رانندگی به هنگام مه گرفتگی

آیا شما مجبور به سفر و رانندگی در فصل سرما هستید؟ آیا این سفر شما برای اتفاقی ضروری می باشد؟ چنانچه این سفر برای شما بسیار ضروری می باشد و شما مجبور هستید در ابتدا مطمین باشید که شیشه های خودروی تان و همچنین چراغ های جلو و عقب (به ویژه چراغ های ترمز خودروی شما) کاملا سالم بوده و تمیز نیز می باشند.

به هنگام مه گرفتگی به شما توصیه می کنیم از نور پایین خودروی خود استفاده نمایید و اگر شما نمی توانید فاصله ای بیشتر از 100 متر مقابل خود را ببینید و به راحتی تشخیص دهید، بایستی چراغ های مه شکن خود را روشن نموده و از آن ها استفاده نمایید. اگر تصمیم دارید تا سرعت خودروی خود را کاهش بدهید به شما توصیه می کنیم این کار را با دقت تمام انجام داده و به آرامی ار ترمز های خودروی تان استفاده نمایید تا همراه با روشن شدن چراغ های ترمز خودروی تان، رانندگان خودروهای پشت سر شما از تصمیم تان آگاهی یافته و بدانند که شما در حال کم کردن سرعت خود هستید. قبل از آغاز سفر به شما توصیه می کنیم وسایل هشدار دهنده ی خودروی خود از قبیل چراغ های فلاشر، بوق، چراغ های راهنما و … بازدید و بررسی نموده و از سلامت آن ها اطمینان کامل یابید.

چنانچه مه جاده شدید و غلیظ شد به شما توصیه می کنیم به آهستگی و با دقت و توجه کامل، به منتهی الیه سمت راست جاده حرکت کرده و به آرامی توقف نمایید و در این حین چراغ های فلاشر خودروی تان را به کار بیندازید.

در هر صورت پیشنهاد می کنیم از سفر با اتوموبیل شخصی در جاده برفی و بارانی پرهیز نمایید و اگر قصد سفر به شهر دیگری را دارید از تور گردشگری یا هواپیمایی استفاده نمایید به عنوان مثال برای شهرهایی همچون شیراز و مشهد می توانید با تماس با آژانس های مسافرتی درخواست تور شیراز یا تور مشهد نمایید.

رانندگی به هنگام بارندگی

در ابتدا بایستی این مسیله را یادآوری نماییم که شما باید در روزهای بارانی و نیز برفی با دقت و تمرکز بیشتری رانندگی نمایید؛ زیرا در این شرایط سطح اصطکاک و چسبندگی آسفالت سطح جاده با چرخ های خودروی در حال حرکت در سواره رو کاهش می یابد.

در این شرایط به شما توصیه می کنیم تا با رعایت تمامی اصول و قواعد ایمنی و نیز سرعت مطمین و مناسب رانندگی نمایید تا هیچ گونه حادثه و خطری برای شما و عزیزانتان پیش نیاید.

موضوع دیگری که لازم به یادآوری است موضوع کاهش سرعت خودرو به هنگامی است که عابران پیاده در کنار خیابان و سواره رو در انتظار وسیله نقلیه هستند و امکان دارد حرکت سریع شما سبب پاشیدن آب و گل به لباس های آن افراد شود.

رانندگی در زمستان

رانندگی به هنگام شرایط سرد و یخبندان

به شما توصیه می کنیم در شرایط سرد و یخبندان از هرگونه انحراف و گردش ناگهانی خودداری نموده و با سرعت مطمینه حرکت نمایید تا مشکلی برای شما و دیگران پیش نیاید. به این موضوع توجه و دقت کافی داشته باشید که حتی با پاشیده شدن شن و نمک بر روی سطح جاده و سواره رو، همچنان ممکن است سطح سواره رو لغزنده و خطرناک باشد.

این نکته نیز لازم به یادآوری است که حرکت خودرو هایی با لاستیک های یخ شکن می تواند دلیلی برای صدمه زدن به آسفالت خیابان ها و نیز خط کشی های آن ها باشد؛ به همین دلیل به شما توصیه می کنیم به محض تغییر در شرایط فیزیکی خیابان ها و سواره رو ها سریعا نسبت به تعویض لاستیک های یخ شکن خودروی خود اقدام نمایید تا آسیبی به خیابان ها و خط کشی های آن ها وارد نشود. به شما توصیه می کنیم هیچ گاه توجه به هشدار های پلیس راهنمایی و رانندگی و نیز هواشناسی را فراموش نکرده و در فصل سرد و زمستان همواره همراه با خود زنجیر چرخ سالمی داشته باشید.

رانندگی در زمستان

رانندگی به هنگام فصل سرد

 1. به شما توصیه می کنیم قبل از آغاز سفر در فصل سرد و زمستان حتما به صورت آزمایشی زنجیر چرخ های خودروی خود را بسته و همچنین آچار های مورد نیاز برای خودروی تان را به همراه داشته باشید.
 2. به شما توصیه می کنیم قبل از آغاز سفر از سالم بودن سیستم های مختلف فنی خودروی تان به خصوص سیستم گرمایی خودرو و همچنین برف پاک کن های خودروی تان اطمینان کامل حاصل نمایید.
 3. به یاد داشته باشید به همراه داشتن وسایل ایمنی ضروری و نیز حساس و همچنین به همراه داشتن نقشه ی طول مسیر و نیز مقصد تان و شماره تلفن های مراکز ضروری امداد و نجات می تواند در طول سفر حامی آرامش شما باشد.
 4. به یاد داشته باشید به همراه داشتن وسایل گرمایی مهم از جمله پتو و… و همچنین مقداری آذوقه و آب نیز ضروری و حیاتی است.
 5. به همراه داشتن لاستیک خودروی زاپاس سالم و همچنین یک جک سالم و آماده.
 6. به شما توصیه می کنیم به هنگام سفر به مناطق کوهستانی و سردسیر برای اینکه احیانا در برف و سرما غافلگیر نشوید و بتوانید به سادگی گرمای مورد نیاز خود را تامین نمایید می توانید قبل از سفر، چندین آجر بهمنی را در داخل یک ظرف دارای نفت برای مدتی قرار دهید و سپس آن ها در داخل یک فویل سالم و مناسب نگهداری نمایید؛ چنانچه شما در مکانی نیاز به تامین گرما داشتید می توانید از این آجر ها به سادگی استفاده نمایید، لازم به ذکر است هر یک از این آجر ها هر کدام می تواند حداقل به مدت دو ساعت سوخته و گرمای مناسب را تولید نماید تا شما دچار خطر نشوید.
 7. به یاد داشته باشید در صورت به همراه نداشتن چراغ روشنایی مناسب شما می توانید از مخلوط خاکستر و نیز چند عدد قند به عنوان یک شمع روشن کننده استفاده نمایید.
 8. به یاد داشته باشید شما می توانید برای جلوگیری از یخ زدن شیشه ی اتومبیل تان می توانید از چسباندن یک تکه روزنامه و یا مقوا استفاده نمایید؛ همچنین فراموش نکنید در صورت یخ زدن شیشه ی خودروی تان به هیچ وجه از برف پاک کن خودرو که به احتمال زیاد لاستیک شیشه شور برف پاک کن نیز یخ زده است، استفاده ننمایید.
 9. به یاد داشته باشید در صورتی که در فصل سرد و زمستان قفل خودروی شخصی تان یخ زده باشد شما می توانید از فندک آب جوش یا حرارت آتش یک کبریت و یا حتی از حرارت دهان تان استفاده نمایید.
 10. بهتر است از قبل نحوه ی ترمز گیری در زمین های یخ زده و خیس را تمرین کرده و به صورت درست و کامل یاد گرفته باشید.
 11. همچنین به عنوان آخرین نکته به یاد داشته باشید به نقاطی که ممکن است در اثر بارش های سنگین برف، علایم و هشدار های راهنمایی و رانندگی مستور و پوشیده شده و همچنین مناطقی که در آن جا احتمال سقوط بهمن و یا ریزش کوه وجود دارد را در نظر داشته و در آن مناطق با دقت و تمرکز کامل رانندگی نمایید تا مشکلی برای شما و عزیزان تان پیش نیاید.

مشاهده شده است که بسیاری از هموطنانمان از طریق زمینی و با اتومبیل شخصی به کربلا سفر می نمایند در صورتی که شرایط جوی مناسب نیست پیشنهاد می کنیم از تور کربلا هوایی استفاده نمایید.