از قدیم الایام فصل تابستان، فصل گردش و سفر و تور مسافرتی است؛ تفاوتی ندارد شما چند ساله باشید و یا تعطیلات شما در چه زمانی از سال قرار گرفته باشد، همه ی افراد دوست دارند در فصل گرم سال به گردش و مسافرت بپردازند. فراموش نکنید هر مقصدی نیز با توجه به شرایط و جذابیت هایش، مشتاقان و طرفداران خود را دارد. در این مقاله ما برای شما دوستان و همراهان، نکاتی ساده و در عین حال مهم را آماده کرده ایم که شما می توانید با رعایت این موارد، سفر بهتر و مناسبی را در فصل گرم تابستان تجربه کنید.

چه وسایلی را برای سفرمان برای خود به همراه داشته باشیم؟

لازم به ذکر است با توجه به مقصد و هدف سفر یا تور مسافرتی تان، ممکن است شما به وسایل و لوازم متفاوت و گوناگونی نیاز داشته باشید. در کل می توان گفت در سفر هایتان بهتر است به موارد و نکات زیر توجه لازمی داشته باشید:

توصیه می کنیم به دلیل گرمی هوا، لبای سبک و خنک همراه با خودتان داشته باشید. فراموش نکنید لباس های چسبان و نیز پلاستیکی، به هیچ عنوان انتخاب مناسب و ایده آلی برای پوشیدن در آب و هوای گرم نمی باشد و شکا در این لباس ها، احساس آرامش و آسودگی نخواهید داشت! لباس های چسبان و پلاستیکی، جلوی عرق کردن طبیعی بدن را می گیرند و به یاد داشته باشید پس از حتی یک بار پوشیدن این لباس ها در آب و هوای گرم، بوی مناسب و خوبی نخواهند داشت.

بهتر است در سفر های تابستانی تان، لباس هایی به تن کنید که راحت و آسان شسته شده و نیز خشک شوند. لازم به ذکر است در مناطق و شهر های ساحلی، آب و هوا مرطوب و شرجی می باشد و لباس های تازه شسته شده در این شهر ها، دیر تر خشک می شوند. چنانچه به همراه خود لباس سبک و نخی داشته باشید بهتر است کمتر نگران این مشکل باشید.

توصیه می کنیم چمدان خود را، با لباس های غیر ضروری سنگین نکنید؛ فصل تابستان است فصل خرید و حراج! پس حتما احتمال ول خرجی را در نظر داشته باشید و شکی نداشته باشید که می توانید لباس های تازه خریداری شده تان را در همان شهر مقصد نیز به تن نمایید.

به شما توصیه می کنیم حتما کفش راحت و مناسب انتخاب کرده و به پا کنید؛ بی تردید شما با کفش های کتانی نمی توانید به سادگی بر روی شن های ساحل راه بروید و لذت ببرید؛ علاوه بر این موضوع، کفش های کتانی پاها را بسیار گرم می کنند، و برای چاره ی این مشکل شما مجبور هستید چندین بار کفش هایتان را بشویید تا از شر آزار و و اذیت شن های ساحل خلاص شوید. به شما پیشنهاد می کنیم برای راحتی و آسودگی تان، یک کفش تابستانی و یا صندل تابستانی به همراه خود داشته باشید. البته لازم به ذکر است چنانچه قصد پیاده روی های طولانی مدتی نیز داشته باشید بی تردید به کفش های کتانی نیز پیدا خواهید نمود؛ مگر در این شرایط که از مناسب بودن، راحتی و همچنین طبی بودن صندل هایتان اطمینان لازم و کافی داشته باشید.

به شما توصیه می کنیم بدون سه وسیله ی ضروری به هیچ وجه از محل اقامت تان خارج نشوید؛ عینک آفتابی، ضد آفتاب و نیز کلاه آفتاب گیر. اشعه های مضر خورشید که در فصل تابستان به نهایت قدرت و نیز خود نمایی خود می رسند، بیشتر از چیز دیگری بر روی پوست و چشم شما آثار منفی و خطرناکی خواهند داشت. شما می توانید یک عینک آفتابی مناسب، سبک و همچنین راحت که ترجیحا بهتر است فلزی نباشد (در هوای گرم عینک تان داغ نکند!) همراه با یک کرم ضد آفتاب مناسب و مرغوب برای محافظت سلامت چشم ها و پوست تان به همراه داشته باشید تا برای تان مشکلی پیش نیاید. لازم به ذکر است کلاه های لبه دار آفتاب گیر،  علاوه بر اینکه به ضد آفتاب و عینک آفتابی کمک شایانی می کنند، می توانند از آسیب رساندن نور شدید آفتای به موها نیز جلوگیری نمایند.

فراموش نکنید بهتر است یک یا یا دو کیسه ی پلاستیکی مناسب به همراه داشته باشید؛ این کیسه های پلاستیکی به هنگام ترک ساحل و یا در حمل لباس های شنی و خیس شما، بسیار به دردتان خواهد خورد. علاوه بر این، شما می توانید لباس های تمیز و کثیف خود را با استفاده از این کیسه ها از هم جدا کرده و همه ی آن ها کنار یکدیگر در داخل یک چمدان نگذارید.

چنانچه شما علاقه ای به بطری های آب معدنی کوچک ندارید، می توانید یک بطری بزرگ آب معدنی را به همراه چند عدد لیوان پلاستیکی در دار کوچک در گوشه ی کیف یا ساک تان حمل کرده و به همراه داشته باشید. به شما توصیه می کنیم به طور منظم و مرتب به دلیل گرمی هوا، آب بنوشید، البته امکان دارد همه جا آب تمیز و یا لیوان شخصی تمیز و مناسب در دسترس نداشته باشید.

در سفر های تابستانی، چه غذاها و خوراکی هایی بخوریم؟

بهتر است در برنامه غذایی سفر تابستانی تان، جایی برای غذا های سنگین و خیلی پر چرب وجود نداشته باشد! توصیه می کنیم در طول مسافرت تان، میان وعده هایی سبک نوش جان کنید. بهتر است مصرف سبزیجات و نیز میوه های تازه را فراموش نکنید.

لازم به ذکر است مهمترین و شاید بهترین خوراک فصل تابستان، نوشیدنی ها می باشد. توصیه می کنیم نوشیدنی های ترجیحا طبیعی و نیز خنک نوش جان کنید؛ و در مقابل مصرف نوشابه های گازدار و آب میوه ها هر چه کمتر باشد، بهتر و سالم تر است. توصیه می کنیم بهتر است به داخل لیوان آب، چند قطره آب لیمو بچکانید؛ فراموش نکنید لیمو به سلامتی شما و همچنین تعریق سالم تر بدن بدن شما کمک می کند.

توصیه می کنیم قبل از غذا خوردن در رستوران و یا کافه ای، از بهداشت آنجا اطمینان لازم و کافی را کسب نمایید. با یک نگاه ساده به شرایط و ظاهر یک رستوران و یا کافه می توان متوجه وضعیت بهداشت آشپزخانه ی آن مکان شد. چنانچه غذای سفارش داده شده توسط شما، رنگ و یا بویی غیر طبیعی داشت این موضوع را حتما با پیشخدمت آن رستوران در میان گذاشته و آن غذا را نخورید.

به هیچ وجه از فروشندگان دوره گرد، مواد غذایی خریداری نکنید؛ زیرا این مواد غذایی در معرض هوای آزاد قرار گرفته اند و احتمال فاسد شدن آن ها بسیار زیاد است.

قبل از خرید خوراکی هایی فاسد شدنی از از قبیل شیر، کره و خامه حتما به تاریخ انقضای آن محصولات دقت لازم را داشته باشید.

اگر قصد سفر به کربلا به صورت شخصی یا با تور کربلا را دارید و این سفر در تابستان است بهتر است نکات این مقاله را رعایت نمایید بخصوص اگر قصد پیاده روی دارید.

تور کربلا

سفر های تابستانی همراه با کودکان!

توصیه می کنیم کودک یا کودک تان را به مدت طولانی در فضای آفتابی و گرم نگه ندارید؛ فراموش نکنید کودکان سریع تر در آب و هوای گرم کلافه شده و احتمال بیمار شدنشان بسیار زیاد است.

به کودک یا کودکان تان لباس های خنک و مناسب بپوشانید؛ و حتما از ضد آفتاب های مخصوص و مناسب کودکان برای محافظت از پوست صورت و دست و پای آن ها استفاده نمایید.

چنانچه فرزندتان به سنی رسیده است که می تواند عینکی را روی صورت خود نگه دارد، یک عینک آفتابی مناسب و استاندارد برای او تهیه کنید.

چنانچه فرزند شما در سنی است که از پوشک استفاده می کند، بهتر است لوسیون های ضد سوزش پوست کودکان و نیز پماد هایی مناسب به همراه داشته باشید با استفاده از آن ها، از سوختن پاهای فرزندتان جلوگیری نمایید.

بهتر است فرزند تان را در شهر خودتان، چند باری به استخر ببرید تا ترسی از آب نداشته باشد؛ در این حال، کودک از بازی های آبی نهایت لذت را می برد و به او بسیار خوش می گذرد.

فراموش نکنید در کنار استخر و یا دریا، بایستی بسیار مراقب فرزند خود باشید؛ حواس تان باشد فرزند تان در کناره های استخر ندود و احیانا زمین نخورد و همچنین در دریا نیز، زیاد جلو نرود.

توصیه هایی عمومی برای تور و سفر های تابستانی!

بهتر است یک کتاب سبک و یا یک مجله به همراه خود داشته باشید؛ به اهمیت این موضوع زمانی پی خواهید برد که در زیر آفتاب داغ، دراز کشیده اید…

توصیه می کنیم زیاد در معرض تابش نور خورشید نباشید! بهتر است جاهای سایه و خنک را برای آرامش و استراحت تان انتخاب نمایید؛ بسیار مراقب گرمازدگی خود باشید. در بیشتر کشورها و در بعضی از فرودگاه های آن ها، هتل و مراکز خرید شان سیستم های پر قدرت خنک کننده فعال شده است که می توانند در فصل تابستان، هوای آن جا را خنک و سرد نمایند. چنانچه شما جزو افراد به اصطلاح سرمایی هستید و یا خیلی ساده مریض و بیمار می شوید، حتما یک ژاکت معمولی همراه با خود داشته باشید. فراموش نکنید تغییر دمای بدن به صورت ناگهانی می تواند دلیلی برای سرماخوردگی های شدید شما باشد.

توصیه می کنیم برای آرامش و راحتی در طول سفر، کیف دستی خود را سبک نمایید؛ کیف دستی سنگین، گرمای هوا و نیز بودن در شهری که آن جا را خوب بلد نیستید، می تواند برای شما بسیار کلافه کننده و ازار دهنده باشد.

چنانچه شما به بیماری و یا مشکل خاصی مبتلا هستید، فراموش نکنید قبل از سفر حتما با پزشک تان مشورت های لازم را انجام دهید. داروهای مورد نیاز خود را به مقدار کافی به همراه داشته باشید. چنانچه شما مبتلا به بیماری دیابت هستید باید بسیار زیاد مراقب دمای نگهداری داروی انسولین خود و و دیگر دارو های مورد مصرف تان باشید؛ این دارو ها خیلی در معرض تابش آفتاب قرار ندهید. همچنین فراموش نکنید بهتر است برای حفظ سلامتی و شادابی تان، از نوشیدنی های بدون قند و و سالم استفاده نمایید.

با رعایت موارد و نکات بالا، شما می توانید سفری سالم و به یاد ماندنی را تجربه کنید.