سفر کردن و مسافرت همراه با کودکان به هیچ وجه کار سخت و دشواری نیست! درست است که اینگونه سفرها یا تورها شما را در وضعیت و شرایطی ناشناخته و جدید قرار می دهد و همچنین همانطور که می دانید فرزندان و بچه های کوچک و با سنین کم، نیاز هایی ویژه و خاص دارند که امکان دارد این نیاز ها به هنگام سفر و تور بیشتر و افزون تر نیز شود؛ ولی فراموش نکنید تمام این نیاز ها در صورتی می توانند خوشایند و مناسب باشند که با برنامه ریزی و آمادگی کامل اتفاق بیفتند. ما در این مقاله برای شما عزیزان چندین نکته کلیدی را آماده کرده ایم که شما می توانید با به خاطر سپاری این نکات ساده، سفری دلنشین و به یادماندنی با کودکان تان داشته باشید.

 • به یاد داشته باشید کودکان کم سن و سال نسبت به تغییرات آب و هوایی حساس تر می باشند؛ به شما توصیه می کنیم بهتر است آن دسته از دارو هایی را که فکر می کنید احتمالا به کارتان بیاید، همراه با خود داشته باشید. دارو هایی همچون دل درد، داروی ضد تهوع و استفراغ، ضد تب، داروی ضد حساسیت و یا لوسیون ها و نیز پماد های خارش گزیدگی حشرات و دیگر دارو هایی امثال این ها…

سفر سالم با کودکان

 • به شما توصیه می کنیم یک بسته ی بهداشتی به همراه داشته باشید؛ به یاد داشته باشید بهتر است در این بسته ی بهداشتی خود دستمال کاغذی به تعداد لازم، پنبه ی بهداشتی، ژل و یا محلول ضد عفونی کننده و همچنین دستمال مرطوب بهداشتی قرار دهید. لازم به ذکر است دستمال های مرطوب بهداشتی بسیار مفید می باشند؛ زیرا علاوه بر اینکه دست و صورت شخص را پاک می کند می تواند خوراکی ها و نیز غذاها را نیز از روی لباس های تان پاکیزه نماید.
 • هنگامی که همراه با فرزندان و کودکان کوچک خود سفر می کنید یکی از مهمترین نکاتی که ممکن است بسیار ذهن و فکر شما را درگیر نماید، گم شدن فرزند کوچک تان است. به شما توصیه می کنیم بهتر است عکس جدیدی از فرزند خود به همراه داشته باشید تا چنانچه به هنگام سفر گم شد، بتوانید برای پیدا کردنش از آن عکس کمک گرفته و استفاده نمایید. روش دیگری که که شما می توانید برای رهایی از این نگرانی به کار گیرید این است که قبل از آغاز سفر و تور گردشگری خود به یک بیمارستان مراجعه کرده و و از مسئولان آنجا بخواهید تا در صورت امکان یکی از دستبند های پلاستیکی را که به طور معمول به مچ بیماران می بندند و بر روی آن دستبند، مشخصات بیمار را نوشته و ثبت می نمایند، به شما بدهند! می توان گفت اکثر قریب به اتفاق بیمارستان ها این کار را انجام خواهند داد. به شما توصیه می کنیم نام، نام خانوادگی و نیز شماره تماس و یا حتی آدرس محل سکونت یا اقامت مربوط به کودک خود را بر روی آن دستبند نوشته و سپس آن را به مچ کودک خود ببندید. لازم به ذکر است این دستبند ها جنس نرم و مناسبی دارند و دست کودک شما را ناراحت و اذیت نخواهند کرد. به یاد داشته باشید چنانچه شما مسافر خارج از کشور هستید، بهتر است مشخصات کودک تان را به زبان انگلیسی نیز بنویسید تا در کشور مقصد مشکلی در این رابطه پیش نیاید؛ و نه به زبان مادری و کشور خود!

سفر سالم با کودکان

 • چنانچه تصمیم دارید با اتومبیل شخصی خود سفر کنید به شما توصیه می کنیم تا فضای خالی مورد نیاز را از یاد نبرید! تلاش کنید تا آنجا که می توانید و نیز ممکن است در داخل خودروی خود فضای خالی داشته باشید. تا آنجا که می توانید و نیز ممکن است بهتر است تمام وسایل و اثاث خود را در صندوق عقب خودروی تان جای دهید. به شما توصیه می کنیم بیشتر از نیاز خود همراه تان اثاث برندارید؛ فراموش نکنید کودکانی که ما بین چمدان ها و ساک ها فشرده شده اند، بی شک کودکانی بدخلق و عصبی خواهند شد.
 • کودک خود را مشغول و سرگرم نمایید! کمی پس از آنکه شروع به حرکت نمایید و به راه افتید، کودک تان را به نحو و روشی مشغول نمایید. می توانید با کودک خود صحبت نمایید، یا حتی از او سوالات گوناگونی نمایید و هر از چند یک بار او را تحسین و تشویق نمایید! چنانچه شما سفری طولانی را پیش رو خواهید داشت (سفری بیش از یک ساعت و…) آن هنگام که کودک تان رفتاری درست و مناسب را از خود نشان می دهد او را تشویق کرده و به او تنقلات بدهید. در سفر های طولانی مدت به یاد داشته باشید مدت زمان سفر خود را به نحوی تقسیم بندی و برنامه ریزی نمایید که در طول سفر بتوانید هر چند ساعت یک بار کودک تان را از خودرو پیاده نموده تا بتواند استراحتی حتی کوتاه نیز داشته باشد؛ برای نمونه به توالت برود، به دور و اطراف بدود و یا حتی کارهای دیگری را انجام بدهد؛ اما به یاد داشته باشید در تمامی شرایط بایستی دقت و توجه کافی و لازم نسبت به کودک خود داشته باشید. همچنین به شما توصیه می کنیم در صورتی که با رفتاری نادرست، شیطنت یا خرابکاری از سوی کودک تان مواجه شدید با توضیح دادن مشکل رفتاری و اخلاقی به کودک و همچنین گوشزد کردن رفتار درست به وی، به صورت صحیح و عاقلانه به این موضوع رسیدگی نمایید.

سفر سالم با کودکان

 • چنانچه با هواپیما و تور سفر خواهید کرد، بد نیست چند بازی آرام که مناسب انجام دادن در داخل هواپیما می باشد را یاد گرفته و با کودک خود انجام بدهید. به شما توصیه می کنیم یکی از بهترین و مناسب ترین اسباب بازی ها در طول سفرهای هوایی، تخته های مغناطیسی در ابعاد مسافرتی می باشد. لازم به ذکر است قلم این دسته از تخته ها به صورت متصل می می باشد و نخواهد افتاد، این تخته های مغناطیسی مسافرتی قطعه ی قابل گم شدنی ندارد و همچنین قلم ها و کاغذ های کودک تان نیز به هیچ وجه تمام نخواهد شد! شما می توانید برای سرگرم کردن کودک خود، بر روی این تخته کلمات کوتاهی را بنویسید و سپس به کودک تان خواندن آن ها را بیاموزید؛ بی تردید کودک از خواندن این کلمات لذت خواهد برد. یا حتی شما می توانید بر روی تخته اشکال ساده ای را بکشید و سپس از کودک خود بخواهید تا حدس بزند که این اشکال چه هستند! تخته ی مغناطیسی مسافرتی برای کودک و حتی برای پدر و مادر نیز، می تواند بسیار سرگرم کننده و جذاب باشد.
 • در تور سفرهای هوایی، ممکن است در طول پرواز کودک شما دچار گوش درد هایی شود؛ به شما توصیه می کنیم در رابطه با کودکان زیر دو سال شما می توانید با مشورت پزشک متخصص کودک تان از داروی استامینوفن مخصوص کودکان استفاده نمایید؛ همچنین شما می توانید در داخل گوش های کودک تان، پدهای مخصوص کوچک و یا حتی پنبه ی بهداشتی قرار دهید. در رابطه با کودکان بالای دو سال به احتمال بسیار زیاد این مشکل با آب نبات مورد علاقه ی آن ها حل می شود اما فراموش نکنید بد نیست آن ها هم داخل گوش های شان پنبه ی بهداشتی قرار بدهند!
 • چنانچه سن کودک شما بالای سه سال است، بهتر است درباره ی سفرتان با او صحبت کند، بگذارید کودک تان هم بداند کع قرار است به کجا برود، کجاها را ببیند و چه برنامه هایی خواهید داشت؛ برنامه های مختلفی از جمله خوردن غذاهای خاص یا دیدن حیوانات و… که بی تردید این اتفاقات برای او جذاب و جالب خواهد بود. توصیه می کنیم از کودک تان بپرسید که دوست دارد در طول سفر و تور مسافرتی، چه کارهایی را انجام دهد؛ چنانچه امکان انجام آن کار وجود نداشت بهتر است برای کودک تان توضیح دهید تا قانع شود و در عوض پیشنهاد های دیگری را با او در میان گذارید تا لذت سفر برای او و همچنین شما دو چندان گردد.
 • به شما توصیه می کنیم به هیچ وجه همچون یک چمدان با کودک خود برخورد نکنید! به هیچ وجه او را به دنبال خود نکشید! تلاش کنید بتوانید به خواسته های فرزندان توجه نمایید و اجازه بدهید به کودک تان نیز خوش بگذرد و بتواند خاطره ی به یاد ماندنی برای خود از سفرتان در ذهن اش ثبت نماید.
 • شما می توانید مقصد سفرتان را یعنی شهر یا کشوری که قرار است به آنجا سفر نمایید را بر روی نقشه برای کودک تان شناسایی و نشان دهید؛ حتی فراموش نکنید اکثر کودکان از دنبال کردن نقشه بسیار لذت نیز می برند. حتی شما می توانید عکس مکان ها و جاهای دیدنی که قرار است در طول سفرتان ببینید را به او نشان بدهید؛ با این کار او برای سفر مشتاق تر می شود. به عنوان مثال اگر قصد سفر با تور کربلا را دارید می توانید به فرزند خود تصاویر کربلا و ضریح امام حسین (ع) را نشان دهید و یا اگر قصد سفر داخلی همچون تور مشهد یا تور قشم را دارید می توانید تصاویری از مشهد و قشم به فرزند خود نشان دهید.
 • چنانچه در طول سفرتان تصمیم داشتید برای عزیزان و دوستان کودک تان سوغاتی سفر بخرید برای مثال سوغاتی برای مادربزرگ و یا پدربزرگ بهتر است از او نیز نظرش را بپرسید؛ اطمینان داشته باشید کودک شما از این که در این کار مشارکت داشته است، بسیار خوشحال خواهد شد.
 • چنانچه کودک شما آن قدر بزرگ شده و به سنی رسیده است که می تواند دوربین عکاسی را به دست گرفته و آن را در دستش کنترل نماید، در این صورت از او بخواهید تا از شما و یا منظره های موجود در دور و اطراف خود عکس بگیرد؛ شما می توانید با این کار سفرتان را از دید فرزندتان ببینید.
 • شما می توانید برای کمک به کودک تان برای اینکه بتواند سفر و اتفاقات آن را به خاطر سپرده و در یاد نگهدارد، در هر شهر یک کارت پستال برای او بگیرید! سپس فرزندتان می تواند در پشت آن کارت پستال نکات و چیزهایی درباره ی آن شهر بنویسید و یا به شما بگوید تا شما برای او یادداشت نمایید؛ به هنگام بازگشت از سفر شما می توانید در کارت پستال ها سوراخ کوچکی را ایجاد نمایید و سپس آن را در حلقه ای قرار دهید و برای فرزندتان نگه دارید؛ او می تواند در آینده خاطرات خود کودکی اش را یادآوری نماید.
 • به شما پیشنهاد می دهیم بد نیست قبل از آغاز سفر و در خانه، دفترچه ای به تعداد برگه های روزهایی که در سفر خواهید بود را درست کرده و آماده نمایید؛ سپس تاریخ هر روز را در بالای صفحات آن دفترچه یادداشت نمایید. با استفاده از این دفترچه کودک شما می تواند هر روز نقاشی کارهایی را که در آن روز انجام داده است و یا چیزها و اتفاقات جالبی را که دیده است در آن بکشد! پس از بازگشت از سفر این دفترچه و نقاشی های داخل آن، خاطران بی نظیری را برای کودک تان و نیز شما خواهد ساخت! حتی شما می توانید به کودک خود بیاموزید و کمک کنید تا بتواند از کارت پستال ها و بروشورها و همچنین عکس های مقصد سفرتان بریده و در داخل دفترش استفاده نماید و بچسباند.