در بدن انسان جایی که پوست دارای بیشترین غدد چربی است جوش ظاهر می شود از جمله گردن ، قفسه سینه ، صورت ، شانه و …

اگر می خواهید برای همیشه از شر این جوش ها خلاص شوید باید نکاتی را رعایت کنید .

ارایش

شست و شوی زیاد صورت ممنوع !

افرادی که پوست شان خشک است کم تر دچار جوش و اکنه می شوند . شست و شوی زیاد پوست باعث تحریک آن می شود و همین تحریک باعث می گردد که پوست دچار آکنه شود .

در این موارد توصیه می شود با استفاده نمودن از صابون های ملایم صورت تان را شست و شو دهید .

اگر می خواهید منافذ باز پوست تان را ببندید و مانع از ایجاد جوش های سرسیاه شوید توصیه می شود از صابون هایی استفاده کنید که بدون چربی اند . بعد از زدن صابون آن را با نوک انگشتان تان روی صورت خود ماساژ دهید و سپس آن را با آب بشویید . استفاده نمودن از انواع اسفنج باعث تحریک پوست می گردند .

مراقب تغذیه تان باشید .

در صورتی که با خوردن مواد غذایی دچار آکنه می شوید باید از خوردن آن ها اجتناب کنید . آکنه ها زمانی ایجاد می شوند که منافذ پوست توسط چربی ها بسته شده اند .

ارایش

کندن جوش ها ممنوع !

با کندن جوش باعث تشدید آن ها خواهید شد . تعریق زیاد باعث تشدید شدن آکنه می گردد اگر زیاد عرق می کنید صورت تان را با آب شست و شو دهید .

در صورت استفاده نمودن از مرطوب کننده ها حتما نوع بدون چربی آن را انتخاب کنید . این نوع کرم ها مانع از مسدود شدن منافذ پوست می گردند . با انتخاب یک مرطوب کننده خوب می توانید هم پوست تان را مرطوب کرده و هم مانع از تشکیل آکنه بر روی آن شوید .

ارایش

فشار دادن جوش ها ممنوع!

با فشار دادن جوش مشکلات پوستی تان را بیشتر خواهید کرد . با این کار زخم به وجود خواهید آورد و درمان تان به تأخیر خواهد افتاد . از طرفی چرک های داخل جوش به دیگر قسمت های پوست تان انتقال می یابد و تورم بر روی پوست تان بیشتر خواهد شد .

اگر از کرم پودر استفاده می کنید نوع بدون چربی آن را تهیه کنید . قبل از رفتن به رختخواب حتما صورت تان را با لوسیون های پاک کننده تمیز کنید .

برای مرطوب نگه داشتن پوست تان روزانه چندین لیوان آب بنوشید . در کنار مصرف آب رژیم غذایی مناسبی هم داشته باشید . پوست نیاز به انواع ویتامین ها دارد . برای بهبود و طراوت پوست ویتامین A , E مصرف کنید .

در انواع میوه و سبزیجات از جمله هلو، فلفل ، هویج ، طالبی و … به مقدار زیاد ویتامین A وجود دارد .

یادتان باشد که یک شبه نمی توان آکنه را درمان کرد . برای درمان نیاز به زمان دارید . اگر برای درمان دارویی را مصرف می کنید در صورت جواب نگرفتن با تجویز و مشورت پزشک تان نوع داروی تان را تغییر دهید .

قرار گرفتن در معرض اشعه های UV ممکن است که شخص را مبتلا به سرطان پوست کند . از طرفی باعث پیری زودرس در فرد می گردد . به همین دلیل حمام آفتاب نگیرید . در بعضی از داروهایی که برای درمان آکنه مورد استفاده قرار می گیرند ماده ای به نام رتینوئید وجود دارد که این ماده باعث می گردد پوست در مقابل اشعه های ناشی از UV آسیب پذیرتر گردد .

درمان جای جوش ها پس از درمان

پس از درمان بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید تا بهترین روش برای درمان جای جوش ها انتخاب نمایید از جمله آن می توان به لایه برداری پوست ، میکرودرم ابریژن و لیزر درمانی اشاره نمود.

حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید البته از نوع بدون چربی آن

هر دو ساعت یک بار کرم ضد آفتاب بزنید .

استفاده کردن از لوازم آرایشی چرب باعث می شوند که منافذ باز پوست تان بسته شوند . به همین دلیل هنگام خرید نوع بدون چربی آن را تهیه کنید .

از شامپوهای فاقد چربی برای تمیز کردن موهای تان استفاده کنید . در صورت استفاده از ژل و اسپری برای موهای تان حتما صورت خودتان را بپوشانید تا این مواد بر روی پوست صورت تان نریزند .

برخورد مو با پوست باعث می شود که منافذ پوست بسته شوند و جوش های سرسیاه ایجاد شود . به همین دلیل سعی کنید که موهای تان را از پوست صورت تان دور نگه دارید .

از پنبه برای کرم زدن و پاک کردن آرایش تان استفاده کنید . به هیچ وجه برای کرم زدن از دست استفاده نکنید زیرا دست تان باعث تشدید آکنه خواهد شد.