از گذشته تابحال جمع آوری و فراهم نمودن اسباب و لوازم سفر همیشه دغدغه ای اساسی برای آن دسته از افراد بوده است که عاده دارند با وسواس زیاد و نیز دقت بالایی به فکر موقعیت هایی خاص در طول سفر باشند و هر وسیله ای ممکن است بدان نیاز پیدا نمایند را در چمدان خود جای دهند؛ به همین دلیل گاهی اوقات چمدان سفری شما بیشتر از خود شما فضا اشغال می کند و جا می گیرد و مجبور می شوید برای حمل و جابه جایی آن دردسرهای زیادی را تحمل نمایید و یا هزینه ی سرسام آوری را بپردازید. در این مقاله ما برای شما عزیزان پیشنهاداتی را برای بستن یک چمدان سفر و تور مناسب آماده کرده ایم که به احتمال زیاد می تواند کمک حال مناسبی برای شما باشد.

در ابتدا به شما توصیه می کنیم فهرستی از لوازم و وسایلی که می تواند در طول تور و سفر مورد نیاز شما باشد را تهیه نمایید تا مبادا در آخرین لحظات، ناگهان چیزی را جا بگذارید! سپس این فهرست تهیه شده را چندین بار مرور نمایید و تا در صورت وجود لوازم و اشیای اضافی، آن ها را از لیست خود حذف نمایید. این موضوع در یادتان باشد بسیاری از اشیا و لوازمی که با خود می برید به احتمال بسیار زیاد، مورد استفاده ی شما قرار نخواهند گرفت و مهمتر از هر چیز، شما می توانید برخی از این اشیا را در شهر یا کشور مقصد خود تهیه کرده و با دردسر کمتری نیز مواجه شوید.

وسایل و چمدان سفر

به یاد داشته باشید ممکن است موارد زیر در لحظات آخر فراموش تان شوند؛ آن ها را به لیست اشیای سفر خود اضافه نمایید:

 1. سنجاق قفلی بزرگ یا گیره ی لباس مناسب: به یاد داشته باشید یک گیره ی لباس در سفر می تواند استفاده ای کاملا متفاوت داشته باشد! برای مثال یک گیره ی لباس می تواند بهترین وسیله برای کیپ کردن و بستن در بسته های گوناگون خوراکی نیمه تمام همچون چیپس و همچنین وسیله ای برای محکم کردن کیسه ی لباس های نم دار باشد.
 2. در بازکن بطری و قوطی کنسرو: این موضوع را به یاد داشته باشید که در طول سفر، همیشه در رستوران ها غذا نخواهید خورد و همچنین در هیچ جایی نوشیدنی و کنسرو را همراه با دربازکن به شما نخواهند فروخت!
 3. آب سالم: چنانچه سفر شما بیشتر از سه ساعت به طول خواهد انجامید به شما توصیه می کنیم حتما یک بطری آب سالم به همراه داشته باشید. همچنین یک اسپری آب کوچک میز می تواند برای شما در سفرهای گرم و خشک بسیار مناسب و مفید باشد؛ در اینگونه شرایط شما می توانید با اسپری کردن مقداری آب بر صورت خود بسیار سرحال و پر انرژی شوید.
 4. لیف حمام: به یاد داشته باشید در میان تجهیزات و لوازم بسیاری از هتل ها، لیف حمام وجود ندارد؛ پس به شما توصیه می کنیم یک لیف حمام مناسب به همراه داشته باشید.
 5. بسته ی بزرگ دستمال کاغذی استاندارد: امروزه در بسیاری از هتل ها و مهمانسراها در داخل اتاق ها یا اصلا دستمال کاغذی وجود ندارد و یا تنها به یک بسته ی کوچک دستمال کاغذی اکتفا می نمایند.
 6. یک ملحفه ی تمیز: به احتمال زیاد شما دوست ندارید در طول سفرتان، به جای لذت بردن از سفر خود و اتفاقات آن، نگران نظافت تخت های اتاق هتل تان، نگران ابتلا به بیماری های پوستی و یا حتی حشرات موذی باشید! بخصوص اگر در کشورهایی که بهداشت در آنها کمتر رعایت می شود سفر می نمایید.
 7. یک عدد کپی از تمامی مدارک مهم و مورد نیاز برای سفر: یک سری کپی از پاسپورت (صفحه ی عکس دار پاسپورت تان)، کارت هویت تان، بلیط های سفرتان، کارت های اعتباری، گواهینامه ی رانندگی تان، چک مسافرتی و… به یاد داشته باشید در صورت گم شدن هر یک از این اسناد و مدارک مهم، شما شماره و نیز بقیه مشخصات لازم برای پیدا کردن آن ها را به همراه خواهید داشت. البته لازم به ذکر است فراموش نکنید به هیچ وجه کپی مدارک خود را همراه با اصل آن ها در یک قرار ندهید!
 8. مقدار کمی آب نبات تازه: به شما توصیه می کنیم یک بسته آب نبات تازه نیز به همراه داشته باشید تا در صورت پایین افتادن فشار و قند خون تان، بتوانبد از آن ها در سفر استفاده نمایید و از بروز مشکلات سلامتی جلوگیری نمایید.
 9. قاشق و چنگال : اگر قصد سفر به کشورهای عربی همچون عراق را دارید پیشنهاد می کنیم قاشق و چنگال همراه خود داشته باشید بخصوص در تور کربلا در اربعین که هنگام پیاده روی مردم به شما غذا خواهند داد و همراه داشتن قاشق و چنگال ضروری است تا مجبور نشوید با دست غذا بخورید، اگر هم قصد دارید با دست غذا بخورید بهتر است ابتدا دستان خود را شسته و سپس غذا میل نمایید.

وسایل و چمدان سفر

برخی از وسایل و لوازم که بهتر است آن ها را در طول سفر به همراه نداشته باشید:

 1. لوسیون ها، بطری کامل شامپو و مانند این اشیا: به شما توصیه می کنیم به هنگام سفر از انواع مسافرتی این اشیا و لوازم به همراه داشته باشید و یا مقدار کمی از آن ها را در بطری های پلاستیکی کوچکی بریزید و با خود ببرید. حتی چنانچه این دسته از اشیا و لوازم را نیز به همراه نداشتید مهم نیست! فراموش نکنید به هر شهری که بروید شامپو و نیز کرم در آن شهر پیدا می شود.
 2. یک دست لباس برای هر روز از سفرتان: به شما توصیه می کنیم برای کم کردن حجم وسایل و لوازم سفر خود، می توانید تنها چند تکه لباس قابل ست کردن با همدیگر بردارید؛ البته فراموش نکنید لباس ها دارای رنگ های هماهنگ و یکدست باشند. به یاد داشته باشید در طول سفر، هیچکس انتظار یک مسافر خوش تیپ را از شما نخواهد داشت!
 3. اتو و سشوار مو: به یاد داشته باشید به همراه داشتن این لوازم، تنها بار سفر شما سنگین تر می کنند و همچنین به طور معمول این وسایل در تمامی هتل ها موجود می باشند. شما می توانید برای اطمینان کامل به این موضوع، با برقراری یک تماس با هتل خود، مشکل خود را برطرف نمایید.
 4. لوازم و اشیا واقعا اضافی: چنانچه به هنگام بستن چمدان سفر خود، با وسایل و اشیایی روبه رو شدید که نمی دانید آیا آن ها در طول سفر به درد شما خواهند خورد یا نه، به شما توصیه می کنیم آن ها را در خانه جا بگذارید؛ بی تردید پشیمان نخواهید شد.