چنانچه تصمیم دارید با فرزند خود به سفر و تور مسافرتی بروید، به شما توصیه می کنیم به فرزند و کودک خود به چشم یک انسانی که می تواند بعدی متفاوت و تازه به سفر شما ببخشید نگاه کنید! توصیه می کنیم در طول سفر، توقعات خود پایین بیاورید و همچنین سعی کنید همه س اتفاقات را آسان گرفته و سخت گیر نباشید؛ همانطور که شاعر نامی، حافظ می گوید:

گفت آسان گیر بر خود کار ها کز روی طبع

و در مصراع دوم ادامه می دهد:

سخت می گیرد جهان بر مردمان سخت‌کوش

در این مقاله، برای شما عزیزان و همراهان 7 توصیه ی مهم و ضروری را که از زبان مادرانی باتجربه بیان شده است را برای شما گرده آورده و نوشته ایم، تا شاید بتواند کمکی باشد برای تجربه ی مسافرتی آرام و راحت همراه با فرزند یا فرزندانتان.

سفر با کودکان

  1. فردی آرام و انعطاف پذیر باشید!

در ابتدا این موضوع را به یاد داشته باشید که سفر همراه با کودکان، می تواند تجربه ای جدید و هیجان انگیز را برای شما فراهم آورد (البته اگر شما به این مسئله باور و اعتقاد داشته باشید!) چنانچه یک کودک مجبور شود برای ساعت هایی طولانی در یک جا بی حرکت نشسته و فعالیت و یا بازی خاصی را انجام ندهد، بی شک حوصله اش سر خواهد رفت. بنابراین، فراموش نکنید در در برنامه ریزی برای سفر خود و اتفاقات آن، حتما حضور کودک خود را نیز در آن لحاظ نمایید؛ برای نمونه، در طول روز حتما چند ساعتی را برای کودک خود و نیز سرگرمی و بازی او اختصاص دهید.

  1. به هنگام انتخاب مقصد سفر، آن مکان هایی را انتخاب نمایید که برای تمامی اعضای خانواده تان دارای جذابیت باشد!

به یاد داشته باشید آن هنگام که تصمیم می گیرید کودک خود را نیز در سفر همراه خود نمایید، بایستی در انتخاب مقصد سفر خود، نیاز ها و خواسته های او را نیز در نظر بگیرید؛ برای نمونه شمال و زیبایی های آن و نیز لب دریا برای کودکان نیز جذاب و زیبا است. توصیه می کنیم از سفر به مناطق و مکان هایی که بسیار شلوغ هستند پرهیز نمایید زیرا افراد و گردشگران زیادی به آنجا سفر می کنند و ممکن است این شلوغی برای فرزندانتان چندان جذاب نباشد. حتی همانطور که می دانید در شهر های شمالی کشور نیز مناطق و مکان هایی هستند که مملو از جمعیت و افراد گردشگر هستند! توجه داشته باشید برخی از این مکان ها، برای سفر با کودکان و فرزندان چندان مناسب و خوشایند نیست.

چنانچه تصمیم دارید برای سفر خود، هتلی را رزرو کنید به شما توصیه می کنیم آن هتلی را انتخاب نمایید که هزینه ی اقامت کودک در آنجا رایگان است و یا برای مثال هزینه ی صبحانه بر روی هزینه ی اتاق محاسبه شده است.

چنانچه قصد سفری مذهبی همچون تور کربلا را دارید قبل از سفر درباره امام حسین (ع) و داستان کربلا و غیره در حد فهم کودک با کودک خود صحبت نمایید.

سفر با کودکان

  1. خوراکی و نوشیدنی های سالم برای کودک تان به همراه داشته باشید!

به یاد داشته باشید در تمامی سفرها سعی کنید مقدار زیادی اسنک و نوشیدنی همراه با خود داشته باشید؛ به طور معمول کودکان در طول سفر دچار کم آبی و تشنگی های پی در پی می شوند (مخصوصا در طول پروازهای هوایی) و همچنین نمی توانند تا آماده شدن سرویس غذای پرواز صبر کنند! یا حتی ممکن است غذای هواپیما را دوست نداشته باشند. چنانچه با خودروی شخصی خود به سفر می روید نیز باز به شما توصیه می کنیم بهتر است جهت اطمینان، برای فرزندتان غذای خانگی تهیه کرده و به همراه داشته باشید.

توصیه می کنیم سعی داشته باشید در طول سفر خود، انواع میوه و سبزیجات سالم، آب میوه ی طبیعی و سالم، بیسکوئیت و همچنین دیگر خوراکی های سالم را به همراه داشته باشید. فراموش نکنید بهتر است به همراه خود دستمال مرطوب استاندارد نیز داشته باشید تا بتوانید به آسانی دست و صورت کودک خود را تمیز و پاکیزه نمایید.

  1. بهتر است در طول مسیر سفر، چندین بار و به طور منظم توقف داشته باشید!

چنانچه در طول مسیر سفر، کودک کم سن و سالی نیز همراه با شما همسفر است بایستی مسیر سفر خود را به نحوی برنامه ریزی نمایید تا در طول آن، بتوانید بارها توقف داشته تا کودک تان بتواند به راحتی به دستشویی رفته، کمی فعالیت و بازی کرده و بتواند انرژی دوباره ای را کسب نماید؛ در غیر این صورت، اعصاب خود شما خورد خواهد شد زیرا کودکان کم سن و سال در طول سفرهای طولانی، سریع تر از افراد بزرگشال خسته شده و اعتراض خود را نیز با بهانه گیری های فراوان، گریه و زاری و همچنین جیغ زدن و.. نشان می دهند. به شما توصیه می کنیم برای بازی در کنار جاده، می توانید چند توپ پلاستیکی و همچنین چندین کتاب به همراه داشته باشید تا باعث تفریح و سرگرمی فرزند شما شود.

همچنین سعی داشته باشید به هنگام توقف و استراحت، بهتر است در مکان های سرسبز و خوش منظر بایستید، زیر اندازی پهن کرده و یک چایی برای رفع خستگی تان نیز بنوشید.

سفر با کودکان

  1. نسبت به ایمنی و امنیت کودک خود، هشیار باشید!

به یاد داشته باشید به هنگام جمع کردن وسایل و لوازم کودک، حتما جعبه ی کمک های اولیه کودک خود را نیز به همراه داشته باشید؛ و یا همچنین به هنگام سفر با خودروی شخصی خود، از ایمن بودن و سالم بودن صندلی کودک تان اطمینان حاصل نمایید. همچنین توصیه می کنیم بر روی پنجره ای که قرار است کودک شما بر روی صندلی کنار آن پنجره بنشیند، یک پرده ی محافظ نور آفتاب نصب کرده تا تابش مستقیم نور آفتاب کودک تان را اذیت نکند.

به یاد داشته باشید در حد امکان در طول سفر، برای کودکان خود لباس های روشن برنداشته و به همراه نداشته باشید! زیرا اینگونه لباس ها سریعا کثیف شده و هر نوع لکه ای را به راحتی و آسانی بر روی خود نشان می دهند.

همچنین توصیه می کنیم یک کارت مشخصات فردی و همچنین یک برگه حاوی نشانی کامل خود را در داخل کیف کودک تان قرار دهید؛ علاوه بر این، بهتر است یک عکس جدید از فرزندتان را در تلفن همراه خود داشته باشید.

  1. ساک کودکتان را با دقت کامل جمع کنید!

توصیه می کنیم برای کودک خود انواع لباس و کفش، انواع وسایل مناسب بازی و سرگرمی و همچنین کتاب جمع آوری کنید. همچنین از دیگر وسایل و لوازم ضروری می توان عینک آفتابی استاندارد، کرم ضد آفتاب استاندارد و مناسب پوست کودک، کلاه آفتابی، پلاستیک، دارو و همچنین جعبه ی کمک های اولیه را برای فرزند خود، به همراه داشته باشید.

بهتر است برای کودک خود اسباب بازی های متنوع و زیادی را جمع کنید و هر کدام از آن ها در زمان و وقت معینی به او بدهید تا شاد و هیجان زده شده و مسیر سفر، او را خسته و بی حال نکند.

سفر با کودکان

  1. بهتر است برای سفر خود، تمرینات مناسبی نیز داشته باشید!

به شما توصیه می کنیم برای آن که کودک شما به سفرهای طولانی عادت و هماهنگی داشته باشد بهتر است مسافرت های کوتاه و سبکی را برای آخر هفته های خود به مقصد اطراف شهر محل سکونت خود برنامه ریزی نمایید. فراموش نکنید این سفرهای کوتاه و سبک به خود شما نیز کمک می کند تا بتوانید نسبت به وسایل و لوازم مورد نیاز سفر و همچنین کارهای مورد نیاز برای انجام نیز آگاهی کافی و بیشتری پیدا کنید. با این اقدامات شما می توانید بدانید کودکتان با انجام کدامین فعالیت ها و سرگرمی ها می تواند به مدت چندین ساعت بدون بهانه گیری هایی خاص بر روی صندلی خود بنشیند و یا حتی بخوابد؛ و یا کدام خوراکی ها برای او باید آماده و محیا باشد و همچنین کدامین اسباب بازی ها سبب خوشحالی و لذت عمیق قلبی او می شود.

شما می توانید با رعایت و انجام موارد ساده ی بالا، سفری لذت بخش و به یاد ماندنی را با فرزند یا فرزندانتان تجربه نمایید.