خواب تان به هم ریخته! اصلا آرامش ندارید، کلافه و عصبی شده اید. هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوید احساس می کنید که تمام شب را تا خود صبح بیدار بوده اید و نخوابیده اید! همچنین احساس می کنید کلی مشت و لگد نیز خورده اید! از لحاظ تغذیه نیز وضعیت بدن تان به هم ریخته است! گاهی اوقات به شدت بسیار زیاد اشتها دارید و و در ساعت های گوناگونی از روز هر نوع غذا و خوراکی را که میبینید سریعا می خورید اما در اوقات مشخص و معین یعنی به هنگام ناهار و یا شام، اصلا اشتهایی برای خوردن غذا و خوراکی ندارید! تمامی این اتفاقات و حالات تنها به دو دلیل می تواند ایجاد شده باشد.

به دلیل گرمای هوا و دیگری تغییر ناگهانی وضعیت و شرایط شما از شرایطی که در خانه نشسته اید و به آن عادت کرده اید در مقایسه با شرایطی که به مسافرت و تور گردشگری می روید. البته این موضوعی طبیعی و قابل قبول است که در طول سفر یا تور، وضعیت و شرایط زندگی شما با حالت عادی و همیشگی تفاوت خواهد نمود؛ اما به یاد داشته باشید گاهی بی توجهی و عدم دقت و توجه لازم و کافی به چند نکته ی ساده و کوچک می تواند دلیلی باشد تا شما نتوانید از سفر خود لذت ببرید؛ به بیانی دیگر می توان گفت به این دلیل که به قول معروف و مثلی قدیمی آب به آب شده و از نظر بعضی نکات و موارد نظم و روال عادی زندگی شما بهم ریخته است! برای اینکه شما بتوانید در طول سفر وضعیت و شرایط جسمی و روحی خود را به صورت متعادل نگه دارید و هم بتوانید با کمال آرامش از قید و بند خانه و محل کارتان رها شوید و همچنین بسیار بی قید و بند و نیز بی ملاحظه سفر نکنید به شما توصیه می کنیم نکات زیر را مطالعه نمایید. شاید این نکات مهم ولی به ظاهر ساده بتواند کمک کننده ی شما در طول سفرتان باشد و به کارتان بیاید.

چمدان لوازم سفر

در تور و مسافرت دچار استرس و اضطراب نشوید!

شرایطی را تصور کنید که تمام وسایل تان را دور و بر خود ریخته اید؛ از لباس های مهمانی تان گرفته تا شال و جوراب و… تصور کنید خودتان نیز در وسط این همه وسایل نشسته اید و با حالتی پر استرس به افق خیره شده اید! در این وضعیت تصمیم گیری برای انتخاب نهایی لباس هایی که می خواهید در طول سفر و تور با خود به همراه داشته باشید کاری سخت و دشوار است. همچنین از طرفی دیگر به این موضوع فکر می کنید که چه کسی قرار است این بازار آشفته ی لباس های شما را جمع کند و مرتب نماید! بسیار عصبی و کلافه هستید؛ به تمام چیزهای مرتبط با سفر و گردش ناسزا می دهید! شاید در این وضعیت و شرایط کمی حق با شما باشد؛ اما فراموش نکنید خودکرده را تدبیر نیست! فراموش نکنید برای بستن و آماده سازی چمدان سفر به این مقدار استرس، اضطراب و نیز آشفتگی نیاز نیست! شما می توانید با آرامش تمام وسایل مورد نیاز خود مهیا و آماده نمایید.

در این وضعیت و شرایط چه کنیم؟

جواب این سوال مهم شما در یک کلمه ی کوتاه خلاصه می شود: نظم. بله! فقط نظم. برای اینکه بتوانید به آسانی و راحتی چمدان سفر خود را آماده کنید و ببندید، قبل از آنکه همه ی محتویات کمد لباس خود را بر روی کف زمین اتاق تان پهن کنید! ابتدا بهتر است در ذهن خود مرور کنید که چند روز در سفر خواهید بود؟ سپس در مرحله ی دوم در طول سفر و تور خود به چه نوع و جنس لباس هایی نیاز خواهید داشت؟ و در مرحله ی سوم ساختار جغرافیایی و نیز هوای محل اقامت و مقصد سفر و تور شما چگونه و به چه شکلی خواهد بود؟ برای نمونه، چنانچه در طول سفر شما قرار نیست به خانه ی اقوام و دوستان بروید و یا حتی به یکی از دوستانتان برای ناهار یا شام سری بزنید، پس دیگر نیازی به همراه بردن لباس های مهمانی خود به این سفر و تور نخواهید داشت! و تنها لباس های سفری ساده می تواند برایتان کافی باشد. چنانچه آن جایی که خواهید رفت منطقه ی کوهستانی است و در این بین ممکن است بخشی از تفریحات شما به کوهنوردی اختصاص داشته باشد پس بی تردید بایستی همراه با خود کفش مناسب و ایده آل به همراه داشته باشید. بنابراین به شما توصیه می کنیم قبل از آنکه تمامی وسایل خود را از کمدتان بیرون بریزید و خالی کنید! در ابتدا جست و جو و فکر کنید.

وسایل مورد نیاز سفر و تور خود را یادداشت کنید!

فراموش نکنید وسایل و لوازم مورد نیاز سفر و تور کم نیست! بنابراین اتفاقی بسیار طبیعی است چنانچه بخواهید همه ی آن ها را در ذهن خود نگه دارید حتما و بی شک و تردید چیزی را از قلم خواهید انداخت! به این موضوع شک نکنید؛ هنگامی که به مقصد خود رسیدید خواهید دید حداقل چند قلم از وسایل خود را جا انداخته اید! همچنین وسایل سفر بستگی به مقصد شما نیز دارد به عنوان مثال در سفر با تور کربلا به یکسری وسایل مخصوص مناطق گرمسیر نیاز دارید ولی در تور مشهد مایحتاج سفر شما تفاوت دارد !

چه کاری انجام دهیم!

به شما توصیه می کنیم چندین روز مانده به سفرتان تمامی وسایل و لوازم مورد نیاز خود را بر روی یک کاغذ بنویسید و لیست نمایید؛ سپس به هنگام جمع آوری وسایل تان، هرکدام را که برمی دارید و در چمدان قرار می دهید در لیست خود، بر روی آن خط بکشید! به این روش شما می توانید تمامی وسایل و لوازم مورد نیاز خود را بدون استرس و اضطراب در چمدان تان جا داده و به همراه داشته باشید.

چمدان لوازم سفر

ساعت و زمان را فراموش نکنید!

به شدت گرسنه هستید و معده تان در حال سوراخ شدن می باشد اما شما همچنان دست از شنا کردن در استخر هتل برنمی دارید! همه ی مسافران و مهمانان در حال غذا خوردن هستند اما شما همچنان در حال عکس گرفتن از خود و دوستانتان هستید! همه ی مسافران و مهمانان چند ساعتی را به استراحت اختصاص می دهند تا برای بازدید و گشت عصرگاهی از موزه، سرحال و پرانرژی باشند اما شما از هتل بیرون می روید و قدم می زنید! شاید بگویید سفر و تور یعنی رها شدن از قید و بندهای گوناگون و تغییر شرایط اما نبایستی این موضوع را فراموش کنید که نباید با کارها و اقدامات تان سلامتی خود را به خطر اندازید و به خود آسیب برسانید.

در این شرایط چه باید بکنیم؟

به شما توصیه می کنیم برای حفظ و مراقبت از سلامتی خود، بهتر است تفاوت زمانی وعده های غذایی شما و خوردن خوراکی در طول سفر با هنگامی که در خانه هستید حداکثر بایستی یک ساعت باشد! فراموش نکنید بیشتر از این مقدار سبب می شود تا آهنگ طبیعی عملکرد دستگاه گوارش ما دچار اختلالات و بی نظمی هایی شود. چنانچه شما این اتفاقات را به آب به آب شدن طبیعی بدن تان در سفر بیافزایید خواهید دید که در این شرایط چه بلای وحشتناکی بر سر دستگاه گوارش شما خواهد آمد!

هنگامی که به مقصد رسیدید، بهداشت را رعایت نمایید!

در نظر داشته باشید ممکن است ملحفه ی تخت های هتل ها به ظاهر بسیار تمیز باشند یا اینکه سرویس های بهداشتی هتل ها ضد عفونی شده باشند؛ اما باز هم فراموش نکنید رعایت بهداشت و نظافت فردی مسئله ی بسیار مهمی است که نمی توان در هیچ شرایطی از آن غافلگیر شد. در واقع در طول سفر و تور گردشگری این تنها شما هستید که بایستی مانع از ایجاد مشکل و ابتلای به بیماری های مختلف خود و اعضای خانواده تان باشید به خصوص در مناطقی که با دریا و آب در ارتباط هستید همچون تور قشم یا کیش.

در این شرایط چه باید بکنیم؟

به یاد داشته باشید بهتر است برای هر سفر و تور مسافرتی خود یک یا چند روانداز ملحفه ای، زیر انداز و همچنین روبالشی به همراه داشته باشید. هنگام رسیدن به هتل مقصد، قبل از انجام هر اقدام دیگری، در ابتدا ملحفه ها و روانداز هایی را که با خود به همراه آورده اید را بر روی تخت های خواب اتاق تان بیندازید. با انجام این کار خیال شما از لحاظ انتقال آلودگی و همچنین بیماری های گوناگون پوستی و… از طریق تماس تان با وسایل و لوازم هتل برطرف خواهد شد.

همراه با خود خوراک و غذای مناسب و کافی بردارید!

این موضوع کاملا طبیعی است هنگامی که برای اولین بار پای به شهر یا کشوری می گذارید، به هیچ وجه از وضعیت تغذیه و خوراک مردم آن سرزمین اطلاعی نداشته باشید؛ بنابراین به شما توصیه می کنیم برای در نظر گرفتن جوانب احتیاط، بهتر است همراه با خود چند خوراکی ضروری داشته باشید تا در صورت مناسب نبودن شرایط تغذیه ای آن سرزمین، بتوانید از خوراکی های خود خورده و بتوانید شرایط بهتری را ایجاد نمایید. در اینجا شاید این سوال برای تان مطرح شده باشد که چه نوع خوراکی هایی را می توانید با خود به همراه داشته باشید؟

در این شرایط چه باید بکنیم؟

در این شرایط، اولین و مهمترین کار به همراه داشتن چند عدد کنسرو سالم می باشد. مقداری خوراکی سالم و بسته بندی شده همچون پنیر، خرما، عسل و همچنین مقداری نان و… به همراه خود داشته باشید. فراموش نکنید آب معدنی یکی دیگر از مهمترین وسایلی است که بایستی برای سفر و تور خود همراه داشته باشید. چنانچه شما بچه ی کوچکی به همراه دارید به شما توصیه می کنیم حتما برای او برخی از وسایل اولیه همچون بیسکویت ساده، غذای مخصوص کودک، شیر خشک سالم و… به همراه داشته باشید.

در طول سفر یا تور، از خواب تان غافل نشوید!

بله؛ درست خواندید! خواب. شاید بگویید سفر نیامده اید که بخوابید اما فراموش نکنید شما به سفر و تور آمده اید تا ضمن استراحت لازم و کافی، تفریح نیز داشته باشید. بنابراین چنانچه تصمیم دارید تمام زمان سفر و تور خود را تنها به تفریح اختصاص بدهید، فراموش نکنید که در این وضعیت و شرایط بسیار سریع خسته خواهید شد و حتی ممکن است در همان اولین روز از سفر و تور مسافرتی خود، سلامت خود را به خطر بیاندازید!

در این شرایط چه باید بکنیم؟

لازم به ذکر است به شما توصیه می کنیم برای حفظ سلامتی و شادابی خود، برای استراحت و خواب خود هنگامی که در سفر و تور هستید در مقایسه با هنگامی که در خانه ی خود هستید بهتر است فاصله ی زمانی یک الی یک ساعت و نیم را برای اوقات روز و همچنین یک ساعت را برای هنگام شب در نظر بگیرید. فراموش نکنید بیش از این مقدار ساعت زمانی، ممکن است ساعت بیولوژیکی بدن شما دچار اختلال کردد و نتوانید از ادامه ی سفر و تور گردشگری خود لذت ببرید. به هم خوردن زمان استراحت و خواب یکی از مشکلات مهم برای اکثر افراد در طول سفر می باشد که معمولا به آن دچار می شوند و این امر دلیل ندارد جز عدم دقت و توجه به زمان بندی های مناسب خواب و استراحت در طول سفر و…

در طول سفر و تور خود، تازه ها را کشف کنید و امتحان کنید!

فراموش نکنید یکی از مهم ترین لذت های سفر، کشف تازه ها است؛ این کار شما را از یکنواختی های جسمی و همچنین روانی خارج می کند و رهایی می بخشد. به این موضوع دقت داشته باشید که یکی از عمده دلایل ایجاد تغییر در سطح و میزان ترشح هورمون های بدن فرد، می تواند همین مسئله باشد. بدین صورت که شما می توانید با کسب تجربیات جدید و گوناگون، فرصت سلامت جسمی و نیز روانی را در خود ایجاد و تقویت نمایید. اگر قصد سفر به یک شهر داخلی را داشتید به شما تور شیراز را پیشنهاد می کنیم تا از جاذبه های شهر زیبای شیراز لذت ببرید.

در این شرایط چه باید بکنیم؟

بهتر است در شهر یا کشور جدیدی که بدانجا سفر کرده اید، حتما آن دسته از غذاهای محلی و بومی را که با عرف و شرع ما سازگار می باشد را میل کنید و امتحان نمایید. در شهر یا کشور جدیدی که بدانجا سفر کرده اید، از مناطق خاص و مختلف همچون مکان های دیدنی روستایی، موزه ها، مراکز فرهنگی و هنری، امکانات و مراکز تفریحی و… بازدید نمایید. به شما توصیه می کنیم تناسب بین بازدید هایتان را به هیچ وجه فراموش نکنید! چنانچه می خواهید فعالیت تفریحی خاصی داشته باشید حتما و بی تردید آن را به انجام برسانید؛ برای نمونه اگر آن منطقه دارای شرایط مساعدی برای قایق سواری می باشد و این تفریح جزو موارد پر استقبال در آن منطقه است حتما به قایق سواری بروید و آن را تجربه نمایید.

در طول سفر، عادت های خود را کنترل کنید! به هیچ وجه آن ها را ترک نکنید.

فراموش نکنید در سفر قرار بر این نیست که آدم دیگری شوید! اگر برای نمونه شما فردی با ضریب خواب بالا هستید و بایستی روزانه در حدود 10 ساعت بخوابید، در طول سفر نیز شما همان آدم سابق خواهید بود. یا اگر شما عادت دارید هر شب پیاده روی کنید و سپس بخوابید اکنون در طول سفر نیز بدن شما پیش از خواب، به همان پیاده روی نیاز خواهد داشت. بنابراین در طول سفر نیز به هیچ وجه عادت های همیشگی خود را ترک نکنید و آن ها را به همراه داشته باشید. اما شاید بگویید سفر یعنی رها شدن از قید و بند های خانه و محل کار و همچنین رهایی از یکنواختی زندگی عادی؛ اما این بدین معنا نیست که نظم جسمی و روانی خود را بر هم بزنید! بلکه شما می توانید با رعایت راهکارهایی جدید، عادت های همیشگی خود را به جا بیاورید.

در این شرایط چه باید بکنیم؟

چنانچه شما عادت دارید هر روز پس از صرف شام، یک ساعت پیاده روی نمایید؛ می توانید این مدت را به نیم ساعت کاهش بدهید اما به یاد داشته باشید که نبایستی برنامه ی پیاده روی خود را به هیچ عنوان به طور کامل قطع نمایید. فراموش نکنید شما می توانید پیرامون دیگر عادت های خود نیز، همین نکته ی بالا را رعایت نمایید.