شاید شما نیز جزو آن دسته از افراد باشید که جوش های صورت برای تان بسیار عذاب آور و اذیت کننده است؛ و حتی این مسئله می تواند بر اعتماد به نفس شما تاثیری شگرف داشته باشد. تصمیم گرفتیم پیرامون این موضوع و دانستن اطلاعاتی بیشتر به گفت وگو با متخصص بیماری های پوست و مو، آقای دکتر غلامرضا عشقی بنشینیم؛ با ما همراه باشید.

دکتر غلامرضا عشقی، پزشک متخصص بیماری های پوست و مو در این زمینه گفت: باید بدانیم بیش از 90 درصد از جوش های ایجاد شده بر روی صورت افراد، هیچ ارتباطی با عصبی شدن و نیز ناراحتی عصبی ندارد؛ و ممکن است تنها 10 درصد از جوش های ایجاد شده بر روی صورت افراد بر اثر ناراحتی های عصبی و نیز حالت های نامتعادل روحی و روانی باشد که البته لازم به ذکر است این موضوع نیز جنبه ی علمی خاصی ندارد.

عوامل ایجاد جوش های صورت را بهتر بشناسید!

اختلالات و تغییرات هورمونی

یکی از مهمترین علل و دلایل به وجود آمدن جوش های صورت، اختلالات و تغییرات هورمونی گوناگون می باشد که این اتفاق به طور معمول در سنین پس از بلوغ و نیز در سیکل قاعدگی خانوم ها روی داده و ایجاد می شود.

درمان جوش زدن های صورت

خوردن بیش از حد چربی ها و نیز شیرینی جات

دلایل بسیار گوناگونی در نمایان شدن جوس بر روی پوست صورت افراد وجود دارد که می توان گفت یکی از اصلی ترین این دلایل مصرف زیاد چربی ها، شیرینی جات، کالباس و سوسیس و همچنین غذاهای فست فودی می باشد. این پزشک متخصص پوست و مو با بیان این موضوع که ماندن و بر جای ماندن لوازم آرایشی گوناگون به ویژه لوازم آرایشی چرب که امروزه نیز طیف گسترده ای از افراد از آن استفاده می نمایند بر روی پوست، می تواند تاثیرات بسیار مخربی را داشته باشد و همچنین سبب ایجاد شدن جوش بر روی صورت می شود. وی همچنین تاکید کرد: به یاد داشته باشید از ماندن آرایش به مدت طولانی بر روی پوست خود خودداری و جلوگیری نمایید و پیش از خواب نیز آرایش صورت تان را به طور کامل بشویید.

ژنتیک و عوامل ژنتیکی گوناگون

دکتر غلامرضا عشقی، موضوع ژنتیک و عوامل گوناگون ژنتیکی را یکی از مهمترین عوامل در ایجاد جوش صورت ذکر کرد و در این مورد اظهار کرد: لازم به ذکر است این نوع جوش ها از انواع گوناگونی برخوردار است؛ از نوع خفیف تا شدید متفاوت می باشد. همچنین این نوع از جوش ها با طی و پشت سر گذاشتن مراحل درست درمانی، به هیچ وجه عود نخواهد کرد.

چگونه و به چه روش هایی جوش های صورت مان در درمان کنیم؟

این پزشک متخصص پوست و مو با بیان این موضوع که اگر درمان و فرآیند درمانی به درستی و به طور صحیح انجام شود، امکان عود دوباره ی جوش ها بسیار کم و حتی نادر است؛ تصریح کرد: لازم به ذکر است برای درمان و از بین بردن انواع جوش های صورت از صابون های آنتی باکتریال قوی، داروهای موضعی، داروهای خوراکی و حتی در صورت نیاز از روش درمانی لیزر درمانی آن هم بسته به میزان شدت و یا ضعف آن استفاده می شود.

درمان جوش زدن های صورت

فراموش نکنید استفاده از لیزر درمانی، نخستین پله برای درمان جوش های صورت نیست!

دکتر غلامرضا عشقی، با بیان این موضوع که روش درمانی لیزر درمانی، نخستین پله برای درمان جوش های صورت نیست! تصریح کرد: برای درمان و نیز برطرف سازی جوش های صورت، در ابتدا از داروهای خوراکی و نیز موضعی استفاده می شود و در مراحل آخر و در صورت لزوم و عدم درمان توسط دارو، از روش درمانی لیزر درمانی استفاده می شود. این پزشک متخصص پوست و مو با بیان این موضوع که در آن دسته از افرادی که جوش های شدیدی دارند به طور معمول طول دوره ی درمان سه دوره ی درمانی شش ماهه تقسیم بندی می شود؛ اضافه کرد: چنانچه فرد بیمار بخواهد برای درمان جوش های خود از داروها و نیز مشتقات ویتامین A استفاده نماید، بایستی پیش از انجام هر کار و مصرف آن دسته از داروها، از فرد بیمار یک آزمایش کبدی گرفته شود. از فناوری لیزر همچنین در لیزر موهای زائد نیز استفاده می گردد.

صابون ها و نیز داروهای گران قیمت، تاثیر خاصی بر رفع و برطرف سازی جوش ها ندارند!

به یاد داشته باشید صابون های پوستی و نیز داروهای گران قیمت، تاثیر چندان خاصی بر رفع و برطرف سازی جوش ها ندارند.

در میزان مصرف خود از کرم های ضد افتاب احتیاط به خرج دهید!

این پزشک متخصص با بیان این موضوع که نوع کرم ضد آفتاب مصرفی در افراد مبتلا به بیماری های پوستی و جوش بایستی حتما از نوع کرم های ضد افتاب بدون چربی باشد، افزود: توصیه می کنیم پس از استفاده از کرم ضد افتاب بهتر است هر دو ساعت یک بار پوست صورت خود را بشویید و سپس مجددا آن را بر روی صورت خود زده و استفاده نمایید. دکتر غلامرضا عشقی، متخصص بیماری های پوست و مو درباره ی صابون های ضد جوش گیاهی که معمولا در عطاری ها توزیع و به فروش می رسد نیز عنوان کرد: فراموش نکنید این دسته از صابون های گیاهی خالی از لطف نمی باشند و شاید حتی بتوان گفت می توانند تا 10 درصد اثرات ضد جوش را بر روی پوست فرد استفاده کننده، باقی گذارند.

برخی توصیه های مهم پزشکی

پس از درمان جوش های صورت جهت از بین بردن جای جوش پیشنهاد می شود از روش های لایه برداری همچون میکرودرم ابریژن و لیزر پوست تحت نظر پزشک استفاده نمایید.

لازم است بدانید برای پیشگیری و همچنین درمان جوش های صورت بایستی در اولین مرحله رژیم غذایی خود را رعایت نمایید و همچنین از مصرف غذاهای با چربی فراوان و همچنین شیرینی جات، کالباس و سوسیس و نیز غذاهای فست فودی خودداری نمایید. در دومین مرحله بایستی مواظب و مراقب مواد آرایشی مورد استفاده ی خود باشید و همچنین به هیچ وجه اجازه ندهید مواد آرایشی به صورت طولانی مدت بر روی پوست صورت شما باقی بماند. همچنین به شما توصیه می کنیم از دستمال های مرطوب و نیز پدهای آرایشی به هیچ وجه استفاده ننمایید.