می توان گفت سوغات یک از جا افتاده ترین فرهنگ ها و آداب میان مردمان ایران زمین است. این ویژگی اصیل آن قدر برای مردمان ایران زمین قابل اهمیت است که گاهی اوقات حتی از خود موضوع سفر نیز پر رنگ تر و مهم تر می شود. بدین صورت که گاهی حتی انگیزه و هدف از سفر، ره آورد و نیز سوغات آن می شود!

توجه داشته باشید همیشه سوغات، نماد و نشانه ای از مقصد سفر آدمیان بوده است! وگرنه آن جنسی که می توان از ویترین رنگارنگ مغازه ها نیز به آسانی و سادگی یافت شاید چندان ارزشی برای را آورد بودن را نداشته باشد. همچنین توصیه می کنیم تنوع قومیتی شگفت انگیز و بی نظیر ایران را نیز به هنر و خلاقیت مردمان این مرز بوم اضافه نمایید! حاصل این اتفاق می شود صنایع دستی بی بدلیلی که هوش و حواس از سر جهانیان می برد. توجه داشته باشید صنایع دستی همواره جلوه و نمودی از هنر و فرهنگ و همچنین تمدن کهن هر سرزمینی می باشد. می توان گفت مسافران و گردشگران با تهیه صنایع دستی، تکه و بخشی از روح و غنای سرزمینی که بدانجا سفر کرده اند را همراه با خود به خانه می برند.

درختانی که نمودی از هنر و خلاقیت می شوند!

همانطور که شاید شما نیز بدانید صنایع دستی چوب در کشور ایران از تنوع بسیار گسترده و چشم گیری برخوردار است. شیوه خراطی، شیوه ای از ساخت و تولید محصولات از جنس چوب است که در طی آن و همچنین با استفاده از ابزارها و لوازم مخصوصی همچون دستگاه های خراطی، اشیایی چوبی خاصی همچون انواع پایه آباژور، قلیان، تخت و نیز ظروف مختلف چوبی را ساخته و پرداخته می نمایند.

سوغاتی های ایران

نازک کاری و نیز ریزه کاری چوب نیز روش دیگری برای ساخت و تولید فرآورده های چوبی است که در طی آن، با استفاده از وسایل و لوازم نجاری همچون اره، مغار و رنده قطعات کوچک چوبی آماده شده و به صورت روکش هایی بر روی بدنه چوبی چسبانده می شوند. کنده کاری، منبت کاری و نیز مشبک کاری شیوه های دیگری است که در طی آن بتوانیم نقوش سنتی و نیز طرح های اصیلی را با استفاده چکش، قلم، مغار و همچنین دیگر ابزارها بر روی چوب های بادوام و نیز مرغوب شکل داده و بپردازیم. توجه داشته باشید انواع گوناگونی از درها و نیز پنجره های بسیاری از بناهای تاریخی و کاخ های کهن، نمونه بارزی از نمود این صنعت قدیمی می باشد. توجه داشته باشید استن های قم، اصفهان، قزوین، اردبیل، چهارمحال و بختیاری، لرستان و نیز سمنان از عمده مراکز تولید صنایع چوبی در ایران زمین به شمار می آید.

هنر و خلاقیتی از جنس انسان!

ساخت ظروف اصیل سفالی در ایران زمین، با استان همدان شهرت یافته است. لازم به ذکر است محصولات تولید شده در این منطقه همه ساله علاوه بر تامین نیازها و احتیاجات داخلی به کشورهای خارجی نیز صادر می شود. لازم به ذکر است لالچین در فاصله 25 کیلومتری استان همدان یکی از معروف ترین و میز مهم تین مراکز تولید ظرف های سفالی و همچنین محصولات سرامیکی در ایران زمین است. توجه داشته باشید بیش از 75 درصد از مردمان استان همدان و شهر لالچین در صنعت و حرفه سفالگری مشغول به فعالیت هستند.

سوغاتی های ایران

این افراد خاک مرغوب و نیز مورد نیاز برای ساخت و پرداخت ظرف های سفالی را از زمین های موجود در اطراف روستای دستجرد تهیه نموده و سپس آن را به کارگاه های سفالگری و یا محل هایی مخصوص براس ساخت گل و سفال انتقال می دهند. توجه داشته باشید شهرهای موجود در حاشیه ی کویر ایران نیز از دیگر مراکز مهم و حیاتی  سفالگری در ایران به شمار می آیند. لازم به ذکر است مرکز اصلی این صنعت در استان خراسان شمالی و شهرستان گناباد به ویژه در روستای مند می باشد. همچنین توجه داشته باشید از دیگر مراکز مهم و فعال در این زمینه، یعنی صنعت سفال، استان های زنجان، سمنان، قم، اردبیل و نیز فارس می باشد.

هنر و خلاقیت مردمان بر روی فلز سرد!

می توان به جرات و اطمینان کامل گفت، استان اصفهان بزرگترین و نیز مشهورترین مرکز تولید و عرضه انواع مختلف ساخته های دستی در ایران زمین می باشد. برای نمونه مینا کاری، نمونه صنعتی می باشد که برای اولین بار در ایران زمین پدید آمد و از اینجا به دیگر مناطق انتقال یافت اما همچنان و تا به امروز این استان به عنوان مرکز و پایگاه اصلی و اساسی این هنر دستی با ارزش شناخته می شود. توجه داشته باشید این هنر کهن، حاصل و نتیجه تعدادی فعل و انفعالات بسیار پیچیده و تودرتو است که با هم در ارتباط نزدیک می باشند.

لازم به ذکر است هنر و صنعت مینا کاری همچون بسیاری دیگر از هنرهای دستی با ارزش و کهن از دوره صفوی در ایران زمین پیشرفت های بسیار شگرفی را به خود دید. در گذشته، رنگ هایی که در صنعت میناسازی مورد استفاده قرار می گرفت می توان عمده طبیعی و حاصل از رنگ های قلمکار معدنی و یا گیاهی می بود، اما امروزه ترکیبات شیمیایی جایگزین این مواد برای استفاده در رنگ ها شده است.

بوم لباس و نیز قلم موی سوزن روی آن!

گلابتون دوزی عبارت است از صنعت و هنر دوخت طرح های زیبا و نیز منقش بر روی پارچه همراه با نوارهای طلایی رنگ. در این هنر و صنعت روش کار بدین صورت است که در ابتدا نقش مورد نظر را بر روی پارچه مورد نظر انداخته و سپس پارچه را بر روی دایره ای از جنس چوب به نام کم می اندازند؛ سپس با استفاده یک کش آن را محکم نموده و سپس بوسیله نخ های رنگی و مناسب، آن را گلابتون دوزی می نمایند. توجه داشته باشید استان سیستان و بلوچستان یکی از عمده مراکز سوزن دوزی است. لازم به ذکر است در این استان، هر دختر بچه بلوچی از سنین کودکی به آموختن این هنر با ارزش و کهن می پردازد.

سوغاتی های ایران

با توجه به این موضوع، تمامی زنان و دختران بلوچی به هنر صنعت کهن اشتغال دارند و لباس های خود را، خویشتن تزئین می نمایند. لازم به ذکر است هنوز در برخی از روستاهای این استان، دختران نشان شده و آماده ازدواج وظیفه دارند تا قبل از برپایی مراسم عروسی خود، پنجاه دست لباس کامل و زیبا برای خود تهیه کرده و خود آنها را گلابتون دوزی نمایند. توجه داشته باشید زنان و دختران استان جنوبی هرمزگان نیز در انجام گلابتون دوزی مهارت های ویژه ای دارند. شما می توانید با سفر به استان هرمزگان و به ویژه جزیره زیبای قشم، انواع گوناگونی از محصولات گلابتون دوزی شده همچون رومیزی، سفره، لباس های محلی و بومی، پرده و همچنین دیگر محصولات کاربردی همچون کیف دستی را تهیه نمایید.

لنج سازی و قایق سازی با دستان خالی!

قایق سازی و نیز لنج سازی از قدیم الایام از مهمترین و نیز قدیمی ترین صنایع دستی استان بوشهر می باشد و سابقه ی این صنعت حتی به دوره افشاریه نیز باز می گردد. توجه داشته باشید این صنعت کهن در سال های اخیر به سبب افزایش میزان مبادلات دریایی و نیز افزایش میزان صید ماهی از رونق و توجه بسیار بیشتری برخوردار شده است. لازم به ذکر است مصالح اولیه مورد نیاز برای لنج سازی و قایق سازی از چوب های جنگلی مقاوم و ایمن در برابر رطوبت و برخورد مداوم با آب برای اسکلت این قایق ها و همچنین از تخته های مرغوب و ایده آل هندی به نام سای برای ساخت بدنه لنج ها استفاده می شود. توجه داشته باشید بقیه مصالح و لوازم مورد نیاز برای ساخت این لنج ها، از مصالح بومی و محلی موجود درمنطقه تهیه می شود. امروزه نیز همچنان لنج سازی و قایق سازی به روش های سنتی انجام می شود که این امر سبب بروز کندی در کار و نیز تولید کم این محصول می شود.

سوغاتی های ایران

توجه داشته باشید جزیره قشم از گذشته تا به امروز یکی مهمترین و عمده مراکز اصلی برای تولید و ساخت لنج و قایق بوده است. گاهی اوقات حتی از قطعات دور ریز چوب های مناسب و زیبا و همچنین مقاوم لنج ها که مقدار آن ها هم کم نیست برای ساخت ماکت لنج استفاده می شود، این کار بیشتر توسط جوانان بومی منطقه انجام می شود. اما توجه داشته باشید امروزه پای این ماکت های دیدنی و زیبا به بازارهای بومی و محلی جزیره قشم باز شده است.

تاروپود های برخاسته از رگ و خون آدمیان!

هنوز هم همچون گذشته مردم جهان، ایران زمین را با شهرت و آوازه فرش آن می شناسند! می توان گفت فرش به عنوان آن هنر دستی که در زیر پای شما قرار دارد، بسیاری از افراد را سر به زیر کرده است. فرش ایران از قالی های معروف و مشهور تبریز که به دست زنان و دختران روستایی بافته می شود، گرفته تا قالی هریس که از قالی های با ارزش، نفیس و نیز ظریف ابریشمی به شمار می آید و دارای شهرت جهانی است و البته هنر ورنی بافی که هوش هر بیننده ای را از سر می برد! لازم به ذکر است ورنی به نوعی گلیم ریزبافت گفته می شود که بصورت قالی نما بوده و دارای نقش هایی ذهنی بافت می باشد. توجه داشته باشید این هنر کهن تنها محدود به این منطقه نمی باشد.

سوغاتی های ایران

لازم به ذکر است قالی کرمان نیز از گذشته دارای اهمیت فراوان و نیز مورد توجه مردمان بوده است تا آنجا که حتی به ضرب المثل ها نیز راه یافته است. توجه داشته باشید وجود یک قالی کرمانی به ابعاد 400 متر در مجلس سنای آمریکا و همچنین وجود قالی موسوم به آزادی در زیر ناقوس بزرگ در مجسمه آزادی آمریکا شاهدی قوی است برای بیان کیفیت فوق العاده بالا و بی نظیر قالی های بافت کرمان. لازم به ذکر است قالی های بافت کردستان نیز خواستاران بسیار زیادی در میان مردمان جهان دارد؛ برای نمونه ویژگی شاخص و اصلی قالی بیجار را می توان ساختار متراکم آن نام برد که همچون تخته محکم و سخت می باشد و به هیچ وجه نمی توان آن را تا کرد.