خارجی ترین قسمت بدن پوست است که با عوامل محیطی در تماس مستقیم قرار دارد . عوامل محیطی چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیر مستقیم می توانند بر روی پوست تأثیر بگذارند . برای همین باید با تغییر فصول سال که آب و هوا تغییر می کند شیوه مراقبت از پوست مان را نیز تغییر دهیم .

در فصل پاییز چگونه باید از پوست مان مراقبت کنیم ؟

خشکی پوست

توصیه هایی مفید برای مراقبت از پوست در فصل پاییز

پاییز همراه است با باد و سرما بنابراین پوست و مو نیاز به مراقبت های خاصی دارند . پوست دارای سلول های مرده ای می باشد که رطوبت آن ها حدودا ده درصد می باشد و همین مقدار رطوبت باعث می شود که پوست بتواند زیبایی خودش را حفظ نماید . در برخی فصول سال مثل پاییز رطوبت هوا کم می شود و همین مسأله باعث می گردد که رطوبت پوست و مو نیز کاهش یابند و به اصطلاح خشک شوند . افرادی که مبتلا به بیماری اگزما و درماتیت سبوره هستند و همچنین افراد مسن بیش تر در معرض این خشکی قرار می گیرند که گاهی با خارش نیز همراه است . خارش باعث می گردد که پوست تیره و ضخیم گردد . بنابراین لازم است که در این فصل از بروز خشکی پوست و از دست رفتن آب آن جلوگیری کنیم تا دچار مشکلات پوستی نشویم .

اگر به هر دلیلی پوست تان خشک شد حتما به پزشک مراجعه کنید و خشکی پوست تان را درمان کنید .

خشکی پوست

اجازه ندهید پوستتان خشک شود .

انجام بعضی از کارها هم باعث خشک شدن پوست می شود از جمله تماس بیش از حد با آب و مواد شوینده ، هوای سرد ، باد پاییزی و …

در فصل پاییز حتما برای شست و شوی ظروف از دستکش استفاده کنید . سعی کنید که از شوینده های غیر صابونی استفاده کنید تا آسیب کم تری به پوست تان وارد شود . پوست تان را بیش از حد نشویید . هرگز از آب داغ برای شست و شوی پوست تان استفاده نکنید . زمان رفتن به حمام تان را کاهش دهید . اگر پوست تان خشک است بعد از بیرون آمدن از حمام از مرطوب کننده ها استفاده کنید . افراد سالمند ممکن است در قسمت هایی چون ساق پا ، گونه ، شکم و … نیز دچار خشکی پوست شوند . ناخن های تان را فراموش نکنید و از مرطوب کننده ها برای آن ها نیز استفاده کنید تا شکننده نشوند . افراد سالمند بعد از حمام باید پوست خودشان را با وازلین چرب کنند .

حتما از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید .

دقت داشته باشید که بخشی از رطوبت پوست را باید از طریق مایعات تأمین کنید و حداقل روزی 8 لیوان آب بنوشید . تا آب بدن تان تأمین گردد . کرم مرطوب کننده زمانی می تواند مفید باشد که شما آب بدن تان را از درون تأمین کرده باشید در غیر این صورت بی اثر است . از میوه جات و سبزی ها استفاده کنید آن ها حاوی فیبر بوده و آب بدن را تا حدودی تأمین می کنند . در این فصل بیش تر از انواع میوه استفاده نمایید .

پیشنهاد پوستی و زیبایی:  در صورتی که قصد از بین بردن چین و چروک پوست خود را داشتید و همچنین بخواهید پوستی شفاف و شاداب داشته باشید پیشنهاد می کنیم از لایه برداری میکرودرم ابریژن توسط پزشک استفاده نمایید.

 دستکش بپوشید و جوراب به پا کنید .

این کار مانع از هدر رفتن آب پوست تان خواهد شد . در صورتی که جنس آن ها را به درستی انتخاب کرده باشید . لباس هایی که جنس آن ها پشم یا الیاف مصنوعی است باعث می گردند که خشکی پوست بیش تر شود . اما لباس با جنس نخ می تواند به حفظ رطوبت پوست تان کمک کند .

از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید .

خشکی پوست

درست است که در این فصل نور خورشید کم تر می تابد اما استفاده از کرم های ضدآفتاب الزامی است زیرا در هوای ابری هم تقریبا 60-70 درصد از اشعه ماورای بنفشی خورشید به زمین می رسد . افرادی که دارای پوست های حساسی هستند باید همیشه مراقب پوست شان باشند . و حتما از ضد آفتاب در این فصل استفاده کنند .

بهتر است بعضی از عمل های زیبایی را در این فصل انجام دهید . عمل هایی چون پیلینگ ، انواع لایه برداری ها ، میکرودرم ابریژن و …

بعضی از بیماری های پوستی در این فصل شدت پیدا می کنند از جمله می توان به خشکی بیش از حد پوست اشاره کرد . برای درمان حتما به پزشک مراجعه کنید .

بیماری دیگری که در این فصل شدت پیدا می کند اگزما است . در این فصل رطوبت هوا کاهش می یابد به همین دلیل بر روی خشکی پوست تأثیر می گذارد از طرفی وزش باد هم بر روی میزان رطوبت و چربی سطح پوست اثر می گذارد و باعث می گردد که خشکی پوست بیش تر گردد . علت دیگر روشن کردن وسایل گرمایشی است که خود سبب کاهش رطوبت هوا می گردد .

تمامی این عوامل می توانند بر روی خشکی پوست تأثیر گذاشته وشدت آن را نیز بیش تر کنند .

افرادی که مبتلا به بیماری پسوریازیس و ایکتیوز هستند نیز در این فصل بیماری شان شدیدتر می گردد . آن ها برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه کنند .

خشکی پوست

بیماری ایکتیوز که ژنتیکی است فرد دچار خشکی پوست بیش از اندازه می گردد . در بیماری پسوریازیس هم بدن فرد مبتلا به ضایعات برجسته ای خواهد شد همراه با خشکی زیاد و قسمت های مختلف بدن فرد را درگیر می کند از جمله زانوها ، دست و پا و … این افراد باید حتما در این فصل مراقب پوست شان باشند تا بیماری شان شدت پیدا نکند .

پزشک با توجه به شدت بیماری برای شخص دارو تجویز می کند تا مانع از خشکی بیش از حد پوست فرد گردد .

با بالا رفتن سن عواملی دیگر هم می توانند بر روی خشکی پوست اثر بگذارند از جمله بیماری دیابت ، مصرف برخی داروها و … به همین دلیل افراد سالمند باید به پزشک مراجعه کنند و درمان لازم برای پیشگیری از پوست را انجام دهند .

داروهایی که برای درمان آکنه استفاده می شوند خود باعث ایجاد اگزما در پوست می شوند با مشورت نمودن با متخصص پوست می توانید از کرم های موضعی استفاده کرده تا بیش از حد دچار خشکی پوست نگردید .

پیشنهاد پوستی و زیبایی: چنانچه می خواهید از شر موهای زائد خود رها شوید پیشنهاد میکنیم از لیزر موهای زائد توسط پزشک استفاده نمایید.