از پرینتر یا چاپگر می توان برای چاپ نوشته ها و تصاویر مورد نظر استفاده کرد. پرینترها براساس تکنولوژی ساخت و کارکرد به دو دسته ی پرینترهای لیزری و پرینتر های جوهر افشان تقسیم بندی می شوند. در این مطلب برای شما عزیزان، نکاتی را برای خرید یک پرینتر مناسب، براساس نیاز مصرفی آماده کرده ایم.

با ما همراه باشید

دانستنی های خرید پرینتر جوهر افشان:

 

  1. در مقایسه ی سرعت چاپ پرینترهای مختلف، سرعت چاپ در پرینتر های سیاه و سفید و رنگی متغیر می باشد، و می توان گفت سرعت چاپ در پرینترهای سیاه و سفید بیشتر از دیگر پرینترها است.
  2. به شما توصیه می شود براساس نیاز و مصرف خود، اقدام به انتخاب پرینتری با دقت کافی و مورد نیاز برای آن هدف و خرید آن نمایید. برای مثال چنانچه هدف شما از خرید پرینتر، چاپ عکس های با کیفیت است بهتر است یک پرینتر جوهر افشان با رزولوشن بالا خریداری نمایید. آگاهی کافی به هنگام خرید یک پرینتر، از بروز مشکلات پس از خرید جلوگیری می کند.
  3.  قبل از خرید پرینتر مورد نظر خود، به میزان مصرف جوهر کارتریج آن پرینتر دقت کنید. باید این موضوع را در نظر داشت که پرینت متون و اسناد نوشتاری به مراتب جوهر کمتری مصرف خواهد کرد و در مقابل پرینت تعداد زیادی عکس با کیفیت بالا یا نمودارهای رنگی، مقدار زیادی از جوهر کارتریج را مصرف خواهد نمود. پس می توان نتیجه گرفت اگر قصد چاپ تعداد زیادی عکس دارید؛ بایستی هزینه ی زیادی نیز برای کارتریج دستگاه پرینتر خود بپردازید! البته می توانید از شارژ کارتریج در محل نیز استفاده نمایید.
  4.  به هنگام خرید یک پرینتر، به تمامی نکات و قابلیت های پرینتر دقت نمایید؛ برای مثال به قابلیت های ارتباطی دستگاه. برخی از پرینتر های حال حاضر موجود در بازار، دارای درگاه شبکه می باشند؛ بدین معنی که با قرار دادن آن پرینتر در یک شبکه ی خانگی، می توان با چند کامپیوتر به طور همزمان از دستگاه پرینتر استفاده نمود و از قابلیت چاپ دستگاه استفاده نمود. لازم به ذکر است در برخی از نمونه های جدید، پرینتر به تکنولوژی شبکه ی بی سیم مجهز می باشد؛ یعنی حتی می توان با گوشی تلفن همراه و بدون اتصال مستقیم با پرینتر ارتباط برقرار کرده و از آن استفاده نمود.
  5.  یکی از تحولات جالب پرینترهای امروزی و جدید، این است که به حالت دستگاه چند کاره به بازار عرضه می شوند؛ یعنی دستگاه پرینتر علاوه بر قابلیت چاپ، قابلیت های دیگری چون کپی، اسکن و ارسال و دریافت فکس را نیز دارا می باشند. پس فراموش نکنید که می توانید به جای خرید چند دستگاه جدا از هم، یک دستگاه بخرید!

دانستنی های خرید پرینتر لیزری:

پرینترهای لیزری در حال حاضر از نظر استفاده و کاربری به دو گونه ی پرینترهای لیزری تک کاربره و چند کاربره تقسیم می شوند. این دو گونه از پرینتر ها دارای تفاوت های با یکدیگر می باشند؛ پرینترهای لیزری تک کاربره فقط و فقط وظیفه ی اصلی خود یعنی پرینت کردن را انجام می دهند، و در مقابل پرینترهای لیزری چند کاربره علاوه بر پرینت کردن، وظایف دیگری نیز چون کپی، ارسال و دریافت فکس و اسکن مدارک را نیز انجام می دهند.

قبل از خرید پرینتر، در مرحله ی اول بایستی شما بدانید از دستگاه پرینتر خریداری خود چه انتظاراتی دارید؟ و یا به زبان ساده تر، با دستگاه پرینتر خریداری شده چه کارهایی انجام خواهید داد؟ آیا شما تنها به پرینت نیاز دارید؟ یا در کنار پرینت، به ارسال و دریافت فکس و نیز اسکن مدارک خود نیز خواهید پرداخت؟ آیا اسناد و مدارک چاپی شما سیاه و سفید خواهد بود یا رنگی؟

پس از تصمیم گیری درباره ی نحوه ی استفاده از پرینتر، در مرحله ی دومم بایستی با توجه به کارایی مد نظر و نوع استفاده، درباره ی کارخانه ی تولید کننده ی محصول یا همان برند تصمیم گیری نمایید.  امروزه در بازار پرینترها، برندهای معتبر و مشهوری از جمله Canon، HP و Epson وجود دارند که می توانید براساس نوع نیازتان، یکی از برندها را انتخاب نمایید.

در مرحله سوم تصمیم گیری برای خرید پرینتر، بایستی به تکنولوژی چاپ دستگاه و نیز هزینه نگهداری و مواد مصرفی پرینتر انتخابی خود دقت نمایید. پرینترهای لیزری دارای قابلیت چاپ سیاه و سفید و نیز رنگی می باشند، به همین دلیل این موضوع بر قیمت دستگاه تاثیر گذار می باشد. لازم به بیان است که در پرینترهای لیزری رنگی، چند کارتریج در داخل دستگاه وجود دارد ولی در پرینترهای سیاه و سفید یا تک رنگ تنها یک عدد کارتریج در دستگاه پرینتر وجود دارد. این نکته را در یاد داشته باشید که آسان بودن شارژ کارتریج ، از مزیت ها و برتری های پرینترهای لیزری می باشد.

همچنین در هنگام خرید پرینتر، به هزینه ی مواد مصرفی دستگاه نیز توجه داشته باشید؛ زیرا معمولا بعضی از پرینترهای ارزان قیمت موجود در بازار، هزینه ی نگهداری و نیز هزینه ی تهیه ی مواد مصرفی بالایی دارند.

درباره خرید پرینترهای لیزری، دو نکته ی مهم دیگر نیز وجود دارد که باید به هنگام خرید به این موارد توجه داشته باشید؛ این دو نکته ی مهم عبارتند از: رزولوشن و کیفیت چاپ پرینتر و نیز سرعت چاپ پرینتر.

به هنگام خرید پرینتر، به موضوع رزولوشن و کیفیت چاپ دستگاه حساس باشید زیرا یکی از استفاده های شما از پرینتر خریداری شده، چاپ عکس خواهد بود. چنانچه سرعت کار دستگاه برایتان مهم باشد بایستی در هنگام خرید، به سرعت چاپ پرینتر مورد نظر نیز دقت کافی داشته باشید.

شما می توانید با در نظر گرفتن نکات ذکر شده در بالا و نیز مقایسه نمونه های مختلف پرینترهای لیزری موجود در بازار با یکدیگر، با با خیال راحت و نهایت اطمینان، دستگاه پرینتر مورد نیاز خود را خریداری نمایید.

شارژ کارتریج در محل

جهت شارژ کارتریج پرینتر خود به آگهی های همان بخش مراجعه نمایید.