متخصصین می گویند استفاده از کرم های ضد چروک برای پوست مفید است . در سال 2008 آن ها تحقیقاتی را انجام دادند در این تحقیق 12 نوع کرم مرطوب کننده معمولی را با 12 نوع کرم ضد چروک بر روی دو گروه از افراد به مدت 4 هفته استفاده کردند . خانم ها از این دو محصول استفاده کردند بدون آن که بدانند از چه کرمی استفاده می کنند . بعد از پایان زمان از خانم ها خواسته شد که مشخص کنند از چه کرمی استفاده کرده اند مرطوب کننده یا ضد چروک ؟

چین و چروک

اکثر خانم ها تفاوتی را احساس نکرده بودند زیرا پوست شان دچار تغییر خاصی نشده بود . تنها تعداد کمی از خانم هایی که از کرم ضد چروک استفاده کرده بودند تغییراتی را در پوست شان حس کرده بودند جالب است افرادی هم که کرم مرطوب کننده زده بودند این حس را تجربه کرده بودند . این تحقیق ثابت کرد که کرم ضد چروک می تواند بیش از یک کرم مرطوب کننده بر روی پوست اثر بگذارد و پوست را مرطوب کند .

هورمون استروژن

این هورمون در بدن باعث می شود که پوست جوان تر نشان داده شود . زنان در سن یائسگی به دلیل کم شدن میزان هورمون استروژن در بدن شان دچار مشکلات پوستی می گردند . میان میزان هورمون استروژن در بدن و جوان سازی پوست رابطه ی مستقیمی وجود دارد . خانم هایی که این هورمون در بدن شان بیش از حد است گاهی چندین سال از سن واقعی خودشان نیز کوچک تر به نظر می رسند . این هورمون پوست را منقبض کرده و باعث سفت شدن آن ها می شود . میزان آب بدن را بالا می برد و باعث می گردد که پوست کم تر دچار خشکی شده و از بین برنده چروک پوست نیز هست .

چین و چروک

استفاده نمودن از کرم های ضد چروک باعث می شود که پوست تان بهبود یابد . با قطع کردن و نزدن کرم ها پوست تان دوباره به حالت عادی خودش و شاید هم بدتر باز خواهد گشت . این کرم ها بر روی چروک های عمیق ( مانند خطوط روی دهان ، گردن و بینی ) تأثیر زیادی ندارند .

رتینول ماده ای است که در کرم های ضد چروک وجود دارد . این ماده باعث ایجاد خشکی پوست می شود که گاهی همراه با سوزش ، خارش است . زمانی که از این نوع کرم ها استفاده می کنید کم تر باید در معرض نور خورشید قرار بگیرید . رتینوئیدها پس از تحریک پوست ، آن را به حالت اولیه خودشان بر می گردانند و باعث می شوند که چین وچروک ها از بین بروند . عده ای از متخصصین اعتقاد دارند که این ماده می تواند سرطان زا باشد .

چین و چروک

تزریق ماده ای به نام بوتولینیوم توکسین می تواند چروک ها را از بین ببرد این ماده یک سم بسیار قوی است که مانع از فعالیت های فیبرهای عصبی در بدن می گردد .

با تزریق این ماده در قسمتی که چروک دیده می شود باعث می شود که پوست صاف گردد . تزریق این ماده نیاز به 2هفته زمان است تا تأثیر آن دیده شود . این درمان حتما باید توسط افراد متخصص انجام شود در غیر این صورت ممکن است در صورت تان اختلال ایجاد شود این دارو باعث می شود که عضلات و سلول های پوستی شما حرکت کنند .

بعضی از افراد برای از بین بردن چین وچروک ها از پر کننده ها استفاده می کنند . که آن را در زیر پوست شان تزریق می کنند . معمولا برای چروک های عمیق از پر کننده ها استفاده می شود . این درمان هر 6 ماه نیاز به تکرار دارد . معمولا بعد از تزریق پوست دچار التهاب می گردد .

درمان با میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش لایه برداری فیزیکی و با دستگاه می باشد که توسط پزشک انجام شده و با برداشتن بالاترین لایه پوست باعث از بین رفتن و صاف شدن چین و چروک و برخی ضایعات پوستی می گردد.

درمان با لیزر

چین و چروک

در این روش بخشی از  اپیدرم که لایه بیرونی پوست است برداشته می شود. توصیه می شود برای محافظت از پوست تان همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید .

این روش ممکن است عوارضی هم به همراه داشته باشد از جمله این که پوست تان روشن یا تیره شود .