همه ی ما دوست داریم که پوست مان سالم و شفاف باشد . بر روی صورت بعضی از افراد لکه هایی دیده می شود این لکه ها به صورت دایره هستند که روی بینی ، پشت دست ، شانه و گونه دیده می شوند . رنگ آن ها قهوه ای تیر یا روشن ، زرد ، سیاه و یا قرمز است . نام این لکه ها کک و مک است. اگر سری به گذشته آن ها بزنید متوجه می شوید که در خانواده فرد افرادی بوده اند که این مشکل را داشته اند بنابراین یکی از علت های داشتن کک و مک ارثی بودن آن است .

قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث می گردد که رنگدانه ها در یک نقطه از پوست جمع شوند و کک و مک ایجاد شود .

کک و مک عارضه ای به همراه ندارد اما چون انسان به دنبال زیبایی است افراد به فکر درمان آن می افتند .

کک و مک

تغذیه نقشی در پیشگیری نمودن از به وجود آمدن کک و مک ندارد . درست است که خوردن مواد غذایی چرب و یا خیلی شیرین می تواند پوست را دچار عوارضی کند اما ارتباط چندانی با کک و مک ندارد .

گاهی باورهای اشتباهی چون خوردن تره و سبزیجات باعث ایجاد کک و مک می گردد ، وجود دارد که این ها از نظر علمی ثابت نشده اند . و این تصورات و باورها کاملا غیر علمی و اشتباه است .

کک و مک ارثی است و کسانی که پوست صورت شان سفید است بیش تر دچار کک و مک می شوند . گاهی دو نفر به یک اندازه در مقابل نور خورشید قرار می گیرند اما فردی مستعدتر است که زمینه ارثی داشته باشد بنابراین او دچار کک و مک خواهد شد .

بالا رفتن سن و قرار گرفتن در معرض آفتاب این لکه ها را بیشتر می کند . با درمان می توان لک ها را کم رنگ تر کرد اما به طور کامل از بین نخواهند رفت . افرادی که کک و مک دارند کمتر باید در معرض آفتاب قرار بگیرند زیرا افتاب لک ها را پررنگ تر و سطح آن ها را وسیع تر می کند .

کک و مک

روش های پیشگیری از مبتلا شدن به کک و مک

درست است که کک و مک ارثی است اما با روش هایی می توان آن را کنترل نمود. یکی از مهم ترین روش ها این است که پوست کمتر در مقابل نور خورشید قرار گیرد . به ویژه کودکان کمتر باید در معرض نور خورشید قرار گیرند . زیرا سن بروز کک ومک از همان دوران کودکی می باشد .

برای محافظت پوست کودکتان در مقابل افتاب برای او لباس های مناسب بپوشانید حتما به پوست کودک تان کرم ضد آفتاب بزنید . به فرزندتان یاد بدهید که چگونه در مقابل آفتاب از پوستش محافظت کند . افراد بزرگسال نیز باید از پوستشان در مقابل آفتاب محافظت کنند . همیشه کرم ضدآفتاب همراه خودتان داشته باشید .

در بارداری لکه هایی روی صورت مادر ایجاد می شود که ارتباطی با کک و مک ندارند . خانم هایی که مبتلا به کک و مک هستند در زمان قاعدگی شان یا بارداری لکه ها پررنگ تر می شوند اما بارداری ارتباطی به ایجاد کک و مک ندارد .

کک و مک

تأثیر نورلامپ بر روی پوست

درست است که لامپ های رشته ای به خاطر قدرت زیادی که دارند بر روی پوست اثر می گذارند اما باعث ایجاد کک و مک نمی شوند .

درمان هایی که برای کک و مک بیان می شود هیچ کدام از نظر علمی ثابت نشده اند برای مثال استفاده نمودن از پوست بادنجان ، هویج ، خیار ، هندوانه و پیاز و … شاید با مصرف آن ها کک و مک به طور موقت کم رنگ شود اما به طورکل از بین نخواهد رفت و این مورد برای تمامی افراد صادق نیست .

درمان کک و مک

درمان دائمی برای کک و مک وجود ندارد .

کک و مک را می توان درمان کرد اما برای همیشه نه . مهم ترین روش پیشگیری نمودن از کک و مک مراقبت از پوست در مقابل اشعه افتاب است . حتی اگر لیزر پوست هم انجام داده باشید باید از پوست تان در مقابل نور خورشید مراقبت کنید در غیر این صورت لکه ها دوباره باز خواهند گشت .

روش های مختلفی برای درمان کک و مک وجود دارد و اثربخش بودن روش ها به این بستگی دارد که چه میزان پس از درمان فرد از پوستش محافظت می کند . از طرفی رنگ لک ها و میزان گستردگی آن ها در روش انتخاب درمان اثر می گذارد . در صورتی که لک ها کم رنگ بوده و گستردگی آن ها نیز کم باشد با استفاده از روش های ساده تر مثل لایه برداری می توان آن ها را تا حدودی کم رنگ تر کرد . اما اگر لکه ها پررنگ باشند باید از روش های عمیق تر مثل لیزر استفاده کرد .

برای محو شدن کک و مک می توانید از انواع کرم های روشن کننده و یا بی رنگ کننده استفاده کنید . یکی دیگر از روش های درمان لایه برداری است . لایه برداری معمولا توسط کرم های لایه بردار یا روش های مکانیکی همچون میکرودرم ابریژن انجام می گیرد . با برداشتن لایه سطحی پوست کک و مک ها نیز محو می گردند .

آسان ترین روش برای درمان کک و مک استفاده از لیزر است . که حتما باید زیر نظر پزشک متخصص انجام گیرد .

در این روش امواج دستگاه لکه ها را از بین می برد . بعد از انجام لیزر باید مراقب پوست تان باشید روزی دو بار باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید . با از بین بردن کک و مک پوست حساس می گردد و نیاز به مراقبت بیشتری هم دارد . اگر از پوست تان بعد از لیزر مراقبت نکنید دوباره این لکه ها باز می گردند . بنابراین مراقبت پس از درمان از مراحل اصلی درمان به حساب می آید .