آکنه بیماری مزمنی است که باعث می گردد پیاز مو و غدد چربی پوست دچار اختلال گردد . غدد چربی یا همان غدد سبابه در لایه میانی پوست قرار گرفته اند . این بیماری باعث مسدود شدن غدد چربی پوست شده و باعث می گردد فرد دچار جوش و کیست شود .

آکنه از بیماری های شایع به حساب می آید و معمولا هم از زمان بلوغ آغاز می شود . به دلیل این که در دوران بلوغ هورمون های جنسی در زنان و مردان بالا می رود از طرفی فعالیت غدد چربی نیز زیادتر می گردد . بنابراین چربی بیشتری تولید شده که منجر به بروز جوش و آکنه می گردد .

آکنه

آکنه چگونه ایجاد می گردد؟

وظیفه غدد چربی تولید چربی است که در حالت معمولی از طریق پیاز یا همان فولیکول مو به سطح پوست می آیند . گاهی سلول های پوست مسیر پیاز مو را می بندند و چربی نمی تواند به سطح پوست برسد . زمانی که پیاز مو مسدود می گردد نوعی باکتری در داخل آن شروع به رشد می کند نام باکتری پروپیونی باکتریوم آکنه است و سبب به وجود آمدن التهاب می گردد .

روش های ایجاد آکنه

در صورتی که پیاز مو به صورت ناکامل مسدود گردد جوش سرسیاه ایجاد می شود .

مسدود شدن کامل پیاز مو آکنه سرسفید را به وجود می آورد .

وجود عفونت و التهاب پوست باعث ایجاد جوش های سرسفید می گردد .

آکنه

پیازهای مویی که مسدود شده اند در آخر بیرون خواهند زد و باکتری ها را بر روی سطح پوست پخش می کنند . و به این طریق جوش و آکنه بر روی پوست دیده می شود . کومدو نام ضایعه اولیه در آکنه است .

گاهی آکنه سطحی است در حالت سحطی جوش بدون آبسه است گاهی آکنه عمقی است و باعث به وجود آمدن جوش های ملتهب در قسمت زیر پوست می گردد . که منجر به تولید کیست های پر از چربی می شود . در صورت پاره شدن این کیست ها آبسه های بزرگتری ایجاد می گردد .

چرا آکنه ایجاد می شود ؟

زمانی که سطح هورمون ها بالا می رود به خصوص در زمان بلوغ آکنه تولید می شود . برخی عوامل باعث ایجاد آکنه می شوند از جمله :

به وجود آمدن تغییرات هورمونی در بدن

مصرف بعضی از داروها مثل لیتیم و باربیتوراتها ، کورتیکوستروییدها و …

استفاده از برخی محصولات آرایشی و بهداشتی

روغن و چربی پوست سر

استفاده نمودن از یقه های تنگ فشار کلاه

وضعیت آب و هوا

آلودگی هوا و یا رطوبت محیط

در صورتی که آکنه فشار داده شود شدیدتر می گردد .

آکنه

نشانه های آکنه چیست ؟

این ضایعه پوستی در هر نقطه از بدن می تواند ایجاد شود . اما بیشتر در نقاطی دیده می شود که غدد چربی در آن نقطه زیاد باشد مثل قفسه سینه ، صورت ، شانه ، گردن ، بالای پشت و …

از علائم و نشانه های آکنه می توان به درد در قسمت پشت ، ضایعات چرکی که گاهی دردناک اند ، برآمدگی بر روی پوست ، وجود دانه های سرسفید روی پوست و … اشاره کرد .

گاهی علائم مانند دیگر بیماری های پوستی است که برای تشخیص فرد باید به پزشک مراجعه کند .

آکنه ودرمان آن

پزشک معمولا با توجه به سن نوجوان و تاریخچه پزشکی فرد ، میزان آکنه و … اقدام به درمان آکنه می کند .

به دو روش می توان آکنه را درمان کرد دارودرمانی موضعی و دارو درمانی عمومی . با توجه به شدت و میزان آکنه از داروهای موضعی که بر روی پوست باید مالیده شوند و یا داروهای عمومی که به صورت خوراکی مورد استفاده قرار می گیرند می توان توسط پزشک استفاده کرد . گاهی نیاز به استفاده از هر دو گروه دارو می باشد . گاهی اوقات از روش های لایه برداری عمیق و سطحی استفاده می گردد همچون روش میکرودرم ابریژن و یا لیزر درمانی.

آکنه

درمان موضعی

مصرف کرم ها باعث می گردد که آکنه جدید تولید نشود . و از طرفی رشد باکتری ها را متوقف می کنند .

درمان های عمومی

در صورتی که آکنه شدید باشد از درمان های عمومی استفاده می شود .

آکنه شدید را چگونه می توان درمان کرد ؟

در این موارد داروی خوراکی به فرد بیمار داده می شود . این دارو که ایزوتری تینوئین نام دارد بر روی پیاز مو اثر گذاشته و باعث کاهش تولید آکنه می گردد .

مصرف این دارو عوارض جانبی نیز به همراه دارد . در صورت تجویز پزشک از این دارو استفاده کنید .

جای جوش را چگونه باید درمان نمود ؟

پس از درمان جوش های صورت ممکن است جای جوش ه به صورت صاف یا فرو رفته روی صورت باقی بماند که جهت درمان آن ها باید به پزشک مراجعه نمود تا در حد ممکن آن را بهبود بخشید، جهت درمان جای جوش از روش های لیزر پوست، میکرودرم ابریژن، درما رولر، جراحی پوست، پانچ پوست، لایه بردارها و غیره استفاده می شود.