شاید این سوال کمی برای تان عجیب باشد! اما آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به راحتی می توانید محل جوش بعدی را در صورت تان تشخیص داده و حدس بزنید؟ نگران نباشید! خوشبختامه امروزه راه ها و روش هایی وجود دارد که شما می توانید به طریق آن ها، از شر این جوش های خسته کننده و یک دنده خلاص شوید!

در این مقاله برای شما عزیزان هر آنچه که باید درباره ی انواع آکنه ها و همچنین روش های از بین بردن آن ها را که باید بدانید، برای شما آماده کرده و در اختیارتان قرار خواهیم داد.

دقت کنید! ممکن است جوش شما یک کیست باشد!

آن دسته از جوش های زیر پوستی که معمولا متورم شده و هیچگاه نیز سر به بیرون نمی آورند، به طور معمول دائما خود را در یک نقطه از پوست نشان می دهند (لازم به یادآوری است این گونه جوش های زیر پوستی به عنوان آکنه های کیستیک نیز شناخته می شوند).

این گونه جوش ها، معمولا در منافذ پوست رشد می نمایند و شکل شان شبیه به یک لوله ی دراز می باشد؛ شکل خاص این جوش ها سبب می شود تا چربی های پوستی از مسیر اصلی خود انحراف یافته و در نتیجه به سطح پوست بدن نزدیک شوند و به صورت جوش های یک دنده آشکار گردند.

هنگامی که در پوست چنین اتفاقاتی می افتد، چربی های سرگردان در زیر پوست شکلی همانند بالن را تشکیل می دهند. به طور معمول بسته به میزان و مقدار چربی موجود در زیر سطح پوست، این بالن برآمده می شود.

درمان جوش صورت

با اینگونه جوش های خسته کننده و برآمده چه کنیم؟

در ابتدا لازم به بیان است که متاسفانه آکنه های از نوع سیاتیک، ساختار پوست شخص را دچار تغییراتی می نمایند؛ بنابراین براساس این موضوع راهی برای از بین بردن این جوش ها و آکنه های سیاتیک به دست خودتان وجود ندارد. این یعنی بایستی تا بیرون آمدن جوش منتظر بمانید و یا با مشورت و نیز به کمک یک پزشک متخصص پوست و مو آن جوش یک دنده را از بین ببرید.

چنانچه شما به طور معمول ماهانه یک و یا دو عدد از اینگونه جوش ها داشته باشید، پزشک متخصص پوست و مو امکان دارد یک تزریق کورتیزون را برای شما تجویز نماید؛ و یا ممکن است پزشک متخصص پوست و مو برای التیام آن جوش از درون، دارو هایی برای شما تجویز نماید.

آیا شما همیشه جوش های سر سفید خود را باز می کنید و میترکانید؟

چنانچه شما جوش سر سفید خود را تا هنگام انفجار فشار دهید و بترکانید، امکان دارد انسداد موجود در ناحیه ی آن جوش از بین نرفته و حذف نشود و این اتفاق بدین معنا است که ممکن است آن جوش دوباره ملتهب شود! همچنین گاهی اوقات تحریکات پوستی در ناحیه ی یک جوش ممکن است سبب ایجاد جوشی دیگر درست در کنار جوش قبلی تان گردد؛ و این در اثر این اتفاق ممکن است شما فکر کنید که این جوش جدید همان جوش قبلی می باشد! اما در صورتی که در واقعیت اینطور نیست!

درمان جوش صورت

با جوش های پوستی خود چه کنیم؟

به شما برای جلوگیری و نیز پیشگیری از اینکه منافذ پوستی تان دوباره مسدود نشود توصیه می نماییم بهتر است از روش درمان با استفاده از اسید سالیسیلیک استفاده نمایید تا هم چربی اضافی تان از بین برود و هم منافذ پوستی تان تمیز و پاک باقی بماند. شما همچنین می توانید از روش درمان نقطه ای و یا حتی از محصولی که حاوی ماده ی بنزوئیل پراکسید می باشد استفاده نمایید تا این ماده باکتری هایی را که در پوست شما هستند و سبب بروز آکنه شده اند را بکشد و از بین ببرد.

میکرودرم آبریژن

یکی از روش های از بین بردن جوش های سطحی صورت، میکرودرم آبریژن می باشد که با لایه برداری پوست توسط پزشک در کاهش جوش های صورت تاثیر مناسبی دارد.

آیا شما به طور دائم صورت خود را لمس می کنید؟

چنانچه شما جزو افرادی هستید که به هنگام استرس و یا خواندن ایمیل های تان در سرکار عادت دارید صورت خود را به طور دائم لمس نمایید، امکان دارد متوجه این موضوع گردید که شما بارها و بارها در یک نطقه از صورت تان دچار جوش می شوید.

به یاد داشته باشید به طور مرتب لمس کردن یک نقطه از صورت می تواند باعث شود چربی و کثیفی منافذ پوست صورت را بسته و این اتفاق سبب بروز جوش می شود.

با اینگونه جوش های چه رفتاری داشته باشیم؟

به شما توصیه می کنیم دست خود را تا آنجا که می توانید و ممکن است از پوست صورت خود دور نگه دارید؛ همچنین شما می توانید از محصولاتی با پایه ی اسید سالیسیلیک استفاده نمایید تا بتوانید توسط آن ها، این مناطق را تمیز و پاکیزه نگه دارید. حتی شما می توانید به درمان های خود ترکیب بنزوئیل پر اکسید را نیز اضافه نمایید تا این ترکیب باکتری های و کثیفی های را که در اثر انگشتان شما بر روی پوست تان باقی مانده است را کشته و از بین ببرد.