از دیرباز فرش ایرانی و زیبایی دل ربای آن شهر ه ی عام و خاص بوده است و ظرافت این فرش در سرتاسر دنیا زبانزد مردم بوده است؛ اما قیمت گران فرش ایرانی همواره چالشی برای این هنر سترگ بوده است و همین عامل باعث شکل گیری رقبای تازه ای در بازار جهانی فرش و قالی شده است. مدت زمان طولانی ای نیست که فرش های تزیینی و کف پوش های به ظاهر مدرن مهمان جدید خانه های مردم شده است؛ فرش هایی که در ظاهر زیبا هستند و می توانند رضایت لحظه ای را در خریدار ایجاد نمایند، اما اغلب این فرش ها پس از خریداری و مدتی استفاده درمنزل، جز پشیمانی، فایده ای برای خریدار نداشته است و شستن اینگوه فرش ها یا به عبارتی قالیشویی آن ها کمی دشوار است.

 

همانطور که می دانید خرید یک تخته فرش کار سهل و آسانی نیست چه از لحاظ مسایل اقتصادی خانواده و چه از لحاظ مشکلات انتخاب و تصمیم گیری؛ بنابراین نمی توان هر سال خرید فرش را تکرار کرد! بنابراین بایستی به هنگام خرید فرش با آگاهی کامل و حساسیت بیشتری اقدام نماییم. در این مطلب برای شما عزیزان نکاتی ساده را آماده کرده ایم که می توانید با توجه به آن ها و نیز رعایت این اصول، از بروز اتفاقات ناخوشایند به هنگام خرید فرش یا قالی و نیز پس از خرید جلوگیری نمایید. همچنین شما با آگاهی کامل می توانید گزینه ی مورد نظر و مناسب خود را برای خرید، از بین فرش های دستباف یا ماشینی و همچنین براساس نیاز خود و از همه مهمتر براساس بودجه ای که در اختیار دارید انتخاب نمایید. اطلاعات ذکر شده در این مقاله بصورت تحقیق میدانی می باشد؛ یعنی تمامی اطلاعات از فروشندگان فرش در سطح شهر جمع آوری شده است؛ بنابراین توصیه ی ما این است که قبل از هر اقدامی به جهت خرید فرش یا قالی، این مقاله را مطالعه نمایید تا بتوانید انتخاب و خریدی مناسب و نیز اقتصادی داشته باشید.

از تار و پود های یک فرش چه اطلاعاتی دارید؟

فرش هایی که در بافت آن ها از الیاف نایلونی استفاده می شود، معمولا از انواع و نمونه های دیگر بادوام تر هستند.

همچنین می توان گفت فرش های نایلونی در برابر تغییر شکل ها، بسیار مقاوم هستند و در مقایسه با نمونه های دیگر فرش، قیمت ارزان تری دارند. اغلب ایرادی که برای فرش های نایلونی می گیرند این است که این فرش ها برخلاف نمونه های دیگر، خاک و گرد و غبار را به سادگی به محیط اطراف منتقل می کنند.

لازم به ذکر است فرش هایی که در بافت آن ها، از اولفین استفاده می شود معمولا در برابر رطوبت مقاومت بالایی را دارا می باشند و همچنین به آسانی پاکیزه و تمیز می شوند. اما باید به این نکته توجه داشت که این گونه فرش ها، در طول گذر زمان حالت اصلی خود را از دست می دهند و به اصطلاح این فرش ها کش می آیند.

در این میان فرش هایی نیز با نام فرش های پشمی وجود دارد؛ فرش هایی که در بافت آن ها از الیاف پشمی استفاده می شود. فرش های پشمی در مقایسه با نمونه های دیگر ماندگاری طولانی تری دارند و همچنین در برابر شرایط و عوامل محیطی، مقاومت بالایی از خود نشان می دهند اما خاک و گرد و غبار به سختی از این گونه فرش ها جدا می شود. فرش های پشمی در برابر نفوذ رطوبت، بوی بدی می گیرند و شست و شوی این گونه فرش ها نیز خاص و متفاوت است.

گونه ای دیگر از فرش ها نیز وجود دارد که به فرش های پلی استر معروف هستند؛ فرش های پلی استر یا اکریلیک فرش هایی هستند که در اثر استفاده ی طولانی مدت، پرزهای زیادی از این فرش ها جدا می شود؛ در نتیجه حجم فرش به مرور زمان کم شده و زیبایی و ظرافت خاص خود را از دست می دهد.

قالیشویی

همیشه سعی کنید فرشی را خریداری نمایید که هنگام شستشوی فرش یا سپردن آن به قالیشویی به فرش ما آسیبی وارد نشود، در واقع به فرش های مرغوب و با کیفیت کمترین آسیب وارد می شود، جهت مشاهده لیست قالیشویی کلیک نمایید.

دانستنی های یک انتخاب مناسب و صحیح

مهمترین و اولین نکته برای انتخاب و خرید یک فرش ایده آل و مناسب، محل استفاده از آن فرش، کاربرد محل استفاده از فرش و شیوه ی استفاده ی از محل است؛ برای نمونه فرشی که قرار است در یک اتاق ناهار خوری شلوغ مورد استفاده قرار گیرد و یا فرشی که قرار است در یک اتاق پذیرایی پر رفت و آمد و پر میهمان استفاده شود بایستی قابلیت پا خوردن و لگد مال شدن بالایی داشته باشد؛ همچنین این فرش برای استفاده ی طولانی مدت مناسب بوده و در برابر خاک و گرد و غبار مقاومت لازم و کافی را داشته باشد تا در مدت زمانی کوتاه خراب شده و کارایی خود را از دست ندهد. در مقابل فرشی که قرار است در فضایی آرام مانند اتاق خواب که تنها مکانی برای استراحت است و رفت و آمد نیز در آنجا زیاد نیست استفاده شود بایستی دارای جنسی لطیف بوده بهتر از طیف رنگ های روشن انتخاب شود تا حسی زیبا در فضای اتاق ایجاد نماید.

 

توصیه می شود به سبک زندگی و دکوراسیون خانه ی خود توجه ویژه و خاصی داشته باشید؛ چنانچه در خانه ی خود کودک دارید و یا عضوی از اعضای خانه ی شما وزرشکار است بهتر و مناسب است از نقش ها و طرح های تیره و شلوغ استفاده نمایید تا کثیفی و ناپاکی درخانه ی شما نمایان و آشکار نشود. دقت کنید که شرایط زندگی شما در این حالت با شرایط زندگی افرادی که به صورت تنها و مجرد زندگی می کنند بسیار متفاوت است؛ اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دارای خانواده ی کم جمعیتی هستید و در خانه ی شما رفت و آمد کم بوده و شلوغی چندان زیاد نیست توصیه می شود از فرش های دارای نقوش کم و رنگ روشن استفاده نمایید تا روحیه ی شما و نیز فضای خانه تان حسی آرام و ملایم داشته باشد.

همان طور که شاید خودتان نیز هم بدانید فرش های تیره ی تک رنگ همچون مشکی، قهوه ای مایل به شکلاتی و یا آبی نفتی دوده ها و لکه های روشن را به سادگی بر روی خود نمایان می سازند. همچنین فرش های با رنگ بسیار روشن همچون کرم و نیز سفید خاک و گرد و غبار و حتی جای پا را بر روی خود نشان می دهند؛ چنانچه تصمیم به خریداری فرشی برای محوطه بیرونی خانه ی خود دارید توصیه می شود این موضوع را در نظر داشته باشید که محیط بیرون از خانه، کثیفی و میزان آلودگی بالایی دارد و مناسب نیست که فرش جلوی در خانه تان، کثیف و ناپاک به نظر آید. همچنین به هنگام خریداری فرش برای فضای داخل خانه، انواع مختلف کثیفی را در داخل خانه بررسی کنید و سپس بر اساس این موارد، رنگ فرش مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

هنگام شستشوی فرش یا به عبارتی قالیشویی توجه نمایید که از موادی استفاده کنید که کمترین آسیب را به فرش شما بزند یا آن را به قالیشویی های معتبر بسپارید.

چنانچه فضای خانه شما چندان بزرگ نیست و در واقع فضای کوچکی را در اختیار دارید و می خواهید فضای خانه ی خود را با انتخاب دکوراسیون مناسب، بزرگ جلوه دهید توصیه می شود از فرش های با رنگ زمینه ی روشن استفاده کنید. معمولا این گونه فرش ها یعنی فرش های با زمینه ی روشن، فضای خانه را بزرگ تر از میزان واقعی نشان می دهند و این اتفاق می تواند برای شما ارزشمند و مفید باشد.

اما چنانچه فضای خانه ی شما بسیار بزرگ باشد و خالی و کم اثاثیه جلوه نماید توصیه می کنیم برای چاره ی این حالت، از فرش هایی برای رنگ زمینه ی تیره استفاده کنید؛ این گونه فرش ها یعنی فرش های با رنگ زمینه ی تیره فضایی گرم، صمیمی و دنج را در خانه ی شما به وجود می آورند. همچنین لازم به ذکر است که فرش های با رنگ زمینه ی گوناگون یا به بیان واضح تر با فرش های با زمینه ی چند رنگ و یا حتی با طرح های تو در تو، گرد و غبار، ذرات و خاک را بسیار کمتر از انواع دیگر فرش ها آشکار می کنند. اگر فضای خانه ی شما در معرض دوده و گرد و غبار و خاک قرار دارد توصیه می کنیم یکی از انواع این گونه فرش ها را انتخاب کنید.

 

دانستنی های قبل از خرید فرش

چنانچه قرار است شما انتخاب دکوراسیون یک اتاق کاملا خالی را انجام دهید؛ توصیه می شود ابتدا نمایی مطلوب برای اتاق در نظر بگیرید سپس فرش مناسبی را انتخاب کنید و بعد براساس رنگ های موجود در فرش، رنگ یا کاغذ دیواری مناسب برای دیوارها را انتخاب نمایید. فرش انتخابی شما بایستی در اندازه ی اتاق مورد نظر باشد.

به این موضوع توجه داشته باشد که اتاق مورد نظر چگونه مورد استفاده قرار خواهد گرفت، چه میزان ترافیک رفت و آمدی خواهد داشت و با چه نوع نوری روشن خواهد شد.

توصیه می شود در مرحله ی بعد مبلمانی را انتخاب نمایید که دارای رنگ های موجود و به کار رفته در فرش انتخابی شما باشد. و برعکس؛ اگر دکوراسیون اتاق را با مبلمان و وسایل آغاز می کنید، بهتر است فرشی را انتخاب نمایید که دارای نقش و یا رنگی از مبلمان و وسایل شما باشد. البته این نکته را به یاد داشته باشید که طرح ها و نقش ها می توانند مخلوط شوند اما به شرطی که در رنگ های آن ها یک نوع هماهنگی وجود داشته باشد.

 

توصیه می کنیم به هنگام خرید فرش، به اندازه ی مکان یا اتاقی که قرار است آن را بپوشانید (نه بزرگتر و نه کوچکتر از اندازه ی اتاق) خرید نمایید. امروزه وجود ابعاد و سایزهای مختلف فرش و قالی در بازار، انتخاب های بی شماری را برای شما فراهم کرده است.

فرش های با رنگ زمینه ی روشن فضای اتاق را برزگ تر نشان می دهند و همچنین فرش های با رنگ زمینه ی تیره باعث کوچک نشان دادن فضا و نیز ایجاد حس صمیمیت و دنج می شود؛ این موضوع یکی از مهمترین مسایل به هنگام خرید فرش است که بایستی به آن توجه کافی و لازم را داشته باشید.

به هنگام خرید فرش، فرشی را انتخاب و خریداری نمایید که با شانه، الیاف و تراکم خوبی باشد. این موضوع را بدانید که هر چه الیاف یک فرش بیشتر باشد (همراه با گره های دسته شده)، آن فرش مرغوب تر بوده و دوام بیشتری خواهد داشت.

فرش های بافته شده با الیاف پلی استر، اکریلیک، پلی پرولن، نخ های مصنوعی و نایلونی، پشم و نیز پنبه ی طبیعی، بادام و نرم تر می باشند و تمیز کردن این گونه فرش ها آسان و ساده است.

فرش های ماشینی با فرش های دستباف تفاوت چندانی ندارند و می توان گفت این فرش ها مشابه یکدیگر هستند اما قیمت فرش های ماشینی بسیار پایین تر است. درباره ی فرش های تزیینی نیز، قیمت آن در برخی موارد مشابه فرش های ماشینی می باش، البته برخی نمونه های ارزان تر نیز وجود دارد.

چنانچه به دلیل مسایل اقتصادی خانواده، قصد خرید فرشی با قیمت مناسب را دارید توصیه می کنیم از فرش های ماشینی را در اولویت بررسی خود قرار دهید.

چرا نباید فرش تزیینی بخریم؟!

امروزه در بازار فرش و قالی، تنوع فوق العاده بالایی برای خرید وجود دارد. برای مثال درباره ی فرش های تزیینی، برخی از این فرش ها کاملا حالت دکوری را دارند و می توان گفت استفاده از آن ها جز دردسر حاصل دیگری ندارد. فرش مدل گره ای نمونه ای فرش های تزیینی موجود در بازار می باشد که بسیار هم شناخته شده می باشد. تار و پود فرش مدل گره ای از نخ های باریک و یا ضخیم بافته شده است؛ وقتی روی این فرش ها راه می روید تار و پود ها از هم جدا شده و محیط اطراف فرش را پر می کنند.

کوچکترین ذرات و خاک و گرد و غبار نیز در لابه لای تار و پود این فرش ها می نشینند و تمیز کردن و جارو کردن این فرش ها کار ساده و آسانی نیز نیست! همچنین فرش های با طرح های برجسته (فرش هایی که تو رفتگی و بیرون زدگی زیادی دارند!) نیز انتخاب مناسبی برای خرید نمی باشند.

زیرا تمیز کردن و پاکیزه نگه داشتن این فرش ها نیز کار آسانی نیست. همچنین لازم به ذکر است که نشستن و راه رفتن کودکان بر روی این فرش ها باعث آزار و اذیت آن ها می شود؛ پس پیشنهاد می کنیم برای اتاق کودک از این گونه فرش ها خریداری نکنید. توصیه می شود بهتر است برای اتاق کودک، با همان هزینه فرش های با طرح های ساده تری را خریداری نمایید زیرا شستشو فرش یا به عبارتی قالیشویی و تمیز کردن این فرش های نیز کار ساده تری است و مشکل چندانی برای شما نخواهد داشت.

آنچه که بایستی درباره ی تمام فرش ها بدانید!

قبل از خرید فرش بایستی به نکاتی توجه داشته باشید؛ توصیه می شود قبل از توجه به زیبایی و ظاهر یک فرش، بهتر است به دوان و جنس آن فرش توجه ویژه ای داشته باشید. برای انتخاب و خرید یک فرش مناسب با بودجه ی شما، عوامل گوناگونی را باید در ذهن داشته باشید؛ می توان گفت یک فرش خوب و کامل بایستی دارای ترکیبی درست و بی نقص در گره، تراکم و نیز الیاف خود باشد.

به نزدیکی گره ها در یک فرش، تراکم آن فرش گفته می شود؛ دانستن این نکته خالی از لطف نیست که هر چه شانه ها و نیز پرز یعنی خواب یک فرش، پر تراکم تر باشد فرش انتخابی شما دارای دوام بیشتری می باشد. همچنین به چرخش الیاف به دور خود گره گفته می شود؛ می توان گفت هر چه چرخش الیاف های یک فرش محکم تر باشد آن فرش با دوام تر و مقاوم تر خواهد بود.