در ابتدا اشاره به این موضوع خالی از لطف نیست که در سال های اخیر، تعداد زنانی که به تنهایی به مسافرت و تور مسافرتی می پردازند به صورت چشمگیری افزوده شده است؛ اما لازم است بدانید این دسته از تور و سفرها نیز خطرات بسیاری را می تواند به دنبال داشته باشد. حتی امروزه نیز در بسیار از کشورهای این جهان پهناور همچنان زن را موجودی ضعیف می پندارند که این موجود نمی تواند از خود در برابر خطرات دفاع کند و به همین سبب و براساس همین طرز فکر زنان را شایسته ی انجام بسیاری از کارهای مختلف و گوناگون نمی دانند. البته این مسئله را بدانید که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه این طرز فکر عجیب تا حد زیاد و چشمگیری کمرنگ شده و حتی از بین رفته است؛ اما در برخی از کشورها نظیر ترکیه، دبی، برزیل، مکزیک و… هنوز هم بسیاری از خطرات گوناگون زن ها را تهدید می کند.

برای نمونه در فصل زمستان سال گذشته خانومی به نام مارته دیورا داللو اهل کشور نروژ، به منظور سفری کاری به شهر دبی مسافرت کرد؛ در طول سفر، یک بعد از ظهر که با همکاران خود برای گردش و تفریح از هتل بیرون رفته بود، مورد تجاوز همکار خود قرار گرفت! این خانوم از این فرد شکایت کرد؛ اما دولت دبی در قبال این شکایت، اموال و پاسپورت این خانوم را مصادره کرد و همچنین وی را به جرم مصرف الکل، برقراری رابطه ی نامشروع جنسی و نیز داشتن ادعاهای دروغین و بی پایه و اساس به 16 ماه زندان محکوم کرد!

سفر و زنان

آیا به تنهایی سفر کردن زنان، اتفاقی امن و ایمن است؟

در کشور ترکیه، وکلای قضایی این کشور بر این موضوع اعتقاد دارند که چنانچه در این کشور به زنی تجاوز شود و مورد آزار و اذیت قرار گیرد، نبایستی به این مسئله چندان امید داشت که پلیس به وی کمک خواهد کرد. برای مثال، زنی در شهر استانبول مورد زورگیری و تهدید گروهی از مردان قرار گرفته بود؛ هنگامی که این زن به پلیس شکایت کرد، تنها کاری که برای او انجام دادند پرسش این سوال از او بود: خب خانوم! به ما چه ربطی دارد؟

و یا در مثالی دیگر، زن دیگری به نام سارای سی یرا که سال گذشته ی میلادی به تنهایی به کشور ترکیه و شهر استانبول سفر کرده بود، به طور ناگهانی گم شد! در این مسئله فورا می توان حدس زد که این غیبت تنها به دلیل جنسیت اش بوده است. پس از گذشت چندین روز، جنازه ی این زن پیدا شد. اما دردناک تر از همه ی اتفاقات، داستان های ساختگی بسیاری بود که توسط دولت ترکیه درباره ی این شهروند آمریکایی ساخته و اعلام شد. دولت ترکیه او را قاچاقچی مواد مخدر و همچنین جاسوس کشور ایالات متحده ی آمریکا معرفی کردند! اما در حقیقت تنها دلیل قتل اون این بود که یک زن به تنهایی به کشور دیگری سفر کرده بود و در آنجا مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بود. حتی اگر قصد سفر زیارتی به کربلا را دارید بهتر است یک خانم به تنهایی به سفر نرود و ترجیحا یک مرد یا در حد امکان خانم های دیگر وی را همراهی نمایند و یا از تور هوایی کربلا که به صورت گروهی به سفر می روند استفاده نمایند.

معمولا همیشه تمامی کشورهای توریست پذیر امنیت مسافران مراجعه کننده به کشور خود را تضمین می نمایند و در مورد مراتب امنیتی کشور خود سخن می گویند و حتی به خود می بالند! اما آنچه مشخص و واضح است این است که در سال های اخیر این قبیل حرف ها با واقعیت های موجود هماهنگ و مطابق نیست. همچنین آمار رسمی سال جاری میلادی وضعیتی بسیار بغرنج تر را به نسبت سال های قبل نشان می دهد. برای نمونه بایستی به آمار کم شدن 35 درصدی میزان مراجعه ی گردشگران به کشور هند اشاره کرد! در سال جاری میلادی پس از آن اتفاق تجاوز گروهی به دختری در یک اتوبوس در شهر دهلی کشور هند، بسیاری از زنان و دختران کشورهای مختلف دنیا از اینکه به تنهایی به کشور هند سفر کنند دچار وحشت و استرس بسیار شده اند. و یا حتی دیگر گزارش های که حاکی از تجاوز و مورد اذیت و آزار قرار دادن زنان در نزدیکی تاج محل، یا در پیست دوچرخه سواری و حتی در نزدیکی هتلی که در آنجا اقامت داشته اند سبب ایجاد وحشتی شدید در میان زنان شده است!

در مثالی دیگر در ماه فوریه سال جاری میلادی، در کشور مکزیک و در شهر آکاپولکو یک مرد مسلح به 6 زن توریست خارجی در خانه ی کرایه ای خود در کنار ساحل دریا تجاوز کرد! همچنین در شهر ریودوژانیرو در اوایل فصل بهار، یک زن توریست اهل کشور آمریکا تنها در یک اتوبوس مورد حمله، آزار و اذیت و همچنین تجاوز چند مرد قرار گرفت.

سفر و زنان

براساس گزارش دیده بان حقوق بشر، در کشور مصر و در بحبوحه ی تظاهرات و اعتراضات خیابانی تنها در مدت 4 روز در خیابان های این شهر به بیش از صد دختر و زن تجاوز شده بود! همچنین در اواخر فصل تابستان نیز یک مرد به صورت دو دختر جوان 18 ساله در شهر زنزیبار اسید پاشیده بود.

کشور برزیل از جمله کشورهای زیبا و دوست داشتنی برای تفریح و سفر به شمار می آید؛ اما این کشور برای زنان تنها چندان امنیتی ندارد! کشور هند نیز از جمله کشورهایی می باشد که بایستی دختران و زنان به تنهایی به آنجا سفر نکنند زیرا خطرات و اتفاقات بسیاری را می تواند در پی داشته باشد؛ البته لازم به ذکر است دولت هند برای از دست ندادن مسافران و گردشگران خود، به تازگی طرح هایی را به اجرا درآورده است و نیروهای امنیتی بیشتری را برای محافظت از امنیت گردشگران خارجی به خصوص زنان گردشگر خارجی، به کار گماشته است.

موضوع تبعیض جنیست، خشونت و بدرفتاری علیه زنان و نیز تجاوز به دختران و زنان ممکن است در هر موقعیت، در هر مکان و نیز در هر کشوری پیش بیاید و اتفاق بیافتد و به هیچ وجه به شهر و یا کشور و یا حتی فرهنگی خاص مرتبط و وابسته نیست؛ به طوری که می توان به جدیت گفت در چندین سال گذشته بسیاری از تجاوزهایی که به دختران و زنان صورت گرفته است، در حضور و در مقابل چشم همسر و یا فرزندانشان بوده است. پس به طور صرف و خاص، فقط تنها بودن دختر و زن در یک سفر خطرناک نیست! می توان گفت این دولت ها، قوانین و ضوابط آن ها است که بایستی تغییراتی را داشته باشند تا در طول سال های آینده این موضوع قربانی های کمتری را به خود اختصاص دهد و زنان نیز بتوانند بدون هیچگونه استرس و ترسی به سفر بپردازند.