برنج خوب چه خصوصیاتی دارد ؟

برنج خوب برنجی است که دانه بلند قطر دانه ها به یک اندازه باشد عطر خوبی داشته باشد و زمانی که دانه های آن را زیر دندان می گذاریم باید سفت و محکم باشند .

برنج با کیفیت برنجی است که کهنه باشد هر چه برنج کهنه تر باشد کیفیت آن نیز بهتر است .

برنج نباید بوی کهنگی بدهد .

برنج

در انتخاب برنج ، برنجی را انتخاب کنید که به اصطلاح ری بیشتری داشته باشد برنج با قیمت های پایین ری کمتری دارند . در انتخاب برنج به دنبال کیفیت باشید نه قیمت آن .

برنج را به چه میزان خیس باید کرد؟

اگر فرصت دارید توصیه می شود که برنج را از شب قبل خیس کنید اما اگر عجله دارید می توانید سه ساعت قبل از پخت برنج آن را خیس کنید .

بعد از پاک کردن برنج و شست و شوی آن برنج را با آب ولرم خیس کنید . برای شست و شوی برنج نباید از آب داغ استفاده کنید .

در هنگام شست و شو آب برنج باید به اندازه ای که آب آن زلال شود شست و شو داده شود . دقت داشته باشید که برنج در زمان شست و شو نباید بیش ازحد چنگ زده شود . زیرا این کار باعث خرد شدن برنج می گردد .

برنج

بعد از شستن برنج و خیس خوردن آن داخل قابلمه ای مناسب دو سوم آب بریزید زمانی که آب به جوش آمد برنج خیس خورده را داخل آب جوش بریزید .

 از کجا متوجه پخت برنج شویم ؟

برای این کار کافی است که برنج را بین دو انگشت خودتان له کرده اگر له شد و یا این که برنج زیر دندان له شود و سفت نباشد برنج برای آبکشی آماده است .

بعد از مرحله آبکشی کمی آب ولرم روی برنج بریزید تا شوری آن گرفته شود .

سپس داخل قابلمه ای مناسب مقداری روغن بریزید به طوری که کف قابلمه چرب شود . بعد از داغ شدن قابلمه کف قابلمه را ته دیگ مورد نظرتان بچینید سپس برنج آبکش شده را در قابلمه ریخته بعد از این کار مخلوط روغن و آب را که داغ کرده اید روی برنج بریزید درب قابلمه را گذاشته شعله را زیاد کنید تا برنج بخار کند بعد از بخار کردن برنج می توانید شعله را کم کرده تا برنج دم بکشد . برنج برای دم کشیدن 45 دقیقه الی یک ساعت نیاز به زمان دارد .

برنج

به چه میزان باید در آب برنج نمک ریخت ؟

اگر نمک به میزان کافی در برنج ریخته شود مانع از جوش خوردن بیش از حد و خرد شدن ان خواهد شد . به ازای هر کیلو برنج از نیم کیلو سنگ نمک استفاده نمایید .

نگران شوری آن نشوید زیرا زمان آبکشی با ریختن آب روی آن نمک از بین می رود .

به جای سنگ نمک می توانید از نمک کوبیده هم استفاده کنید به ازای هر کیلو سنگ نمک می توانید از 150 گرم نمک کوبیده هم استفاده کنید .

این میزان نمک تنها برای برنج آبکشی است و برای درست کردن کته نمی توان از این میزان نمک استفاده کرد .

برنج

برای تهیه پلو چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

یکی از غذاهای اصیل ایرانی تهیه پلو می باشد . که در تهیه این غذای اصیل باید نکاتی رعایت شود تا پلو خوب دم بکشد .

در صورتی که برنج بیش از اندازه جوش خرده باشد می توانید کمی آب لیمو به آن اضافه کنید این کار مانع از خراب شدن برنج خواهد شد .

برای سفید شدن برنج ماست به برنج در حال جوش اضافه کنید .