می توان بی تردید گفت در یک تور طبیعت یا سفر طبیعت گردی و یا حتی ماجراجویانه هیچ چیز به اندازه ی داشتن یک سرپناه امن و ایمن و یک جای مناسب نمی تواند اهمیت فوق العاده داشته باشد. یک سرپناه امن و ایمن شما را در برابر عوامل گوناگونی برای نمونه باد، حشرات، برف و همچنین هوای سرد و گرم محافظت و مراقبت می نماید و همچنین در وجود شما حس اعتماد به نفسی را ایجاد می نماید. می توان گفت گاهی داشتن یک جای خوب و امن از نیاز به غذا و آب نیز حتی واجب تر و حیاتی تر می باشد. یکی از اشتباهات رایج و متداول در ایجاد و ساخت سرپناه های طبیعت گردی، ساخت و درست کردن سر پناه بزرگ می باشد؛ یک سرپناه مناسب باید در ابعاد و اندازه های خوب و مناسبی باشد و همچنین به قدری بزرگ باید باشد تا بتواند به خوبی و بدون هیچ مشکلی از شما محافظت نموده؛ و همچنین این سر پناه در آب و هوای سرد نیز به قدر مناسب و کافی نیز کوچک باشد تا بتواند گرمای بدن افراد حاضر در آن سر پناه را محافظت نماید تا مشکلات خاصی پیش نیاید.

ساخت سر پناه در طبیعت

باید ها و نباید های انتخاب یک سر پناه مناسب

به یاد داشته باشید هنگامی که خواستید جایی برای چادر یا سر پناه خود انتخاب نمایید؛ بایستی در تمامی موقعیت ها و شرایط به برخی از مهم ترین موارد و نکات توجه لازم و کافی داشته باشید:

  1. بهتر است محیط مورد نظر شما برای برپایی چادر یا ساخت سر پناه به محل قرار گیری مواد سازنده ی سر پناه نزدیک باشد و مشکلی در بدست آوردن مواد برای شما پیش نیاید.
  2. باید سر پناهی که برای خود در طبیعت می سازید به قدری از لحاظ طول، عرض و نیز ارتفاع بزرگ و مناسب باشد که شما بتوانید به آسانی و بدون هیچ مشکل و اذیتی در حالت دراز کش در زیر آن استراحت کرده و بخوابید.
  3. سعی کنید در هنگام انتخاب محل مورد نظر برای برپایی چادر و یا ساخت سر پناه، محل انتخابی شما به محل حشرات، محل حیوانات وحشی، گیاهان سمی، خزندگان و نیز درختان قدیمی و خشک شده به هیچ وجه نزدیک نباشد!
  4. به هنگام انتخاب محل مناسب برای برپایی چادر یا ساخت سر پناه، به یاد داشته باشید حتما از دامنه های سیل گیر ارتفاعات دوری نمایید تا مشکلی برای شما پیش نیاید.
  5. به شما توصیه می کنیم برای جلوگیری از بروز حوادث و اتفاقات خطرناک، از مکان هایی با احتمال ریزش سنگ و همچنین عوارض بهمن گیر دوری و اجتناب نمایید.
  6. به یاد داشته باشید برای جلوگیری از بروز حوادث و اتفاقات خطرناک، از برپایی چادر و نیز ساخت سرپناه در نزدیکی محل ریزش آبشار ها دوری و اجتناب نمایید.

این موضوع را به یاد داشته باشید در بعضی از مکان ها و نیز شرایط، فصول سال و نیز گرمی و سردی هوا تاثیری بسیار زیاد در انتخاب محل برپایی چادر و یا ساخت سر پناه شما دارد. برای مثال در طول فصل زمستان شما به محلی نیاز دارید تا شما را در برابر باد و سرما محافظت و مراقبت نماید و همچنین بتوانید به منابع لازم و کافی آب و سوخت دسترسی داشته باشید. همچنین در فصل تابستان نیز شما به مکانی مشابه با شرایط گفته شده در بالا و نیز نزدیک به یک منبع آب مناسب و سالم و همچنین به دور از حشرات نیاز دارید؛ لازم به ذکر است موقعیت ها و شرایطی که در مسیر و موقعیت وزش باد ملایم قرار دارند و یا نسیم آرام ساحل به آنجا می رسد در اولیت انتخاب قرار دارند.

با انواع گوناگون سر پناه آشنا شوید

به یاد داشته باشید هنگامی که به دنبال مکانی مناسب برای برپایی چادر و یا ساخت سر پناه هستید بهتر است در ابتدا به نوع سر پناه مورد نظر خود و نیز موضوع حفاظت از آن فکر کرده و دقت نمایید؛ به شما توصیه می کنیم این موارد را نیز در نظر داشته باشید:

به چه مدت زمان و همچنین انرژی نیاز دارید تا بتوانید یک سر پناه مناسب را ایجاد کرده و بسازید؟ برای ساخت سر پناه مورد نظر خود به چه میزان حفاظت و مراقبت در برابر باد، خورشید، برف و باران نیاز خواهید داشت؟ برای ساخت سر پناه مورد نظر خود چه ابزار هایی در دسترس دارید و یا با چه ابزار های می توانید سر پناه مورد نظر خود را درست کنید؟ به چه مقدار و میزان مصالح برای ساخت سر پناه مورد نظر خود نیاز دارید؟ و سوال هایی دیگر…

البته این موضوع را یاد داشته باشید که شما بایستی برای پاسخ به این سوالات گوناگون باید با انواع سر پناه ها، مصالح مورد نیاز برای ساخت آن ها و نیز نحوه و روش ساخت آن ها آشنایی لازم و کافی داشته باشید.

روش ساخت سر پناه به روش تکیه گاه پانچویی

در این روش ساخت سر پناه، شما می توانید با کمترین زمان و همچنین تجهیزات در دسترس یک پناهگاه امن و راحت ایجاد کرده و بسازید. در روش ساخت پانچویی، شما به یک عدد پارچه ی ضخیم یا پانچو نیاز  دارید، همچنین طنابی به طول 2 الی 3 متر، 2 عدد میخ سالم چوبی (بهتر است میخ ها طولی در حدود 30 سانتی متر داشته باشند)، همچنین دو عدد تیرک یا درخت سالم به فاصله ی 2 الی 3 متری از یکدیگر احتیاج داریم. به یاد داشته باشید قبل از شروع بررسی و انتخاب دو تیرک یا درخت مورد نظر برای ساخت پناهگاه، جهت وزش باد را بررسی و چک می نماییم تا وزش باد به پشت تکیه گاه سر پناه تان باشد.

ساخت سر پناه در طبیعت

روش ساخت چادر پانچویی

چادر پانچویی یک سایبان مناسب و امن برای شما ایجاد می نماید که می تواند شما را از دو طرف محافظت نماید؛ البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که محدود کردن دید و همچنین فضای کم از معایب این نوع سر پناه ها می باشد.  شما برای ایجاد و نیز ساخت این سر پناه ها مصالح زیر نیاز خواهید داشت: پانچو، 6 عدد میخ سالم چوبی (بهتر است این میخ ها طولی در حدود 30 سانتی متر داشته باشند)، دو طناب سالم به طول هایی در حدود 5/1 الی 2 متر، و همچنین دو تیرک یا درخت سالم به فاصله ی 2 الی 3 متری از یکدیگر

ساخت سر پناه در طبیعت

در شکل زیر، شما می توانید به راحتی نحوه ی استفاده ی دو تیرک را در وسط چادر پانچویی به عنوان تکیه گاهی محکم مشاهده نمایید.

ساخت سر پناه در طبیعت

به عنوان مثال برخی مسافران تور شیراز و افرادی که به صورت شخصی در فصل مناسب به شهرهایی با آب و هوای خوب سفر می نمایند در طبیعت از چادر استفاده می نمایند.

روش ساخت سر پناه به روش خیمه متروکی از نوع چتر بازی (سر پناه سه تیرک)

در این شرایط، شما یک چتر سالم دارید و به طبع آن نیز، یک سرپناه مناسب خواهید داشت؛ پس هیچگونه نگرانی به خود راه ندهید! در این شرایط و وضعیت شما به سه عدد تیرک سالم به عنوان عمود احتیاج دارید. از مزایای این نوع سر پناه می توان موارد زیر را نام برد: وسعت و بزرگی فضا به جهت خواب راحت، زمان کوتاه و مناسب برای ایجاد و ساخت این سر پناه، ذخیره ی سوخت و همچنین امکان پخت غذا و…

ساخت سر پناه در طبیعت

ساخت سر پناه در طبیعت

ساخت سر پناه در طبیعت

به یاد داشته باشید شما می توانید با بهره گیزی از چتر اصلی یا کمکی خود، برای ساخت این نوع سر پناه و خیمه استفاده نمایید. چنانچه شما یک چتر استاندارد یک نفره همراه با خود داشته باشید، در این شرایط شما به سه عدد تیرک سالم به طول 5/3 الی 5/4 متر و همچنین به قطر 5 سانتی متر نیاز خواهید داشت. مراحل کار در شکل نشان داده است؛ لطفا توجه کنید.

به یاد داشته باشید در ساخت و برپا سازی این خیمه به جهت وزش باد، جهت باز شدن در و همچنین به باز گذاشتن سقف خیمه به سبب روشن کردن آتش در داخل سر پناه دقت و توجه لازم و کافی داشته باشید.

روش ساخت سر پناه صحرایی تک نفره

به یاد داشته باشید شما می توانید در مکان های کوهستانی و نیز جنگلی دارای درخت و گیاه، از روش سر پناه صحرایی برای ساخت یک سر پناه ساده استفاده نمایید. از مزایای ساخت سر پناه صحرایی می توان احتیاج نداشتن به ابزار را بیان کرد. برای ساخت این نوع سر پناه، در ابتدا یک درخت سالم به عنوان عمود چادر تان و همچنین چوب دیگری جهت تکیه دادن به آن در ابعاد تقریبی 5/2 الی 3 متر  و همچنین قطری در حدود 3 سانتی متر را پیدا کنید. سپس برای آغاز ساخت سر پناه تان، چوب نازک را به درخت با استفاده از شاخه های درختان و یا طناب ببندید. در این روش با استفاده از یک روکش برزنتی و یا مشابه آن، می توانید یک سر پناه امن و ایمن برای خود بسازید؛ فقط این موضوع را به یاد داشته و فراموش نکنید که دو گوشه ی آویزان پارچه ی برزنتی را با استفاده از میخ های چوبی سالم در زمین فرو کرده و یا به صورت سنگ چین از بیرون یا داخل آن شکل بدهید. به هنگام برپایی چادر و نیز ساخت سر پناه به این موضوع توجه داشته باشید که شیب چادر شما به گونه ای باشد که وزش باد به طور مستقیم و یک راست از سوراخ و مدخل ورودی به داخل چادر و سر پناه شما نوزد. همچنین به یاد داشته باشید چنانچه در محل مورد نظر شما درختی موجود نباشد، می توانید از یک چوب Y شکل برای برپایی عمود چادر خود استفاده کرده و بهره گیرید.

ساخت سر پناه در طبیعت

روش ساخت سر پناه در بستر باتلاقی

چنانچه شرایطی پیش آمد و شما مجبور به ماندن در باتلاق شدید و یا جایی که سطح آب آن بسیار بالاست؛ به هیچ وجه نگرانی به خود راه ندهید! با روشی که هم اکنون برای شما توضیح خواهیم داد شما می توانید کمی از شر رطوبت و نیز آب راحت شوید و خطری شما را تهدید ننماید. لازم به ذکر است در موقعیت یابی به سطح آب، باد، جزر و مد و نیز مصالح مورد نیاز و در دسترس خود توجه کافی و لازم داشته باشید.

در ابتدا چهار چوب سالم و محکم را به استواری و درستی در داخل زمین فرو کنید؛ سعی کنید نوع و قطر چوب های انتخابی خود را با در نظر گرفتن وزن خود انتخاب نمایید. سپس دو چوب افقس را همانند چوب های افقی برانکارد به این دسته چوب ها ببندبد و سپس بین آن ها را استفاده از چوب های دیگری شاسی کشی نمایید. چنانچه تصمیم داشتید بستر را تقویت نمایید به شما توصیه می کنیم از دو چوب دیگر به عنوان ستون در وسط استفاده کرده و بهره بگیرید. همچنین شما می توانید با استفاده از شاخ و بال درختان، بستر کار خود را برای داشتن یک خواب راحت آماده و مهیا نمایید.

ساخت سر پناه در طبیعت

ساخت سر پناه در طبیعت

روش ساخت سر پناه خاشاکی

می توان گفت سر پناه خاشاکی مشابه و نیز همچون سر پناه صحرایی می باشد؛ با این تفاوت که در ساخت سر پناه خاشاکی از برگ درختان و نیز چوب هایی برای پوشش چوب تکیه گاه استفاده می نماییم. لازم به ذکر است روش ساخت سر پناه خاکی در محل های برفی و یخبندان نیز مناسب است. فقط به این موضوع توجه لازم و کافی داشته باشید و نیز فراموش نکنید که اندازه ی این لانه و سر پناه مناسب شما بوده و نه کوچک باشد و نه بزرگ!

ساخت سر پناه در طبیعت

روش ساخت سر پناه بیابانی

در این قسمت از مقاله، نمونه هایی از سر پناه های بیابانی را برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد.

ساخت سر پناه در طبیعت

ساخت سر پناه در طبیعت

لازم به ذکر است انواع گوناگون سر پناه ها تنها به موارد نام برده شده در بالا، محدود نمی شود. سر پناه های گوناگون در یک تقسیم بندی کلی و اجمالی به انواع گوناگونی از جمله سر پناه های کوهستانی، برفی، جنگلی و نیز بیابانی دسته بندی می شوند. مواردی که در بالا ذکر و بیان شد جزو انواع مرسوم و نیز رایج سر پناه ها می باشد؛ دیگر انواع مختلف سر پناه ها مربوط به مناطق و شرایط خاص و همچنین نوعی ابتکار بومی و موقعیتی می باشند. کاربرد آن در سفر به شهر های بیابانی و نزدیک کویر می باشد به عنوان مثال در تور کربلا در صورت بروز مشکل می توان چنین سرپناهی داشت.