هسته مرکزی شهر کربلا را حرم امام حسین (ع) و حرم حضرت عباس (ع) تشکیل داده است . حرم در دوره های صفوی و عثمانی و قاجار ساخته شده است . بر روی حرم گنبدی بزرگ قرار گرفته است و بر روی گنبد هم خانه ای وسیع و چندین رواق و صحنی گسترده واقع شده است . طلاکاری گنبد توسط آغا محمد خان قاجار صورت گرفته است .

در قسمت زیرین گنبد ، ضریحی بزرگ قرار دارد که قسمت بزرگی از فضای گنبدخانه را اشغال نموده است که داخل آن قبر امام حسین (ع) به همراه دو فرزندش ( علی اصغر و علی اکبر) جای دارد . در قسمت شرق تعداد زیادی از شهیدان واقعه کربلا دفن شده اند .

در نزدیکی آرامگاه حبیب بن مظاهر اسدی جایگاهی وجود دارد که امام حسین (ع) در آن مکان به شهادت رسیدند به این جایگاه قتلگاه گفته می شود .

تپه ای به ارتفاع 5 متر در فاصله 20 متری از سمت غرب صحن مطهر قرار دارد که بر روی آن اتاقی ساخته شده است . نام این تپه ، تل زینبیه یا همان تپه حضرت زینب (ع) است مورخان می گویند حضرت زینب در روز عاشورا بر روی این تپه رفته و از سیر وقایع جنگ آگاهی یافته است .

حرم حضرت عباس (ع) در فاصله 350 متری شمال شرقی حرم امام حسین (ع) قرار دارد . اطراف قبر مطهر دارای چهار رواق و صحن فراخ و وسیعی است . ضریح حضرت عباس توسط مرحوم آیه الله العظمی حکیم در سال 1965 میلادی در استان اصفهان ساخته شد .

یکی از شهدای روز عاشورا حبیب بن مظاهر اسدی بود که در سن 80 سالگی به شهادت رسید آرامگاه این شهید در فاصله 10 متری از شریح مطهر و در رواق جنوب غربی مدفون می باشد و دارای ضریح کوچکی هم می باشد .

در صورتی که قصد سفر به کربلا را دارید از آژانس های مسافرتی تور کربلا هوایی دیدن نمایید.

یکی از امام زادگان والا مقام سید ابراهیم مجاب بود آرامگاه او در رواق حرم مطهر و در قسمت شمال غربی واقع شده است .

در گرداگرد صحن بزرگان بسیاری دفن شده اند مشهورترین آن ها آیه الله میرزا محمد تقی شیرازی است .

در قسمت جنوب صحن امام حسین (ع) در فاصله 250 متری خیمه گاه قرار گرفته است . خیمه گاه محل برافراشته شدن چادر و خیمه های سید الشهدا و یاران ایشان بوده است .

در بین نخلستان های رودخانه فرات رودی به نام نهر علقمه وجود دارد این رود از شمال کربلا می گذرد و جایگاه آن منسوب به حضرت مهدی می باشد .

در جنوب غربی کربلا شهرکی وجود دارد که فاصله آن تا شهر 9 کیلومتر می باشد و نام آن حر است و از نام حر بن یزید ریاحی گرفته شده است . حر یکی از فرماندهان لشکر عبییدالله زیاد بود او بعدها توبه کرد و به یاران امام حسین (ع) پیوست و در نهایت نیز به درجه رفیع شهادت رسید .

آرامگاه آلاخرس بن الکاظم (ع) که از نوادگان حضرت موسی بن جعفر است در محله ای به نام الابتر می باشد .

ابن حمزه هم از نوادگان امیر المومنین است که آرامگاه ایشان در آغاز بزرگراه کربلا می باشد .

عون بن عبدالله در 11 کیلومتری شمال غربی کربلا و در آغاز بزرگراه کربلا دفن شده است .

دو طفلان مسلم ( محمد و ابراهیم ) هم در راه تور کربلا – بغداد دفن شده اند .

این هاشم که از نوادگان حضرت موسی بن جعفر است در سال 745 هـ. ق به شهادت رسید و آرامگاه ایشان در شمال غربی کربلا می باشد .

آرامگاه ابن فهد حلی در غرب خیابان به نام باب القبله داخل مسجدی قرار دارد .

کربلا دارای چندین حسینیه می باشد از جمله مهم ترین آن ها می توان به حسینیه تهرانیها ، مازندرانی ها ، قمی ها ، اصفهانیها ، آذربایجانیها و ... اشاره کرد .

کربلا به دلیل شهری زیارتی دارای مدارس دینی بسیاری می باشد مهم ترین آن ها مدرسه هندیه ، مدرسه آیه الله بروجردی، مدرسه حسن خان ، مدرسه کریم خان، مدرسه مجاهد ، مدرسه حسینیه ، مدرسه بادکوبه ، مدرسه سلیمیه و مدرسه شریف العلما و ... می باشد .

اگر تصمیم داشتید سفری به مشهد مقدس داشته باشید پیشنهاد می کنیم از آژانس های تور مشهد دیدن نمایید.