آیا تابه حال این مسئله پیش آمده است که در سفر باشید و به ناگهان در وسط یک جاده ی کوهستانی و یا کویری، مشکلی برای خودروی تان پیش آید و از شانس بد نیز در آن دوروبر هیچ مکانیکی و تعمیرکار خودرویی وجود نداشته باشد و شما مجبور شوید به تنهایی و بدون هیچ کمکی مشکل خود را رفع نمایید؟

از گذشته تاکنون، تعطیلان سال نو فرصت بسیار مناسبی برای سفر به صورت شخصی و یا با تور گردشگری بوده است و در این ایام بسیاری از افراد به مسافرت می روند؛ اما آن دسته از افراد که قبل از آغاز سفر و شروع حرکت شان، از چک کردن و بررسی خودروی خود، حتی اگر خودروی شخصی شان صفر کیلومتر نیز باشد، غفلت می نمایند و به این موضوع توجه نمی کنند؛ ممکن است دچار برخی از مشکلات در طول مسیر شده و همچنین سفری تلخ را در پیش روی خود داشته باشند. به همین سبب، ما تلاش کرده ایم در این مقاله برای شما عزیزان و همراهان راه کارهایی را برای داشتن سفری مطمئن و ایمن برای شما، پیشنهاد نماییم.

سفر با خودروی شخصی

در این مقاله ما به شما نحوه ی بازسازی سرسیلندر یک خودرو و یا تعمیر میل لنگ خودروی تان را آموزش نخواهیم داد! بلکه تنها با دانستن چند هشدار ساده و همچنین رعایت برخی از موارد و به کار بستن آن ها، می توانید سفری آرام و لذت بخش را تجربه نمایید.

 1. به شما توصیه می کنیم قبل از آغاز سفر، فهرستی از اجزا و قطعات خودروی تان که نیاز به تعمیر و یا تعویض دارند را تهیه نمایید. به تک تک آن قطعات و اجزا سر بزنید و بررسی نمایید برای تعمیر و نیز تعویض آن ها چه کارهایی از دست تان بر می آید. مهمترین کارهایی که بایستی قبل از آغاز یک سفر جاده ای با خودروی شخصی خود انجام دهید عبارتند از تعویض روغن موتور خودرو و نیز روغن ترمز، بازدید لاستیک های خودرو، بازدید تسمه ها، بازدید شلنگ رادیاتور خودروی تان، بازدید ترمزهای خودروی تان، بازدید برف پاک و سلامت آن ها و عدم شکستگی، بازدید و اطمینان از سلامت چراغ های راهنما، چراغ های جلوی خودرو و همچنین چراغ های ترمز خودرو. ممکن است بسیاری از شما بدانید و با این موضوع آشنا باشید که چگونه می توان لامپ های خودرو، تیغه ی برف پاک کن خودرو، تسمه و همچنین اگزوز خودرو، ترموستات و نیز شمع موتور خودروی تان را تعویض نمایید. چنانچه با این موارد آشنا نیستید به شما توصیه می کنیم یک کتاب راهنمای تعمیرات خودرو تهیه نمایید و قبل از آنکه با این دسته از مشکلات و مسائل خودرویی روبرو شده و درگیر شوید یکی یکی به دستورات این راهنما عمل نمایید. اکثر افراد پس از مطالعه ی نکات و موارد درج شده در این راهنماهای تعمیر خودرو می توانند به راحتی، خودشان مشکل خودروی خود را حل کنند.
 1. براساس اصل مراقبت های پیشگیرانه، همواره این موضوع مطرح است که پیش از خرابی چیزی، آن را تعمیر کن! به یاد داشته باشید بهتر است پس از طی مسافتی در حدود 4 الی 5 کیلومتر، روغن موتور خودروی تان را تعویض نمایید؛ به جز شرایطی که شما از روغن موتورهایی استفاده نمایید که به طور مشخص و واضح می توانند تا مسافت بیشتری قابل استفاده باشند؛ برای رعایت اصل ایمنی در این موضوع، به شما توصیه می کنیم تاریخ آخرین باری که روغن موتور خودروی خود را تعویض کرده اید به یاد آورید و سپس کیلومتر شمار خودروی خود را بررسی نمایید؛ چنانچه کیلومتر شمار خودروی تان به اعدادی که ذکر شده است نزدیک شده باشد و یا حتی فکر می کنید امکان دارد در طول سفر به اعداد ذکر شده نزدیک شود، بدون هیچ درنگ و صبری سریعا روغن موتور خودروی خود را تعویض نمایید.
 2. به یاد داشته باشید علاوه بر تعویض روغن موتور خودروی تان، روغن گیربکس خودرو و همچنین دیگر مایعات در ارتباط با موتور خودور ی خود را بررسی و تعویض نمایید. همچنین فراموش نکنید محورهای خودرو نیاز به روغن هایی دارند تا بتوانند روان تر کار کنند و دچار مشکل خاصی نشوند؛ بنابراین توصیه می کنیم به راهنمای خودروی تان مراجعه نمایید تا بتوانید از اندازه و میزان استاندارد روغن های مورد استفاده در خودرو اطلاع یابید.

سفر با خودروی شخصی

4. هنگامی که برای بازدید شلنگ رادیاتور خودروی خود، در کاپوت خودرو را بالا می زنید، تنها با دیدن وضعیت آن گمان نکنید که همه چیز روبه راه و وفق مراد است. به یاد داشته باشید بسته به شرایط دمایی رادیاتور خودرو، به طور معمول شلنگ های لاستیکی تنها 10 سال عمر مفید و دوام خواهند داشت. در مرحله ی نخست به نقاط اتصال شلنگ ها به موتور خودرو و همچنین رادیاتور خودرو در هر دو طرف، نگاهی کنجکاو داشته باشید.

5. به یاد داشته باشید تسمه های خودروی خود را بررسی نمایید. برای اینکار می توانید با دستانتان آن ها را برگردانده و سپس میزان صاف بودن آن ها را بررسی نمایید. چنانچه خیلی ناهموار شده اند و یا صاف و یا پاره شده اند، بدانید که زمان تعویض آن ها فرا رسیده است. لازم به ذکر است اتومبیل های صفر کیلومتر به طور معمول دارای یک تسمه ی بسیار بزرگ می باشند؛ چنانچه شما به خودروی شخصی تان کمتر از 4500 کیلومتر رانندگی کرده باشید به طور معمول نیازی به تعویض این تسمه نیست! اما این را نیز بدانید که اتومبیل های قدیمی تر بیش از یک تسمه ندارند و بایستی شما نیز کارکرد درست آن ها مطمئن باشید تا در طول سفر دچار مشکلی خاص نشوید.

6. لاستیک های یک خودرو تنها نقاط تماس آن خودرو با زمین می باشند و چنانچه این لاستیک ها روبه راه و استاندارد نباشند ممکن است ناگهان خودروی شما چپ شود، به همین دلیل کار عاقلانه این است که به لاستیک های خودروی تان نگاهی دقیق داشته باشید و همچنین مطمئن شوید که آیا بیش از حد باد نشده اند! از دیگر سو چنانچه لاستیک ها کم باد شده باشند مصرف سوخت خودروی شما نیز افزایش می یابد، همچنین این اتفاق در سرعت های بالا سبب می شود که در سرعت های بالا، دمای لاستیک های شما افزایش یابد و به ناگاه بترکد.

7. پیش از آغاز سفر و وارد شدن به جاده، توصیه می کنیم چراغ های ترمز خودروی خود، چراغ های راهنما و همچنین چراغ بالای (نور بالا و نیز نور پایین) خودروی خود را بازدید و بررسی نمایید.

سفر با خودروی شخصی

چند نکته ی مهم پیرامون سفر با خودروی شخصی:

 • توجه داشته باشید شب قبل از آغاز سفر، خوب و راحت بخوابید و چنانچه سفر شما نیز طولانی شد، فراموش نکنید هر دو ساعت یک بار در جایی مناسب و در کنار جاده توقف نمایید و استراحت کنید.
 • توجه داشته باشید قبل از آغاز سفر، از وضعیت جاده های مواصلاتی کشور اطمینان حاصل کرده و همچنین به هشدارهای پلیس راهنمایی و رانندگی و نیز اداره ی هواشناسی توجه نمایید.
 • توجه داشته باشید به هنگام رانندگی، با دیگر سرنشینان خودرو بحث، شوخی و خنده های بی مورد نکنید. به یاد داشته باشید خوردن، آشامیدن و نیز صحبت کردن با تلفن همراه، کاری بسیاری خطرناک و حتی تهدید کننده ی جان راننده ی خودرو و دیگر سرنشینان خودرو است.
 • توجه داشته باشید به هیچ وجه بستن کمربند ایمنی خود را فراموش نکنید.
 • توجه داشته باشید به هیچ وجه بار بیشتر از حد مجاز با خودروی خود حمل نکنید.
 • توجه داشته باشید در طول مسیر سفر، به آهستگی رانندگی نمایید تا علاوه بر لذت بردن از مناظر و دیدنی های اطراف جاده، سالم و ایمن نیز به مقصد برسید. فراموش نکنید احتیاط به هنگام رانندگی به هیچ وجه نشانه ای بر ترس و کم تجربگی نیست! بلکه این مسئله علاقه ی وافر شما را به جان، مال و نیز خانواده تان نشان می دهد.
 • توجه داشته باشید که جهت سفر به کشوری دیگر همچون عراق خودروی شخصی وسیله مناسبی نمی باشد و ما توصیه میکنیم از تور کربلا و دیگر شهر استفاده نمایید

سفر با خودروی شخصی

 • توجه داشته باشید چنانچه با فرزند خردسال خود مسافرت خواهید کرد، بایستی حتما برای او، صندلی مخصوص کودک را به همراه داشته باشید.
 • توجه داشته باشید با رعایت تمامی اصول و نکات ایمنی و همچنین رعایت سرعت مطمئن رانندگی نمایید تا در طول سفر، حادثه ای برای شما و نیز دیگر افراد پیش نیاید و بتوانید سفری آرام و ایمن را تجربه نمایید.
 • توجه داشته باشید چنانچه در زیر آفتاب رانندگی خواهید کرد بایستی از عینک آفتابی مناسب و استاندارد، کرم ضد افتاب و نیز یک سایبان مناسب استفاده نمایید.
 • توجه داشته باشید به هیچ وجه کیف کمک های اولیه را از یاد نبرید؛ همچنین توصیه می کنیم یک چراغ قوه ی سالم، سیم اتصال باتری و نیز یک تابلوی احتیاط چراغ دار را به همراه داشته باشید.
 • توجه داشته باشید آب اضافی برای پر کردن رادیاتور خودروی خود در شرایط ناگهانی به همراه داشته باشید.
 • اگر تمام موارد فوق را رعایت نمایید امید است که جلوی بسیاری از مشکلات احتمالی را گرفته باشید و سفر ایمنی به شهرهای داخلی کشور داشته باشید گرچه همواره توصیه می کنیم جهت سفر از تورهای گردشگری همچون تور مشهد و تور قشم استفاده نمایید.