بسیاری از خانم ها از کم پشت بودن مژه هایشان و ریزش آن ها گله مندند .

مژه ی افراد ژنتیکی است اما اگر قبلا مژه های تان پرپشت بوده و دچار ریزش شده است باید به فکر درمان باشید علت های متعددی می تواند سبب ایجاد این عارضه شود که حتما باید توسط یک متخصص پوست بررسی شده و تحت درمان قرار گیرد .

گاهی التهاب موضعی و عفونت ها ، تومورهای لبه پلک ، وضعیت روحی و روانی ، استرس زیاد مصرف بعضی از داروها ، بیمارهای خود ایمنی و … می تواند بر روی ریزش مژه اثر بگذارد .

مژه

بررسی علل ریزش مژه

به وجود آمدن اختلال در تغذیه

کمبود پروتئین ، آهن ، بیوتین و … می تواند بر روی ریزش مژه تأثیر بگذارد . انواع عفونت ها مثل عفونت ویروسی ، سیفلیس ، تب خال ، عفونت های قارچی ، جذام و عفونت های انگلی هم می تواند منجر به بروز این عارضه گردد . تروماها هم یکی دیگر از دلایل ریزش مژه ها به حساب می آیند . بعضی از افراد عادت دارند که مژه هایشان را بکنند که در نهایت فرد دچار کاهش حجم مژه خواهد شد .

مژه

التهاب در قسمت لبه پلک ها

در این بیماری پلک متورم می گردد و باعث می شود که مژه ها راحت از قبل کنده شوند و ریزش مژه ها رخ می دهد . در این بیماری مژه ها در هنگام شست و شو و مالش کنده می شوند .

علت بوجود آمدن التهاب لبه پلک ها می تواند انواع عفونت ها ، آلرژی ، ضربه ، درماتیت سبوره ، و یا دستکاری باشد . این بیماری باید سریعا درمان شود در غیر این صورت امکان دارد که کل مژه ها دچار ریزش شوند .

در درماتیت سبوره هم در صورتی که درمان نگردد می تواند منجر به ریزش مژه گردد .

گاهی در عفونت های شدید نیز ریزش مژه رخ می دهد . البته اگر بیماری درمان شود می توان مژه را به حالت قبل بازگرداند . عفونت های دیگری هم چون بیماری سل پوستی یا جذام هم می تواند در ریزش مژه تأثیر گذار باشد . در عفونت های ویروسی که فرد دچار تب و ضعف عمومی می گردد ریزش موقت مژه ایجاد خواهد شد که این مورد نیز با درمان بیماری قابل بازگشت است .

ضربه و مالش شدید پلک نیز از دیگر علت های ریزش مژه است . استفاده از لوازم آرایشی نامناسب و شست و شوی ناصحیح هم از علت های ریزش مژه به حساب می آید .

مژه

مصرف برخی داروها

خوردن بعضی از داروها مثل هپارین ، آندروژن ها ، رتینوئیدها ، داروهای ضد کلسترول مثل پروسپرانول ، اسید والپروئیک ، داروهای ضد انعقادی ، داروهایی که برای شیمی درمانی مورد استفاده قرار می گیرد انجام رادیوتراپی نیز می توانند از علت های ریزش مژه باشند .

آره آتا یا ریزش موی سکه ای

در این بیماری شخص دچار ریزش مژه به صورت ناگهانی می گردد . برای این بیماری درمان های خاصی هم وجود دارد .

عواملی دیگری هم وجود دارند که می توانند به ریزش مژه منتهی شوند از جمله آن ها :

داشتن بیماری های داخلی مثل کم کاری و پرکاری غده تیروئید ، اختلال در غده پاراتیروئید ، کم کاری غده هیپوفیز و …

مصرف طولانی مدت بعضی از داروها مثل داروهای ضد انعقاد خون ، ایندرال ، ضد کلسترول و …

سوء تغذیه یا گرفتن رژیم های لاغری نامناسب

کم خوبی شدید

بیماری هایی مثل روزاسه ، آکنه و پسوریازیس

انجام رادیوتراپی

فریز کردن پلک ها

تأتوی پلک

وضعیت روحی و روانی افراد

استرس زیاد

مژه

ریزش مژه ها و درمان آن ها

یکی از روش های درمان ریزش مژه ها پیوند مو است . در صورتی که امکان پیوند وجود نداشته باشد می توان از مژه مصنوعی استفاده کرد . اگر ریزش مژه به دلایل وجود بیماری ایجاد شده باشد با درمان بیماری می توان مژه را به حالت اولیه خودش بازگرداند .

ریزش هایی که براثر استفاده از لوازم آرایشی ایجاد شده اند هم با حذف آن ماده آرایشی مثل ریمل ، فرمژه و … می تواند آن را درمان کرد .

پیشنهاد زیبایی : اگر می خواهید پوستی زیبا و شفاف داشته باشید و چین و چروک های سطحی را از بین ببرید پیشنهاد می کنیم از روش میکرودرم ابریژن نزد پزشک استفاده نمایید.