1. پیش از انجام هر کاری، بهتر است در ابتدا اطلاعات و انتخاب درستی درباره ی هتل ها داشته باشید. در موضوع انتخاب هتل، مدت اقامت شما در هال می تواند عاملی مهم و نیز تعیین کننده باشد. چنانچه شما سفر به نسبت کوتاهی را در پیش رو داشته باشید، فراموش نکنید انتخاب یک هتل ارزان قیمت می تواند ایده ای خوب و مناسب برای شما باشد؛ زیرا در اینگونه سفر ها به طور معمول شما بیشتر وقت خود را برای گشت و گذار سپری خواهید کرد و تنها برای خواب به هتل خود مراجعه خواهید نمود. این موضوع در یاد شما باشد که همیشه پرداخت پول و هزینه ی زیاد به این معنا نیست که شما حتما استاندارد ها و همچنین خدماتی با بهترین و بالاترین کیفیت را دریافت خواهید نمود. در بعضی شرایط حتی یک هتل ارزان قیمت نیز می تواند انتخابی کامل و جامع برای شما باشد.
 2. پیش از انتخاب و رزرو یک هتل تصمیم بگیرید شما به طور دقیق به چه چیز ها و خدماتی نیاز خواهید داشت. آیا شما قصد سفر به شهری را دارید که در آنجا هیچ کس را نمی شناسید؟ در این شرایط و وضعیت ممکن است شما زمان بیشتری در هتل خود صرف نمایید و پس از دیدن مکان ها و جاهای دیدنی و همچنین گذراندن یک روز نسبتا شلوغ تصمیم بگیرید تا وقت بیشتری را برای استراحت در هتل اختصاص دهید. از دیگر سو ممکن وجود و حضور دوستان و آشنایان خود را که در آن شهر مقیم هستند را در نظر بگیرید، در این شرایط ممکن است شما وقت و زمان کمتری را در هتل صرف کنید و یا حتی تصمیم بگیرید که از هتل خود تنها برای خوابیدن های شبانگاهی و یا دوش گرفتن استفاده نمایید. در این صورت و شرایط بهتر است به هیچ وجه هتل های گران قیمت و نیز مجهز را انتخاب ننمایید! بلکه شما می توانید تنها با هزینه ای کم و به صرفه، هتلی مناسب با شرایط خود را انتخاب نمایید و پول گزافی را به رزو هتل تان اختصاص ندهید.

اقامت در هتل

 1. چنانچه شما تصمیم دارید اقامتی کوتاه مدت در مقصد خود داشته باشید و بنابراین تصمیم دارید تا هتلی مناسب و ارزان قیمت را انتخاب نمایید، به شما پیشنهاد می دهیم تا از هتل آپارتمان استفاده نمایید. در ابتدا باید توجه لازم و کافی داشته باشید که هتل آپارتمان ها، مکان هایی هستند که در این اماکن به مدت کوتاهی از مهمان و مسافر پذیرایی می شود، به طور معمول هتل آپارتمان ها برای مسافران و مهمانانی مناسب و مقبول می باشند که به پذیرایی کمتری نیاز خواهند داشت.به طور معمول در هتل آپارتمان ها، وسایل مورد نیاز برای آشپزی وجود دارد و همچنین در این دسته هتل ها، نیازی به وجود و خدمت رسانی رستوران احساس نمی شود. می توان گفت اقامت در یک هتل آپارتمان همانند اجاره ی یک آپارتمان است با این تفاوت که بین مسافر و هتل، قرارداد اجاره ای وجود ندارد و مسافر و مهمان هر موقع که بخواهد می تواند با هتل آپارتمان خود تسویه نماید و آنجا را ترک نماید. به طور معمول قیمت هتل آپارتمان ها از قیمت هتل های مشابه پایین تر می باشد؛ همچنین لازم به ذکر است هتل آپارتمان ها به هر آنچه که در یک آپاتمان مسکونی لازم و ضروری است، مجهز می باشد. به عنوان مثال در تور مشهد هتل آپارتمان هایی زیادی بوجود آمده اند و دلیل آن کاهش یافتن مدت زمان حضور زائران در مشهد مقدس می باشد.

اقامت در هتل

 1. به یاد داشته باشید آن دسته از هتل های اقامتی که به مرکز شهر، مراکز بزرگ خرید و نیز ایستگاه های قطار نزدیک می باشند برای اقامت مناسب تر می باشند اما در عوض این هتل ها، قیمت گرانتری نیز دارند. به شما پیشنهاد می کنیم برای راحتی و آسایش بیشتر خودتان، پیش از رزرو یک هتل منطقه ای که آن هتل در آنجا قرار گرفته است را از برخی موضوعات بررسی نمایید برای مثال نزدیکی به مراکز خرید بزرگ یا نزدیکی و دسترسی به وسایل حمل و نقل گوناگون که در اطراف هتل ممکن است وجود داشته باشد، را بررسی نمایید. همچنین به یاد داشته باشید پیش از رزرو یک هتل، وضعیت آن را بررسی نمایید؛ زیرا ممکن است برای نمونه هتل مورد انتخابی شما در آن زمان و لحظه، پذیرای یک تور مسافرتی بزرگ و پر تعداد باشد و شما نیز بتوانید با این تور همراه شوید و از برنامه های گردشی آن بهره مند شوید.
 2. به همراه خود ملافه داشته باشید! فراموش نکنید بهتر است قبل از سفر همراه با خود یک ملافه ی تمیز دو نفره بگذارید تا علاوه بر نگرانی و…، از شر گرد و غبار و نیز آلودگی هایی که امکان دارد برای شما حساسیت ایجاد نماید، خلاص شده و رهایی یابید. بخصوص اگر قصد سفر به شهرهایی را دارید که دارای بهداشت کافی نمی باشند به عنوان مثال اگر قصد سفر با تور کربلا را دارید پیشنهاد می کنیم وسایل بهداشتی خود را همراه داشته باشید گرچه کربلا در چند سال اخیر نسبت به گذشته اوضاع بهتری دارید.
 3. به هنگام درخواست اتاق، به موضوع آلرژی زا بودن یا نبودن آن فکر کنید! به شما توصیه می کنیم ترجیحا بهتر است اتاق های موکت دار را برای خود نگیرید. به یاد داشته باشید آن دسته از هتل ها که اتاق هایی با فرش های با پرز های فراوان دارند و یا دارای تخت هایی با پتو های پرز دار و یا حتی پرده های کلفت می باشند، امکان دارد برای شما بسیار آلرژی زا و نیز اذیت کننده باشد.
 4. بهتر است برای اقامت، اتاق های طبقات سوم تا هفتم را برای خود انتخاب نمایید! به شما توصیه می کنیم همیشه سعی نمایید تا برای اقامت خود، اتاق های طبقه ی سون به بالاتر را انتخاب نمایید. براساس آمار های منتشر شده این اتاق ها علاوه بر دارا بودن منظره ی بهتر و مناسب تر، در این طبقات تعداد دزدی های کمتری نیز اتفاق می افتد! معمولا در هتل ها بیشتر دزدی ها، در طبقات اول و دوم اتفاق می افتد. اما بهتر است زیاد هم به طبقات بالاتر نروید! نردبان های آتش نشان ها بیشتر از طبقه ی هفتم را پوشش نمی دهند!
 5. فراموش نکنید هتل ها از متل بهتر و مناسب تر هستند! منظور ما از بیان این موضوع، به هیچ وجه اشاره و توجه به کیفیت اتاق های هتل ها نمی باشد! فراموش نکنید هتل ها از متل ها امن تر و ایمن تر می باشند. به طور معمول متل ها (Motel) در خارج از شهر ها قرار می گیرند. در تعریف متل ها آمده است: متل ها، هتل هایی هستند که در آن ها، مسافران و مهمانان می توانند با خودروی شخصی خود وارد شوند و حتی بتوانند خودروی خود را در مقابل اتاق خود پارک نمایند.می توان گفت یکی از مشخصه های بارز و اصلی متل ها عدم وجود لابی در آن ها می باشد؛ زیرا در این امکان مسافران و مهمانان می توانند به محض ورود به متل، حتی بدون نیاز به پیاده شدن از خودروی شخصی خود از مسئول متل، کلید خود را دریافت نموده و به اتاق خود بروند.فراموش نکنید احتمال اتفاق دزدی در سوییت متل هایی که در ورودی آن ها به پارکینگ و یا حیاط باز می شود (همچون متل های ساحلی و دریایی)، بیشتر می باشد تا نسبت به هتل هایی با ورودی و خروجی با دارا بودن بخش نگهبانی و پذیرش.

اقامت در هتل

 1. در طول سفر، حواس خود را جمع کنید! به یاد داشته باشید سالم ماندن در طول سفر، تنها بیمار نشدن و اسهال نگرفتن نیست! به شما توصیه می کنیم در طول سفر به موارد و نکات زیر دقت و توجه لازم و کافی داشته باشید:
 • فراموش نکنید همیشه و در هر شرایطی، پیش از باز کردن در اتاق خود به روی شخصی غریبه، در ابتدا مشخصات شخص را از وی پرسیده و از هویت او نهایت اطمینان را کسب نمایید.
 • چنانچه شما در خواست سرویس برای اتاق خود نداشته اید و نمی دانید به چه دلیل برای شما صبحانه تان را به اتاق تان آورده اند، به هیچ وجه در را باز نکنید! سریعا به پذیرش هتل خود اطلاع بدهید و از آن ها بخواهید تا کسی را برای کنترل این اتفاق به اتاق شما بفرستند.
 • همیشه و در هر هر شرایطی برای بازگشت به هتل، از ورودی اصلی هتل خود استفاده نمایید.
 • فراموش نکنید از هر نوع وسیله ی قفل کردنی که بر روی در اتاق تان نصب شده است، استفاده نمایید و حتما حواس تان به قفل بودن پنجره های اتاق تان باشد.

اقامت در هتل

 1. به هنگام بیرون رفتن از اتاق تان و همچنین هتل، همه ی عالم را از این اتفاق باخبر نکنید! هنگامی که شما علامت این اتاق به خدمات سرویس احتیاج دارد را بر بیرون در اتاق خود قرار می دهید و از اتاق خارج می شوید، همه ی افراد خیال شان از خالی بودن اتاق شما راحت و آسوده است! به جای انجام این کار، هنگام بیرون رفتن از اتاق تان، علامت مزاحم نشوید را بر روی در اتاق خود قرار بدهید و در مواقعی که خودتان در اتاق حضور دارید، درخواست مرتب کردن اتاق تان را بدهید؛ یا به جای انجام کارهای بالا، به هنگام بیرون رفتن از اتاق تان و هتل، درخواست خود را به صورت تلفنی به مسئولین پذیرش هتل در میان بگذارید تا تنها مسئولین هتل از این موضوع باخبر بوده و در جریان باشند.
 2. شماره تلفن خود را به هر کسی ندهید! از این موضوع اطمینان داشته باشید که شخص تلفنچی هتل، به هیچ وجه تلفن های ناشناس را به اتاق شما وصل نکند؛ با این اتفاق خیال شما از افراد غریبه ای که می خواهند از بود یا نبود شما در اتاق تان مطمئن شوند، آسوده و راحت خواهد بود. شما حتی می توانید، خود با انجام یک تماس تلفنی از بیرون، تلفنچی هتل را امتحان نمایید. همچنین از مسئول تلفنچی بخواهید حتی شماره ی اتاق شما را در هتل به کسانی که به هتل تلفن می کنند و تنها نام شما را می دانند، را ندهد!
 3. به شما پیشنهاد می کنیم با غذاهای گوناگون هتل، خود را خودکشی نکنید! به یاد داشته باشید در طول سفر رایگان بودن بوفه ها، یا صبحانه ی هتل و یا ارزان بودن هزینه ی ناهار و شام، به این معنا نیست که با پر خوری بیش از حد، خودکشی نمایید و خودتان را به قتل برسانید! به یاد داشته باشید نبایستی در طول سفر، تمام وقت خود را بر سر میزهای غذا به هدر دهید! اضافه وزن و دل درد های شدید سوغاتی های خوب و مناسبی از یک مسافرت نمی باشند.
 4. ساعت زنگ دار خود را به همراه داشته باشید! به یاد داشته باشید زیاد به منشی های هتل محل اقامت تان اعتماد و اطمینان نداشته باشید؛ به ویژه آن افرادی که شیفت شان زودتر از ساعت و زمان بیدار شدن شما از خواب تمام می شود. شما می توانید موبایل و یا حتی ساعت زنگ دار خود را در راس ساعت مورد نظر تان کوک کنید تا به هنگام صبح خواب نمانید.
 5. هنگام بازگشت به خانه، فراموش نکنید چمدان های خود را در داخل حمام باز کنید! با انجام این کار، چنانچه چیزی از حشرات رختخواب اتاق هتل را با خود به خانه آورده باشید، در داخل حمام از شر آن ها خلاص خواهید شد. لباس های کثیف خود را همانجا در داخل حمام بشویید و سپس آن ها را با بخار خشک نمایید. فراموش نکنید بهتر است هر چیز غیر قابل شست و شوی را بایستی چندین روز در داخل فریزر خود نگهداری نمایید.