از دوران باستان برای درمان انواع بیماری ها ، به خصوص بیماری های عضلانی و مفصلی از ماساژ درمانی استفاده می کردند . ماساژ درمانی برای ناراحتی های پوستی نیز مورد استفاده قرار می گرفت .

در آن دوران ها افرادی که به اصطلاح از ما بهتران بودند از ماساژ درمانی استفاده می کردند اما امروزه در اکثر سالن های زیبایی و حتی در مجتمع های ورزشی هم انجام می گیرد . و قیمت زیادی هم ندارد .

اگر سری به مراکز ماساژ درمانی بزنید آن ها انواع روغن ها ، ژل ها و لوسیون ها را به شما معرفی می کنند گاهی با توصیف خواص آن ها شما را متقاعد می سازند که محصولی را خریداری کنید که قیمت بالاتری دارد . آیا استفاده از این روش می تواند برای پوست تان مفید باشد یا خیر ؟ آیا در لوسیون شیمیایی و روغن گیاهی تفاوتی وجود دارد یا خیر ؟

برای ماساژ درمانی از روش های مختلفی استفاده می شود هدف از انجام این کار تحریک کردن رباط ها ، بافت های زیرپوستی و تاندون ها می باشد از طرفی خون رسانی به این گونه نواحی نیز صورت می گیرد .

در گذشته افراد معتقد بودند که ماساژ می تواند در طولانی مدت باعث مستحکم شدن عضلات شده و مانع از افتادگی پوست در افراد می گردد . ماساژ در دردهای مفصلی و اسکلتی باعث می گردد که عضلات این ناحیه حجیم تر شده و عملکرد آن ها بهبود یابد .

برای ماساژ از چه نوع روغن هایی استفاده می شود ؟

اکثر روغن هایی که برای ماساژ درمانی مورد استفاده قرار می گیرد گیاهی هستند . ویتامین های آن ها در چربی محلول می شود مثل انواع ویتامین A, D , E, K دقت داشته باشید که این ویتامین ها بسیار کم از طریق پوست جذب می شوند . اگر تکنسینی چنین ادعایی داشت که از طریق پوست جذب می شود ادعادیی کذب است .

در آن دوران از روغن ها برای قسمت های مختلف بدن استفاده می شد اما امروزه تحقیقات نشان داده که ماساژ درمانی نمی تواند شلی عضلات را از بین ببرد . و استفاده از ماساژ تنها برای رساندن حس آرامش در فرد است . و برطرف کننده مشکلات پوستی وی نیست .

جهت جلوگیری از چین و چروک پوست و همچنین داشتن پوستی صاف می توانید از روش های لایه برداری پوست از جمله میکرودرم ابریژن و لیزر استفاده نمایید.

ماساژ درمانی

استفاده از روغن در ماساژ از تکنیک های ماساژ است و هیچ گونه نقشی در از بین بردن ناراحتی های پوستی ندارد . بیشتر برای تفریح از این روغن استفاده می شود و در درمان هیچ گونه نقشی ندارد . اگر به دنبال آرامش هستید می توانید از انواع روغن ها در ماساژ استفاده کنید . فکر این که توسط روغن ها ناراحتی های پوستی تان را برطرف سازید را از سرتان بیرون کنید . زیرا روغن ها نقشی در جوان سازی پوست شما ندارند .

چرا روغن ها روی پوست سر نمی خورند و در جای خودشان باقی می مانند ؟ زیرا این نوع لوسیون ها پایه روغنی ندارند . این عامل باعث می گردد که تکنسین به راحتی عمل ماساژ را انجام دهد . و فرد کم تر دچار استرس و تنش خواهد شد .

لوسیون ماساژ باعث می گردد که پوست نرم گردد و پس از مدتی جذب پوست می شود . لوسیون ها دارای انواع گوناگونی هستند بعضی از آن ها را با برخی روغن ها مثل روغن بادام شیرین و آفتاب گردان ترکیب می کنند این عمل باعث می گردد که بافت بهتری داشته باشند .

ترکیباتی که داخل ژل های ماساژ مورد استفاده قرار می گیرد سبک تر هستند و سریع تر نیز جذب پوست می شوند . با مقدار کمی ژل می توان بخش زیادی از سطح پوست را مورد پوشش قرار داد .

ماساژ درمانی

روغن ماساژ و انواع آن

روغن زردآلو

این روغن باعث تحریک پوست نمی گردد و خیلی خوب نیز روی سطح پوست پخش می گردد .

روغن بادام

این روغن طرفدار زیادی دارد و آرامش بخش است . به سرعت جذب می گردد و زیاد روی پوست باقی نمی ماند حساسیت ایجاد نمی کند و زیاد چرب هم نیست این روغن خوش بو بوده و عطر آن بسیار ملایم است و به راحتی نیز پخش می گردد .

روغن هسته انگور

این روغن هم زیاد چرب نمی باشد بوی آن مطبوع است . آن را با رنگ بادام و روغن جوانه گندم ترکیب می کنند .

روغن آووکادو

این روغن به رنگ سبز تیره است و نسبت به دیگر روغن ها سنگین تر می باشد این روغن را با روغن هایی مثل روغن بادام ترکیب کرده ومورد استفاده قرار می دهند .

روغن جوانه گندم

بوی ملایمی دارد ترکیب آن با روغن بادام شیرین باعث استفاده راحت تر آن می گردد .

روغن جوجوبا

بسیار خوشبو است و دارای خواص ضد میکروبی می باشد . مناسب برای دردهای مفصلی و ناراحتی های پوستی است بسیار آسان جذب می گردد و باعث تحریک پوست نیز نمی گردد .

روغن نارگیل

این روغن مدت طولانی تری بر روی پوست باقی می ماند و حساسیت زا هم نیست .

از روغن های دیگری چون روغن زیتون ، روغن شترمرغ و … نیز می توان استفاده کرد که هر کدام از این نوع روغن ها دارای خواص منحصر به فرد خودشان هستند .

ماساژ درمانی

خصوصیات روغن خوب چیست ؟

عطر زیادی نداشته باشد . روغنی که بوی آن تند است باعث آزار فرد و اطرافیان خواهد شد . شست و شوی این نوع روغن ها بسیار سخت است گاهی با شست و شو نیز از بین نمی روند بنابراین روغنی خوب است که عطر آن ملایم بوده و قابل تحمل باشد .

ایجاد حساسیت نکند . در صورتی که روغنی که برای ماساژ مورد استفاده قرار می گیرد خالص نباشد استفاده از آن در طولانی مدت می تواند باعث ایجاد حساسیت های پوستی شود . بنابراین روغنی را انتخاب کنید که میزان حساسیت آن خیلی کم باشد . و یا اصلا وجود نداشته باشد .

چرب هم نباشد . روغن چرب باعث می گردد که پوست لغزنده شود. و استفاده از این نوع روغن ها نیز باعث آزار فرد خواهد شد . و روغنی مناسب است که میزان چربی آن پایین باشد .