یکی از مهم ترین عواملی که باعث ایجاد ترک پا می شود خشکی پوست است . افرادی که دچار خشکی پوست هستند مستعد ترک پا هم هستند .

این مورد در خانم ها بیش از آقایان دیده می شود . و دلیل آن ها تفاوت هورمونی میان خانم ها و آقایان است. در صورتی که شما هم این مشکل را دارید با ما همراه باشید تا به طور کامل و برای همیشه ترک پای تان را درمان کنید و از بین ببرید .

علت خشک شدن کف پا چیست ؟

برخی عوامل مثل شرایط شغلی ، اضافه وزن ، و … باعث می شوند که پاهای فرد دچار ترک شوند . اضافه وزن باعث می گردد که فشار روی پوست کف ایجاد شود و پا مستعد ترک های عمیقی گردد . از طرفی برخی شغل ها هم چون با مواد شوینده سر و کار دارند مانند مربیان شنا و یا کسانی که در قالیشویی ها مشغول فعالیت هستند بیش تر از دیگر افراد دچار خشکی پاشنه یا کف پا می گردند .

بعضی از بیماری ها وجود دارند که با خشکی پا اشتباه گرفته می شوند .

از جمله آن ها می توان به بیماری صدف ، بیماری قارچی ، بیماری کراتودرمی ، اگزمای پوستی و … اشاره داشت .

پسوریازیس یا همان بیماری صدف

ترک پا

در این بیماری علاوه بر ترک پا کف پا دردناک نیز می گردد . گاهی در کف دست هم دیده می شود. در صورتی که ترک پا همراه با پوست قرمز باشد شخص دچار بیماری صدف شده است . بنابراین آن را با ترک معمولی پاها اشتباه نگیرید .

برای درمان این بیماری باید از کرم های مخصوص استفاده شود .

بیماری قارچی

ترک پا

معمولا افراد در سنین بالا دچار این بیماری می شوند . در صورتی که ترک پا همراه با پوسته ریزی باشد و علاوه بر کف پا ناخن ها نیز درگیر شده باشند شخص مشکوک به بیماری قارچی است . با مصرف داروهای مناسب شخص می تواند در مدت زمان کوتاهی سلامت خودش را به دست آورد .

اگزمای پوستی

ترک پا

یکی از مواردی که باعث ایجاد اگزمای پوستی می گردد شغل فرد است . برای مثال افرادی که بیش تر با مواد شیمیایی سرو کار دارند بیش تر دچار این بیماری می شوند و برای درمان باید پاهای شان را از این گونه مواد دور نگه دارند .

بیماری کراتودرمی

ترک پا

این بیماری مادرزادی است و علت آن هم ژنتکی می باشد . این افراد زمانی که راه می روند همانند این است که روی شیشه یا سنگ حرکت می کنند برای همین است که پیاده روی برای این گروه از افراد اصلا مناسب نیست . از آن جایی که این بیماری ارثی است نمی توان آن را به صد درصد درمان کرد . اما با کمک دارو می توان تا حدودی آن را تحت کنترل داشت .

علت درد در ناحیه کف پا چیست ؟

معمولا اکثر افراد در فصل های پاییز و زمستان بیش تر دچار ترک پا می شوند و علت آن ها خشکی هوا می باشد . گاهی در عمق ترک ها عفونت میکروبی ایجاد می گردد که همین عفونت ها باعث ایجاد درد در ناحیه کف پا می گردند .

چگونه می توان ترک پا را درمان کرد ؟

توصیه می کنیم افرادی که ترک پا دارند از انواع چرب کننده ها و کرم ها استفاده کنند دقت داشته باشید از کرم هایی استفاده کنید که دارای خواص نرم کنندگی باشند . گاهی نیاز است که از کرم های دست ساز استفاده شود که این مورد حتما باید توسط پزشک تشخیص داده شود . کرم های ترک پا دارای ماده ای به نام اسم اوره هستند که این ماده برای درمان ترک پا بسیار مفید است .

پیشنهاد زیبایی : اگر می خواهید پوستی زیبا و شفاف داشته باشید و چین و چروک های سطحی را از بین ببرید پیشنهاد می کنیم از روش میکرودرم ابریژن نزد پزشک استفاده نمایید.

روش هایی برای ریشه کن کردن ترک پا

اگر میخواهید برای همیشه از شر ترک پا خلاص شوید از روش هایی که به شما آموزش خواهیم داد استفاده کنید .

داخل یک تشت آب بریزید و کف پای تان را داخل آن بگذارید تا خیس بخورد . بعد از خیس خوردن از کرم ترک پا استفاده کنید . بعد با یک کیسه نایلونی پای تان را بپوشانید . بر روی کیسه می توانید جوراب پوشیده و کارهای تان را انجام دهید .

افرادی که مشکل ترک پا دارند در خانه باید از صندل های روفرشی استفاده کنند . استفاده از صندل های خزدار ممنوع می باشد . در محل هایی که گرد و خاک است حضور نداشته باشید . گردو خاک باعث تشدید ترک پا خواهد شد .

ترک پا گاهی همراه با پوسته پوسته شدن است که نباید آن ها را بکنید . با استفاده از کرم های مرطوب کننده می توانید آن ها را کم تر کنید .

استفاده از سنگ پا هم می تواند تا حدودی ترک ها را کاهش دهد .

شما علاوه بر انواع کرم های مرطوب کننده می توانید از روغن های خانگی هم استفاده کنید مثل وازلین ، روغن حیوانی و … عسل طبیعی هم در صورتی که ترک پا همراه با عفونت باشد مثمر ثمر می باشد .