افرادی که پف و تیرگی زیر چشم را تجربه کرده اند به خوبی می دانند که این اتفاق بسیار آزار دهنده است. در این مطلب برای شما عزیزان و همراهان راه حل هایی را از دیدگاه طب سنتی برای رفع و برطرف سازی پف و تیرگی زیر چشم آماده کرده ایم؛ با ما همراه باشید.

در ابتدا لازم به بیان این موضوع است که پف کردن زیر چشم ها می تواند علل و دلایل متعدد و گوناگونی داشته باشد؛ عواملی از جمله تغییرات هورمونی، بیداری های شبانه، کم کاری های تیروئید، آلرژی ها، بیماری های کلیوی، خستگی و نیز بیماری های پوستی و…

محققان و درمانگران طب سنتی و نیز طب رایج در نقاط مختلف جهان، دلایل متعددی را برای ایجاد و تشکیل حلقه های سیاه دور چشم ها و نیز تیرگی دور چشم ها مطرح و بیان می کنند. برخی از این محققان کار زیاد، خستگی، تغذیه نادرست و نامناسب و همچنین تنظیم نبودن ساعت خواب را از جمله دلایلی برای بروز این تیرگی ها می دانند و گروهی دیگر نیز استرس، خون رسانی های نامناسب به ناحیه ی چشم و همچنین ناراحتی های کلیوی را عاملی مهم برای بروز این حلقه های تیره معرفی می نمایند و متناسب با علل بروز و به وجود آمدن این تیرگی ها، نسخه هایی را نیز از برای درمان ارائه می دهند.

تیرگی زیر چشم

برای بررسی بهتر این موضوع به گفت و گو با علی بهاری، متخصص طب سنتی نشستیم؛ وی با اشاره به دلایل ایجاد پف زیر چشم و تیرگی ها در طب سنتی گفت: بروز پف در دور چشم ها می تواند نتیجه ی خواب زیاد، رطوبتی شدن بدن، بلغمی شدن بدن فرد، روده های سرد فرد، شکم آوری، تغذیه ی سرد، بروز کم کاری های احتمالی غده ی تیروئید، بروز عفونت های احتمالی در بدن، غیر متعارف نوشیدن آب و یا حتی فعال شدن خلط غالب بدن به بلغم و دیگر موارد باشد.

این متخصص طب سنتی با بیان این مسئله که سبک زندگی و نیز دلایل ارثی در ایجاد پف دور چشم موثر می باشد، افزود: فراموش نکنید کاهش مصرف غذاهای کافئین دار و نیز پرنمک در رفع و برطرف سازی این عارضه می تواند موثر و بسیار کمک کننده باشد؛ حتی یکی از علل ایجاد پف زیر و دور چشم می تواند در اثرعامل ارثی و نیز ژنتیک باشد. گاهی نیز این اتفاق می تواند به دلیل سبک زندگی مختلف افراد باشد. برای نمونه ممکن است آن دسته از افرادی که دارای پف زیر و دور چشم می باشند به اندازه ی کافی خواب مناسب نداشته باشند.

دکتر بهادری همچنین به مصرف غذاهای پرنمک در طول روز اشاره کرد و گفت: به یاد داشته باشید مصرف غذاهای پرنمک در طول روز توسط فرد سبب ایجاد این عارضه می گردد که به دنبال آن فرد به نوشیدن آب آن هم به مقدار زیاد، نیازی شدید پیدا می کند؛ همچنین ورزش نکردن و عدم تحرک از دلایل و علل شایع برای پف کردن زیر و دور چشم ها بیان شده است.

متخصص طب سنتی، دکتر علی بهادری با بیان اینکه، وجود برخی از بیماری ها همچون بیماری های مزمن سینوسی و یا بیماری های آلرژیک نیز سبب بروز این چنین عارضه هایی می شود، افزود: برای درمان این عارضه نوشیدن مقدار مناسب و فراوان آب در طول روز، خوابیدن به میزان مناسب و کافی، مصرف محدود و کم نمک و همچنین کاهش مصرف کافئین پیشنهاد داده می شود. همچنین لازم به ذکر است آغشته نمودن پنبه یا پد با شیر (به سبب داشتن ماده ی اسید لاکتیک تاثیرگذار می باشد) و سپس گذاشتن آن در زیر چشم و یا کیسه ی چای سبز نیز تاثیرگذار شناخته شده است (چای سبز دارای مواد شیمیایی ضد التهابی موثر می باشد).

تیرگی زیر چشم

این متخصص طب سنتی به رفع و برطرف سازی تیرگی و پف زیر چشم با تقویت دستگاه گوارش فرد مبتلا به این عارضه اشاره کرده و گفت: بافت موجود در زیر چشم انسان بافتی بسیار حساس می باشد و آن شخصی که زیر چشم اش پف می کند، به احتمال زیاد گوارش اش ضعیف می باشد. بنابراین پیش از آنکه بر روی این موضوع کار کنیم بایستی در ابتدا سیستم گوارش فرد دارای عارضه را تقویت نماییم. گاهی اوقات با تقویت سیستم گوارش فرد و نیز بهبود عملکرد هضم معده ی و یا حتی گرم کردن معده ی فرد دارای عارضه با داروهایی ساده همچون زیره، پف و تیرگی زیر و دور چشم افراد بسیار بهتر می شود. منتها فراموش نکنید استفاده از داروهای موضعی به سبب حساسیت های زیر چشم، ممکن است واکنش هایی را به دنبال داشته باشد.

پیشنهاد زیبایی : اگر می خواهید پوستی زیبا و شفاف داشته باشید و چین و چروک های سطحی را از بین ببرید پیشنهاد می کنیم از روش میکرودرم ابریژن نزد پزشک استفاده نمایید.

در فصل تابستان به طور معمول ورزش های معتدل به اشخاص توصیه می شود که این روند خود به خود به دفع مواد زائد بدن کمک می کند، ولی فراموش نکنید ورزش شدید سبب گرمی بسیار و تحریک اخلاط، روان شدن و تحلیل زیاد می شود و برای بدن نیز آسیب زا است. ورزش کم نیز به سبب عدم تحلیل مواد زائد بدن، مناسب و مفید نیست؛ به شما توصیه می کنیم بهتر است ورزش در فصل بهار، طولانی مدت و نیز آرام باشد تا بدن نیز بتواند سود بیشتری را برد و با مشکلی نیز روبرو نشود.

این متخصص طب سنتی با بیان این موضوع که برای مقابله و برطرف سازی پف زیر و دور چشم بایستی تغذیه ی گرم و نیز تر مصرف شود، اضافه کرد: توصیه می کنیم فرد مبتلا به این عارضه شربت عسل و آب مصرف نماید. همچنین گرم نگه داشتن پهلوها، پرهیز ویژه از خوردن سرکه جات و گوشت مرغ و گوشت گاو و سیب زمینی سرخ کرده و نیز عدسی، خوردن کندر روی زبان آن هم به اندازه ی یک گندم، تغذیه شب هنگام نان و پنیر همراه با گردو، خوردن یک قاشق عرق آویشن در یک لیوان حاوی آب ولرم، نوشیدن آب سیب همراه با پوست اش به عنوان یک آنتی بیوتیک کاملا طبیعی، مصرف و نوشیدن آب انجیر، مصرف و نوشیدن لبنیات و دوغ به میزان اندک آن هم همراه با مصلحات آن، مالیدن روغن بادام شیرین تازه به صورت، خوردن هفت مغز اندک آن هم به صورت مخلوط، نوشیدن مخلوط عرق های بهار نارنج و اسطوخدوس و بادرنجبویه در یک لیوان یک ساعت قبل از خواب، خوردن یک قاشق گرده ی گل زنبور عسل در یک لیوان آن هم به صورت ناشتا، انجام دادن بادکش گرم از پشت کتف فرد تا قوزک پاها با 25 لیوان در یک مرکز حجامت بهداشتی طب سنتی و… از جمله مواردی است که می تواند به رفع و برطرف سازی پف و تیرگی زیر چشم کمک کند.

چنانچه در بانوانه پف صورت همراه با ترشحات سفید رنگ ناحیه ی رحم و همچنین بوی مشمئز کننده ی رحم و واژن باشد؛ در این افراد احتمال بروز کیست بلغمی و نیز نرم وجود دارد؛ پس به این دسته از افراد توصیه می کنیم تا به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و یک سونوگرافی لگن از خود تهیه نمایند.