آرام آرام به روزهای آغازین سال نو و نوروز نزدیک می شویم. همانطور که خود شما نیز می دانید نوروز و تعطیلات نوروز فرصت بسیار مناسبی است برای اینکه بتوانید پس از یک سال پر فراز و نشیب همراه با خستگی های فراوان، چند روزی را به بهانه رفع خستگی جسم و جان و نیز گشت و گذار در طبیعت و دیدار زیبایی ها و جاذبه ها و یا حتی دیدار دوباره با دوستان و اقوام دور و نزدیک به گوشه و کنار کشورمان سفر نمایید؛ البته اگر فشار خرج و مخارج بالای زندگی مجالی برای این اتفاق را برایتان فراهم آورد!

اما توجه داشته باشید بایستی در قبل از انجام هر کاری، تکلیف و وضعیت خود را مشخص نماییم و بدانیم هدف ما از انجام این سفر چیست؟ و چه برنامه هایی را در سر داریم! تفاوتی ندارد شما با کدامین وسیله نقلیه سفر کنید؛ با قطار، هواپیما، اتوبوس و یا حتی خودروی شخصی تان! در تمامی این موارد هدف یکسان است! بله درست حدس زدید؛ به وجود آوردن لحظه هایی به یاد ماندنی و زیبا برای تمامی اعضای خانواده در نوروز و اولین روزهای یک سال جدید.

سفر با خودروی شخصی

حالا توجه داشته باشید این خاطره سازی های به یادماندنی همراه باشد با سفر با خودروی شخصی و همچنین گذر از جاده های زیبا و نیز تماشای دیدنی ها و مناظر طبیعی و نیز دیدار با شهرها، روستاها و آدمیانی جدید؛ بی شک این اتفاقات می تواند لطف دیگری برای شما داشته باشید. تا این قسمت از توضیحات ما، همه چیز به نفع سفر با خودروی شخصی و نیز آزادی عمل فراوانی است که برای افراد خانواده در سفرهای جاده ای فراهم می شود؛ اما بهتر است در این بین، نگاهی نیز به آمار و ارقام تصادفات جاده ای و نیز سوانح رانندگی در کشورمان داشته باشیم. با این نگاه ما به راحتی متوجه می شویم که سفر با خودروی شخصی در سال های گذشته برای برخی از هموطنان عزیز، خاطراتی تلخ و بسیار اذیت کننده را در ذهن و افکارشان ساخته است؛ خاطراتی که نه فقط نوروز و تعطیلات سال نو، بلکه تمام زندگی شان را با تلخی مواجه نموده است.

توجه داشته باشید انجام یک مسافرت برون شهری آن هم به نسبت طولانی می تواند امتحانی جدی و اساسی برای خودروی ما باشد؛ حتی بهتر است بدانید مشکلات و مسئله هایی سهل و پیش پا افتاده همچون تایر خودروی بالانس نشده و یا حتی تنظیم نامناسب باد چرخ ها یا حتی یک برف پاک کن فرسوده می تواند در یک سفر طولانی با خودرو، مشکلات بسیار فراوانی را به بار آورد و لذت تجربه یک سفر شیرین را به تلخی گراید.

در این مقاله تصمیم داریم یک سری نکات و موارد مهم را برای وضعیت پیش از آغاز سفر شما بیان نماییم تا شما با توجه به آن ها و نیز رعایت این موارد، از بروز مسائل و مشکلاتی همچون تصادف های سنگین، ترکیدن لاستیک که به طور معمول به سبب سهل انگاری در بازبینی خودروی شخصی اتفاق می افتد و در نتیجه سرگردانی مسافران در جاده و بسیاری اتفاقات دلخراش دیگر جلوگیری نمایید. اقداماتی ساده که با رعایت آن ها می توانید خاطرات سفر همراه با استرس و ترس را به لبخندی شیرین بر چهره خود و خانواده خود تبدیل نمایید.

سفر با خودروی شخصی

درپوش موتور خودروی خود را بالا بزنیم!

توجه داشته باشید همواره پیشگیری بهتر از درمان است؛ این جمله علاوه بر اینکه در دنیای پزشکی بسیار کاربرد دارد، در رابطه با سلامت خودروی ما نیز می تواند سرنوشت ساز باشد. توصیه می کنیم پیش از آغاز سفر خود بهتر است به یک مکانیک با تجربه و نیز قابل اعتماد مراجعه نمایید تا وی سلامت و کارکرد درست خودروی شما را تایید نماید و همچنین برخی از سرویس های تعمیری مهم را به انجام رساند.

اما برای اینکه خود نیز خیال مان از عدم بروز اتفاقی خاص مطمئن باشد توصیه می کنیم بهتر است خودمان نیز دست به کار شویم! بدین صورت که درپوش خودروی خود را بالا بزنیم و قبل از هر کاری به تمامی بخش ها، قسمت ها و اجزای خودروی خود نگاهی بیندازیم.

توجه داشته باشید مهم نیست اگر چیز زیادی از آن سر در نمی آوریم! تنها کافی است چند سوال ساده از خود بپرسیم! آیا تمامی قطعات در سر جای خود به نظر می آید و دیده می شود؟ آیا نشت هیچ مایعی وجود دارد؟ آیا اتصالات مربوط به باتری تمیز و سالم می باشند؟

سفر با خودروی شخصی

آب رادیاتور و نیز میزان روغن موتور خودروی خود را بررسی نمایید!

چنانچه شما یک راننده باشید حتما تاکنون بارها و بارها میزان و سلامتی روغن موتور خود را بررسی نموده اید. چنانچه روغن موتور بر روی گیج روغن یا همان میله اندازه گیری بسیار تیره به نظر آمد، توصیه می کنیم پیش از آغاز سفر خود آن را تعویض نمایید. اگر هم چنانچه موتور خودروی شما به اصطلاح روغن کم کرده است، بهتر است موتور خودرو خود را با استفاده از همان نوع روغ پر نمایید (البته توجه داشته باشید در صورت تکرار این اتفاق، بایستی سریعا به یک مکانیک با تجربه مراجعه نمایید). چنانچه متوجه شدید که موتور خودروی شما در فاصله های بین هربار تعویض روغن، باز هم به مقدار بیشتری روغن موتور نیاز دارد، توصیه می کنیم مقداری روغن موتور اضافه در طول سفر در خودروی خود به همراه داشته باشید.

توجه داشته باشید بسیاری از مشکلات عمده مربوط به موتور خودرو آن هم به عدم تعویض به موقع روغن موتور ارتباط دارد! چنانچه زمان تعویض روغن موتور خودروی تان نزدیک است توصیه می کنیم این کار حتما پیش از آغاز سفر خود به انجام رسانید.

همچنین فراموش نکنید سطح آب رادیاتور خودروی خود را نیز پیش از حرکت و آغاز سفر، چک نمایید تا پایین نیامده باشد. البته یادآوری این مسئله نیز بسیار مهم است که توجه داشته باشیم در حالی که موتور خودروی مان روشن بوده و یا آن را تازه خاموش کرده ایم، به هیچ وجه در رادیاتور را باز نکنیم.

باتری خودروی خود را بررسی نمایید!

توجه داشته باشید وضعیت باتری خودروی خود را به صورت چشمی بررسی و بازبینی نمایید. چنانچه هرگونه ترک، نشت و یا هر مورد دیگری بر روی آن دیدید بایستی سریعا یک باتری نو و سالم را جایگزین آن نمایید. همچنین از این موضوع حاصل نمایید که اتصالات باتری خودروی تان محکم بوده و دچار پوسیدگی یا خوردگی های شدیدی نباشد.

متاسفانه هیچ راهی برای تعیین عمر باتری یک خودرو وجود ندارد؛ به طور که گاهی حتی اتفاق افتاده است که باتری خودرو بدون هیچ علامت و نشانه ای از کار می افتد. با این حال، چنانچه در هنگام روشن کردن موتور خودروی خود، موتور کندتر از وضع نرمال و عاری شروع به حرکت نمود، به احتمال بسیار زیاد باتری خودروی شما روزهای پایانی عمر خود را سپری می نماید و بهتر است آمادگی تعویض آن را داشته باشید.

فیلتر هوای خودروی خود را بررسی نمایید!

چنانچه به هیچ وجه در خاطر ندارید که چه زمانی فیلتر هوای خودروی خود را عوض کرده اید، توصیه میکنیم آن را پیش از آغاز سفر خود تعویض نمایید. توجه داشته باشید فیلتر هوای کثیف می تواند عاملی مهم برای برای کاهش میزان توان خودروی شما باشد. بنابراین توصیه می کنیم به فکر تعداد اسب بخارهای مورد نیاز خود در طول مسیر جاده باشید که این موضوع می تواند در رابطه با سبقت گرفتن شما در جاده های دو طرفه بسیار به دادتان برسد و نجات دهنده شما باشد.

سفر با خودروی شخصی

چه چیزهای دیگری در زیر درپوش موتور خودرو وجود دارد؟

توصیه می کنیم حتما میزان سطح روغن ترمز خودروی خود را چک نمایید. همچنین به یاد داشته باشید میزان روغن فرمان را نیز بازدید و بررسی کنید، همچنین بایستی محفظه ی آب شیشه شور خودروتان را پر از آب جوشیده شده سرد و یا حتی پر از مایع آماده  مخصوص شیشه شوی کنید. در کل به شما توصیه می کنیم به هر چیز غیر عادی و غیر معمول توجه کرده و بی شک به فکر و اندیشه برطرف کردن و رفع آن باشید.

توجه داشته باشید رانندگی در مسیرهای طولانی و پر فراز و شنیب می تواند حتی برای باتجربه ترین و آشناترین راننده ها نیز یک چالش اساسی به شمار آید. توجه داشته باشید خستگی سبب کاهش میزان دقت در افراد می شود و حتی ممکن است دلیلی برای بروز تصادف و حادثه ای خطرناک و نیز ناگوار باشد.

چراغ ها و نیز دیگر تجهیزات الکترونیکی خودروی خود را بررسی نمایید!

توجه داشته باشید رانندگی در جاده ها و نیز اتوبان های بین شهری دارای تفاوت های بسیار اساسی با رانندگی در شهر می باشد. توصیه می کنیم پیش از آغاز سفر خود از سلامت و همچنین عملکرد و کارایی مناسب برف پاک کن ها، بوق و نیز چراغ های خودروی خود اطمینان لازم را حاصل نمایید. همچنین توصیه می کنیم دو عدد لامپ یدکی نیز در خودروی خود به همراه داشته باشید؛ یکی برای چراغ های جلو خودرویتان و دیگری نیز برای چراغ های عقب خودرو. همچنین از سلامت و عملکرد بخاری و نیز سیستم تهویه مطبوع خودروی خود اطمینان لازم را حاصل نمایید و بدون آگاهی کافی وارد جاده نشوید؛ بویژه در شرایط فعلی که ما مجبور به استفاده از قطعات یدکی بی کیفیت و نیز غیر قابل پیش بینی چینی هستیم.

برف پاک کن های خودروی خود را بررسی نمایید!

چنانچه برف پاک کن های خودروی شما، شیشه را به خوبی تمیز نمی نماید، توجه داشته باشید حتما پیش از آغاز سفر خود آن ها را با استفاده از یک نمونه مناسب و استاندارد غیر چینی تعویض نمایید. البته لازم به ذکر است شما می توانید در ابتدا تنها بخش پلاستیکی برف پاک کن خودرو را تعویض نمایید! در صورتی که همچنان مشکل ادامه داشت، بهتر است کل مجموعه برف پاک کن را تعویض نمایید.

تایرهای خودروی خود را بررسی نمایید!

توصیه می کنیم پیش از آغاز سفر خود، حتما فشار باد تایرهای خودروی خود را چک نمایید. توجه داشته باشید به طور معمول بر روی برچسبی در پشت در صندوق عقب خودرو و یا بر روی ستون در سمت راننده خودرو، فشار استاندارد و سفارش شده توسط سازنده خودرو نوشته می شود. چنانچه شما کمی لرزش در خودروی خود به هنگام رانندگی احساس می نمایید، توصیه می کنیم تایرهای خودروی خود را بالانس نمایید. همچنین بهتر است به خود تایرهای خودرو نیز توجهی داشته باشید.

توجه داشته باشید تایرهای خودروی دارای عاج کمتر از میزان استاندارد و همچنین خورده شده، میزان ضریب ایمنی سفرهای بیرون از شهر و جاده ای به شدن بسیار زیادی کاهش می دهد.

آچار چرخ، جک و در نهایت تایر زاپاس به همراه داشته باشید!

در اینجا یک سوال از شما پرسیده می شود؛ هر خودروی سواری به طور معمول چند تایر با خود دارد؟ چنانچه پاسخ شما به این سوال عدد پنج می باشد، یعنی شما اهمیت بسیار زیاد تایر زاپاس خودرو و همچنین نقش آن را در سفرهای جاده ای و بیرون از شهر به خوبی می دانید. توصیه می کنیم پیش از آغاز سفر جاده ای خود، میزان فشار باد تایر زاپاس خودروی خود را بررسی نموده و آن را هم اندازه با دیگر تایرهای خودروی تان نگه دارید. همچنین به شما توصیه اکید می نماییم که با روش و مکانیزن بیرون آوردن تایر زاپاس از جای خود و نیز نحوه ی جای گذاری آن، به خوبی آشنا باشید. توصیه می کنیم آچار چرخ و نیز جک خودروی خود را در جایی از خودروی تان قرار دهید که به هنگام احتیاج به آن، بی نیاز از به دنبال گشتن آن باشید. همچنین توصیه می کنیم پیش از آغاز سفر جاده ای تان، با تنها یک بار باز و بسته کردن جک خودروی خود از سلامتی آن و نیز عملکرد صحیح و مناسب اش، اطمینان حاصل نمایید.

وسایل و لوازمی که بایستی در طول سفرهای جاده ای با خود به همراه داشته باشید!

توجه داشته باشید ممکن است با تمامی تمهیدات و پیش بینی هایی که برای داشتن یک سفر بی دردسر و نیز ایمن در نظر میگیرید، باز هم ممکن است خودروی شما ناگهان در جاده خراب شود! ممکن است در این وضعیت برای تعمیر خودروی خود و نیز رسیدن کمک بسته به مکان، زمان و همچنین مهم تر از همه شرایط جوی که شما در آن قرار دارید، مجبور شوید چند ساعتی را در انتظار باشید! پس به شما توصیه می کنیم خود را برای مواجهه با این چنین شرایط و پیشامدهای ناگهانی در طول سفر آماده نمایید. برای نمونه شما می توانید یک بسته ویژه از قبل تهیه شده برای استفاده و بهره گیری در این چنین شرایطی در صندوق عقب خودروی خود داشته باشید و همچنین از این موضوع نیز مطمئن باشید که در صورت بروز هر نوع سانحه و اتفاقی، این بسته در دسترس شما قرار دارد. این بسته می تواند شامل موارد گوناگونی از جمله ابزارهای مختلف فنی و نیز قطعات یدکی و همچنین دیگر وسایلی مانند کابل، پتو، دستکش، چراغ قوه و همچنین آب و خوردنی های پرانرژی مختلف و با ارزش غذایی باشد. توصیه می کنیم به جای به همراه داشتن غذاهای گوشتی و تازه، بسته های ایمنی خود را از غذاها و خوراکی هایی ماندگار، فاسد نشدنی و نیز پر کالری همچون خرمای خشک، شکلات و همچنین بیسکویت پر نمایید.

توصیه می کنیم چندین بطری یک و نیم لیتری آب معدنی نیز در بسته ایمنی خود قرار دهید. حتی بهتر است هر یک از اعضای خانواده تان، یک عدد لباس مناسب و گرم و همچنین در صورت امکان یک بادگیر سبک نیز به این بسته ایمنی اضافه نمایند تا در صورت بروز هرگونه حادثه و اتفاقی بتوان از آن ها استفاده نمود.

توصیه می کنیم در بسته ایمنی شما یک چراغ قوه بزرگ و سالم وجود داشته باشد؛ یا حتی می توان یک چراغ چشمک زن و یا حتی چرتوتتورآوتواغ خطر چند کاره نیز در این بسته به همراه داشت. این دسته از وسایل می توانند ایمنی شما را در برابر خطرات ممکن در توقف های جاده ای شبانه تضمین نموده و شما در امنیت حفظ نمایند.

توجه داشته باشید زمان پایان عمر باتری خودرو به هیچ وجه قابل پیش بینی و نیز مشخص نیست! پس توصیه می کنیم یک دست کابل سالم مخصوص باتری برای استفاده در شرایط ضروری به همراه داشته باشید.

توصیه می کنیم یک جعبه کمک های اولیه کاربردی و نیز کوچک نیز همراه با خود داشته باشید؛ همچنین علاوه بر تمامی مواردی که در بالا گفته شد چند عدد پتوی مسافرتی کوچک و سبک و همچنین یک فندک برای روشن کردن آتش نیز می تواند شما را در برابر احتمال سرما شب هنگام در جاده محافظت نماید. البته این موضوع را به یاد داشته باشید که این بسته ایمنی و نیز احتیاطی را نبایست سنگین نمایید! زیرا ممکن است سنگینی بیش از حد آن بر میزان مصرف سوخت خودروی شما تاثیرات محسوس و قابل توجهی داشته باشد.

شاید بتوان گفت یکی از مهمترین و اساسی ترین لوازم و وسایلی که بایستی هر راننده در طول سفرهای جاده ای خود به همراه داشته باشد، یک کپسول اطفای حریق کوچک می باشد که توصیه می کنیم آن را در صندوق عقب خودروی خود یا حتی در داخل اتاق خودروی خود قرار دهید تا همواره در دسترس شما باشد.

ما امیدواریم و دعا می کنیم که این کپسول اطفای حریق در طول سفرتان اصلا به کار شما نیاید، اما شاید بتواند در یک حادثه و پیشامد ناگهانی و غیر قابل پیش بینی بتواند جان انسان های زیادی را نجات دهد.

سفر با خودروی شخصی

رانندگی در سفرهای جاده ای و برون شهری!

توجه داشته باشید رانندگی در سفرهای جاده ای و نیز در فواصل طولانی بین شهرها، حتی برای با تجربه ترین و ماهرترین راننده ها نیز می تواند به عنوان یک چالش اساسی به شمار آید. لازم است بدانید خستگی سبب کاهش دید فرد راننده شده و حتی در این صورت ممکن است به تصادف و یا حادثه ناگوار نیز بیانجامد.

روشنایی روز، فرصتی ایده آل برای حرکت در جاده!

شاید شما نیز می دانید که مسئله میزان دید کم و نیز فاحش آشکار نور آن دسته از خودروهایی که از مقابل می آیند همراه با تاریکی مطلق جاده و محیط اطراف، رانندگی پس از غروب آفتاب را به به موضوعی خسته کننده و گاه دشوار تبدیل کرده است. بنابراین توصیه می کنیم بهتر است در طول روز و هنگامی که هوا روشن است، سفر کنید! به ویژه در آن هنگام که ما از وضعیت مسیر و نیز چگونگی شرایط جاده سفر خود بی اطلاع بوده و یا اطلاع چندانی نداریم؛ بهتر است برای آغاز سفر خود زودتر از خانه خارج شویم.

چنانچه مسافت مبدا تا مقصد شما به گونه ای است که شما به بیش از یک روز رانندگی نیاز دارید، بهتر است پیش از آغاز سفر خود، شهری را به عنوان اولین مقصد خود در روز اول انتخاب نموده و حتی به فکر جای خواب و استراحت خود نیز در آن شهر باشید.

بهتر است به صورت منظم استراحت نمایید!

توصیه می کنیم از هر دو ساعت یک بار، حداقل به میزان پنج الی ده دقیقه در مراکز خدمات رفاهی و اقامتی بین جاده ای و یا حتی در پارکینگ های ایمن جاده ای، خودروی خود را متوقف نمایید؛ از خودرو پیاده شده و کمی نیز قدم بزنید. حتی می توانید دست و صورت خود را شسته و آبی نیز به صورت خود بزنید. سعی کنید کمی عضلات بدن خود را بکشید تا بدین روش، خستگی از تن شما خارج شود.

از عوامل ایجاد حواس پرتی دوری کنید!

توجه داشته باشید نبایستی هیچ عاملی در طول رانندگی، حواس و تمرکز شما را پرت نماید! در صورتی که حتی با دیگر افراد حاضر در خودرو مشغول صحبت هستید، سعی کنید با آن ها به هیچ وجه تماس چشمی برقرار ننمایید.

توجه داشته باشید لباس ها و نیز کفش های نامناسب نیز می تواند دلیلی باشد برای ایجاد حواس پرتی های گسترده و شدید در شما، همچنین توجه داشته باشید چنانچه کودکی با خود به همراه دارید، از انجام سفر به تنهایی با او بپرهیزید.

توجه داشته باشید در هنگام رانندگی به هیچ وجه برای مراقبت از کودک خود، و یا حتی برداشتن وسیله ای از صندلی عقب خودروی تان و یا هر دلیلی دیگر، به عقب برنگردید؛ حتی برای یک ثانیه!

توجه داشته باشید در این حالت اگرچه دست های شما به مغزتان فرمان می دهند که خودروی تان را در مسیر مستقیم خود هدایت نماید اما به طور ناخودآگاه و غیر ارادی خودروی شما دقیقا به همان سمتی متمایل و منحرف خواهد شد که شما چرخیده اید! و می توان گفت این از عجایب غیر قابل پیش بینی در سفرهای جاده ای است.