 5 کیلومتری شهر مشهد مقدس، در امتداد دره بند گلستان و نیز در ابتداب روستای گلستان، بنایی با نمای آراسته به کاشی های زیبای معرق و امروزی و البته تازه ساز وجود دارد که این مکان، آستان مبارکه ی امام زادگان سید ناصر و سید یاسر (ع) از فرزندان امام موسی کاظم (ع) می باشند. لازم به ذکر است عمده ی جمعیت زایران این آستان متبرکه از مسلمانان کشورهای عربی واقع در حاشیه ی خلیج فارس می باشند.

آرامگاه متبرکه ی امام زادگان میر سبحان ولی و بی بی صنوبر (ع)

آرامگاه امام زادگان میر سبحان ولی و بی بی صنوبر (ع) در فاصله ی 22 کیلومتری جاده ی مشهد – سد کارده واقع شده است. مقبره ی متبرکه ی امام زادگان میر سبحان ولی و بی بی صنوبر (ع) از زیارتگاه های مهم شهر مشهد مقدس و نیز اماکن مذهبی این شهر می باشد؛ همچنین بر اساس روایات نقل شده، این امام زادگان از منسوبین امام موسی بن جعفر (ع) هستند.

آرامگاه امام زادگان محتشم و هاشم (ع)

بنای آرامگاه امام زادگان محتشم و هاشم (ع) در فاصله ی 55 کیلومتری شهر مشهد مقدس و در روستای گردشگری پیوه ژن واقع شده است. براساس روایات نقل شده، امام زادگان محتشم و هاشم (ع) از نوادگان و منسوبین به امام موسی بن جعفر (ع) مس باشند.

آرامگاه مقدس امام زاده سید محمد علوی (ع)

بنای آرامگاه امام زاده سید محمد علوی (ع) بر روی یک بلندی و در فاصله ی 45 کیلومتری جاده ی مشهد – تربت حیدریه واقع شده است. براساس روایات نقل شده، امام زاده سید محمد علوی (ع) از نوادگان و منسوبین امام موسی بن جعفر (ع) می باشند.

آرامگاه مقدس امام زاده یحیی (ع)

بقعه ی مقدس امام زاده یحیی (ع) به فاصله ی 55 کیلومتری شهر مشهد مقدس و در جاده ی مشهد به سمت سرخس و همچنین در یک کیلومتری روستای میامی واقع شده است. امام زاده یحیی از نوادگان و فرزندان امام زین العابدین (ع) می باشند که در سال 125 هجری قمری به شهاده رسیده اند. آستان مقدس و متبرکه ی امام زاده یحیی (ع) هم روزه پذیرای خیل عظیمی از گردشگران مذهبی می باشد.

بقعه ی متبرکه ی امام زاده سید عبدالعزیز (ع)

بنابر روایات نقل شده، این بنا مدفن امام زاده عبدالعزیز (ع)، برادر زاده ی امام رضا (ع) می باشد. بنای بقعه ی متبرکه ی امام زاده سید عبدالعزیز (ع) در فاصله ی 34 کیلومتری جنوب غربی شهر مشهد مقدس و در بخش احمد آباد و روستای ده سرخ قرار گرفته است. بنابر شواهد تاریخی، بقعه ی کنونی در دوره ی قاجاریه بنا نهاده شده است.

چشمه ی امام و تخت امام

تخت امام زمینی است به وسعت تقریبی 600 مترمربع که در فاصله ی 24 کیلومتری جنوب غربی شهر مشهد مقدس و ده سرخ و نیز در فاصله ی چند ده متری از چشمه ی امام قرار گرفته است. اهالی و مردم ده سرخ به این موضوع اعتقاد دارند که تخت امام مکان مقدسی است؛ مکانی که امام رضا (ع) و یاران با وفایشان در آنجا نماز به پا داشته و از کرامت های والای آن حضرت، قطعه زمینی که بر روی آن ایستاده بوده اند حرکت کرده و آن زمین کمی از دیگر زمین های اطراف متمایز و متفاوت شده است. همچنین براساس برخی دیگر از روایات نقل شده، امام رضا (ع) در راه توس به هنگام نماز ظهر و عصر به ده سرخ (قریه الحمرا) می رسند؛ امام برای وضو، با دستان پاک و مبارک خود بخشی از زمین را حفر می نمایند و در این حین، آب از زمین به بیرون می جوشد. همچنین اهالی روستای ده سرخ بر این اعتقاد دارند که آب این چشمه متبرک و شفابخش است.

آرامگاه باشکوه خواجه مراد

آرامگاه خواجه مراد در فاصله ی 12 کیلومتری جنوب شرقی شهر مشهد مقدس، و در دامنه ی کوهی و در کنار چشمه ابی زیبا قرار گرفته است. این بنا شامل فضاهایی از جمله تعدادی اتاق و همچننب یک گنبد و دو مناره می باشد. همچنین در داخل اتاق اصلی آرامگاه خواجه مراد، آینه کاری های زیبایی وجود دارد که به صورت استادانه و هنرمندانه ای اجرا شده اند.

جاذبه های تور گردشگری و بوستان های شهری و برون شهری

پارک ملت شهر مشهد

پارک ملت با وسعتی در حدود 72 هکتار در غرب شهر مشهد و در ابتدای بلوار وکیل آباد این شهر واقع شده است؛ می توان گفت پارک ملت شهر مشهد به عنوان مهم ترین و نیز بزرگترین بوستان در محدوده ی این شهر مقدس می باشد. پارک ملت شهر مشهد دارای مسجد، شهربازی، میادین ورزشی، کتابخانه، استخر شنا، امکانات بهداشتی و همچنین مجتمع فرهنگی و هنری امام رضا (ع) می باشد.

پارک پردیس قایم شهر مشهد

پارک پردیس با مساحت تقریبی 16.926 مترمربع در شمال شهر مشهد مقدس واقع شده است؛ این پارک از جنوب به بلوار صد متری قایم مشهد محدود می شود. در پارک پردیس قایم علاوه بر وجود گونه های گیاهی بسیار زیبا، دارای مکان بازی های کامپیوتری، آلاچیق، بوفه، آب نمای موزیکال و نیر ساختمان موزه ی ایرانی می باشد.

پارک میرزا کوچک خان شهر مشهد

پارک میرزا کوچک خان با مساحتی در حدود 32.325 مترمربع در حاشیه ی خیابان دانش شرقی شهر مشهد واقع شده است. از امکانات پارک میرزا کوچک خان شهر مشهد می توان موارد زیر را نام برد: کتابخانه ی عمومی، شهربازی و همچنین میادین ورزشی گوناگون و...

پارک امت شهر مشهد

پارک امت با مساحتی در حدود 30.300 مترمربع در انتهای خیابان 30 متری طلاب شهر مشهد قرار گرفته است. پارک امت دارای انواع گونه های گیاهی زیبا می باشد و همچنین دارای یک شهربازی نیز است.

باغ ملی شهر مشهد

بوستان باغ ملی در یکی از خیابان های قدیمی شهر مشهد مقدس موسون به خیابان ارگ قرار گرفته است؛ براساس شواهد برجای مانده، ارگ شهر مشهد در گذشته در این مکان قرار داشته است و همچنین قنات رکن آباد نیز از این باغ عبور می کرده است. لازم به ذکر است بوستان باغ ملی در سال 1345 توسط فردی به نام حسین ملک به شهرداری شهر مشهد واگذار شده است. در این باغ علاوه بر وجود گیاهان گوناگون و متنوع و نیز گل کاری های زیبا، مجموعه ای نیز برای بازی کودکان آماده شده است.

مجموعه تفریحی و فرهنگی کوه سنگی شهر مشهد

می توان گفت زیباترین و مشهورترین گردشگاه شهر مشهد، کوه سنگی می باشد که در انتهای خیابان شریعتی شهر مشهد واقع شده است. مجموعه ی کوه سنگی دارای درخت کاری ها و گل کاری های فوق العاده ای می باشد که بر زیبایی این مجموعه افزوده است؛ همچنین قنات گناباد شهر مشهد به حوض بزرگ مجموعه ی کوه سنگی می رسد. لازم به ذکر است در آینده ای نزدیک، موزه ی خراسان بزرک در این مجموعه احداث خواهد شد. بازار هنر شهر مشهد نیز از دیگر زیبایی ها و جلوه های این شهر می باشد.

اگر قصد سفر به شهرهای مذهبی دیگر را داشتید می توانید از تور گردشگری استفاده نمایید از جمله تور کربلا تا شما را در طول سفر یاری نمایند.

وکیل آباد شهر مشهد

منطقه ی وکیل آباد یکی از تفرجگاه های قدیمی و زیبای شهر مشهد مقدس می باشد؛ لازم به ذکر است این منطقه در گذشته از املاک حاج حسین ملک می باشد. از مهمترین ویژگی های منطقه ی وکیل آباد می توان به وجود درختان زیبا و سر به فلک کشیده ی کاج و چنار اشاره کرد که امروزه به دلیل ایجاد و ساخت محوطه سازی و معابر  در داخل این مجموعه، نظارت این مناظر و همچنین پیاده روی، استفاده از این فضا را دلچسب و دلنشین نموده است.

باغ وحش منطقه ی وکیل آباد

همجوار با پارک جنگلی منطقه ی وکیل آباد شهر مشهد و در جنوب غربی این شهر، باغ وحش وکیل آباد قرار دارد؛ این باغ وحش، تنها باغ وحش شهر مشهد و خراسان رضوی می باشد. باغ وحش شهر مشهد دارای حیوانات گوناگون گوشت خوار و علف خوار، خزنده، آبزی و همچنین پرندگان مختلفی می باشد.

کوهستان پارک شادی شهر مشهد

کوهستان پارک شادی با مساحتی در حدود 18 هکتار در دامنه ی غرب و شمال باغ وکیل آباد شهر مشهد واقع شده است. این پارک دارای امکاناتی از جمله شهربازی، امکانات تفریحی، فوریت های پلیسی، بانک، پارکینگ و همچنین غرفه های فروش مواد غذایی مختلف می باشد.

تور مشهد

همواره پیشنهاد می کنیم برای یکبار هم که شده است با استفاده از تور مشهد به سفر به این شهر مذهبی بپردازید تا با جاذبه های گردشگری مشهد بیشتر آشنا شوید و همچنین می توانید با تهیه راهنماهای تور مشهد خودتان به مناطق گردشگری مشهد سفر نمایید.

تور مشهد

طرقبه

می توان یکی دیگر از جاذبه ها و گردشگاه های طبیعی و بزرگ شهر مشهد را منطقه ی طرقبه نام برد؛ منطقه ی ییلاقی طرقبه با مساحتی در حدود 1.600 کیلومتر مربع  در یک منطقه ی کوهستانی و در فاصله ی 15 کیلومتری شهر مشهد در سمت غرب انتهای بلوار وکیل آباد قرار گرفته است. طرقبه از سمت غرب به رشته کوه های بینالود و از سمت شمال نیز به تخت رستم محدود می شود. این منطقه به دلیل دارا بودن درختان فراوان و زیبا و همچنین چشمه سارهای پر آب از نقاط تفریحی و بسیار خوش اب و هوا شهر مشهد به حساب می آید. منطقه ی ییلاقی طرقبه دارای تابستان های مطبوع با آب و هوای خنک می باشد. همچنین لازم به ذکر است صنایع دستی از جمله حصیر بافی در این منطقه دارای جایگاهی ویژه می باشد و این مورد حتی برای برای گردشگران نیز می تواند جذاب باشد؛ پرورش گل و گیاه نیز از مشاغل فعال و مورد توجه مردم در منطقه ی طرقبه می باشد.

شاندیز

شاندیز به عنوان یکی دیگر از گردشگاه های بزرگ شهر مشهد در فاصله ی 30 کیلومتری غرب کلان شهر مشهد واقع شده است. این منطقه دارای باغ هایی فراوان، چشمه سارهایی زیبا، رودخانه و فضای سبز و همچنین چشم اندازی منحصر به فرد است. می توان گفت طرقبه یکی از عمده نواحی برای تولید محصولات بومی و صنایع دستی از جمله پوشاک پوستی و چرمی، اشیای چوبی و همچنین انواع بافته های گیاهی زیبا می باشد. منطقه ی شاندیز دارای اقامتگاه های تفریحی گوناگون، رستوران ها و سفره خانه های مختلف و متعددی است.

جاغرق

روستای زیبا و ییلاقی جاغرق در فاصله ی 7 کیلومتری جنوب غربی منطقه ی طرقبه و در فاصله ی 21 کیلومتری شمال غربی شهر مشهد واقع شده است. منطقه ی جاغرق به مناطق دیگری از جمله طرقدر، عنبران، تغاره، کردینه و نیز شاندیز محدود می شود. منطقه ی جاغرق دارای آب و هوای کوهستانی و معتدل، دره های سبز و پر از آب و همچنین باغ های میوه می باشد؛ همچنین در این منطقه چندین رشته قنات پر آب و آبشار هایی متعدد نیز وجود دارد. ناحیه ی جاغرق محل رستوران های زیبا و آرام و همچنین اقامتگاه هایی موقت برای تفریح و استراحت گردشگران داخلی و خارجی می باشد. لازم به ذکر است این منطقه در ارتفاع 1.500 متری از سطح دریا قرار گرفته است و همچنین بلندی های آن محل مناسبی برای استفاده و صعود تیم های کوهنوردی می باشد.

روستای نغندر

روستای زیبای نغندر در فاصله ی 10 کیلومتری منطقه ی طرقبه واقع شده و از توابع این منطقه می باشد. روستای آباد و سرسبز نغندر با چشم اندازی طبیعی و دلچسب در دامنه ی شمالی رشته کوه های بینالود استان خراسان قرار گرفته است.

روستای ماسوله ی دوم!

روستای کنگ در فاصله ی 22 کیلومتری شمال غربی منطقه ی طرقبه و در قسمت جنوبی دامنه ی رشته کوه های بینالود واقع شده است؛ همچنین این روستا در ارتفاع 1.800 متری از سطح دریا واقع شده است. روستای کنگ به دلیل دارا بودن درختان سرسبز گوناگون، چشمه سارهای پر آب و منظره و چشم اندازی منحصر به فرد همیشه و همواره مورد توجه و علاقه ی کوهنوردان بوده است. می توان گفت معماری و بافت روستای کنگ شباهت بسیار زیادی به معماری و بافت روستای ماسوله دارد و بام هر خانه به عنوان حیات خانه ی بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد.

بند گلستان شهر مشهد

در فاصله ی 12 کیلومتری غرب شهر مشهد و در فاصله ی 4 کیلومتری منطقه ی طرقبه، سدی قدیمی موسوم به بند گلستان واقع شده است که این سد از جمله آثار تاریخی و مشهور شهر مشهد می باشد. بند گلستان از آثار دوره ی تیموری است. از جمله امکانات موجود در بند گلستان می توان به موارد زیر اشاره کرد: قهوه خانه، رستوران و مجموعه ی قایقرانی در این اثر تاریخی اشاره کرد. بند گلستان و نیز دریاچه ی واقع شده در پشت این سد، منظره ی چشم نواز و دلفریب را در فصول بهار و تابستان پدید می آورد.

بند طرق مشهد

در فاصله ی 14 کیلومتری جنوب شرقی شهر مشهد، در نزدیکی بند قدیمی و بر روی رودخانه ی طرق، بند طرق قرار گرفته است. سد طرق به عرض 14 متر، از نوع بتنی بوده و با دو قوس متقارن و هماهنگ از 22 بلوک تشکیل یافته است. بنای اولیه بند طرق، متعلق به دوره ی تیموری می باشد.

دره و رودخانه ی کشف رود

در دره کشف رود، رودخانه ای زیبا و پر آب با طولی در حدود 290 کیلومتری جریان دارد. رودخانه ی زیبای کشف رود از رشته کوه های بینالود و همچنین هزار مسجد سرچشمه می گیرد و پس از طی مسافتی چند در پل خاتون مشهد به هریرود سرازیر می شود.

روستای عنبران

روستای زیبای عنبران در فاصله ی 26 کیلومتری شهر مشهد و همچنین در فاصله ی 1 کیلومتری منطقه ی طرقبه واقع شده است. عنبران روستایی ییلاقی است و دلیل نام گذاری این روستا به نام عنبران، وجود مناظر زیبا و دلچسب و همچنین دارا بودن علف های خوشبوی خودرو می باشد. روستای عنبران دارای رستوران های متعدد و مختلف و همچنین واحد های پذیرایی و اقامتگاه ی آرام مناسب برای استراحت گردشگران تور مشهد می باشد.

روستای حصار

روستای حصار در مسیر ارتباطی مشهد – طرقبه و نیز بعد از بند گلستان واقع شده است؛ این روستا در فاصله ی 6 کیلومتری از شهر مشهد و همچنین در فاصله ی 3 کیلومتری منطقه ی طرقبه قرار گرفته است. روستای حصار یکی از پرجمعیت ترین روستاهای منطقه ی طرقبه (با 630 خانوار و نیز جمعیتی در حدود 23.000 نفر) می باشد. همچنین این روستا دارای آب و هوایی مفرح و دلچسب و چشم انداز هایی زیبا و همچنین باغ های سبز و وسیع میوه است.

روستای زشک

روستای سرسبز زشک در فاصله ی 48 کیلومتری شهر مشهد و همچنین در امتداد جنوب شرقی رشته کوه های بینالود و در سرچشمه ی دره ی شاندیز واقع شده است. می توان گفت روستای زشک باصفا ترین منطقه ییلاقی در اطراف شهر مشهد و نیز یکی از دیدنی ترین و طبیعی ترین مناطق خراسان است.

روستای آندروخ

روستای آندروخ روستایی خوش آب و هوا و سر سبز در فاصله ی 33 کیلومتری شمال شرقی شهر مشهد و در مسیر کلات نادری واقع شده است؛ همچنین لازم به ذکر است این روستا در حومه ی تبادکان قرار گرفته است. روستای آندروخ یکی از گردشگاه ها و تفرج گاه های سرسبز و یکی از مهمترین پایگاه های ورزشی ویژه ی کوهنوردان است.

منطقه ی کمر مقبولا

منطقه ی بکر کمر مقبولا در فاصله ی 3 کیلومتری منطقه ی طرقبه و 1 کیلومتری دره ی داغستان واقع شده است. لازم به ذکر است منطقه ی بکر کمر مقبولا پوشیده از تخته سنگ های آتشفشانی است که مناظر و جلوه هایی بدیع را خلق کرده است؛ می توان گفت دیدار از این آثار سنگ های آتشفشانی با آن وضعیت شگفت انگیزشان برای هر گردشگر داخلی و یا خارجی جذاب خواهد بود! مناطق اطراف منطقه ی کمر مقبولا به عنوان پارک گردشگاهی و تفرج گاهی طبیعی پذیرای گردشگران و تور مشهد هوایی ، گروه های علمی و نیز علاقه مندان خواهد بود. همچنین می توان از جاده ی مجاور هتل طرقبه ی مشهد به این منطقه ی بکر دسترسی یافت.

منطقه ی گردشگری و تفرجگاهی طرقبه علاوه بر برخورداری از جاذبه ها و مواهب طبیعی، دارای مراکز خرید و نیز بوستان های مهمی از جمله پارک لاله، پارک بوستان، پارک شهر، پارم طلوع، پارک نیلوفر، باغ پونه، تپه و پارک نصوح آباد و همچنین بازار بازار بعثت با دارا بودن بیشت از یکصد واحد تجاری و خدماتی می باشد.

سد چالیدره

سد چالیدره بر روی یکی از سرشاخه های کوچک و فصلی حوزه ی آبریز رود گلستان قرار گرفته و عملیات اجرایی این سد در سال 1376 آغاز شده است. سد چالیدره به عنوان یک منبع عظیم ابی که با استفاده از رودخانه ی جاغرق تامین می شود، با طول 150 متر، ارتفاع 34.5 متر و نیز حجم مخزن 4.1 میلیون متر مکعب در سال 1381 به بهره برداری رسیده است. لازم به ذکر است بهره برداری از سد چالیدره در این منطقه، باعث مطلوبیت هوا و همچنین به وجود آمدن چشم انداز های زیبا و دلچسب طبیعی شده است. همچنین سد چالیدره دارای امکانات و تسهیلات رفاهی مناسب و ویژه برای گردشگران داخلی و خارجی و علاقه مندان می باشد.

بهترین کار جهت سفر گردشگری استفاده از تور گردشری می باشد از جمله تور قشم که شما را با مناطق مختلف آشنا می سازد.

محوطه ی پارک جنگلی کلاته قنبر

پارک جنگلی طبیعی کلاته قنبر به مساحت تقریبی 15 هکتار و در فاصله ی 4 کیلومتری روستای نغندر واقع شده است. هم اکنون برای گسترش این محوطه، فعالیت های در دست اقدام است تا پارک جنگلی کلاته قنبر قادر به ارایه ی خدماتی بیشتر و بهتر به گردشگران داخلی و خاریجی و نیز علاقمندان طبیعت گردی باشد.

پارک جنگلی بهمن

پارک جنگلی ساماندهی شده ی بهمن با مساحتی در حدود 8.500 مترمریع در امتداد ورود به منطقه ی طرقبه واقع شده است؛ ایم منطقه ی جنگلی با درختان سرسبز و سر به فلک کشیده ی خود سایه هایی دلپذیر را برای استراحت گردشگران و علاقمندان فراهم آورده است.

مسیر مشهد-نیشابور (محور گردشگری و توریستی  جاغرق. کردینه. درود

مسیری بسیار دلنشین و زیبا با مناظر طبیعی متنوع و سرسبز که از جاغرق آغاز می شود و پس از عبور از حاشیه ی رودخانه، دره ای منحصر به فرد و زیبا و همچنین ارتفاعاتی پوشیده از درختان و گیاهان گوناگون می باشد که این مسیر به سمت کردینه امتداد می یابد. سرانجام پس از عبور از کردینه، راه به سمت منطقه ی درود در نیشابور منحرف می شود؛ در آخر پس از حدود 13 ساعت پیاده روی، آبشار زیبای درود نمایان می شود. برای گروه های علاقمند و طبیعت گرد، مسیر حرکت از جنب مسجد جامع جاغرق و در مسیر کنار رودخانه می باشد. لازم به ذکر است این راه در فصل گرمای سال و همچنین فصول زمستان دارای جذابیت هایی خاص و منحصر به فرد می باشد که از جمله مناطق دیدنی و مواهب طبیعی به شمار می آید.

غار زری

غار زری در فاصله ی 9 کیلومتری جنوب غربی شهر مشهد و در مسیر روستای گلستان و همچنین رشته کوه های اطراف رودخانه قرار دارد. دهانه ی غار زری در ارتفاع 10 متری سطح زمین و به سمت غرب قرار گرفته است. مسیر این پدیده ی طبیعی دارای پیچ و خم های بسیاری می باشد و همچنین درون غار نیز فاقد هرگونه منابع آبی است. بازدید با تور مشهد از غار زری بسیار آسان و راحت می باشد و وسیله نقلیه برای رسیدن به این غار نیز، به حد کافی وجود دارد.

روستای گلستان

روستای گلستان در فاصله ی 5 کیلومتری شهر مشهد واقع شده است؛ این روستا دارای دره هایی سرسبز و مناظر کوهستانی منحصر به فرد و نیز باغات میوه گوناگون می باشد. همچنین در روستای گلستان علاوه بر وجود جاذبه ها و مواهب طبیعی فوق العاده، بارگاه امام زادگان ناصر و یاسر قرار گرفته است که این مسیله به اهمیت گردشگری و توریستی این منطقه افزوده است.