سفرهای با مقصد طبیعت گردی یا تور ظبیعت یا کوه نوردی از جمله سفرهای پرهیجان و جذاب می باشد؛ در این سفرها علاوه بر تجربه ی اتفاقات جدید، شما می توانید از جاذبه ها و زیبایی های طبیعی نیز بهره مند شوید و لحظات دلنشینی را برای خود و خانواده ی خود بیافرینید.

اما باید توجه داشت که سفرهای تور طبیعت گردی یا کوه نوردی بدلیل شرایط خاص خود، نیازمند تصمیمات و لوازم سفر می باشد؛ برای مثال بایستی آب سالم و کافی به همراه داشته باشید، غذای خشک و کم حجم، لباس مناسب و…

از جمله لوازم موردنیاز در سفرهای طبیعت گردی یا کوه نوردی، کیسه ی خواب است که دارای کاربرد زیادی می باشد. باید در نظر داشت سفرهای طبیعت گردی یا کوه نوردی به طور حتم قابل پیش بینی نیست! زیرا امکان بروز هرگونه اتفاق و حادثه در طبیعت یا کوه وجود دارد؛ پس رعایت اصل احتیاط لازم و ضروری است. با این توصیف، به همراه داشتن یک کیسه ی خواب مناسب جزو ضروریات سفر به طبیعت و کوه است. کیسه ی خواب باعث گرم ماندن بدن شما در هنگام خواب می شود. علاوه بر مهم بودن نوع کیسه ی خواب انتخابی، موارد و نکاتی نیز وجود دارد که می توان با رعایت آنها، حداکثر استفاده را از کیسه ی خواب و گرمای حاصل داشت.

حداقل دمایی که یک کیسه ی خواب سالم می تواند تحمل کند براساس اعدادی که بر روی آن درج شده، و همچنین در شرایطی صادق است که تمام زیپ های کیسه خواب بسته بوده و تمام بندهای داخلی تعبیه شده در کیسه خواب برای جداسازی هوای اطراف سر در بالای شانه ها و هوای اطراف بدن کاملا بسته شده باشد و بندهای قسمت سر کیسه ی خواب یا بندهای دور کلاه کاملا کشیده و بسته باشد تا از اتلاف و فرار هوای گرم بدن و سر جلوگیری شود. در این صورت است که کیسه ی خواب مفید بوده و می تواند حداقل دمای تعیین شده را نیز تحمل نماید. اما در این مطلب برای شما عزیزان موارد و نکاتی را آماده کرده ایم که رعایت آنها، کمک شایانی به گرم تر شدن شما می کند:

تغذیه خود را جدی بگیرید!

در سفرهای طبیعت گردی و کوهنوردی به دلیل امکان پیاده روی زیاد یا انجام فعالیت های سنگین از جمله کوهنوردی، دوچرخه سواری و.. بدن شما به انرژی مناسب و زیادی برای انجام فرایند های زیستی نیاز دارد. و درصورت نرسیدن تغذیه و سوخت لازم و کافی به بدن، بدن شما قادر به تولید انرژی مورد نیاز برای بدن و همچنین تولید گرمای کافی برای آسایش و تحمل سرما نخواهد بود.

آب کافی بنوشید!

سلامت بدن انسان با میزان آب مصرفی رابطه ی مستقیم دارد؛ پس به نوشیدن آب اهمیت دهید. لازم به یادآوری است که در سفرهای طبیعت گردی و کوهنوردی به دلیل پیاده روی زیاد و یا انجام فعالیت های سنگین، میزان تعریق شما افزایش یافته و بدن تان مقدار زیادی آب از دست می دهد و باید این نکته را دانست که بدن بی آب شده (dehydrate شده) قادر به تولید گرمای لازم نیست.

پس پیشنهاد می شود برای جلوگیری از این اتفاق، قبل از رفتن به داخل کیسه ی خواب خود با یک لیوان چای داغ یا شکلات داغ، دمای بدن خود را بالا ببرید.

اگر قصد پیاده روی کربلا یا سفر به کربلا را دارید حتما به نکات این مقاله توجه نمایید و پیشنهاد می کنیم از تور کربلا استفاده نمایید.

با لباس مرطوب نخوابید!

یکی از موضوعات مهم در طول سفر، استفاده از لباس مناسب و هماهنگ با شرایط محیط است؛ برای مثال شما نمی توانید در یک هوای گرم از لباس های ضخیم استفاده کنید. به همان اندازه که کیسه ی خواب برای گرم نگه داشتن بدن ما دارای اهمیت است، لباس ها نیز موثرند. برای نمونه یک لباس مرطوب همچون کیسه خواب پر به هنگام خیس شدن، میزان عایق بودن بالای خود را از دست داده و می تواند باعث اتلاف گرمای بدن شود. پس چنانچه لباس شما مرطوب باشد (حتی رطوبت ناشی از عرق کردن بدن) به هیپ وجه وارد کیسه ی خواب خود نشوید!

برای اطمینان از خشک باقی ماندن لباس های اضافی و عدم بروز مشکل، می توانید آن ها در یک کیسه ی ضد آب و رطوبت نگهداری کنید.

کلاه مناسب به همراه داشته باشید!

پوشاندن سر یکی از مهم ترین اقدامات و فعالیت ها برای جلوگیری از اتلاف حرارت بدن و همچنین عایق کردن بدن در برابر سرما است؛ چنانچه سر شما در معرض سرما بوده و سرد باشد، بدن تان تمام حرارت خود را از دست خواهد داد و احساس سرما می کنید.

هنگامی که شما در کیسه ی خواب می خوابید، تنها قسمتی که از کیسه ی خواب بیرون می ماند سر شما است. پس قبل از خواب، حتما سر خود را با اقدامات لازم و به نحو صحیح بپوشانید.

اگر قصد سفر به شیراز را دارید و یا میخواهید به سفر در طبیعت شهر شیراز بپردازید پیشنهاد می کنیم از تور شیراز استفاده نمایید.

با خود کیسه ی آب گرم به همراه داشته باشید!

برای افزایش دمای داخل کیسه ی خواب خود، می توانید به هنگام خواب یک بطری سربسته حاوی آب گرم به داخل کیسه ی خواب برده و با این کار درجه ی حرارت بدن تان را بالا ببرید.

زیرانداز مناسب داشته باشید.

اهمیت یک زیرانداز خوب کمتر از یک کیسه ی خواب مناسب نیست! و می تواند به همان اندازه در حفظ حرارت بدن موثر باشد. خوابیدن بر روی زمین سرد و بدون زیرانداز، دمای بدن شما را کاهش داده و باعث اتلاف گرمای بدن تان می شود زیرا انتقال حرارت و گرما از زمین سرد، نسبت به هوای سرد بیشتر است.

پس توصیه می شود حتی اگر در داخل چادر نیز باشید حتما از یک زیرانداز مناسب و سالم استفاده کنید. درصورت به همراه نداشتن زیرانداز عایق و مناسب می توانید با استفاده از بارانی در زیر زیراندازتان، عایق بودن را افزایش دهید.

یکی از شهرهای توریستی ایران جزیره قشم می باشد که دارای جاذبه های گردشگری زیادی می باشد در صورتی که قصد سفر به قشم را دارید پیشنهاد می کنیم از تور قشم استفاده نمایید.

لباس زیر مناسب و ضخیم داشته باشید.

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، نوع لباس شما تاثیر قابل توجهی در حفاظت بدن تان در برابر سرما و جلوگیری از اتلاف انرژی دارد. پس شما می توانید با پوشیدن لباس زیر گرم و جوراب مناسب، گرمای داخل کیسه ی خواب را بالا ببرید. جوراب ها از موارد مهم در جلوگیری از اتلاف گرمای بدن است بدین صورت که پوشیدن جوراب گرم و خشک، میزان عایق بودن بدن را در برابر سرما افزایش می دهد.

شما می توانید با رعایت نکات بالا، شبی گرم را در کیسه خواب خود داشته باشید!

همچنین اگر قصد سفر به مشهد مقدس را دارید پیشنهاد می کنیم از تور مشهد استفاده نمایید.