می توان گفت مریض شدن و بیماری، بخشی مهم از زندگی روزمره ی همگان می باشد؛ مسافرت و در سفر بودن نیز نمی تواند سببی برای عدم مواجه ی شما با این اتفاق باشد. برعکس در طول سفر شما در محیط های گوناگون و متنوع قرار می گیرید، با آدم های مختلفی آشنا می شوید و دیدار خواهید داشت و همچنین حیوانات و حشرات متنوعی را خواهید دید که ممکن است هر کدام از آن ها برای شما، بیماری خاص و یا ویروسی را انتقال دهند.

در این شرایط تنها کار و اقدامی که از دست شما بر می آید این است که احتمال مبتلا شدن خود به بیماری و ویروس را به حداقل ممکن برسانید. در این مقاله، بر این هدف تلاش داشته ایم تا چند مورد از اساسی ترین و مهم ترین نکات پیرامون حفظ سلامتی بدن و نیز دوری از بیماری و مریضی را در طول یک سفر، برای تان شرح داده و بازگو نماییم.

سلامتی در طول سفر

  1. دست های خود را چندین مرتبه بشویید.

شاید این موضوع نکته ی بسیار ساده ای برای شما به نظر آید، اما امروزه بیشتر افراد آن را فراموش کرده و از یاد میبرند. به یاد داشته باشید یکی از مهمترین و اساسی ترین عوامل برای اجتناب از مبتلا شدن به بیماری های گوناگون و نیز جلوگیری از انتقال آن بیماری ها و امراض، شستن مرتب و با برنامه ی دست ها می باشد. به یاد داشته باشید هر موقع که به آب دسترسی پیدا کردید، دست های خود را کامل و همراه با صابون بشویید.

  1. از مسمومیت های غذایی بپرهیزید!

به یاد داشته باشید از بزرگترین دلایل برای بروز مشکلات معده و روده و همچنین بروز اسهال، مسمومیت های غذایی می باشد. توجه داشته باشید در هر جایی غذا نخورید هر چند اگر غذایی وسوسه انگیز باشد! تا حدی که می توانید تنها در مکان هایی غذا بخورید که غذای پخته شده و آماده شده در آنجا کاملا پخته شده و تازه بوده و همچنین به هنگام سرو کردن، کاملا داغ باشد. به یاد داشته باشید آن دسته از سالادهایی که از شست و شوی صحیح آن ها مطمئن نیستید و همچنین غذاهای مانده، آن دسته از آب میوه فروشی هایی که مشخص نیست میوه های مورد استفاده را چگونه پوست کنده اند و یا آیا آن ها را برای مدتی طولانی در بیرون از یخچال نگه داشته اند، به عنوان خط قرمز هایی اساسی برای شما می باشند.

سلامتی در طول سفر

  1. فقط آب معدنی بنوشید!

چنانچه از در شهری به سر می برید و از سلامت آب شیرهای آن شهر اطمینان کافی ندارید، به شما توصیه می کنیم از آب معدنی استفاده نمایید؛ حتی اگر مردم محلی آن شهر آب موجود در شیرها را بدون بروز هیچ مشکلی بنوشند!

  1. به غذای آشنا اعتماد داشته باشید!

چنانچه در مکانی به سر میبرید که در آنجا به جز غذای آشنا و قابل اعتمادی که در خانه می خورید وجود ندارد، توصیه میکنیم بهتر است همان غذا را سرو نمایید. همچنین به یاد داشته باشید تغییر ناگهانی رژیم غذایی تان به یک رژیم غذایی کاملا متفاوت و جدید برای نمونه رژیم غذایی تند و همچنین ادویه دار می تواند سازوکار طبیعی بدن شما را دگرگون کرده و به هم بریزد.

  1. واکسن را فراموش نکنید!

توصیه می کنیم چنانچه تصمیم دارید به سفرهایی طولانی مدت بروید، بهتر است واکسن های مورد نیاز خود را قبل از آغاز سفر بزنید و با اطمینان خاطر به سفر بروید. اما لازم به بیان است که واکنسی که بتواند از تمامی بیماری ها پیشگیری نماید وجود ندارد! دقت داشته باشید هر جا و مکانی بسته به محیط و شرایط خاص خود، به یک سری واکسن خاص نیاز دارد. در کل توصیه ی ما به شما این است: هرکاری که می توانید برای پایین آوردن احتمال ابتلا به بیماری های گوناگون انجام دهید را انجام دهید و به هیچ وجه غفلت نکنید.

سلامتی در طول سفر

  1. مراقب تابش های شدید آفتاب باشید!

هر چند با وجود اینکه نور و تابش آفتاب برای بدن و سلامت آن خوب و مهم است، اما استفاده و بهره مندی بیش از حد و اندازه از آن می تواند سبب گرمازدگی، سوختگی و همچنین بروز دردسرهایی در طول سفر گردد. توصیه می کنیم برای اینکه بتوانید سفری با آرامش فکر و خیال داشته باشید، از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده کرده و به طور مرتب آب سالم بنوشید.

  1. فعالیت های بدنی منظمی داشته باشید!

به یاد داشته باشید یکی از بهترین و مناسب ترین روش ها برای مراقبت از سلامتی بدن و نیز مبارزه با عفونت ها و ویروس ها، فعالیت های فیزیکی مناسب و با برنامه است. به همگان ثابت شده است که انجام فعالیت های فیزیکی مناسب و نیز با برنامه، می تواند سیستم دفاعی بدن فرد را بهبود بخشیده و همچنین آن را در برابر بیماری ها و عوامل بیماری زای خارجی مقاوم نماید. به یاد داشته باشید سفری که در آن نخواهید از بدن خود کار و فعالیت مناسبی بکشید که سفر نیست!

سلامتی در طول سفر

  1. از نیش پشه ها دوری کنید!

از روزگاران قدیم تاکنون نیش حشرات به خصوص پشه ها، یکی از کابوس های فراموش نشدنی عاشقان سفر و طبیعت بوده است. به شما توصیه می کنیم برای اینکه بتوانید از خطر مبتلا شدن به بیماری های همچون مالاریا و نیز تب دانگ در امان بمانید، چنین کارهایی را به انجام برسانید:

تا حد امکان در اتاق هایی مجهز به سیستم سرمایشی مناسب اقامت داشته باشید. چنانچه در فضای باز و در طبیعت چادر می زنید، از پشه بند های مناسب و استاندارد استفاده نمایید و به هنگام خواب نیز همه بدن خود را بپوشانید. توصیه می کنیم از مواد و همچنین لوازمی استفاده نمایید که حشرات را دفع می نمایند. (همچون اسپری ها و نیز دستبندهای دفع حشرات)

  1. در صورت لزوم، از قرص ضد مالاریا استفاده نمایید!

چنانچه منطقه ای که بدانجا سفر خواهید داشت همراه با خطر گزیدگی پشه ی مالاریا است، توصیه می کنیم همراه با خود قرص های ضد بیماری مالاریا داشته باشید. البته توجه داشته باشید انواع گوناگونی از قرص های ضد بیماری مالاریا وجود دارد که می تواند بر روی افراد و انسان های مختلف، عواقب گوناگونی داشته باشد. توصیه می کنیم برای استفاده و بهره مندی از این قرص ها بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.