هنگامی که تعطیلات چند روزه از راه می رسد، جنب و جوش و اشتیاقی خاص در بین مردم دیده می شود. عده ای از مردم سفرهای ریلی را ترجیح می دهند و بلیط قطار رزرو می کنند، عده ای دیگر سفر با هواپیما و تور مسافرتی را ترجیح می دهند، بعضی نیز با اتوبوس مسافرت می کنند و عده ای دیگر از این مردم نیز دوست دارند و ترجیح می دهند تا با اتوموبیل خودشان به سفر بروند. لازم به ذکر است در سفر با خودروی شخصی نکاتی وجود دارد که بایستی این نکات رعایت شوند تا بتوان تعطیلاتی آرام و دلچسب را در کنار خانواده یا دوستان سپری کرد و خاطره ای فراموش نشدنی ساخت. آن چیزی که در سفر با خودروی شخصی مهم و ضروری است، رعایت برخی نکات ایمنی بسیار مهم و حساس و همچنین رسیدن به مقصد سفر با سلامت و آرامش کامل همراه با دیگر اعضای خانواده یا دوستان می باشد.

امروزه رانندگی و نشستن پشت فرمان آنچنان با کارهای روزمره ی ما عجین شده است که گاهی اوقات به هیچ وجه به این موضوع فکر نمی کنیم که چگونه بایستی نکات مهم ایمنی را به هنگام رانندگی رعایت نماییم. تصور کنید پشت فرمان خودرو نشسته اید و فراموش کرده اید که شما یک جسم آهنی چندین کیلویی را را می رانید آن هم تحت شرایط غیر قابل پیش بینی و همراه با سرعتی زیاد. اما در این بین توصیه ای به شما داریم؛ بد نیست قبل از شروع به رانندگی، حتی آن هنگام که هنوز وسیله نقلیه یا خودروی خود را روشن نکرده اید، دو سوال از خود بپرسید:

  1. آیا شما واقعا برای انجام یک رانندگی خوب، سرحال و آماده هستید؟
  2. آیا وسیله نقلیه و خودروی شما برای آغاز حرکت در طول جاده آماده و مهیا است؟ و آیا همراه با خود در خودروی تان تجهیزات و وسایل ضروری مانند جک، لاستیک زاپاس، آچار، زنجیر چرخ، بنزین و روغن دارید؟

سفر با خودروی شخصی

بهتر است این موضوع را بدانید که که یک وسیله ی خراب و معیوب، سرنشینان خود را به کشتن خواهد داد! پس به یاد داشته باشید همیشه و در هر شرایطی، ابتدا خودروی خود را بررسی نمایید تا بدون هرگونه عیب و نقص باشد و مشکلی برای شما پیش نیاید. به طور مرتب وضعیت لاستیک های خودروی تان و نیز میزان باد آن ها، وضعیت ترمز خودروی تان، میزان آب رادیاتور، میزان روغن موتور و نیز روغن کلاچ خودروی تان را بررسی نمایید. آن هنگام در پشت فرمان خودروی تان نشستید در ابتدا آینه های خودروی تان را بررسی نمایید و اگر چنانچه تیغه های برف پاک کن شیشه های خودروی تان شکسته و یا کثیف شده بود، آن را سریعا درست کنید. به یاد داشته باشید شیشه های خودروی خود را به خصوص شیشه ی عقب را به طور کامل تمیز کنید تا دید کافی و مناسب نسبت به اتفاقات بیرون از خودرو و جاده داشته باشید. مخزن آب خودروی خود را به طور کامل پر کنید. کولر و همچنین بخاری خودروی خود را بررسی نمایید تا بدون هیچگونه مشکلی کار کند. حتما در خودروی خود، یک لاستیک اضافی داشته باشید و همچنین از سالم بودن آن اطمینان کافی حاصل نمایید. به یاد داشته باشید پیش از آنکه خودرو و در واقع موتور خودروی خود را روشن نمایید بهتر است در صورت لزوم عینک آفتابی به چشم بزنید و همچنین کمربند ایمنی خود را ببندید. توصیه می کنیم از مسافر کناری خود و در حد امکان از دیگر سرنشینان خودروی نیز بخواهید تا کمربند ایمنی خود را ببندند. به عنوان مثال در اربعین حسینی بسیاری از هموطنانمان به خودروی شخصی به کربلا سفر می نمایند بدون اینکه موارد گرفته شده را رعایت نمایند و همین موضوع باعث می گردد خودروی آنها در طول سفر با مشکل مواجه شود و خودشان نیز دچار مشکل جدی شوند بنابراین توصیه می کنیم حتما قبل از سفر بخصوص سفر به کشور دیگر حتما موارد فوق را رعایت نماید یا حتی الامکان با تور هوایی کربلا به سفر بروید.

سفر با خودروی شخصی

همچنین از قرار دادن وسایل و لوازم اضافی همچون کیف یا بالش در قسمت پشتی صندلی های عقب خودروی تان که سبب کاهش و یا حتی مانع دید راننده می شود، خودداری نمایید. فراموش نکنید خواب آلودگی و نیز خستگی به هنگام رانندگی، عامل اصلی بیش از 30 درصد از تصادفات جاده ای در آزاد راه ها و همچنین بیش از 20 درصد تصادفات جاده ای است.

لازم به ذکر است بیداری های شبانه و نیز کاهش هوشیاری دلیل بسیار مهم و خطرناکی در بروز و اتفاق درصد بالایی از تصادفات مرگبار است که متاسفانه اکثر افراد جامعه به خصوص رانندگان این مسئله را دست کم می گیرند. به یاد داشته باشید برای کاهش هر چه بیشتر میزان تصادفات جاده ای، ضروری است آن هنگامی که حرکت می کنید به خوبی و به اندازه ی کافی استراحت کرده باشید و همچنین لحظه ی حرکت خود را برای آغاز سفر به درستی انتخاب کرده باشید.