با بالا رفتن سن و یا ارث از عوامل طبیعی سفید شدن موها هستند اما در بعضی از موارد سفید شدن موها به خاطر مسائل غیر طبیعی می باشد .

بعضی از جوانان در سنین پایین دچار سفیدی مو می شوند که سفید شدن موی آنان زودرس است و به خاطر عواملی چون ژنتیک ، وراثت ، کمبود بعضی از ویتامین ها در بدن ،استرس و … به وجود می آید .

سفید شدن مو

اگر غده تیروئید دچار اختلال شود هم چنین کم خونی و کشیدن سیگار و کمبود ویتامین B12 نیز می تواند به سفید شدن موها کمک کند . در صورتی که اطمینان دارید سفیدی موی تان قبل از سن 30 سالگی به خاطر ژنتیک و وراثت نیست سری به درمانگران طب سنتی بزنید و از آن ها نسخه بگیرید .

گاهی سفیدی زودرس مو از همان دوران کودکی به صورت خال در موهای فرد به وجود می آید .

اگر موهای تان سفید هم شده است جای نگرانی نیست زیرا سفیدی مو از علامت های بیماری نمی باشد .

سفید شدن مو

آیا می توان سفید شدن موها را متوقف کرد ؟

از جمله مهم ترین مواردی که باعث سفید شدن مو می شوند استرس ، داشتن برنامه غذایی نادرست ، کمبود منگنز در بدن ، اختلال در عملکرد غده تیروئید می باشد . درمان گران طب سنتی اعتقاد دارند که با درمان هر کدام از این اختلالاتی که دربالا به آن ها اشاره شد می توان روند کاهش سفید شدن مو را کم تر کرد و از بیش تر سفید شدن موها جلوگیری نمود . یکی از ساده ترین راه ها این است که در هر وعده غذایی تان از سیر استفاده کنید سیر سرشار از منگنز می باشد . با این کار تأثیر مستقیمی برروی کاهش روند سفید شدن موهای تان خواهید گذاشت .

با یک برنامه غذایی درست موهای سفیدتان را سیاه کنید .

به جای استفاده از انواع رنگ های شیمیایی که هر کدام مضراتی برای بدن دارند توصیه می شود از یک برنامه غذایی درست استفاده کنید تا برای همیشه از شر موهای سفید تان خلاص گردید . این شیوه از بهترین شیوه ها برای درمان موهای سفید می باشد . درمان گران طب سنتی به افرادی که دچار سفیدی مو شده اند توصیه می کنند از گیاهانی هم چون سیر ، پیاز ، برنج سبوس دار ، شاهی در برنامه غذایی شان استفاده کنند .    یادتان باشد استفاده از روش های طبیعی نیاز به زمان دارد صبر کنید تا تأثیر فوق العاده آن را ببینید .

یکی از روش هایی که می توانید از آن کمک بگیرید ماساژ دادن مو با لوسیون گیاهی چای سیاه است . این لوسیون را می توانید از عطاری ها تهیه کنید البته خودتان هم می توانید داخل خانه آن را درست کنید . برای درست کردن آن نیاز به یک قاشق غذاخوری چای سیاه به همراه یک قاشق غذاخوری گیاه مریم گلی خشک شده و 2 لیوان آب دارید آن را روی حرارت بگذارید و اجازه دهید تا جوش بیاید زمانی که یک لیوان از این جوشانده باقی ماند آن را صاف کنید. هر هفته می توانید این لوسیون را درست کرده و موهای تان را با آن ماساژ دهید . برای شست و شوی موی تان از یک شامپوی گیاهی سبک استفاده کنید . بعد از این لوسیون برای ماساژ استفاده نمایید . جوشانده گیاه تنباکو نیز می تواند به سفید شدن موهای تان کمک کند . که مانند چای سیاه می توانید آن را تهیه کنید .

سفید شدن مو

اگر می خواهید خیلی سریع موهای سفیدتان را سیاه کنید از لوسیون بابونه استفاده کنید . برای تهیه عصاره آن کافی است 3 قاشق از برگ های خشک شده را با 3 لیوان اب مخلوط کنید و آن را بر روی حرارت بگذارید زمانی که نصف آب باقی ماند . آن را صاف کنید بعد از سرد شدن می توانید از عصاره استفاده کنید . هر بار پس از شست و شوی موهای تان ازاین عصاره استفاده کنید و اجازه بدهید که روی موهای تان خشک شود .

اگر می خواهید از سفید شدن موهای تان پیشگیری نمایید استفاده ازماسک های گیاهی توصیه می شود . هم چنین باید از یک رژیم غذایی مناسب استفاده کنید .

یکی از روش های طبیعی برای پیشگیری از سفید شدن موها مصرف زنجبیل رنده شده در یک قاشق غذاخوری عسل می باشد .

یکی از لوسیون های مناسب نیز که می تواند از سفید شدن موهای تان جلوگیری نماید روغن نارگیل به همراه آب لیموی تازه است . هم چنین ماسکی که از ترکیب پودر حنا ، ماست و قهوه درست شده است هم می تواند به تقویت تارهای مو شما کمک کرده و هم از سفید شدن تار موی تان جلوگیری نماید .

با تهیه لوسیون پیاز و ماساژ آن برروی تارهای موی تان می توانید از سفید شدن تار موی تان جلوگیری کنید .

آیا کندن موی سفید به زیاد شدن آن کمک می کند یا خیر؟

خیر این تصور اشتباه است . مو از سه مرحله رشد ، استراحت و ریزش تشکیل شده است . زمانی که مو وارد مرحله ریزش می شود موی جدید وارد مرحله رشد می گردد و موی پیر می ریزد .

سفید شدن مو

برای همین است که می گویند ریزش تار مو به مقدار 100 تار در روز کاملاً طبیعی است . زمانی که یک مو کنده می شود موی دیگری جایگزین آن می گردد . بنابراین با کندن موی سفید تعداد آن ها زیادتر نمی گردد .

اگر قصد از بین بردن موهای زائد خود را دارید پیشنهاد می کنیم به جای کندن مو ها از لیزر موهای زائد استفاده نمایید تا با سوزاندن ریشه مو از رشد آن برای مدت ها جلوگیری نمایید.

آیا می شود که یک شبه همه ی موها سفید شوند ؟

خیر ، البته این امکان وجود دارد که فرد بر اثر استرس شدید دچار ریزش موی شدید گردد اما این که یک شبه همه ی موهایش سفید شوند خیر امکان ندارد .

آیا موهای سفید دچار ریزش نمی شوند ؟

خیر ، درست نیست موی روشن ضخیم تر است و نسبت به ریزش از مقاومت بیش تری برخوردار است اما سفید شدن موها به این معنی نیست که اصلا ریزش مو وجود ندارد .

آیا رنگ کردن مو باعث سفید شدن مو می گردد یا خیر ؟

بله ، رنگ موها به بافت مو آسیب می زنند و همین آسیب نیز باعث رویش موهای سفید می شود . البته در آسیب های جدی تر فرد دچار ریزش شدید مو نیز خواهد شد .