با اطمینان می توان گفت تور های گردشگری و تفریحی در حال برگزاری در ایران، یکی از امن ترین و ایمن ترین تور های گردشگری از نظر امنیت برای گردشگران و مسافران خارجی می باشد. صنعت رو به رشد گردشگری در کشور ایران از ظرفیت ها و پتانسیل های بی نهایت بالایی برای رشد و توسعه ی روز افزون برخوردار می باشد. بحث گردشگری سازمان یافته و با برنامه امروزه و در شرایط فعلی یکی از مهمترین و حیاتی ترین صنعت های نو ظهور در تمامی نقاط جهان به شمار می آید.

گردشگری در ایران

بررسی توریسم و گردشگری:

می توان گفت سیاحت، گردشگری و همچنین توریسم به طور کلی به عنوان یک مسافرت تفریحی در نظر گرفته می شود؛ هر چند که امروزه و در طول سالیان اخیر، گردشگری شامل هر نوع مسافرتی است که شخص به واسطه و سبب آن از محیط زندگی یا کار خود خارج می شود و مکان جدیدی را تجربه می نماید. سیاح، گردشگر یا توریست کسی است که گردشگری می کند. واژه ی جدید گردشگری از آن هنگام متولد شد که افراد طبقه ی متوسط جامعه به مسافرت و سفر کردن اقدام نمودند؛ این امر از آن هنگام که مردم طبقه ی متوسط جامعه، توانایی و قابلیت های مالی بیشتری پیدا کردند و همچنین عمرشان نیز طولانی تر شد، محقق و ممکن شد.

می توان گفت اکثر قریب به اتفاق گردشگران بیشتر از هر چیز به فرهنگ، آب و هوا و نیز طبیعت مقصد خود علاقمند و کنجکاو هستند. افراد ثروتمند یک جامعه همیشه به مناطق و مکان های دور دست سفر کرده اند البته نه به صورت ناگهانی و نیز اتفاقی؛ بلکه بسیار برنامه ریزی شده و برای تحقق یک منظور خاص. برای نمونه برای دیدن و تماشای ساختمان هایی معروف و یا آثار هنری مختلف، برای آموختن و یادگیری زبان های جدید و همچنین چشیدن و تجربه ی طعم غذاهای مختلف و متفاوت و… به یاد داشته باشید امروزه و در دنیای فعلی، گردشگری سازمان یافته و با برنامه به صنعتی مهم و بسیار با ارزش در تمام جهان تبدیل شده است. به عنوان مثال کشوری همچون عراق با داشتن شهرهای توریستی-مذهبی همانند کربلا و غیره درآمد بالایی را به خود اختصاص داده است و آژانس های داخلی اقدام به راه اندازی تور کربلا نموده اند.

گردشگری در ایران

فرد گردشگر یا توریست چه می کند؟

در ابتدا می توان گفت هدف از سفر یک گردشگر یا توریست، گذراندن اوقات فراغت می باشد؛ یا به بیانی دیگر مجموعه ای از فعالیت های شخص یا اشخاصی که به مکانی جدید به جز مکان زندگی و کار خود سفر می کنند و به طور معمول حداقل یک شب و حداکثر یک سال در آن مکان اقامت و زندگی می نمایند. لازم به ذکر است اهدافی از قبیل کسب درآمد و نیز اشتغال شامل زیر مجموعه های گردشگری نمی باشد؛ بر اساس نکات بیان شده در بالا، افرادی که شامل این تعریف می شوند گردشگر یا توریست نامیده می شوند.

تور های گردشگری و توریستی در کشور ایران چگونه است؟

صنعت گردشگری در کشور ایران از ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار بالا و فوق العاده ای برای توسعه و نیز رشد روز افزون برخوردار می باشد. براساس گزارش های اخیر منتشر شده سازمان جهانی گردشگری، کشور ایران دارای رتبه پنجم در در زمینه ی جاذبه های طبیعی در جهان و همچنین رتبه ی دهم در زمینه ی جاذبه های تاریخی و باستانی می باشد. می توان با اطمینان کامل گفت تور های گردشگری و توریستی ایران یکی از امن ترین و ایمن ترین تور های گردشگری در حال برگزاری از نظر امنیت برای گردشگران و مسافران خارجی می باشد. از جمله تورهای گردشگری داخلی می توان به تور شیراز ، تور قشم ، تورمشهد ، تور کیش و … اشاره نمود.