سفر کردن با کودکان به ویژه برای والدین و خانواده هایی که به تازگی صاحب فرزند شده اند، و همچنین دیگر خانواده ها صرف نظر از اینکه آن فرزندان چند سال شان است کابوسی عمیق است. همانطور که می دانید مسئولیت نگهداری از کودک وظیفه ای بسیار سنگین است و حتی ممکن است در هر نقطه ای از مسیر سفر خود با هزینه هایی غیر منتظره روبه رو شوید. در هر صورت چنانچه شما به فکر یک سفر جاده ای مناسب و بی خطر هستید و همچنین تصمیم دارید با فرزندان خود یک تعطیلات به یاد ماندنی را تجربه نمایید، بایستی به چند نکته ی مهم و اساسی توجه داشته باشید.

در این موضوع جدای از این مسئله که بایستی مقدار پول بیشتری را برای سفر خود محیا کرده و کنار بگذارید، بایستی برای تمامی قدم هایی که در طول سفر بر خواهید داشت و همچنین تمامی جزئیات آن برنامه ریزی صحیح و منظمی داشته باشید و نیز خودتان را برای هرگونه شرایط سخت و دشوار در طول سفر با کودکان آماده نمایید. شما بایستی به عنوان یک پدر یا مادر، تمامی نیازهایی را که ممکن است فرزند یا فرزندان شما در طول سفر بدان ها احتیاج پیدا نمایند را شناخته و برای سفر خود آن ها را مد نظر داشته باشید. در ادامه ی این مقاله برای شما عزیزان و همراهان، چندین نکته ی مهم و ضروری و همچنین نجات دهنده در طول سفر را آماده کرده ایم؛ این نکات و موارد به شما کمک می کند تا بتوانید در کنار فرزند یا فرزندان خود سفری خوب و بی خطر را تجربه نمایید.

سفر به یاد ماندنی با کودکان

پاسپورت فرزند یا فرزندان خود را بررسی و چک نمایید!

چنانچه شما بسیار اهل سفر و به مسافرت رفتن باشید، بی شک به طور مرتب و پی در پی پاسپورت خود را چک و بررسی خواهید نمود اما چنانچه این موضوع به پاسپورت کودک یا کودکان تان مربوط باشد این احتمال که چک کردن پاسپورت آن ها را از یاد ببرید بسیار زیاد و ممکن است! به یاد داشته باشید هزینه ی پاسپورت های لحظه ی آخری زیاد است و همچنین انجام کارهای آن نیز دردسر و دوندگی زیادی دارد؛ پس توصیه می کنیم به خود و کیف پول خود رحم کنید! شما می توانید پیش از آماده شدن برای مقدمات سفر، با چک کردن و بررسی پاسپورت کودک یا کودکان خود، به خودتان رحم کرده و لطف نمایید!

بهتر است مقصدهای خانواده پسند را انتخاب نمایید!

به یاد داشته باشید تنها به این دلیل که شما و نیز همسرتان علاقمند به انجام کارهای جالب و نیز سرگرم کننده در طول سفر هستید دلیل بر این موضوع نمی تواند باشد که فرزند یا فرزندان تان نیز آن دسته از تفریحات و نیز سرگرمی ها را دوست داشته باشند. شاید شما دوست داشته باشید بیش از نصف مدت سفر خود را به برای خرید بگذرانید و یا به بازدید از آثار باستانی و تاریخی کشورهای مختلف و نیز کشور مقصد سفر خود بروید که بی شک این کار حوصله ی فرزندان شما را سر می برد.

همواره به یاد داشته باشید که شما در حال سفر با فرزندان خود هستید و این یعنی بایستی نیازها و احتیاجات آن ها در اولویت برنامه های شما باشد. توصیه می کنیم به دنبال آن مقصدی برای سفر خود باشید که هم شما و هم فرزندان تان در آنجا لذت برده و بتوانید تجربه ای دلچسب را کسب نمایید. شما می توانید برای فعالیت ها و سرگرمی های دسته جمعی و خانوادگی خود که در طول سفر خواهید داشت، برنامه ریزی دقیق و منظمی داشته باشید و تحقیقات و پرس و جوهای خود را در این زمینه به انجام رسانید. حتی شما می توانید از فرزند یا فرزندان خود نیز نظر بخواهید و آن ها را نیز در فرآیند انتخاب خود دخالت داده و شریک نمایید. می توانید از آن ها بخواهید برای انتخاب درست فعالیت مورد علاقه شان، به شما کمک کنند تا بتوانید سفری ایده آل را همراه با خانواده تجربه نمایید.

سفر به یاد ماندنی با کودکان

بهتر است از دستگاه کودک یاب استفاده نمایید!

به یاد داشته باشید ایستگاه های قطار و نیز فرودگاه ها از جمله مکان های شلوغ و پر جمعیت می باشند و بسیاری از والدین و خانواده ها بعضی اوقات فرزند خود را در این مکان ها گم کرده اند؛ همچنین توجه داشته باشید مقاصد محبوب و پربازدید گردشگری نیز بیش از حد پر ازدحام و نیز شلوغ هستند. پس توصیه می کنیم چنانچه از گم شدن فرزند خود در این اماکن می ترسید، بهتر است یک دستگاه کودک یاب خریداری کرده تا بتوانید با استفاده از آن، هر زمان که کودک خود را به صورت بسیار اتفاقی گم کردید! او را در هر جایی که هست پیدا نمایید.

البته لازم به ذکر است این دستگاه به نسبت دستگاه جدیدی است و ممکن است خرید این دستگاه در کشور ایران کمی مشکل و سخت باشد اما چنانچه بتوانید آن را تهیه و خریداری نمایید دیگر به هیچ وجه نگران گم شدن کودک خود نخواهید بود و همچنین می توانید از این دستگاه برای سال های رشد کودک خود نیز استفاده نموده و بهره گیرید. بی شک آخرین چیزی که هر شخص و یا خانواده در طول سفر خود می خواهد خراب شدن سفر و یا گم شدن فرزند اش می باشد. لازم به ذکر است امروزه نرم افزار هایی مفید و کاربردی در بازار وجود دارد که می توانند امنیت فرزندان کوچک شما را در طول سفرهای تان حفظ و تضمین نمایند؛ با وجود این همه توضیح، به شما توصیه می کنیم پیش از آغاز سفر خود تمامی این گجت ها و نیز نرم افزار ها یک بار امتحان نمایید و از صحت عملکرد آن ها اطمینان حاصل نمایید.

بهتر است چمدان های سنگینی با خود حمل نکنید!

به شما توصیه می کنیم هنگامی که با اعضا و افراد خانواده ی خود سفر می کنید بایستی چمدان هایی بزرگ و نیز بزرگ تر از سفر های به صورت تنها را به همراه داشته باشید. با این وجود لازم به یادآوری است بستن یک چمدان خانوادگی به هیچ وجه آنچنان سخت و دشوار نیست که اغلب مادران می اندیشند! تنها با رعایت چند مورد ساده می توان این مشکل را حل کرد و با توجه به این موارد، می توان حجم چمدان سفری خود یا خانواده را کنترل کرد. توصیه می کنیم پیش از سفر، آب و هوای مقصد سفر خود را بررسی و چک نمایید. همچنین براساس بررسی ها و برنامه ریزی های پیش از سفر خود، بهتر است فعالیت ها و نیز سرگرمی های مورد نظر خود و خانواده ی خود را در طول سفر و همچنین در مقصد را در نظر گرفته و مشخص نمایید.

پیش از سفر خود مشخص نمایید که تصمیم دارید برای چه مدتی در سفر بمانید و در این مدت سفر خود، در کجا اقامت خواهید داشت. با توجه و در نظر گرفتن تمامی موارد بالا، می توانید با اطمینان خیال وسایل مورد نیاز سفر خود و خانواده ی خود را جمع کنید و در این شرایط دیگر نیازی نیست تا چمدان سنگینی را با خود حمل نمایید! چمدانی که بیشتر وسایل درون آن در طول سفر برای شما نیاز نخواهد بود. از فرزند یا فرزندان خود بخواهید تا آن دسته از وسایل و لوازمی را که می خواهند در طول سفر با خود به همراه داشته باشند را جمع کرده و سپس در نهایت شما این وسایل را بررسی نمایید؛ ببینید کدام یک از وسایل جمع شده توسط فرزند یا فرزندان شما، واقعا ضروری می باشند و کدام یک از آن ها غیر ضروری است. چنانچه شما خانواده ای بزرگ با تعداد افراد بیشتری دارید توصیه می کنیم از همه ی اعضا و افراد خانواده ی خود بخواهید تا لیستی کامل از وسایل مورد نیاز خود را تهیه نمایند؛ سپس در نهایت شما این لیست آماده شده را بررسی نمایید و لوازم و وسایل غیر ضروری را از آن خط بزنید.

سفر به یاد ماندنی با کودکان

بهتر است به موضوع اقامت خود و خانواده تان اهمیتی بسیار قائل شوید!

چنانچه فرزند یا فرزندان شما در مسافرخانه و یا هتل احساس راحتی و آرامش ندارند، پیشنهاد می کنیم به دنبال مکانی مناسب برای اقامت خانواده تان در طول سفر باشید. این موضوع را به یاد داشته باشید ممکن است آن چیزها و اتفاقاتی که برای شما می توانند احساس خوشایند و فوق العاده ای داشته باشند برای فرزند یا فرزندان تان دلچسب نبوده و حتی احساسی وحشتناک نیز داشته باشند.

به طور معمول کودکان کم سن و سال آن دسته از مکان ها را دوست دارند که بتوانند در آن جا بازی و تفریح نمایند؛ به یاد داشته باشید تحمل قرار گرفتن بچه های کم سن و سال در محیط ها و مکان های بسته آن هم با قوانینی دشوار و دست و پاگیر، بسیار برای شان سخت است. شما به عنوان یک خانواده و نیز والدین حتما از این موضوع اطلاع دارید که بچه های کم سن و سال عاشق تفریح و بازی هستند و حتی در خانه نیز از بازی خسته نشده و دست برنمی دارند؛ پس بایستی به فکر ارضای این نیاز ذاتی و درونی بچه های خود باشید. برای نمونه بایستی به فکر یافتن هتل های مناسبی باشید که در آن جا امکانات خوبی برای شما و فرزند یا فرزندان تان در نظر گرفته شده و فراهم شده باشد به صورتی که فرزند یا فرزندان تان مسحور آن امکانات شده و در عین حال نیز به میزانی نقدینگی جیب شما فشار زیادی وارد نشود!

توصیه می کنیم کودکان خود را سرگرم نگه دارید!

به این موضوع توجه داشته باشید به طور حتم لازم نیست تا برای آنکه بتوانید فرزند یا فرزندان خود را سرگرم نگه دارید بایستی تعداد زیادی اسباب بازی، خوراکی یا شکلات و یا حتی یک دستگاه تبلت همراه با تعداد زیادی بازی با خود به همراه داشته باشید! به جای این موارد شما می توانید کودکان خود را تشویق نمایید تا کتابچه ای از سفر خود و اتفاقات آن درست نمایند و یا حتی از آن اتفاقات، کتابی صوتی با استفاده از صدای خود ضبط نمایند و در این کتابچه ی صوتی داستان ها و اتفاقاتی که برای شان رخ داده است را بازگو کرده و شرح دهند. همچنین حتی شما می توانید یک دوربین ساده به آن ها بدهید تا بتوانند لحظات با ارزش و دوست داشتنی سفر خود را ثبت و ضبط نمایند. همچنین بازی های ساده ی هوش و یا تخته ای نیز می توانند گزینه هایی مناسب و ایده آل برای فرزندان شما باشند.

سفر به یاد ماندنی با کودکان

توصیه می کنیم جعبه ی کمک های اولیه را از یاد نبرید!

توجه داشته باشید این موضوع یعنی جعبه ی کمک های اولیه برای کوچک ترین سفرهای جاده ای نیز جزو موارد ضروری به شمار می اید؛ چنانچه شما می توانید به راحتی از پس سردرد خود برآیید، به هیچ وجه فکر نکنید که فرزند کم سن و سال شما نیز می تواند با این مشکل کنار بیاید! اگر شما نمی دانید در جعبه ی کمک های اولیه فرزند خود چه چیزهایی را باید بگذارید توصیه می کنیم به پزشک متخصص کودک خود مراجعه نمایید! زیرا کودکان کم سن و سال با هم فرق دارند و همچنین داروها نیز با یکدیگر بسیار متفاوت اند. به هیچ وجه این تصور را نداشته باشید که داروهایی که برای خود به همراه خواهید داشت برای کودکان تان نیز قابل استفاده می باشند! به بیان واضح تر نبایستی بدون مشورت با پزشک متخصص کودکان، برای فرزند خود دارویی تجویز نمایید. بهتر است از قبل با پزشک متخصص فرزندتان مشورتی داشته باشید و نظر وی را جویا شوید.

همانطور که خود نیز می دانید سفر با کودکان بسیار جالب و هیجان انگیز است؛ ممکن است اولین سفر شما همراه با کودک تان بسیار هیجان انگیز نباشد اما شما می توانید با آمادگی لازم و کافی و نیز در نظر گرفتن تمامی نکات و موارد مهم، اولین سفر خانوادگی خود به یکی ایده آل ترین و نیز به یاد ماندنی ترین سفرهای زندگی خود تبدیل نمایید. به یاد داشته باشید به بچه ها نیز این اجازه را بدهید تا بتوانند درباره ی برنامه ریزی های سفر، اظهارنظر نمایند؛ بچه های بسیار خوب می توانند به شما در طول سفر کمک کنندظ به این موضوع هیچ شکی نداشته باشید! به شما قول می دهیم!