هیچ کسی نمی تواند منکر لذت و اهمیت فوق العاده ی یک شب ماندن در طبیعت و خوابیدن در چادر و و یا حتی اقامت یک روز کامل فرد در هوای آزاد و زندگی کردن طبیعت زیبا باشد. فراموش نکنید نوروز و تعطیلات سال نو فرصت بسیار مناسبی است تا شما بتوانید همراه با خانواده ی خود به طبیعت رفته و آن ها را از لذت فوق العاده ی تجربه ی یک سفر طبیعت گردی مناسب و بی خطر و نیز حتی یک شب ماندن در طبیعت بکر بهره مند نمایید.

به یاد داشته باشید برای فراهم سازی چنین سفر هایی، بایستی چند نکته ی ساده را از قبل به یاد داشته باشید  و سپس به طبیعت، کوه و نیز دشت و دمن بزنید!

کمپ زدن در طبیعت

  1. به عنوان اولین نکته در یاد داشته باشید که ماندن و نیز کمپ زدن در طبیعت به وسایل و ابزاری مهم، بیشتر از سفر های عادی دیگر نیاز دارد. چادر، کیسه خواب سالم و مناسب، کوله پشتی مناسب، آب، غذای سالم و مناسب، نقشه ی کامل منطقه ی سفر، جی پی اس و یا قطب نمای سالم، سوزن و نخ، انبردست چندین کاره، ناخن گیر، کفش مناسب و سالم برای پیاده روی، سوت، جعبه ی کمک های اولیه و امداد الکل جامد، چاقو، مواد مناسب ضد عفونی کننده، باطی، چراغ قوه ی سالم، کبریت، فندک، فوم مناسب برای زیر کیسه خواب هایتان و… از جمله وسایلی هستند که بایستی شما در در هر سفری که به مقصد طبیعت خواهید داشت همراه با خود داشته باشید.
  2. به شما پیشنهاد می کنیم علاوه بر تجهیزات بالا، یک دوربین عکاسی مناسب، یک دوربین دو چشمی سالم و همچنین وسایل پخت و پز نیز به همراه خود داشته باشید. این وسایل به شما این اطمینان را می دهند که شما بتوانید با خیال راحت و به دور از هیچ استرسی بم داده و از فضای طبیعی اطراف خود لذت ببرید.
  3. برحسب اینکه به به کجا سفر می کنید، در کجا کمپ خواهید زد و همچنین چه مدت زمانی را در طبیعت خواهید گذراند و اقامت خواهید نمود ممکن است به ابزار و لوازم زیر نیاز پیدا کنید: کیسه ی بقا، کیت مار گزیدگی مخصوص، چادر ضد باد و آب، گاز مایع مناسب به میزان دو برابر مصرف تان، چراغ قوه ی بزرگ باتری-شارژی، تبر، کلنگ و بیل، چاقوی مخصوص کمپ، وسایل دفاع شخصی، موبایل ماهواره ای و نیز بی سیم، شمع دیر سوز، کلمن سالم و مناسب، کبریت ضد باد و آب و… لازم به ذکر است از میان لوازم و تجهیزات نام برده شده در بالا کیسه ی خواب سالم و مناسب، چادر و همچنین غذا و آب از جمله مهمترین وسایلی هستند که بایستی در سفر و مسافرت کردن به طبیعت به آن ها توجه لازم و کافی داشته باشید.
  4. لازم به ذکر است برای آن دسته از افراد که تصمیم دارند شب را در کوهستان و یا کویر سپری نمایند کیسه ی خواب سالم و مناسب یکی مهمترین و ضروری ترین لوازم می باشد. کیسه خواب های موجود در بازار بر حسب و نوع مواد مورد مصرفی در تهیه ی آن ها و همچنین بر حسب قابلیت نگهداری دما در هر یک و یا به عبارت بهتر و واضح تر براساس قابلیت مقاومت در برابر سرما و یخبندان تقسیم بندی می گردد. لازم به ذکر است آن دسته از کیسه خواب ها که در ساخت آن ها از پر استفاده می شود معمولا نسبت به سایر کیسه خواب ها گرم تر و مناسب تر می باشند. این دسته از کیسه خواب ها براساس میزان درصد پر استفاده شده در آن ها به نسبت کرک و ساقه ی گرم تر و همچنین سبک تر می باشند. البته فراموش نکنید این نوع کیسه خواب ها برای مناطق و سرزمین های بارانی و نیز مرطوب کارایی چندان مطلوب و نیز بالایی ندارند. به این موضوع توجه داشته باشید که کیسه خواب وسیله ای است به طور معمول در سفر های طبیعت گردی و ماجراجویی شما به آن احتیاج پیدا می کنید و می توان گفت کیسه ی خواب به نوعی جزو وسایل و تجهیزات شخصی به حساب می آید. شما می توانید دیگر وسایل مورد نیاز خود را به دلخواه تامین و تهیه نمایید.

کمپ زدن در طبیعت

  1. به یاد داشته باشید چادر ها نیز دارای انواع مختلف و نیز گوناگونی می باشند و بسته به شرایط و وضعیتی منطقه ای که به آنجا سفر می کنید می تواند نوع آن متفاوت باشد؛ اما به طور معمول توصیه می شود به هنگام خرید و تهیه چادر مسافرتی، چادری خریداری نمایید که اولا ضد آب بوده و نیز به راحتی و آسانی باز و بسته شود. لازم به ذکر است در این مورد نیز قیمت ها، قدرت انتخاب و خرید را تعیین می نماید. اگر قصد سفر به کربلا و چادر زدن در پیاده روی اربعین را دارید به شما پیشنهاد می کنیم از تور کربلا استفاده نمایید تا راهنمایی های لازم در این خصوص به شما ارائه شود.
  2. به یاد داشته باشید برای چادر زدن در طبیعت و فضای آزاد تا آنجایی که ممکن است یک جای امن و مناسب را انتخاب نمایید. در مسیر سیلاب ها و نیز در نزدیکی رود ها، در عمق دره های شدید، در شیب های تند کوه ها، در نزدیکی آتش، در معرض وزش باد های شدید و نیز در مناطقی که حشرات و همچنین حیوانات خطرناک وجود دارند به هیچ وجه چادر برپا نکرده و کمپ نزنید.
  3. چنانچه تصمیم دارید تا به صورت گروهی سفر نمایید و به همراه خود چندین چادر دارید بایستی به هنگام کمپ زدن در جایی، چادر های تان را در نزدیکی یکدیگر و البته به صورت دایره وار و یا حتی نیم دایره ای برپا نمایید. به یاد داشته باشید قبل از برپا کردن چادر هایتان، حتما در ابتدا سطح زیر آن ها را تا جایی که می توانید و ممکن است صاف نمایید. چنانچه احتمال بارش باران وجود دارد به دور چادر خود شیار باریکی را کنده و ایجاد نمایید؛ با انجام این کار آب باران را به راه و سمتی که خود می خواهید می توانید هدایت نمایید. به یاد داشته باشید بهتر است در کف چادر خود حتما یک زیر انداز سالم و مناسب بیاندازید تا علاوه بر اینکه بتواند سرمای زمین را تا حدودی به خود جذب نماید، از آسیب رسیدن به چادر شما نیز جلوگیری و پیشگیری نماید. به عنوان آخرین نکته به یاد داشته باشید برای جلوگیری از ورود حشرات موذی و حتی خطرناک، پس از هر بار ورود و خروج به چادر خود حتما زیپ توری آن را ببندید.