شاید بتوان گفت از دوران کودکی، رفتن به مسافرت یکی از هیجان آورترین و نیز لذت بخش ترین اتفاقات بوده است. اما همواره به دلایلی به طور اغلب با اضطراب و استرس هایی نیز همراه بوده است. بیشتر ما معمولا نگران بارهای زیاد خود و نیز سوغاتی های سفر خود هستیم و از عکس های آشنایان و دوستان خود نیز در مقابل سوغاتی ها، نگران هستیم. از دیگر سو احتمال بروز اتفاقات دیگری نیز وجود دارد؛ اتفاقاتی از جمله بروز تاخیر در پرواز، دیر رسیدن های ناگهانی به فرودگاه، بروز نقص فنی در اتومبیل، بروز تصادف های ناگهانی، ترافیک و وضعیت راه ها و… می توانند فکر و ذهن ما را به خود مشغول نموده و آشفته می سازد. در این مقاله تصمیم داریم چندین توصیه مهم و اساسی را برای کاهش میزان این استرس و اضطراب ها برای شما عزیزان، یادآوری نماییم؛ با ما همراه باشید.

سفر به یادماندنی

 • توصیه می کنیم یک فهرست از تمامی وسایل و لوازم مورد نیاز خود در طول سفر را تهیه کرده و پس از انجام هر سفر و کسب تجربه ای جدید، آن را مورد بازنگری قرار داده و تکمیل نمایید. توصیه می کنیم پیش از شروع هر سفر، وسایل و لوازم خود را طبق این فهرست به دقت تمام، همراه با خود بردارید. همچنین سعی کنید یک نقشه شهری نیز از مقصد سفر خود به همراه داشته باشید تا در آنجا دچار مشکلاتی نشوید.
 • توصیه می کنیم سعی کنید جزییات پیرامون سفر خود را پیش از آغاز سفر، برنامه ریزی نمایید تا در طول سفر خود با مشکلی مواجه نشوید. توجه داشته باشید بهتر است برای احتمالات گوناگون، پیش بینی های لازم و مورد نیاز را انجام دهید. توصیه می کنیم در ایام شلوغ سال، برای نمونه در تعطیلات عمومی به هیچ وجه مسافرتی انجام ندهید.
 • توصیه می کنیم پیش از ترک منزل خود و آغاز سفر، تمامی وسایل و لوازم مربوط به سرگرمی های مورد علاقه خود را آماده کرده و با خود به همراه داشته باشید. توجه داشته باشید این سرگرمی ها می توانند براساس و وابسته به نوع علایق شما از دسته سرگرمی های دیجیتالی مانند بازی های رایانه ای و یا فیلم و یا حتی از نوع سرگرمی های فیزیکی و یا حتی فکری و… باشد.
 • به شما توصیه می کنیم همیشه می توانید برای غلبه بر موضوعات و پیشامدهای ناگواری همچون بروز تاخیر در پروازها و یا حتی ترافیک کمی زودتر از خانه خود خارج شوید تا بدین طریق زودتر به مقصد مورد نظر خود برسید. به شما پیشنهاد می کنیم برای بروز تاخیرهای احتمالی غیر قابل پیش بینی و یا حتی از دست دادن پرواز خود، برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. بهتر است در هر شرایطی پول و میزان وقت لازم را پیش بینی نمایید.
 • به شما توصیه می کنیم سبک مسافرت نمایید! همچنین از به همراه داشتن و حمل وسایل حجیم و نیز غیر ضروری خودداری کرده و پرهیز نمایید. بهتر است همواره فردی آسان گیر باشید و حتی در طول سفر نیز، زیاد به خود سخت نگیرید. پیشنهاد می کنیم تا می توانید با تشریفات کمتری سفر نمایید.

سفر به یادماندنی

 • همواره و در تمامی شرایط، مسایل ایمنی سفر خود را در نظر داشته باشید. برای نمونه بهتر است پیش از آغاز سفر خود، از سلامت خودروی شخصی خود اطمینان حاصل نمایید. یا حتی در صورت عدم سفر با خودروی شخصی، با یک شرکت مسافربری مطمئن و معتبر سفر نمایید. یا حتی در سفرهای هوایی نیز، پیش از سوار شدن به هواپیما تمامی وسایل و لوازم فلزی خود و همچنین اشیای ممنوع خود را از جمله موچین، ناخن گیر، چاقو و… را در قسمت بار هواپیما قرار دهید تا برای شما مشکلی نیاید.
 • توصیه می کنیم پیش از آغاز سفر، اقوام و نیز دوستان نزدیک و صمیمی خود را از برنامه سفر خود و نیز مقصد خود آگاه و باخبر نمایید و همواره آن ها در جریان موقعیت ها و شرایط خود در طول مسافرت تان قرار دهید. چنانچه شما مجبور به اقامت در یک مکان و محل نامطمئن و نیز ناشناس شدید، و یا حتی به هنگام بازگشت تاخیری برای تان پیش آمده باشد، بهتر است آن ها را در جریان وضعیت خود قرار دهید.
 • به شما توصیه می کنیم قبل از آغاز سفر و نیز در حین سفر، در میزان غذا خوردن خود اعتدال و تناسب را رعایت نمایید. به هیچ وجه با شکم خالی به سفر نروید! توجه داشته باشید گرسنگی و نیز بروز ضعف سبب ایجاد سردرد و نیز ناتوانی در شما می شود. همچنین دقت داشته باشید شکم خالی و غذا نخورده، می تواند باعث بروز ناراحتی و یا حتی حالت تهوع در شما شود. همچنین از دیگر سو، توجه داشته باشید مسئله پرخوری نیز می تواند برای شما ناراحتی هایی را ایجاد نماید.
 • توصیه می کنیم پیش از آغاز سفر خود بویژه در سفرهای هوایی، برخی از کارهای ضروری خود را از جمله همچون دستشویی رفتن و نیز اجابت مزاج را انجام دهید؛ و همچنین سعی کنید مدت زمان و نیز مکان های بعدی را نیز پیش بینی نمایید تا به مشکلی مواجه نشوید.

سفر به یادماندنی

 • چنانچه تصمیم دارید به کشورهای دیگر و یا جاهای دوردست سفر نمایید توصیه می کنیم در رابطه با بیماری های شایع در آن جا بررسی کرده و اطلاعات لازم را کسب نمایید؛ و اگر لازم باشد واکسن های پیشگیری مورد نیاز را تهیه کرده و تزریق نمایید تا در طول سفر مشکل خاصی برای شما پیش نیاید. در کل توصیه می کنیم پیرامون موضوع سلامتی خود و نیز بسته به شرایط آب و هوایی مقصدتان، پیش بینی های مورد نیاز لازم را به انجام رسانید. توجه داشته باشید در طول سفر در مکان های غیر بهداشتی به هیچ وجه غذایی نخورده و نیز آبی نیاشامید زیرا احتمال ابتلا به بیماری شما بسیار زیاد است. همواره مقداری از داروهای عمومی را به همراه داشته باشید؛ به ویژه اگر شما داروهای خاصی را مصرف می نمایید، به یاد داشته باشید به اندازه لازم و کافی آن ها را به همراه داشته باشید.
 • به این موضوع توجه داشته باشید که افراد دیگر نیز چون شما استرس و اضطراب دارند و بسیار نگران برنامه های خود نیز هستند؛ پس در طول سفر با همکاری و نیز همراهی دیگر مسافران و همچنین رعایت هماهنگی و ترتیب و نیز رعایت نظم در سوار شدن و پیاده شدن و… سعی کنید سفری بی خطر و به یادماندنی را تجربه نمایید. توجه داشته باشید شما می توانید با این کار به کاهش میزان استرس خود نیز کمک شایانی داشته باشید.
 • توصیه می کنیم لذت بردن از سفر را از درب منزل خود آغاز نمایید! توجه داشته باشید راه نیز جزئی از سفر شما است؛ پس از عجله کردن و نیز شتابزدگی بپرهیزید! چنانچه خودتان رانندگی می کنید در تمامی شرایط به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی توجه داشته و آن ها را مراعات نمایید. توصیه می کنیم با توجه کامل به مسیر سفر نمایید. همچنین شما می توانید با انجام گفت و گوهای شیرین، انرژی زا و فرح بخش کمک شایانی به میزان هوشیاری راننده داشته باشید. همچنین توصیه می کنیم در طول مسیر سفر خود، برای کودکان بازی و سرگرمی هایی را ترتیب داده و فراهم نمایید.