تعریف کارتریج

کارتریج یا تونر، منبع و مخزن تامین رنگ در پرینترها می باشد که نوع کارتریج بسته به نوع پرینتر می تواند متفاوت باشد. پرینترهای جوهر افشان به وسیله ی پاشیدن قطرات جوهر و رنگ بر روی یک صفحه ی کاغذ از راه منافذ کوچک و ریزی که در هد پرینتر وجود دارد، باعث تشکیل و به وجود آمدن تصاویر رنگی و یا سیاه و سفید با کیفیت مناسب می شوند. در پرینترهای جوهر افشان، رنگ های اصلی به سه رنگ اصلی تقسیم بندی می شوند که عبارتند از: قرمز یا magenta، آبی یا cyan و همچنین زرد یا yellow که البته به همراه این رنگ ها یک رنگ سیاه نیز وجود دارد که این رنگ برای تولید و ساخت تصویر با رنگ مشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه ی ترکیب رنگ ها در کارتریج پرینتر های جوهر افشان

برخی از پرینتر های جوهر افشان، با استفاده از ترکیب سه رنگ اصلی موجود، در نهایت رنگ مشکی مرکبی را به وجود می آورند؛ این رنگ حاصل برای نوشتن متن و نوشته ها چندان زیاد مناسب نمی باشد و رنگ آن، به شکل مشکی متمایل به آبی یا سبز می باشد. لازم به ذکر است در سری های قدیم پرینتر های جوهر افشان، کارتریج های موجود برای سه رنگ اصلی (قرمز، آبی و زرد) به یکدیگر متصل بودند و چنانچه یکی از رنگ های دستگاه تمام می شد، شما مجبور بودید هر سه رنگ را تعویض نمایید. اما در نسل جدید پرینتر های جوهر افشان، این سه رنگ اصلی از یکدیگر جدا شده اند. معمولا بیشتر پرینتر های جوهر افشان از چهار رنگ اصلی تشکیل یافته اند؛ اما این را بدانید که شما برای پرینت و چاپ حرفه ای یک عکس، به یک دستگاه پرینتر دارای شش رنگ اصلی و مجزا نیاز دارید که علاوه بر سه رنگ اصلی و همچنین رنگ مشکی، دارای رنگ های آبی روشن و نیز قرمز روشن باشد تا این رنگ ها در ایجاد و ساخت تصاویری با رنگ های روشن تر و البته طبیعی تر تاثیرگذار باشد.

کارتریج به عنوان مخزن و منبع رنگ ها در پرینتر های لیزری

قسمت اول: مخزن تونر

قسمت دوم: مخزن تونر مورد استفاده قرار گرفته با یک تونر می باشد.

لازم به ذکر است مخزن تونر تازه و نو و همچنین تونر استفاده شده و یا مگنت، ضایعات، درام  فوم رول نیز از اجزای دیگر کارتریج های لیزری می باشند. پرینترهای لیزری تک رنگ دارای یک تونر مشکی نیز می باشند؛ اما بد نیست بدانید که در پرینتر های رنگی، سه رنگ قرمز، زردو آبی به تونر مشکی اضافه می گردد.

شارژ کارتریج

بررسی تفاوت های کارتریج های اصلی و غیر اصلی

با این وجود که امروزه بر روی جعبه ی کارتریج های غیر اصلی، هولوگرام های مشابهی دیده می شود که با کیفیت مناسب و بسیار بالایی نیز تولید شده اند؛ اما همچنان دارای تفاوت هایی اساسی با نمونه ی اصلی می باشند که مهمترین و بارزترین این تفاوت ها را می توان موارد زیر نام برد: نحوه ی حرکت لوگو، سه بعدی بودن هولوگرام و همچنین متن داخل هولوگرام به هنگام حرکت دادن و تکان دادن جعبه ی کارتریج و… لازم به ذکر است این تفاوت ها در نمونه های غیر اصلی و البته مشابه یافت نمی شوند! کارتریج های استاندارد و اورجینال موجود در بازار، به تعداد دقیق ذکر شده بر روی جعبه، صفحاتی را پرینت کرده و در حین انجام کار دچار مشکلات و اختلالات چاپی برای نمونه پخش جوهر، پودر ریزی و همچنین دیگر مشکلات نخواهد شد.

بررسی نوع سر پلمپ ها در کارتریج پرینترها

لازم به ذکر است نوع سر پلمپ ها در کارتریج های لیزری کاملا و به صورت اشکار با نمونه های غیر اصلی تفاوت دارد؛ به این دلیل که این قسمت بایستی کاملا و بدون هیچ ایرادی به بدنه ی کارتریج چسبیده باشد و هنگامی که شخص، تصمیم به کشیدن پلمپ کارتریج را داشته باشد بایستی ابتدا سر پلمپ را بکشد و بعد نوار پلمپ را از داخل کارتریج به بیرون بکشد؛ به نوعی می توان گفت بایستی سر پلمپ جزیی از بدنه ی آن باشد، که این مورد در نمونه های غیر اصلی اینگونه نمی تواند باشد.

همچنین اطلاعات دقیق شامل شماره سریال کارتریج و نیز تاریخ ساخت بایستی به صورت برجسته بر روی بدنه ی کارتریج درج شده باشد؛ و نیز این اطلاعات بایست با شماره های درج شده بر روی جعبه ی کارتریج مطابقت کاملی داشته باشد.

شارژ کارتریج

نحوه ی تشخیص یک کارتریج اصلی از کارتریج غیر اصلی

در کارتریج های پرینترهای جوهر افشان شفافیت نازل ها، رنگ طلایی هد و همچنین بی خط و خش بودن آن قسمتی که با سوزن های دستگاه پرینتر اتصال برقرار می کند و یا آن قسمت که به صورت دانه های ریز متعدد طلایی رنگ در مقابل هد دستگاه قرار گرفته است را می توان مهمترین و بارزترین ملاک برای تشخیص کارتریج های اصلی از کارتریج های غیر اصلی دانست.

همچنین ذکر این نکته نیز لازم است که رنگ خاص فیروزه ای که در درام کارتریج های پرینتر های لیزری اصلی قابل مشاهده است را به ندرت و به سختی می توان در نمونه های مشابه و البته غیر اصلی پیدا کرد. این رنگ که به صورت عموم می توان آن را نوعی سبز-آبی دانست، بایستی کاملا صاف و یکدست و بدون خط و خش دیده شود؛ چرا که چنانچه کارتریج خریداری شده دست دوم و کارکرده باشد، اثر کاغذ به صورت اشکال حلقوی و به دفعات زیاد بر روی درام یافت می شود که البته پنهان کردن این مورد نیز عملا ممکن نیست! چنانچه احیانا در تشخیص اورجینال بودن کارتریج و پیدا کردن نشانه های ظاهری آن دچار تردید شدید؛ بارز ترین نشانه و البته بهترین ابزار، کارکرد استاندارد کارتریج مورد نظر شما می باشد.

نحوه ی صحیح نگهداری از کارتریج

به شما توصیه می کنیم حتما دقت و توجه کاملی نسبت به میزان جوهر کارتریج پرینتر خود داشته باشید؛ چنانچه جوهر کارتریج دستگاه تان تمام شود و یا نزدیک به تمام شدن باشد اگر دقت کافی نداشته باشید، کارتریج سریعا خشک می شود و دیگر نمی توان آن را پرکرد و استفاده نمود. با این وضعیت شما مجبور هستید پول و هزینه ی بیشتری را صرف خرید دو عدد کارتریج نو و جدید نمایید. پس توصیه می کنیم هر موقع اولین آثاری از اتمام جوهر هر کدام از کارتریج های سیاه و سفید و یا رنگی خود را دیدید، وقت را تلف نکرده و به سرعت کارتریج را از دستگاه پرینتر خود خارج نموده و به شیوه ای که در زیر برایتان توضیح خواهیم داد، بسته بندی نمایید و در اولین فرصت تحویل به فرد و یا مرکزی نمایید تا آن را برایتان شارژ مجدد نماید. چنانچه خودتان قادر به شارژ کارتریج و جوهر کارتریج پرینترتان هستید؛ بسیار فوق العاده! هم در زمان صرفه جویی کرده اید و هم در هزینه. در اینجا مهمترین نکات و موارد در بسته بندی جداگانه ی هر یک از کارتریج هایتان را شرح می دهیم؛ با ما همراه باشید.

  • یک عدد کیسه ی از جنس پلاستیک زیپ دار (ترجیحا زیپ لاک)
  • یک عدد نوار باریک (نوارهایی در ابعاد 30 در 2 سانتی متر) از جنس کاغذ کاهی یا پارچه ی کرکی نسبتا کلفت و یا دستمال کاغذی نسبتا کلفت
  • یک عدد کش از نوع حلقه ای

روش بسته بندی کارتریج به طریق زیر می باشد:

– در ابتدا کارتریج خالی از جوهر را از دستگاه پرینتر خود خارج نمایید.

– نوار باریک موجود را چند عدد تا بزنید تا طول آن به اندازه ی 3 سانتیمتر کوچک شود؛ سپس آن را خیس نمایید. (خیسی به گونه ای باشد که نوار حاوی آب باشد! اما آب از آن چکه نکند)

– نوار خیس شده و همچنین کارتریج را در داخل پلاستیک قرار دهید. به این نکته توجه داشته باشید که کافی است نوار خیس به بدنه ی کارتریج بچسبد و همچنین نبایستی هیچ تماسی بین هد چاپ پرینتر و نیز قسمت های جوهری کارتریج ایجاد شود. در بسته بندی، نوار خیس وظیفه ی خیس و مرطوب نگه داشتن داخل پلاستیک را بر عهده دارد.

– سپس کیسه ی پلاستیکی را ببندید و زیپ آن را نیز ببندید.

– با استفاده از کش پلاستیکی، دور پلاستیک را محکم کنید.

– توصیه می کنیم هر چه زودتر به شارژ کارتریج و جوهر کارتریج پرینترتان اقدام نمایید.

چنانچه فرصت نکردید و نتوانستید کارتریج پرینترتان را شارژ نمایید حتما در یاد داشته باشید تا نوار کاغذی خیس را هفته ای حداقل یک بار دوباره خیس نمایید.

موارد و نکات مهم درباره ی کارتریج پرینتر و شارژ کارتریج

به یاد داشته باشید پس از تمام شدن جوهر کارتریج پرینترتان، سریعا آن را از دستگاه پرینتر خارج نمایید و در یک کیسه ی پلاستیکی قرار دهید. در صورت انجام ندادن این توصیه، کارتریج شما به سرعت خشک شده و باید آن را به دور بیندازید. درباره ی کارتریج های با جوهر رنگی، به یاد داشته باشید همواره با اتمام اولین رنگ، کارتریج دستگاه را بسته بندی نمایید. به وجود آمدن تغییر رنگ استاندارد و طبیعی در پرینت تصاویر کمک مهمی به شما است تا متوجه تمام شدن یک رنگ در کارتریج خود شوید.

چنانچه کارتریج را سریعا شارژ و پر نمایید، شانس استفاده ی مجدد از آن را خواهید داشت و نیازی به صرف هزینه برای خرید یک کارتریج جدید نیست!

مهمترین موارد در خرید یک کارتریج مناسب و استاندارد

  • به طور کلی می توان گفت در پرینترها، جوهر های سیاه رنگ به صرفه تر و همچنین اقتصادی تر از جوهر های رنگی می باشند. به یاد داشته باشید قبل از هر اقدامی برای خرید وسایل مصرفی جدید، آن ها را به دقت بررسی نمایید. زیرا امکان دارد پرینتر شما از نوع سیاه و سفید باشد؛ در این وضعیت مقدار قابل توجهی از هزینه های صرف شده ی شما صرفه جویی خواهد شد و این برای شما بسیار مناسب و ایده آل است.
  • چنانچه شما به حفاظت از محیط زیست و محیط زندگی و همچنین نسل آینده اهمیت می دهید، ما به شما کارتریج با جوهر قابل بازیافت را توصیه می کنیم؛ زیرا این کارتریج هم حافظ و هم حامی محیط زیست می باشند و همچنین تهیه و خرید آن ها نیز آسان تر و راحت تر است.
  • یکی دیگر از مهم ترین نکات به هنگام خرید جوهر و همچنین کارتریج، توجه به سازگاری آن با دستگاه پرینترتان می باشد؛ زیرا طراحی کارتریج جوهر ها براساس کارخانه ی سازنده ی پرینتر و همچنین مدل پرینتر ها می باشد که این مورد بر روی جلد بسته بندی کارتریج ثبت شده و قابل رویت برای شما می باشد.

بنابراین براساس توصیه ی فوق، در هنگام خرید کارتریج جوهر، مارک کارخانه ی سازنده و همچنین مدل پرینتر خود را مشخصات و توضیحات نوشته شده بر روی بسته بندی کارتریج مقایسه و مطابقت نمایید.

  • لازم به ذکر است برخی از کارتریج جوهر های موجود در بازار بسیار گران قیمت بوده و شما می توانید با بررسی کامل و جامع در بازار پرینترها، دریابید که قیمت کارتریج جوهر پرینت خودتان در مقایسه با خرید یک مدل جدید همراه با کارتریج جوهر آن، اختلاف کمی در هزینه خواهد داشت. در این مواقع تصمیم اقتصادی آن است که دستگاه پرینتر خود را تعویض نمایید.
  • لازم به ذکر است اکثر کارخانه های تولید کننده ی کارتریج جوهر ها برای کسب رضایت مشتری های خود، ضمانت نامه کارخانه ای را فراهم ساخته اند تا مشتری با خیال راحت به خرید اقدام نماید.

به یاد داشته باشید تنها راه برای حفاظت از اعتبار ضمانت نامه، نگهداری برگه ی اصلی خرید کالا، جهبه ی بسته بندی کارتریج و همچنین اطلاعات ضمانت نامه می باشد.

شارژ کارتریج در محل

اگر دارای پرینتر بزرگی هستید و یا تعداد زیادی پرینتر دارید می توانید با افراد متخصصی که اقدام به شارژ کارتریج در محل می نمایند تماس بگیرید تا در محل کار یا زندگی شما کارتریج شما را شارژ نمایند.

شارژ کارتریج