می توان گفت یکی از مشکلات شایع که بسیاری از خانوم ها با آن مواجه هستند، خشکی مو می باشد. در این مقاله تصمیم گرفته ایم درباره تاثیر سرم مو بر موهای خشک و نیز استفاده ی صحیح از سرم مو بحث کنیم و اطلاعاتی درست را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

آیا این مطلب را می دانید که از هر 4 نفر در دنیا، 1 نفر از مشکل خشکی موهای اش رنج می برد؟ آیا می دانید که سشوار کشیدن موها و یا حتی حالت دادن به موها با استفاده از اتوی مو و نیز رنگ کردن مو می تواند احتمال شکننده شدن و نیز خشک شدن موهای تان را تا 50 درصد نیز افزایش بدهد؟ آیا می دانید یکی از مهمترین و اصلی ترین اهداف و دلایل ورود بسیاری از محصولات مراقبت از مو به بازار گسترده ی زیبایی امروز، تنها رفع مشکلات مو از جمله پیشگیری و جلوگیری از شکنندگی و خشکی موها می باشد؟

واقعیت موضوع آن است که به علاوه بر حالت های دهنده های مو که فقط و فقط به هدف زیباتر کردن حالت موهای تان به بازار مصرف آمده است، انواعی از حالت دهنده های مو نیز وجود دارد که می تواند به پیشگیری از برخی از مشکلات مربوط به مو و حتی درمان این مشکلات نیز کمک شایانی داشته باشد. با این وجود، رعایت و در نظر گرفتن برخی از نکات و موارد برای بهره بردن بیشتر و بهتر از مزایای این محصولات گوناگون پوست و مو به تمامی مصرف کنندگان آن ها توصیه می شود که در این مقاله برای شما عزیزان و همراهان، برخی از نکات را ذکر کرده و به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

استفاده ی صحیح از سرم مو

آیا برای استفاده ی صحیح از سرم مو و عملکرد بهتر آن، بایستی موهای مان خشک باشد یا خیس؟

چنانچه شما تصمیم دارید از سرم مو برای پیشگیری و جلوگیری از خشک شدن موهایتان و یا وزی آن ها استفاده نمایید و همچنین اجازه ندهید تا حرارت تولید شده توسط سشوار، سبب تشدید خشکی موهای شما شود، به شما توصیه می کنیم از سرم مو آن هنگام که موهایتان خیس است حتی به هنگامی که هنوز موهایتان را با حوله خشک نکرده اید، استفاده نمایید. با این شیوه، علاوه بر آن که شانه کردن موهای شما آسان و ساده می شود و همچنین پوشش مناسب چربی بر روی ساقه ی موهای تان قرار می گیرد، مانعی در برابر صدمه دیدن آن ها در برابر حرارت نیز می گردد.

آیا برای استفاده ی صحیح از سرم مو و عملکرد بهتر آن، بایستی قبل از حمام از سرم مو استفاده نماییم یا بعد از حمام مان؟

درابتدا لازم است این موضوع را بیان کنیم که سرم مو بر پایه ی ترکیبات چربی ساخته شده است تا بتواند خشکی موی حاصل از سشوار کشیدن و یا شست و شو را برطرف کرده و یا جبران نماید. چنانچه موهای شما بیش از حالت نرمال و بیش از اندازه فر و نیز خشک است و شست و شو نیز سبب گره خوردن آن ها در هم می شود، به شما توصیه می کنیم بهتر است مدتی در حدود 10 دقیقه قبل از استحمام تان، حتما نوک ساقه ی موهای تان را به سرم مو آغشته نمایید و سپس موهای خود را به صورت کامل بشویید. به این ترتیب، موهای تان در هم نمی پیچند و در یکدیگر گره نیز نمی خورند! با این حال، فراموش نکنید زمان مناسب برای استفاده از انواع گوناگون سرم مو، پس از استحمام می باشد.

از انواع سرم مو حاوی ترکیبات ضد آفتاب استفاده نمایید!

لازم به ذکر است برخی از سرم های مو حاوی ترکیبات ضد آفتاب می باشند تا بتوانند موهای شما را در برابر تابش اشعه ی مضر نور آفتاب محافظت نمایند. بنابراین چنانچه شما استفاده ی روزانه از سرم مو را در برنامه ی روزانه خود قرار داده اید، به شما توصیه می کنیم بهتر است از انواع سرم های مو دارای ترکیبات ضد افتاب استفاده نمایید. فراموش نکنید تمامی انواع سرم های مو، از تماس مستقیم گرد و غبار و آلودگی ها با موهای تان پیشگیری می نماید و به این ترتیب، از آسیب دیدن موهای شما به خصوص موهای خشک جلوگیری می نماید.

استفاده ی صحیح از سرم مو

سرم موی بر پایه ترکیبات چربی چه تفاوتی با دیگر محصولات مراقبت از مو دارد؟

همان طور که در توضیحات بالا گفته شد، سرم موی بر پایه ی ترکیبات چربی می توانند با نرم کردن ساقه ی موها، مانع از صدمه دیدن و آسیب آن ها به هنگام حالت دادن و یا شانه کردن موهای تان می شود. لازم به ذکر است برخی از افراد، موهای خشکی ندارند و گاهی حتی پس از اتو و یا سشوار کشیدن موهای شان، دچار وزی سطحی و همچنین اصطکاک بر روی ساقه های بالایی مو می شوند؛ به این دسته از افراد توصیه می کنیم از سرم مو بر پایه ی آب و یا دیگر کراتین های سبک استفاده نمایند. همچنین اسپری کردن این دسته از محصولات سبک مراقبت از مو، بر روی موهایی که کاملا خشک شده و یا سشوار کشیده شده اند، می تواند از ایجاد اصطکاک در آن ها و یا به اصطلاح بهتر، از پرش آن ها جلوگیری و پیشگیری می نماید.

از چرب شدن پوست سرتان پیشگیری کنید!

می توان گفت بی تردید یکی از مشکلات بسیار رایج در میان مصرف کنندگان انواع سرم های موجود بر پایه ی چربی، چرب شدن اذیت کننده و بسیار آزار دهندی پوست کف سر حتی در افرادی که دارای پوست و موی خشکی می باشند، است. به شما توصیه می کنیم برای پیشگیری از بروز این مشکل درباره ی موهای تان، بایستی به هنگام استفاده از سرم مو، سر خود را کاملا پایین بگیرید تا موهای تان حالت کاملا آویزان را به خود بگیرند؛ سپس، مقداری از سرم مو را در کف دست تان بریزید و تنها ساقه و نوک موهای تان را به سرم آغشته نمایید و سپس با شانه کردن موهای تان، سرم مو را بر روی سطح موها و نه کف سرتان، پخش نمایید. این کار شما، مانع از چرب شدن پوست سر شما خواهد شد.

استفاده ی صحیح از سرم مو

5 دلیل شاخص و رایج خشکی موهای تان را بشناسید!

  1. ژنتیک

برخی از افراد جهان، به صورت کاملا ژنتیکی دارای پوست و نیز مویی خشک تر نسبت به سایر افراد می باشند؛ خشکی پوست و نیز موی این افراد، به سبب کم بودن میزان ترشح چربی در سطح پوست شان می باشد. فراموش نکنید مراجه به پزشک متخصص پوست و مو و همچنین استفاده از محصولات مناسب و استاندارد برای چرب کردن پوست و مو آن هم به صورت موضعی، می تواند مشکل این دسته از افراد تا حد قابل قبولی برطرف نماید.

  1. موهای فر

به طور کلی می توان گفت، موهای فر نسبت به موهای فر، خشک تر می باشند؛ بدین دلیل که به طور معمول چربی موجود در کف سر به سادگی و آسانی می تواند بر روی موهاص صاف حرکت نماید؛ این اتفاق در صورتی می باشد که چربی موجود در کف سر بر روس موهای وز و یا فر به کندی حرکت می نماید، بنابراین ساقه ی موها خشک تر می باشند. به همین سبب می توان همیشه پس از استحمام، نوک موهای فر را با استفاده از روغن های طبیعی گوناگون همچون روغن زیتون، بادام و یا روغن نارگیل، به میزان کمی ماساژ داد.

  1. شست و شوی بیش از حد مو

شست و شوی بیش از حد موها سبب از بین رفتن چربی موجود در کف سر و نیز خشکی پوست و نیز مو می شود. چنانچه شما مجبور به شست و شوی روزانه ی موهای تان باشید، به شما توصیه می کنیم موهای خود را حتما با استفاده از آب ولرم و نه زیاد سرد و نه زیاد گرم بشویید و به هیچ وجه از شامپوهای غلیظ استفاده نکنید. اگر هم که موهای شما خشک است، نبایستی بیش از 3 بار در طول هفته موهای تان را شامپو نمایید.

  1. کمبود آب و همچنین چربی های ضروری و مورد نیاز بدن

به یاد داشته باشید کمبود آب و همچنین چربی های ضروری و مورد نیاز بدن سبب خشکی شدید پوست و نتیجه، خشکی موها می گردد. به همین جهت، برای پیشگیری و نیز جلوگیری از خشکی پوست تان بایستی حداقل روزانه 8 لیوان آب و همچنین دیگر مایعات بنوشید و همچنین از مصرف روغن های ضروری و نیز سالم همچون روغن زیتون، کنجد، کانولا و یا حتی ماهی های چرب خودداری و پرهیز نمایید.

استفاده ی صحیح از سرم مو

  1. استفاده از اتوی مو و سشوار

به یاد داشته باشید استفاده ی مکرر و روزانه از خشک کننده های مو همچون سشوار و اتوی مو نیز می تواند سبب خشکی و شکنندگی بسیار شدید ساقه ی موها شود. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم استفاده از چنین وسایلی را تنها به مناسبت هایی خاص محدود نمایید تا پوست و موی تان بی دلیل دچار مشکلات و ناراحتی های گوناگون نشود.

رهایی از شر موهای زائد

بر خلاف موهای سر که همه افراد به دنبال تقویت و جلوگیری از ریزش آن می باشند همه افراد به خصوص خانم ها به دنبال رهایی از موهای زائد می باشند! استفاده از کرم های موبر، تیغ، اپیلاسیون و کندن مو از ریشه و.. از روش های موقت رهایی از موهای زائد می باشند و روش هایی همچون لیزر موهای زائد از جمله روش های طولانی مدت رهایی از شر موهای زائد می باشد.