به یاد داشته باشید از گذشته تابحال سفر و مسافرت کردن، با احتمال بروز برخی مشکلات، خطرات و همچنین بعضی از بیماری ها همراه بوده است؛ اما آن هنگام که صحبت از کودکان به میان می آید بایستی شما توجه بیشتری داشته باشید تا سفرتان و به کام خانواده و همراهانتان تلخ نشود.

سفر همراه با کودکان

  1. چنانچه تصمیم دارید به خارج از کشور سفر داشته باشید بهتر است قبل از آغاز سفر و نیز عزیمت، سلامت عمومی مقصد سفر خود را بررسی نمایید و اگر واکسن های خاصی برای سفر به آنجا نیاز بود، بزنید تا دچار بیماری و یا مشکل خاصی نشوید. به یاد داشته باشید با توجه به مقصد سفر و تور شما و نیز مدت زمان اقامت شما در آن مقصد مشخص، توصیه می کنیم در خصوص موارد زیر مصونیت خود را بررسی نمایید و با اطمینان کامل سفر نمایید (لازم به ذکر است برخی از این موارد برای نوزادان و کودکان قابل استفاده نمی باشد): واکسن هاری، واکسن تب زرد، واکسن هپاتیت A و هپاتیت B، واکسن تیفوئید یا حصبه.
  2. هر ساله یکی از بیماری های بسیار کشنده ای که جان صدها نوزاد و کودک را می گیرد بیماری مالاریا است؛ به شما توصیه می کنیم سعی کنید تا حد امکان از مسافرت کردن همراه با فرزندانتان به مناطقی که احتمال ابتلا به بیماری مالاریا وجود دارد، خودداری و پرهیز نمایید

سفر با کودکان3. تاکنون بیشتر قریب به اتفاق مشکلات سلامتی و جانی که تا به حال در رابطه با کودکان به هنگام سفر گزارش شده است مربوط به مالاریا، اسهال، حوادث آبی و نیز تصادف با وسایل نقلیه گوناگون بوده است. همچنین لازم به ذکر است بیماری های گوارشی و نیز اسهال بیشتر از دیگر بیماری ها و خطرات سلامتی، کودکان را به هنگام سفر گرفتار خود نموده است؛ به این دلیل که کودکان بیش از سایر افراد دست خود را در دهانشان می گذارند و همچنین بدن شان در مقابل بسیاری از غذاها و نیز آشامیدنی های گوناگون حساس است و نیز بدن کودکان در مقایسه با افراد بزرگسال به هنگام دچار شدن به بیماری اسهال، میزان آب بیشتری را از بدن خود از دست می دهند. در طول سفر به طور مرتب مراقب و مواظی حفظ آب بدن کودک خود باشید؛ شما این کار را می توانید با خوراندن مایعات سالم و نیز کافی به کودک تان به انجام برسانید. همچنین در طول سفر سعی کنید از بطری های آب سالم کارخانه های و یا در شرایط اضطراری از آب جوشیده استفاده نمایید. در رابطه با نوزادان نیز، تغذیه با شیر مادر می تواند بهترین و مناسب ترین راه برای کاهش بیماری هایی باشد که دارای منشا آب و یا خوراکی یا غذایی می باشند. همچنین در سفر زیارتی با تور کربلا بخصوص در ایام اربعین بهتر است بشقاب و قاشق ترجیحا یکبار مصرف با خود همراه داشته باشید تا در طول مسیر غذاهایی که به زایرین اهدا می شود را با این ظروف میل نمایید.

4. فراموش نکنید حیوانات برای کودکان بسیار جذاب می باشند و کودکان همواره و به صورت حتی ناخودآگاه به سمت آن ها جذب شده و گرایش پیدا می کنند؛ به همین دلیل و سبب این احتمال که توسط آن ها مورد گزیدگی قرار گیرند، نیش زده شوند و یا نوک بخورند بسیار زیاد و قابل توجه است. به یاد داشته باشید گاز گرفتگی توسط حیوانات می تواند دلیلی برای انتقال بیماری هاری باشد؛ پس توجه داشته باشید تا آنجایی که ممکن است کودکان تان را از خطر حیوانات گوناگون در امان نگه دارید.

سفر با کودکان5. چنانچه تصمیم دارید در طول تور و سفرتان به دریا، استخر، پارک آبی و یا هر نوع منطقه و یا محلی که آبخیز می باشد، بروید فراموش نکنید اولین و مهمترین قانون آن است که هرگز به کودکان و فرزندانتان اجازه ندهید تا به تنهایی و به دور از شما وارد آب شوند؛ حتی در شرایطی که آن ها کاملا به شنا مسلط باشند بایستی در تمام مدت جلیقه ی نجات به تن داشته باشند تا از بروز هرگونه خطر و اتفاق جلوگیری شود. همچنین قبل از وارد شدن به آب بدانید که آن آبی که قرار است فرزندتان به آن وارد شود آیا دارای مواد شیمیایی مضر و یا حتی ستاره ی دریایی می باشد یا خیر! به یاد داشته باشید آب های روان همچون آب رودخانه ها، آب های سرد و یا حتی افتادن های ناگهانی به درون آب می تواند به بچه ها و کودکان شدیدا ممنوع باشد.

6. به یاد داشته باشید قبل از آغاز سفر برداشتن و به همراه داشتن برخی از داروهای مهم و ضروری همچون مسکن، آنتی هیستامین ها و همچنین داروهای ضد اسهال و همچنین مواردی از این دست لازم و ضروری است؛ همچنین به این موضوع نیز توجه داشته باشید که حتما شماره تماس یکی از پزشکان متخصص معالج خود و یا فرزندانتان را در طول سفر به همراه داشته باشید تا در صورت بروز هرگونه اتفاق و مشکلی در ابتدا با او مشورت نمایید و سپس براساس نظر پزشک متخصص، از این داروها استفاده نمایید.

سفر با کودکان7. به یاد داشته باشید همیشه در طول سفر یک کرم ضد آفتاب با حداقل مشخصه ی SPF30 و نیز یک کلاه آفتاب گیر با لبه ی پهن به همراه داشته باشید تا بتوانید با این لوازم پوست کودک خود را از تابش شدید اشعه های مضر خورشید محافظت نمایید. فراموش نکنید آفتاب سوختگی می تواند لذت هر سفری را برای شما و همچنین فرزندتان تلخ نماید و از بین ببرد. استفاده از یک عینک آفتابی مناسب و استاندارد برای کودکان به اندازه ی بزرگسالان می تواند مهم و موردنیاز باشد.