پوست انسان بسیار حساس است و بایستی عمل شستن صورت با دقت بسیار زیادی انجام شود. به شما عزیزان همراه توصیه می کنیم برای اصلاح خطاهای خود به هنگام شست و شوی صورت و همچنین یادگیری نحوه صحیح شست و شو، این مقاله را مطالعه نمایید.

همانطور که می دانید شست و شوی صورت یک عادت روزانه و و به ظاهر بسیار ساده است. عملی بسیار بهداشتی و نیز شاداب کننده که می توانیم آن را تنها با انجام چند حرکت ساده و آسان به اتمام رسانیم. اما توجه داشته باشید ممکن است در حین انجام همین کارهای به ظاهر ساده نیز، دچار خطا و اشتباه هایی نیز شوید! به این موضوع دقت داشته باشید که پوست صورت شما، بسیار حساس است و بایستی با دقت و توجه بسیار زیادی شست و شو شود.

شستن صحیح صورت

خطای اشتباه شماره یک:

دست های خود را نمی شویید!

بسیاری از افراد این خطا را مرتکب می شوند؛ یعنی پیش از شست و شوی صورت خود، دست های خود را نمی شویند. بسیاری از افراد تصور می کنند که چنانچه از محصولات پاک کننده و بهداشتی استفاده نمایند، دیگر شست و شوی دست ها پیش از صورت، ضرورتی ندارد! اما بایستی این مسئله را بدانید کع شست و شوی دست ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ زیرا دست های هر شخص در معرض برخورد با انواع باکتری ها و میکروب ها قرار دارد و آن هنگام که شما دست های خود را بدون تمیز کردن به صورت خود می زنید، باکتری ها نیز به سادگی به صورت انتقال خواهد یافت.

خطای اشتباه شماره دو:

همواره از یک پاک کننده استاندارد و مناسب برای صورت خود استفاده نمایید!

همه افراد از یک نوع صابون خاص، ژل و یا حتی هر محصول دیگری خوششان می آید و همواره به صورت مدام از آن استفاده می نمایند. ممکن است حتی ما نیز از بو، بافت و یا تاثیر یک محصول مراقبتی بر پوست خود راضی باشیم و به هیچ وجه نیز راضی نشویم تا آن محصول مورد نظر را عوض نماییم! اما این موضوع را همواره به یاد داشته باشید که محیط زندگی و اطراف ما، در هر لحظه در حال عوض شدن است و هر فصلی نیز آب و هوای مخصوص به خود را دارد. در حقیقت می توان گفت گرما و رطوبت فصل تابستان که سبب تعریق بیش از حد بدن انسان می شود، هیچ شباهتی با آب و هوای سرد و خشک فصل زمستان ندارد! بنابراین توجه داشته باشید در هر شرایط آب و هوایی خاص و مشخص، بایستی از محصولات مناسب و استاندارد آن شرایط استفاده نمایید و به هیچ وجه به یک محصول خاص و منحصر به فرد وفادار نمانید!

توجه داشته باشید هر محصول پاک کننده ی استاندارد و مناسب بایستی به خوبی آرایش، کثیفی ها و نیز تمامی سلول های مرده پوست را از سطح پوست فرد پاک و پاک سازی نماید، بدون اینکه به میزان چربی طبیعی پوست شخص آسیبی وارد نماید! توصیه می کنیم به هیچ وجه از محصولات مراقبتی و بهداشتی قوی همچون صابون های قوی که سبب خشکی و نیز خارش پوست می شود، استفاده ننمایید.

شستن صحیح صورت

خطای اشتباه شماره سه:

عمل لایه برداری را انجام ندهید!

توجه داشته باشید نیازی نیست هر روز صورت خود را لایه برداری نمایید زیرا این کار سبب خشک شدن پوست صورت می شود. دقت داشته باشید برخی از محصولات لایه بردار سبب تخریب پوست انسان می شوند زیرا دارای ترکیبات شیمیایی خطرناک و نیز آسیب رسان هستند. توجه داشته باشید بایستی هر روز صورت خود را با دقت بسیار شست و شو نمایید. همچنین بهتر است برای از بین بردن سلول های مرده پوست خود نیز، یک بار در طول هفته و یا دو بار در طول یک ماه، عمل لایه برداری را انجام دهید. در این شرایط، پوستی نرم و شاداب خواهید داشت.

خطای اشتباه شماره چهار:

شما به اندازه کافی، از پوست خود مراقبت نمی نمایید!

آیا شما نیز جزو آن دسته از افراد هستید که پس شست و شوی صورت خود، حوله را بسیار محکم بر روی پوست خود می کشند؟ بسیاری از افراد هستند که حتی بدون اینکه متوجه رفتار خود باشند، پس از شست و شوی صورت، بسیار خشن با پوست خود برخورد می نمایند. چنانچه شما فکر می کنید هر چه حوله خود را محکم تر بر روی پوست خود بکشید تمیزتر و پاکیزه تر خواهد شد، بسیار اشتباه فکر کرده اید! توصیه می کنیم برای خشک کردن پوست خود، از یک حوله بسیار نرم و مناسب استفادع نمایید و آن را به صورت ضربه های آرام بر روی پوست خود بزنید.

خطای اشتباه شماره پنج:

از محصولات بهداشتی پاک کننده به صورت صحیح استفاده نمی نمایید!

توجه داشته باشید لازم است نحوه استفاده صحیح از محصولات بهداشتی پاک کننده را بیاموزید. بهتر است بدانید منافذ موجود در پوست، این محصولات بهداشتی را جذب می نمایند و سپس این مواد تا عمیق ترین لایه های پوستی نفوذ می نمایند. به همین سبب است که محصول بهداشتی پاک کننده را همراه با حرکات دورانی آرام و بسیار ملایم به پوست میزنند. به شما توصیه می کنیم از انجام حرکات افقی و یا عمودی به هنگام استفاده از این محصولات، بپرهیزید و سعی کنید زمان بیشتری را برای انجام این کار اختصاص دهید تا سرانجام به نتیجه مطلوب و ایده آل خود برسید.

خطای اشتباه شماره شش:

درجه آب مورد استفاده خود را به درستی تنظیم نمایید!

بسیاری از افراد بر این باورند که گرما منافذ پوستی را باز کرده و سرما نیز آن ها را می بندد. حتی با این وجود که این موضوع به یک باور رایج و همگانی در میان افراد بدل شده است، اما حقیقت ندارد. توجه داشته باشید منافذ موجود بر سطح پوست انسان، عضله ای ندارد که آن ها را باز و یا بسته نماید. توجه داشته باشید چنانچه پوست خود را با آب خیلی گرم شست و شو دهید، لایه چربی طبیعی موجود بر سطح آن از بین خواهد رفت. این کار سبب خشکی پوست و حتی تولید غیرقابل کنترل سبوم بر روی پوست می شود. بهترین راه حل، استفاده از آب ولرم می باشد؛ در این شرایط هیچ آسیبی به پوست تان وارد نشده و همچنین به خوبی آلودگی ها و نیز کثیفی ها نیز از سطح پوست تان زدوده می شود.

خطای اشتباه شماره هفت:

صورت خود را به خوبی آب کشی نمی نمایید!

بسیاری از شما، ساعت ها از وقت با ارزش خود را صرف گردش و جستجو در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی می نمایید اما هر کار مرتبط با بهداشت و سلامتی را با عجله بسیار انجام می دهید! توجه داشته باشید نگهداری و محافظت از پوست تنها به تهیه محصولات گران قیمت و همچنین استفاده از آن ها محدود نمی شود. لازم است براس شست و شوی صورت خود، وقت لازم و کافی را اختصاص دهید و همچنین پس از آن، از محصولات مرطوب کننده استاندارد، محصولات تونیک پوست، سروم ها و همچنین مهمتر از همه کرم های ضد آفتاب استاندارد استفاده نمایید.

به یاد داشته باشید انجام عمل آب کشی صحیح پوست پس از استفاده از هر محصول بهداشتی و آرایشی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. توجه داشته باشید در صورت آبکشی نادرست، منافذ موجود بر پوست شما مسدود شده و در این شرایط، پوست خشک شده  و در این شرایط سر و کله ی جوش های سرسیاه مزاحم نیز پیدا می شود. پس بنا بر توضیحات فوق، هنگامی که صبح با عجله بسیار این کار را انجام می دهید و یا شب هنگام، همراه با خستگی و خواب آلودگی صورت خود را می شویید، توجه داشته باشید بایستی به خوبی صورت خود را آبکشی نمایید. بایستی خط ریش موها، چانه و همچنین بینی خود را به خوبی شست و شو دهید. بسیاری از ما، شست و شوی این سه ناحیه مهم را از یاد میبریم.

و در انتها، حرف آخر

با تمام توضیحات داده شده در بالا، به این نتیجه می رسیم که برای شست و شوی صورت، تنها داشتن یک عدد صابون و کمی نیز آب کافی نیست! بایستی شما برای انجام این کار، وقت مناسب بگذارید و با دقت و توجه بیشتری مراحل شست و شو، آبکشی و نیز خشک کردن پوست خود را به انجام رسانید. در غیر این صورت، با گذشت زمان، پوست شما خسته شده و همچنین شادابی و نشاط خود را به سادگی و بی دلیل از دست می دهد.