تور های گردشگری سلامت:

تور گردشگری سلامت به آن دسته از تور های اطلاق می شود که در آن، فرد گردشگر برای مقاصد و اهداف درمانی و پزشکی از جایی به جایی دیگر سفر می کند؛ همچنین به آن دسته از سفر ها که افراد خدمات دهنده ی سلامت و درمان (از جمله پزشکان و پرستاران و…) برای درمان و کمک رسانی به بیماران انجام می دهند، نیز گفته می شود.

می توان گفت گذشته و پیشینه ی این نوع از سفر های گردشگری به آب گرم درمانی باز می گردد؛ هم اکنون نیز برخی از کشور های جهان از از جمله جمهوری چک، تایلند و نیز مجارستان گردشگرانی را از سطح جهان برای استفاده از آب گرم به کشور خود جذب می نمایند.

گردشگران و مسافران توریست سلامت و تور های سلامت به دلایل گوناگونی از جمله هزینه های بالای پزشکی و درمان در کشور مبدا، راحتی، آسانی و نیز ارزانی سفر های امروزی، لیست های انتظار طولانی برخی از پزشکان در کشور مبدا و همچنین استفاده و بهره مندی از استاندارد های بالا و نیز تکنولوژی های برتر به دیگر کشور ها سفر می نمایند.

براساس آمار رسمی منتشر شده هزینه ی یک عمل جراحی پزشکی در کشور هند، آفریقای جنوبی و یا تایوان یک دهم هزینه ی همان عمل پزشکی در کشور آمریکا می باشد! و یا در نمونه ای دیگر میانگین زمان انتظار برای انجام یک عمل جراحی پزشکی در کشور کانادا در حدود 9 هفته است. بسیاری از سفر ها و تور های گردشگری سلامت برای دریافت و نیز پیوند عضو بیماران صورت می گیرد. برای مثال در کشور چین، پس از اعدام افراد محکوم به مرگ، از اعضا و اندام های بدن آن های استفاده می نمایند! و این اتفاق بازاری پررونق از اعضا را فراهم آورده است و دلیلی شده است برای جذاب گردشگران سلامت از اقصی نقاط جهان برای پیوند اعضا و…

می توان پر طرفدارترین و نیز معروف ترین مقاصد گردشگری جهان را کشور های زیر نام برد: کوبا، برونیی، آرژانتین، هونگ کونگ و نیز کاستاریکا

همچنین برخی از مقاصد جدید گردشگری سلامت نیز عبارتند از: امارات، عربستان سعودی، تونس، کره جنوبی، نیوزیلند و نیز کشور اوکراین. لازم به ذکر است کشور ما نیز جزو کشور های مقصد سفر های گردشگری سلامت به شمار می آید و براساس آمار منتشر شده سالانه بیش از 300 هزار نفر به دلایل درمانی و پزشکی به ایران سفر می کنند.

انواع گوناگون تور های گردشگری

تور های گردشگری آثار باستانی و تاریخی:

می توان گفت تور های گردشگری آثار باستانی و تاریخی زیر مجموعه ای تور های گردشگری فرهنگی می باشد که هدف این گونه تور ها افزایش میزان علاقه مندی افراد گوناگون جامعه نسبت به سایت های باستانی و نیز تاریخی و همچنین حفاظت از آن ها می باشد.

از جمله فعالیت های گوناگون و مرتبط با گردشگری آثار باستانی و تاریخی را می توان موارد زیر را نام برد: بازدید و دیدار از سایت های باستانی و تاریخی و نیز موزه ها، بازدید از مراکز تفسیر آثار و بقایای تاریخی، اجرای نمایشی و نیز سمبلیک وقایع و اتفاقات تاریخی و نیز برپایی جشنواره های گوناگون تاریخی و…

می توان گفت یکی از مهم ترین دغدغه های گردشگری تاریخی و باستان شناسی، بررسی و تجزیه و تحلیل اثرات منفی و مثبت بازدید افراد گردشگر از سایت های باستانی مختلف می باشد. هم اکنون در برخی از کشور های پیشرو، اثرات این گونه تور های باستان شناسی بررسی شده است و نیز رهنون ها و راهکار هایی برای فعالین خدمت دهنده به این نوع گردشگری و نیز گردشگران این موضوع منتشر شده است که می تواند نتایج مثبت و بسیار تاثیر گذار به همراه داشته باشد.

برای نمونه در کشور آمریکا Adventure Travel Trade  و مجله باستان شناسی و Archaeological Institute of America با همکاری یکدیگر، کتاب راهنمایی برای مسافران، گردشگران و نیز خدمات دهندگان گردشگری فراهم آورده اند که این کتاب راهنما شامل مطالب و موضوعات گوناگونی درباره ی چگونگی و نیز نحوه ی استفاده، بهره برداری و نیز بازدید از آثار باستانی و تاریخی می باشد، به گونه ای که کمترین آسیب و خطر به این آثار ارزشمند و فاخر وارد شود.

می توان گفت یکی از مهم ترین جذابیت های مورد نظر و بسیار مورد علاقه برای گردشگران تاریخی و باستان شناسی، مراجعه و بازدید از پارک های تاریخ طبیعی زنده یا به اصطلاح Living History است. در پارک های تاریخ زنده، پرسنل و افرادی که در آنجا کار می کنند لباس های گوناگون دوره های مختلف تاریخی را می پوشند و افراد بازدید کننده و گردشگر را به زمانی در گذشته ی تاریخ می برند.

انواع گوناگون تور های گردشگری

تور های گردشگری حلال:

می توان گفت گردشگری حلال زیر مجموعه ای تور مجموعه ی تور های گردشگری مذهبی می باشد؛ در این نوع گردشگری برخی تفاوت ها وجود دارد که متمایز کننده ی این دسته تور ها از دیگر تور های گردشگری رایج و متداول می باشد برای نمونه در هتل های تور های گردشگری حلال به هیچ وجه مشروبات و نوشیدنی های الکی سرو نمی شود و همچنین برای مردان و زنان نیز استخر هایی جداگانه طراحی و احداث شده است؛ در این گونه هتل ها جهت قبله به طور واضح مشخص شده است و در اتاق های این گونه هتل ها نیز جانماز هایی پاکیزه وجود دارد.

در گردشگری حلال، پرواز هایی خاص در نظر گرفته می شود که در این پرواز ها به هیچ وجه گوشت خوک و همچنین مشروبات و نیز نوشیدنی های الکی سرو نمی شود! در این گونه پرواز ها هنگام اذان به مسافران اطلاع داده می شود و همچنین در این پرواز های گردشگری حلال از تفریحات و برنامه ی منطبق با قوانین و دانسته های اسلامی استفاده می شود.

لازم به ذکر است کشور های موجود در منطقه ی خاورمیانه، پتانسیلی فوق العاده برای گسترش و ترویج گردشگری حلال را دارا می باشند؛ هم اکنون دو کشور ترکیه و مالزی برای جذب گردشگران علاقمند به گردشگری حلال، سعی و تلاش نموده و برنامه های مختلفی را تدارک دیده اند. هم اکنون کشور ترکیه با شعار معروف “Sun, sea and halal!” آن دسته از گردشگران مسلمان را که تاکنون فقط به اماکن و مناطق مذهبی و دینی سفر کرده اند را برای سفر به خود فرا می خواند و دعوت می کند.

در تور های گردشگری حلال از راهنمایان تور مسلمان و مناسب استفاده می شود و برنامه هایی هم سو با هدف اصلی تور را دارا می باشند؛ برای نمونه آشنایی با یک خانواده ی مسلمان موفق و حتی ماندن و گذراندن یک شب در خانه ی این خانواده ی مسلمان و نیز برنامه هایی دیگر مناسب با تور حلال. اگر قصد سفر به مناطق مذهبی همچون مشهد و کربلا را داشتید پیشنهاد می کنیم از تور مشهد و تور کربلا سایت دیدن نمایید.

تور های گردشگری کشاورزی:

تور های گردشگری کشاورزی نوعی از تور های گردشگری است که در آن گردشگران و نیز مسافرانت را به باغ و مزرعه می برند؛ این تور ها شامل مجموعه ی وسیع و گوناگونی از فعالیت های مختلف است برای نمونه: خرید محصولات کشاورزی از مزارع و کشاورزان به صورت مستقیم و بدون واسطه، گشت در مزارع و زمین های کشاورزان، چیدن میوه های مختلف از درختان باغ ها و نیز چیدن محصول از مزارع کشاورزان، غذا دادن به حیوانات کشاورزان، یا کار در یک مرزعه و یا حتی اقامت در یک خانه و مزرعه ی کشاورزی. فعالیت های دیگری نیز در تور های کشاورزی قابل اجرا است از جمله اسب سواری در مزرعه، آشنایی با شیوه ی شراب سازی و ساخت پنیر طبیعی، آشنایی با شیوه ی چشیدن عسل، خرید محصولات گوناگون کشاورزی و نیز خرید صنایع دستی از مردمان بومی منطقه در محدوده ی گردشگری کشاورزی به شمار می آید. لازم به ذکر است برگزاری نمایشگاه ها ها و نیز فستیوال های گوناگون کشاورزی می تواند نوع دیگری از گردشگری مرتبط با کشاورزی باشد. لازم به ذکر است گردشگری کشاورزی شدیدا در دنیا در حال گسترش و همه گیری است به خصوص در کشور های آمریکا، کانادا و نیز کشور فیلیپین و…

به یاد داشته باشید گردشگری کشاورزی به کشاورزی و صنایع مرتبط با آن کمک شایانی می تواند داشته باشد؛ تور های گوناگون کشاورزی با هدف آشنا کردن گردشگران و نیز مسافران با اهمیت و نقش پر رنگ کشاورزی در تاریخ و سرگذشت یک کشور و سرزمین و نیز اهمیت و نقش اساسی آن در زندگی امروز جوامع بشری و همچنین ایجاد نوعی حس پشتیبانی و نیز نوعی دلگرمی از کشاورزان در گردشگران و مسافران این نوع تور ها اجرا می شود. امروزه و با آشکار شدن نقش و اهمیت به سزای تور های گردشگری کشاورزی، برنامه ریزی های مختلفی برای این قبیل تور ها شده است و در این برنامه ریزی ها و نیز اجرای آن ها، بی شک از مشارکت و کمک های مردمان بومی آن منطقه استفاده و بهره گیری می شود.

امروزه با توسعه ی شهر ها، و با همه گیری تکنولوژی و دنیای ماشینی و همچنین دور شدن اجتماعات بشری از باغ ها و مزارع،  مردم نسبت به مکان هایی که در آن جا غذای روزانه شان تولید شده و به دست می آید، کنجکاو تر شده اند. بیشتر افراد به این موضوع علاقه ی بسیاری دارند تا با کسانی که خوراک و غذای روزانه ی آن ها را تولید می نمایند از نزدیک آشنا شده و حتی چند کلامی نیز پای صحبت آن ها بنشینند. فراموش نکنید برای بسیاری از گردشگران و مسافران تور های گردشگری به ویژه کودکان و خردسالان، دیدن اینکه یک گاو چگونه دوشیده می شود و یا حتی اینکه یک ذرت چگونه و به چه نحوی رشد می کند و یا حتی لذت چیدن سیب از درخت می تواند نخستین و فراموش نشدنی ترین تجربه ی آن ها باشد. همچنین لازم به ذکر است در تور های کشاورزی مزارع و باغ هایی هستند که به گردشگران و مسافران این امکان را می دهند تا در کارهای مزرعه، همراه با کشاورزان و نیز مردمان بومی مشارکت نموده و حتی با آن ها کار کنند.

انواع گوناگون تور های گردشگری

از دیگر انواع گردشگری می توان موارد زیر را نام برد:

گردشگری ماجراجویانه: مسافرت برای انجام برخی کار های مخاطره آمیز و پر هیجان همچون سفر های خطرناک کوه نوردی، صخره نوردی و نیز بعضی تور های طبیعت گردی

گردشگری نیاشناسی: سفر و گردشگری به هدف شناخت پیشینه ی نیاکان و نیز شجره نامه ی افراد

گردشگری طبیعت گردی: سفر و گردشگری به هدف بازدید از جلوه ی طبیعت همراه با حداقل اعمال خسارت به طبیعت و نیز محیط زیست

گردشگری آموزشی: سفر و گردشگری به هدف تحصیل و یا کسب یک نوع مهارت خاص؛ برای نمونه مسافرت به یک منطقه ی خاص برای آشنایی با نحوه و شیوه ی پخت یک نوع غذای خاص و یا حتی کار کردن و آشنایی با یک آشپز معروف.

گردشگری خاص: سفر و گردشگری ویژه ی معلولین و یا بیماران با شرایط جسمانی خاص

گردشگری ورزشی: سفر و گردشگری به هدف انجام یک نوع ورزش خاص و بازدید و دیدار از یک رویداد ورزشی مهم و یا بین المللی.

گردشگری سازمان یافته: سفر و مسافرت های جهانگردی به مقصدی معین براساس برنامه ی مدون و مشخص و همچنین از قبل تنظیم شده که به این گونه سفر ها، جهانگردی سازمان یافته اتلاق می شود؛ به طور معمول تور ها و توریست های چند نفری از نوع تور های سازمان یافته می باشند. لازم به ذکر است تور های سازمان یافته زیر نظر و توسط آژانس ها و موسسات مسافرتی و گردشگری انجام می شوند.

با انواع تور های مسافرتی و گردشگری سازمان یافته آشنا شوید:

تور های مسافرتی سازمان یافته جامع: این نوع تور ها معمولا در گروه ها 10 یا 14 یا 20 و یا 25 نفری تشکیل شده و اتفاق می افتد و به طور معمول این نوع تور ها، دارای هزینه ی کمی می باشند و این هزینه شامل مخارج هزینه ی رفت و آمد فرد چه به صورت زمینی و یا هوایی، هزینه اقامت فرد در هتل و یا مسافرخانه، هزینه ی غذا و خورد و خوراک و نیز هزینه ی حمل و نقل در مقصد و همچنین مکان های تفریحی و گردشگری. (لازم به ذکر است هزینه ی تمامی موارد ذکر شده در بالا بایستی ارزان تر و نیز اقتصادی تر از هزینه ی بلیط رفت و برگشتت فرد به صورت شخصی باشد.) چنانچه قصد سفر به شهرهای داخلی ایران همچون قشم و شیراز را داشتید پیشنهاد می کنیم از تور شیراز و تور قشم سایت دیدن نمایید.

تور های مسافرتی سازمان یافته جامع گروهی: در این نوع تور های سازمان یافته تعداد افراد حاضر در تور بیشتر از 25 نفر می باشد و در نتیجه قیمت و هزینه ی تور نیز پایین تر می آید. در این نوع تور های سازمان یافته، یک شخص معین تور لیدر یا همان راهنمای تور یا تور گردان است. در این نوع تور های سازمان یافته ی گروهی، هر از گاهی تور هایی تشویقی برای موسسات دولتی یا شخصی و نیز ادارات نیز وجود دارد و برگزار می شود.