در این مقاله برای شما عزیزان، 7 نکته ی مهم و اصولی برای عکاسی در طول تور مسافرتی یا سفر را گرد آورده ایم. تکنیک Dutch Tit در عکاسی چیست؟ چگونه می توانیم به یک عکس طبیعت عمق بدهیم؟ چگونه مردم در حال عبور و گذار در عکس را بدون وارد شدن خدشه ای به عکس، حذف کنیم؟

در این مقاله تمامی سوالات بالا، برای شما دوستان پاسخ داده شده است؛ با ما همراه باشید.

از تکنیک شیب هلندی در عکاسی چه می دانید؟

تکنیک شیب هلندی، یک حقه با دوربین عکاسی است که بایستی این تکنینک یا حقه را با احتیاط و همچنین صرفه جویی در عکاسی بهره گرفت؛ زیرا امکان کلیشه ای شدن این تکنیک وجود دارد. اگر با تکنیک شیب هلندی از یک ساختمان بلند در بالای سر خود عکاسی کنید می توانید عکسی خوب و با ارزش را بیافرینید! در این روش، به جای اینکه ساختمان بلند را به صورت قایم و صاف در کادر عکاسی خود قرار دهید، دوربین تان را با زاویه ای تقریبا 40 درجه ای بچرخانید؛ این تکنیک و ترفند را در دینای عکاسی و فیلمبرداری، تکنیک شیب هلندی گویند. با این روش، ساختمان بلند قسمت بیشتری از کادر را در بر می گیرد و علاوه بر این مقداری نیز هیجان، چاشنی عکس خواهد شد.

گذر و عبور مردم را از عکس تان حذف کنید!

آیا جزو افرادی هستید که تعدد مردم و حرکت آن ها در تور مسافرتی و سفر به مکان های معروف و شناخته شده، برایتان اذیت کننده است و مزاحم عکاسی تان خواهد بود؟ برای رفع این مشکل، بایستی یک سه پایه ی مناسب و همچنین یک فیلتر کاهنده ی نور از نوع ND همراه با خود داشته باشید. با این حالت شما می توانید با استفاده از عکاسی با سرعت پایین، تعدد مردم و گذر آن ها را همچون هاله هایی رنگی در عکس نشان دهید و یا به عبارتی می توان گفت تقریبا آن ها را محو کرده اید و علاوه بر این، نور خوب و مناسبی نیز برای عکس تان فراهم کرده اید.

عمق عکس تان را افزایش بدهید!

به شما پیشنهاد می کنیم برای اینکه بتوانید میدان عکس خود را بیشتر کنید، بهتر است از لنز نوع واید استفاده نمایید. دیافراگم دوربین تان را به f/22 تنظیم نمایید و آن را روی نقطه ای نزدیک به حدود یک سون جلوی کادر عمس قرار دهید. چنانچه در عکس تان افق وجود دارد ابتدا بر روی نقطه ی Hyperfocal فوکوس نمایید تا در این حالت بیشترین محدوده برای یک فوکوس مناسب داشته باشید.

از لنز واید استفاده کنید

به یاد داشته باشید هنگامی که می خواهید از یک اثر یا بنای معماری عکاسی کنید حتما به این مورد توجه نمایید که هنگامی که از لنز نوع واید استفاده می کنید، تصویر آن اثر یا بنا می تواند در آب، پیش زمینه ی بسیاری زیبایی را برای عکس تان فراهم آورد. چنانچه آب در حال حرکت است و ساکن نیست، می توانید با پایین آوردن سرعت شاتر، تصویر بهتر و ایده آل تری از آن اثر یا بنای معماری در آب ایجاد نمایید، البته توصیه می کنیم که حتما به هنگام استفاده از این چنین تکنیکی، باید از فیلتر ND استفاده نمایید تا عکس تان بیش از اندازه و به صورت غیر مناسب روشن نشود.

به بازار سری بزنید!

به بازار سری بزنید و به دنبال اجناس و لوازم شبیه به هم و کنار هم باشید؛ می توانید روی آن ها زوم کرده و آن ها در یک کادر و در کنار یکدیگر قرار دهید. لازم به ذکر است برای انجام این نوع عکاسی، نورپردازی از طرفین لوازم و اجناس، بهترین و ایده آل ترین نوع نورپردازی خواهد بود.

تور کربلا

پیش زمینه ی مناسب و منحصر به فرد!

چنانچه می خواهید در تور و سفر خود از نماد های معماری و شهری و مکان های معروف و شناخته شده عکاسی کنید، بایستی به موضوع کادر بندی عکس تان دقت و توجه ویژه ای داشته باشد. سعی کنید در عکس تان، پیش زمینه ای مناسب ایجاد نمایید تا آن ساختمان، بنا یا اثر معماری که می خواهید آن را به تصویر بکشید، بهتر و واضح تر جلوه داده و یا با یافتن زاویه ای ایده آل، پس زمینه ای بهتر و جذاب تر ایجاد نمایید.

لنز های Prime

عصر، دوربین تان را در خانه نگذارید! یک لنز ثابت یا لنز پرایم Prime بر روی دوربین خود نصب کنید. می توان گفت لنز 8.50 mmf، 1 لنز مناسب و ایده آلی برای این کار می تواند باشد. در تاریکی ممکن با باز ترین وضعیت دیافراگم تان عکاسی کنید. می توانید مقدار ISO را بالا ببرید تا در این شرایط نیازی به سه پایه و یا فلاش نیز نداشته باشید. با انجام این کار می توایند بوکه های زیبایی و جالبی نیز ایجاد نمایید. (بوکه، نور هایی است که در پس زمینه ی عکس تان به شکل هاله های دایره ای شکل و همچنین رنگی در عکس ظاهر و نمایان می شود.)

نکات عکاسی در تور های داخلی و خارجی

هنگامی که با تور به سفر می روید بیشتر مناطقی که راهنمای تور شما را میبرد شلوغ و مملو از توریست و گردشگر است به عنوان مثال در تور کربلا به صورت پیاده روی شما جمعیتی از زائرین مواجه می شوید به همین دلیل در بیشتر عکس های شما مردم نیز حضور خواهند داشت در برخی مناطق تور مشهد و دیگر شهرهای مذهبی  نیز اینچنین است ولی در تورهای همچون تور شیراز یا تور قشم به دلیل متراکم نشدن مردم در یک نقطه می توانید از جاذبه های طبیعی نیز عکس تهیه نمایید.