شاید شما نیز همچون بسیاری از افراد دیگر تصور کنید که در دنیای مدرن امروز، شباهتی به دنیای ناامن دیروز وجود ندارد! شباهت هایی از این دست: مخاطرات سفرهای تنها برای زنان و دختران. اما بهتر است این واقعیت را بدانید که هنوز هم کشورهایی هستند که سفر یک زن یا دختر به تنهایی به آنجا، می تواند خطر آفرین و حتی بسیار ناامن نیز باشد. اخیرا سایت معتبر توریست و گردشگری سیلیکون تراول، گزارشی را پیرامون معرفی هشت کشور ناامن برای گردشگران و توریست های زن و دختر آماده کرده است؛ با ما همراه باشید.

توریست های زن

کشور هند

گرچه کشور هند این روزها به بازار داغی برای سفر در بین مسافران تبدیل شده است اما این کشور دارای رتبه ی نخست در فهرست ناامن ترین و خطرآفرین ترین کشورهای جهان برای گردشگران و توریست های زن می باشد! علت اصلی این اتفاق نیز حوادثی است که در چندین ماه اخیر در این کشور پرجمعیت روی داده است که حاصل این اتفاقات، کاهش بسیار چشمگیر گردشگران و مسافران زن در کشور هند و همچنین جایگزین شدن دو کشور مالزی و تایلند از طرف این گردشگران به عنوان مکانی امن و آرام برای سپری کردن تعطیلات بوده است. در آخرین مورد از سلسله این اتفاقات وحشت آفرین، روز سه شنبه ماه قبل یک زن گردشگر اهل کشور آمریکا در یک روستا در این کشور مورد تجاوز قرار گرفت! و حتی کمتر از یک ماه قبل نیز چنین حادثه ای برای زن گردشگر اهل کشور سوئیس نیز اتفاق افتاد.

کشور برزیل

کشور برزیل که دارای رتبه دوم در فهرست ناامن ترین کشورهای جهان برای سفر گردشگران زن می باشد، در چند سال اخیر یکی موفق ترین کشورهای فعال جهان در موضوع جذب گردشگر و توریست بوده است! حتی پیش بینی می شود میزبانی این کشور در مسابقات جام جهانی فوتبال سال 2014 و همچنین میزبانی مسابقات المپیک سال 2016 می تواند این کشور را به یکی از ده مقصد فعال و پرطرفدار گردشگری و توریسم جهان تبدیل نماید. اما توجه داشته باشید در ماه های اخیر میزان خشونت علیه زنان و دختران در این کشور رشد بسیار چشمگیری داشته است؛ لازم به ذکر است این امر در دو شهر سائوپائولو و نیز ریودوژانیرو که هر دوی این شهرها از مقاصد برتر و بسیار فعال گردشگری کشور برزیل هستند، بسیار قابل توجه و چشمگیر بوده است. کارشناسان و فعالان صنعت توریسم و گردشگری در این شرایط و وضعیت، حفظ امنیت گردشگران زن و دختر را در سال های آتی، یکی از مهمترین چالش های پیش روی صنعت گردشگری کشور برزیل می دانند.

توریست های زن

کشور ترکیه

همانطورکه می دانید این روزها کشور ترکیه نیز جزو مقاصد بسیار پرطرفدار گردشگری و توریسم است؛ اما این کشور در رده بندی سالانه ناامن ترین کشورها برای گردشگران زن در رتبه سوم قرار گرفته است. براساس آخرین آمار و ارقام ارائه شده از سوی سازمان های فعال در زمینه حقوق زنان و دختران، در کشور ترکیه آمار تجاوز به زنان و دختران بسیار بالا می باشد! توجه داشته باشید تنها در سال 2011 در شهر استانبول ترکیه به بیش از ده هزار زن و دختر جوان تجاوز شده است که در بین این آمار و ارقام، بخشی نیز از این افراد جزو گردشگران می باشند! توجه داشته باشید ادامه این روند برای آن دسته از کشورها که براساس پیش بینی های اخیر با ادامه ی روند فعلی می توانند در سال های اخیر در بین پنج کشور و مقصد برتر گردشگری و توریسم جهان قرار گیرند، بسیار زیان بار و نیز ناامید کننده است.

کشور مصر

کشور مصر که رتبه چهارم را در فهرست رده بندی ناامن ترین کشورهای جهان برای گردشگران زن به خود اختصاص داده است، یکی از مهمترین و برترین مقاصد گردشگری در جهان بوده است! براساس آخرین آمار و ارقام منتشر شده از سوی وزارت آثار تاریخی و گردشگری کشور مصر در حدود 20 الی 25 درصد از گردشگران و مسافران این کشور را زنان و دختران تشکیل می دهند. با وجود همه این موضوعات، می توان به تکرار در مطبوعات و رسانه های این کشور گزارش هایی از گروگانگیری و نیز تجاوز به زنان و دختران گردشگر و مسافر را دید و خواند! این گزارش ها چهره نامطلوبی را از این کشور برتر در زمینه گردشگری و توریست، برای برخی از گردشگران و مسافران زن ترسیم نموده است.

کشور کلمبیا

براساس آخرین نظرسنجی ای که توسط سایت معتیر جهانی رزرو هتل یعنی سایت هاستل بوکرز انجام شده است، کشور کلمبیا یکی از ناامن ترین محل ها برای گردشگران و مسافران زن و دختر به شمار می آید. این کشور در فهرست رده بندی جهانی رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است و براساس گفته های بسیاری از گردشگران و مسافران زن و دختر که به این کشور سفر داشته اند، بسیاری از مناطق کشور کلمبیا به ویژه سواحل این کشور و نیز برخی از مناطق مرزی این کشور با کشورهای ونزوئلا و نیز اکوادور، از جمله مناطق بسیار خطرناک و نیز ناامن برای گردشگران و مسافران زن و دختر به شمار می آید. البته لازم به ذکر است شهر تاریخی و نیز زیبای بوگوتا (پایتخت کشور کلمبیا) که در مجاورت کوه های آند قرار گرفته است، یک مقصد گردشگری و توریستی مهم و امن برای گردشگران و مسافران زن و دختر به شمار می آید.

توریست های زن

کشور گواتمالا

در رتبه ششم این فهرست جهانی، کشور گواتمالا قرار گرفته است. براساس آخرین آمار و ارقام گزارش شده و منتشر شده توسط سازمان دیده بان حقوق بشر، کشور گواتمالا یکی از ناامن ترین کشورهای جهان برای زنان و دختران می باشد؛ براساس این آمار، از هر سه زن یک نفر مورد سوء استفاده جنسی قرار می گیرد! به همین سبب این کشور برای سفر زنان و دختران گردشگر، کشوری امن به شمار نمی آید. براساس مطالعات و تحقیقات انجام شده در اکثر مناطق کشور گواتمالا به ویژه در آن دسته مناطق که در آنجا تجارت و خرید و فروش مواد مخدر با کشور آمریکا در جریان است، گردشگران و مسافران زن و دختر از میزان امنیت بسیار کمی برخودار می باشند.

کشور مکزیک

در سال های اخیر کشور مکزیک جزو پنج مقصد مهم و برتر گردشگری و توریست جهان به شمار می آید، اما در طی سه سال اخیر به سبب برنامه بسیار جدی رئیس جمهور این کشور به هدف مبارزه با باندهای تبهکار و نیز قاچاق مواد مخدر، کشور مکزیک با کاهش ضریب امنیتی چشمگیری مواجه شده است. این کشور آمریکای جنوبی که در فهرست کشورهای ناامن برای گردشگران زن و دختر، رتبه ی هفتم را به خود اختصاص داده است از جاذبه های بسیار متنوع گردشگری به ویژه آثار تاریخی و باستانی بر جای مانده از سه تمدن بزرگ و کهن مایا، اینکا و نیز آرتک بهره می برد. توجه داشته باشید انجام مبارزات گسترده با باندهای تبهکار و قاچاق مواد مخدر سبب بروز مشکلات جدی امنیتی در این کشور شده است! و همچنین ضریب امنیتی را در این کشور آمریکای جنوبی به صورت چشمگیری کاهش داده است. لازم به ذکر است این اقدامات برخی از مناطق کشور مکزیک را به مکانی بسیار ناامن برای گردشگران و مسافران به ویژه برای زنان و دختران گردشگر تبدیل کرده است.

کشور کنیا

کشور کنیا که به نخستین و مهمترین مقصد گردشگری قاره سیاه شهرت یافته است و همواره میزبان میلیون ها میلون گردشگر و مسافر به ویژه از کشورهای قاره اروپا برای بازدید و دیدار از جاذبه های طبیعی و نیز حیات وحش بکر و همچنین گردش با استفاده از خودروهای سافاری می باشد، در فهرست رده بندی ناامن ترین کشورهای جهان رتبه هشتم را به خود اختصاص داده است. براساس گزارش اخیر صندوق توسعه آموزش زنان و دختران وابسته به سازمان جهانی ملل متحد، بسیاری از مناطق کشور کنیا که بیشتر این مناطق نیز جزو مقاصد گردشگران و مسافران به شمار می آید، مکان هایی ناامن و خطرناک برای گردشگران زن و دختر به شمار می آیند و بروز سوء استفاده های جنسی گسترده ای از زنان و دختران گردشگر در این مناطق به تکرار گزارش شده است.

توریست های زن

در طول سفرهای خارجی، امنیت خود را اینگونه حفظ کنید:

  1. توجه داشته باشید در صورت بروز هرگونه حادثه و اتفاق، به هیچ وجه در محل حادثه قرار نگیرید و همچنین از تهیه عکس و فیلم نیز خودداری نمایید. اولین و مهمترین واکنش شما در این شرایط، دوری از محل حادثه می باشد.
  2. توصیه می کنیم مدارک و اسناد مورد نیاز خود را در هتل و در داخل گاوصندوق اختصاصی موجود در اتاق خود قرار دهید و همچنین یکی کپی از آن را در همه جا با خود به همراه داشته باشید. توجه داشته باشید مدارک مهم خود را از قبیل پاسپورت، شناسنامه، کارت ملی، گواهینامه رانندگی، بلیط بازگشت و… و همچنین اشیاء قیمتی و نیز وجوه نقد خود را به هیچ وجه به شخص دیگری تحویل ندهید.
  3. توصیه می کنیم پیش از خارج شدن از هتل، مسیرهای تردد عمومی را از بخش پذیرش هتل سوال نمایید و همچنین درباره میزان امنیت حاکم بر مراکز خرید و تفریحی، مکان های دیدنی و جذاب، مسیرهای عبور و مرور و نیز خیابان ها از راهنمایان هتل خود، اطلاعات لازم و کافی را کسب نمایید.
  4. توجه داشته باشید در صورت مفقود شدن اشیاء و اموال تان و یا سرقت آن و یا حتی بروز هرگونه مشکل احتمالی اعم از گم شدن همراهانتان، تصادف، دستگیری، دعوا و نزاع و… مراتب را سریعا به سفارت یا کنسولگری ایران در آن کشور اطلاع دهید.
  5. توصیه می کنیم از قبول هرگونه خوراکی و غذا، آب، شیرینی، شربت، عطر و… از افراد ناشناس پرهیز کرده و خودداری نمایید.