از گذشته تا اکنون حوادث و سوانح هوایی اتفاق می افتد و این ماجرا به کابوس مسافران سفرهای هوایی تبدیل شده است! اما به یاد داشته باشید شما در این چنین وضعیت هایی نیز می توانید به زنده مانده و همچنین نجات پیدا کردن امیدوار باشید.

ایمنی در حوادث هوایی
سقوط ناگهانی هواپیما

در طول تاریخ بسیار به ندرت اتفاق افتاده است که هواپیمایی در آسمان و در میان ابرها ناگهان چندین تکه شود! چنانچه چنین اتفاقی در آسمان برایتان افتاد تنها راه نجات شما در سقوط آزاد به موقع و موفقیت آمیز شما می باشد؛ زیرا به طور معمول هواپیماهای خطوط هوایی اقتصادی دارای چتر نجات برای مسافران نمی باشند.

به هیچ وجه حرکت نکنید! حرکت ممنوع

به یاد داشته باشید تا هنگام توقف کامل هواپیما بایستی در حال بریس یعنی نکته ی شماره 6 باقی بمانید. فراموش نکنید در این شرایط نیز احتمال برخورد های ثانویه و یا جهش پس از برخورد اولیه هواپیما وجود دارد و ممکن است جان شما را تهدید نماید.

خونسردی خود را حفظ نمایید

در این شرایط و وضعیت باید بسیار مراقب باشید تا ناگهان دچار ترس منفی و یا احساسات نشوید. برای نمونه، امکان دارد یک نفر به جای حرکت سریع به سمت در خروجی و نجات جان خود، در صندلی خود باقی بماند و هیچ حرکتی نکند! به شما توصیه می کنیم مراقب این قبیل اتفاقات و موارد در مسافر بغل دستی خود و یا حتی دیگر همسفران تان باشید.

همه ی وسایل تان را رها کنید جز…

به یاد داشته باشید در این چنین شرایطی تنها برداشتن و به همراه داشتن یک پتو و یا حتی ژاکت تان تنها کاری مهم و مفیدی است که می توانید انجام بدهید؛ بی تردید بقیه وسایل تان برای شما نیاز نخواهد بود! چنانچه مجبور شوید برای مدتی طولانی در لاشه ی هواپیمای سقوط کرده بمانید باید پوشش مناسبی به همراه داشته باشید تا زندگی و جان تان را بتوانید نجات بدهید.

در هر شرایطی از سر خود مراقبت و محافظت نمایید!

فراموش نکنید بهتر است از یک شی نرم یا حتی یک بالش به هنگام سقوط استفاده نمایید تا بتوانید از سر خود به هنگام سقوط هواپیما محافظت نمایید.

ایمنی در حوادث هوایی
فراموش نکنید بار تان هم می تواند برای شما مفید باشد!

به شما توصیه می کنیم بار دستی خود را در زیر صندلی جلویی تان قرار دهید؛ انجام این کار از لغزیدن پای شما به زیر صندلی هواپیما جلوگیری می نماید و مانع بروز مشکلات و حوداثی دیگر نیز می شود.

قلم تان را از خود دور کنید!

به یاد داشته باشید به هنگام سقوط و قبل از برخورد، هرگونه اشیای تیز از جمله خودکار، قلم و شبیه آن را از جیب های خود دور نمایید. به شما توصیه می کنیم در هیچ شرایطی آن اشیا را با خود حمل نکنید.

از پارچه ی خیس غافل نشوید!

در اینگونه شرایط و وضعیت ها، برای جلوگیری از استنشاق و تنفس دود های آلوده از پارچه ی خیس استفاده نمایید؛ چنانچه در شرایطی قرار دارید که چیزی برای خیس کردن یک پارچه در اختیار ندارید حتی می توانید از ادرار خود نیز استفاده نمایید! باور کنید در چنین شرایطی عدم نزاکت و ادب، کاملا قابل قبول و چشم پوشی است.

از الیاف و پارچه های مصنوعی استفاده نکنید!

به یاد داشته باشید به هنگام سفر با هواپیما از پوشیدن الیاف مصنوعی و نیز پارچه های سینتیک خودداری نمایید! این را بدانید چنانچه کابین هواپیما آتش بگیرد، اینگونه لباس ها سریعا ذوب شده و به پوست بدن می چسبند.

از تور مسافرتی شرکت های معتبر استفاده نمایید

شرکت هایی که تور گردشگری ارائه می دهند خود با شرکت های مختلف هواپیمایی قرارداد دارند، بهتر است از شرکت های معتبر تور تهیه نمایید به عنوان مثال اگر قصد سفر هوایی به کربلا یا تور هوایی کربلا را دارید از شرکت هایی که هواپیماهای بهتری برای تور کربلا خود ارائه می دهند استفاده نمایید.

از الکل استفاده ننمایید!

به یاد داشته باشید از مصرف الکل قبل از پرواز و نیز در حین پرواز خودداری نمایید؛ زیرا الکل توانایی و قابلیت های شخص را به هنگام واکنش های سریع و نیز منطقی به هنگام سقوط هواپیما و یا در هنگام خروج از هواپیما تحت تاثیر خود قرار می دهد.

به هیچ وجه کودکان را در سفرهای هوایی بر روی زانوان خود ننشانید!

اگر نشاندن فرزندتان بر روی زانوان تان از خرید یک صندلی دیگر ارزان تر و از نظر اقتصادی به صرفه تر است اما به یاد داشته باشید چنانچه کودک تان با دست گرفته شوند هیچ تضمین و بایدی برای نجات جان آن ها وجود ندارد! به شما توصیه می کنیم یک صندلی جداگانه برای کودک خود بگیرید و همچنین از یک سیستم مناسب و ایده آل برای محکم کردن او بر روی صندلی استفاده نمایید.

به هیچ وجه در کف هواپیما ننشینید!

چنانچه در شرایطی قرار گرفتید که در داخل کابین هواپیما دود وجود داشت، سعی کنید در ارتفاع پایین تری قرار بگیرید اما هیچ گاه و به هیچ وجه در کف کابین هواپیما نخزید! این احتمال را در ذهن خود داشته باشید که ممکن است توسط دیگر مسافرانی که در حال تلاش و کوشش برای خروج و فرار از هواپیما هستند زخمی شده و یا حتی لگدکوب شوید!

به هیچ وجه دیگر مسافران را هل ندهید!

به یاد داشته باشید خروج با نظم از هواپیما سقوط کرده، شانس زنده ماندن تمامی افراد را افزایش داده و بالا می برد. فراموش نکنید چنانچه شما ترسیده باشید و در این حین دیگران نیز هل بدهید، امکان دارد شما نیز با عکس العمل های تلافی جویانه ی دیگر مسافران هواپیما مواجه شوید.

پاهای تان را صاف نگه دارید!

اگر تاکنون دقت کرده باشید در حوادث هوایی، بازرسان سوانح هوایی به طور مرتب و پی در پی از زخمی هایی نام می بردند که هر دو پای این افراد از ناحیه ی زیر زانو شکسته شده است؛ به یاد داشته باشید شکستگی پاها باعث اشکال و بروز مشکل در توانایی افراد به هنگام خروج از هواپیما می شود. این شکستگی پاها در اثر حالتی به نام حالت بریس اتفاق می افتد، حالتی که در طی آن پاهای فرد در زیر صندلی جلویی قرار گرفته و شکسته می شوند. فراموش نکنید در هنگام بروز سانحه ی هوایی و نیز برخورد هواپیما، پاهای افراد به به سمت جلو پرت می شوند و قسمت عقب صندلی فرد جلویی نیز سبب شکسته شدن پاها می گردد. پس به یاد داشته باشید در سفر های هوایی پاهای خود را به صورت مستقیم و صاف در مقابل خود قرار دهید تا سلامت آن ها در هر شرایطی به خطر نیفتد.

در نهایت به شما پیشنهاد می کنیم همیشه از بهترین شرکت های هواپیمایی برای تور داخلی و یا خارجی خود استفاده نمایید، به عنوان مثال شرکت هایی که تور شیراز یا تور قشم یا تور مشهد را ارائه می دهند را بررسی نموده و بهترین شرکت را انتخاب می کنیم. مثلا از بین شرکت های هواپیمایی ایران ایر ، هما و قشم ایر، فارغ از هزینه سفر، بهترین و با اعتبار ترین را انتخاب می نمایید.