حرم هشتمین امام بزرگ مذهب شیعه

می توان گفت زیبندگی و اهمیت شهر مشهد، ارتباط مستقیم و مهمی با حرم هشتمین امام بزرگ مذهب شیعه امام رضا (ع) دارد. با عظمت ترین و شایسته ترین هنرهای والای اسلامی در طراحی و ساخت این مجموعه ی زیارتی به کار رفته است و دلیل این اتفاق بزرگ این است که این بنای والا و معنوی جزو پر ارزش ترین و با ارزش ترین بناهای شهر مشهد می باشد. حرم قدس رضوی مشهد، صاحب مجموعه ی بزرگ هنری و تاریخی می باشد که این مجموعه تشکیل شده است از صحن ها، رواق ها، ایوان ها، موزه ای غنی و نیز یک کتابخانه ی مرکزی بسیار باشکوه.

حرم قدس رضوی مشهد برای مسلمانان سراسر جهان جزو مهمترین و مقدس ترین مکان ها می باشد؛ این حرم از 4 ایوان بلند و باشکوه تشکیل شده است که این ایوان ها عبارتند از: ایوان عباسی، ایوان طلایی، ایوان شرقی یا نقارخانه و همچنین ایوان غربی و این حرم شامل 5 صحن باشکوه و متبرک نیز می باشد که عبارتند از: صحن آزادی، صحن انقلاب، صحن امام خمینی، صحن قدس و نیز صحن جمهوری اسلامی. حرم قدس رضوی مشهد از 24 رواق تشکیل شده است که می توان برای نمونه رواق های زیر را نام برد: رواق دارالسعاده، رواق دارالحفاظ، رواق دارالسرور، رواق دارالذکر، رواق دارالعزه و...

در تحلیل و بررسی حرم قدس رضوی مشهد می توان گفت این حرم با استفاده از هنرهای گوناگون و فاخری همچون معماری، آینه کاری، کاشی کاری، گچ بری و مقرنس در دوره های مختلف اسلامی و حاصل تلاش هنرمندان پر آوازه ساخته شده است؛ حرم رضوی مشهد از بزرگترین و بهترین بناهای اسلامی در جهان اسلام به شمار می آید. از دیگر زیبایی های حرم رضوی مشهد می توان موارد زیر را نام برد: مقرنس های زیبای مزین شده با آینه، 3 محراب باشکوه ساخته شده در قرن هفتم هجری قمری و نیز ضریح طلای حرم مقدس که با  آیات قران کریم و اشعار فارسی تزیین شده است و... آیات قران کریم و احادیث بر روی کاشی های نوشته شده است که این کاشی ها در زمان سلجوقیان بر حرم قدس رضوی مشهد نصب شده است؛ این آیات و احادیث جلوه ای ممتاز و زیبا به حرم رضوی مشهد بخشیده است.

در کتب لغت، واژه ی ضریح اینگونه تعریف شده است: خانه ای مشبک و چوبین که از جنس نقره و یا مس بوده و بر سر قبر امام و یا امام زاده ای بسازند. اما ضریح در نگاه زایران، عاشقان و دلدادگان امام رضا (ع)، رمزی از عشق و دلدادگی است.

ضریح زیبای حرم امام رضا (ع) رمز آشنایی ها، برق چشم های عاشقان، افسونگر نگاه ها بی تاب، تکیه گاه دست های بی قرار و سرزمین پاک اشک هاست. ضریح دلربای حرم امام رضا (ع) چشم انداز نگاه های مشتاق و بی قراری است که از پنجره های خیال آن، افق های دوردست صمیمیت و آشنایی را می نگرد و آرام می گیرد.

لازم به ذکر است که از دوره ی صفویه تا به حال، تعداد 5 ضریح بر مرقد مطهر و منور هشتمین امام بزرگ مذهب شیعه جای گرفته است؛ در اینجا به توصیف دو ضریح اول این حرم می پردازیم:

ضریح اول

اولین ضریح نصب شده بر حرم هشتمین امام بزرگ مذهب شیعه، ضریحی چوبی همراه با تسمه های فلزی و دارای پوششی از طلا و نقره بوده است که در دوران شاه طهماسب صفوی (در اواسط قرن دهم) و به سال 957 هجری قمری ساخته و بر روی صندوقچه ای چوبی نصب شده است.

بر روی کتیبه ی دور این ضریح چوبی، سوره ی مقدس هل اتی به خط ثلث شیوا نگاشته شده و بر کتیبه ی طلایی موجود بر سر در ضریح نصب بوده است.

عبدالمومن خان ازبک در سال 998 هجری قمری، پس از قتل عام مردم مشهد و به یغما بردن اموال و دارایی آن ها؛ بخشی از دارایی های آستان مقدس رضوی را نیز به تاراج و به بخارا و هرات برده است؛ برخی از دارایی های به تاراج رفته عبارتند از: قندیل های طلایی، قرآن ها و کتب نفیس خطی، قطعه الماسی به درشتی یک عدد تخم مرغ و نیز میلی از جنس طلای خالص که به فرمان شاه طهماسب صفوی بر روی ضریح مقدس نصب بوده است، همچنین تعدادی از فرش های باارزش و گران بهای آستان مقدس رضوی و...

در سال 1311 صندوق طلای مرقد آستان مقدس رضوی تعویض می شود. در این سال به دلیل فرسودگی پایه های صندوق، اولین ضریح برچیده شده و سپس جواهرات و طلا و نقره ی آن از چوب های موجود جدا شده و به خزانه ی مقدس آستان منتقل می شود.

ضریح دوم

دومین ضریح حرم هشتمین امام بزرگ مذهب شیعه در سال 1160 هجری قمری تقدیم و نصب شده است؛ این ضریح، ضریح مرصع فولادی یا ضریح معروف به نگین نشان نام دارد. براساس شواهد و اطلاعات تاریخی برجای مانده، نوه شاه سلطان حسین صفوی و فرزند رضا قلی میرزا فرزند نادرشاه افشار، شاهرخ واقف این ضریح متبرک بوده است. ضریح نگین نشان از فولاد ساخته شده است و دارای قبه های مزین به زمرد و یاقوت می باشد که در زیر ضریح کنونی جای گرفته است. همچنین بر روی هر یک از قبه های مشبک مربع شکل آن، بر روی صفحه طلایی ضخیم، یک زمرد و چهار قطعه یاقوت نصب شده و جای گرفته است.

همچنین در دوره ی تولیت میرزا سعید خان جهت حفاظت و مصون ماندن جواهرات داخل ضریح و نذورات اهدایی مردم، پوشش و شبکه ب مطلایی بر روی ضریح متبرک قرار گرفت.

تور مشهد

آشنایی با مراکز خرید مشهد مقدس

بازار رضا (ع)

اینجا مشهد مقدس است؛ وقتی وارد بازار مشهد می شوید در یک سو عقیق و فیروزه، تسبیح شاه مقصود و در سویی دیگر زعفران اعلا و زرشک و نقل و نبات های درخشان به صورت ریسه شده قرار دارد و بوی ادویه هفت رنگ، هوای بازار را پر کرده است؛ اینجا هر سو که قدم بزنید در زیر سایه ی امام رضا (ع) نفس می کشید. اینجا از لذت دلنشین زیارت و سحرهای به یاد ماندنی که بگذریم، تنها کمی دورتر از حرم مقدس امام رضا (ع) ولوله ی زایران تمامی ندارد! آری. اینجا قدیمی ترین راسته ی مشهد یعنی بازار سنتی امام رضا (ع) است؛ شاید این بازار برای شما معمولی جلوه کند اما تاریخی عظیم در دل این بازار نهفته است و بازار را به نبض زنده ی شهر تبدیل کرده است.

بازار رضا (ع) در حدفاصل میدان بیت المقدس و خیابان 17 شهریور، در ضلع شرقی خیابان امام رضا (ع) قرار گرفته است. حتی اگر پاساژ های امروزی، مدرن و جدید از هر گوشه ی شهر مشهد سربرآورند، اما باز هم بازار رضا (ع) توریست پذیرترین قسمت تجاری شهر مشهد است که اکثرا زایران برای خرید سوغاتی مورد نیاز خود به آنجا مراجعه می کنند.

بازار رضا (ع) در سال 1353 ساخته شده است؛ یعنی آن سالی که در اثر آتش سوزی، بخش هایی از اطراف حرم مطهر سوخته و تخریب شده و بخش بزرگی از بازار قدیمی و بزرگ شهر از بین رفت. پس از این اتفاق، کسبه ی بازار رضا (ع) به خصوص فرش فروشان به فکر ساخت بازار دیگری افتادند! آن ها تمام همت و تلاش خود را به کار بستند تا نقشه و طرحی اسلامی را طراحی و در ساخت بازار جدید به کار بگیرند. شما امروزه به جای بازار واقعی و سنتی شهر مشهد، بازار دو طبقه ای می بینید که از فلکه ی بیت المقدس آغاز شده و در میدان 17 شهریور ختم می شود.

سابقه ی تاریخی بازار قدیمی یا همان بازار رضا (ع) مشهد به دوره ی تیموریان باز می گردد؛ بازار قدیمی شهر مشهد به داخل حرم رضوی متصل می شد؛ حتی برای رونق بیشتر، مسجد جامع گوهرشاد (که این مسجد نیز در همین دوره ساخته شده است) به بازار متصل شده بود؛ مردم هنگامی که از مسجد و حرم خارج می شدند می توانستند مستقیما به بازار مراجعه کرده و به داد و ستد بپردازند. لازم به ذکر است این بازار در دوره ی صفوی گسترش پیدا کرد و حتی برخی از غرفه های این بازار تا پیش از احداث زیر گذر جدید حرم (تا چند سال قبل) فعال بوده و به داد و ستد می پرداختند. در آن دوره بازاری نیز برای گشت و گذار خارجی ها و افراد غیر مسلمان ساخته شد تا آن افراد دیگر وارد حرم رضوی نشوند؛ این بازار، زنجیر نام گرفت. دلیل این نام گذاری این موضوع بود که بازار بوسیله ی زنجیر هایی از محوطه ی حرم به طور کامل جدا شده بود؛ اما این بازار نیز بر اثر تخریب های انجام شده، به طور کامل از بین رفت.

بخشی از بازار رضا (ع) به بازار سرشور معروف است؛ این بازار در سمت چپ خیابان خسروی نو قرار گرفته است و امروزه نیز همچنان پابرجا است؛ براساس اطلاعات تاریخی برجای مانده، دلیل این نامگذاری آن است که در گذشته، در آن منطقه حمام ها و کاروانسرا هایی بوده است که زایران بعد از ورود به شهر مشهد، در آن ها حمام می گرفتند. بازار سرشور، بازاری روباز است و در آن همه چیز عرضه می شود! برای مثال: پوشاک و کیف و کفش، مواد غذایی، پارچه، لنگ، لیف و حوله و...

اگر امروزه گذرتان به این منطقه بیفتد می توانید حمام شاه (از آثار دوره ی صفویه) و مسجد شاه (مقبره ی امیر قیاس الدین ملک شاه صفوی) را در آن جا ببینید.

از شهر مشهد چه سوغاتی بخریم؟

شهر مشهد سوغاتی های متنوعی دارد از جمله: کشمش و نخود، زرشک و زعفران، نبات و آبنبات، زیره، جانماز، مهر و تسبیح، ادویه، خشکبار و جیلی بیلی را می توان نام برد. اما چنانچه شما به دنبال یک سوغاتی خاص و به یاد ماندنی از شهر مشهد هستید؛ پیشنهاد می شود راهی بازارهای موجود در حاشیه ی شهر شوید، زیرا در این مراکز صنایع دستی گوناگونی چون هاون، دیزی سنگی و همچنین صنایع حصیر بافی و ... را به فروش می رسانند؛ به ویژه بازارهای موجود در محدوده ی طرقبه، شاندیز، کوه سنگی و...

بهتر است به هنگام خرید در بازار، با دقت و آگاهی کامل و کافی اقدام نمایید! زیرا در این بازار نیز همچون بیشتر بازارهای سنتی دنیا، تقلب زیاد است...

با وجود توجه به تمامی توضیحات ذکر شده در بالا، چنانچه قصد خرید از بازار رضا (ع) مشهد را دارید بهتر است بدانید که در طبقه ی دوم این بازار کارگاه های کوچک صنایع دستی، فیروزه تراشی، طلا کاری و گل دوزی وجود دارند. گرچه این مراکز جنبه ی خرید و فروش زیاد و قابل توجهی ندارند اما می توانید برای سفارش دادن یادگاری های به یاد ماندنی و کارهای خاص در طول تور مشهد و سفر خود، از آن ها استفاده نمایید.

مجتمع تجاری پروما شهر مشهد

در سال 1379 احداث مجتمع تجاری پروما در شهر مشهد در پنج طبقه و با زیربنایی در حدود 25.000 مترمربع آغاز و عملیات ساخت این مجتمع در سا 1382 پایان یافته و به بهره برداری رسید. مجتمع تجاری پروما در یکی از بهترین و نیز پر جمعیت ترین نقاط کلان شهر مشهد، در نزدیکی هتل همای شماره ی 2 و در مجاورت منطقه ی سجاد قرار گرفته است و با نمای باشکوه و زیبای خود، یکی از پر ابهت ترین و زیباترین مجتمع های تجاری موجود در ایران می باشد. مجتمع تجاری پروما با سازه ی از جنس بتن مسلح، ساختاری مقاوم و محکم را در برابر زلزله شکل داده است. در طبقه ی همکف این مجتمع تجاری بزرگ، سوپر مارکتی بزرگ (Hyper Market) قرار دارد. براساس بررسی های صورت گرفته و نیز نتایج حاصل، روزانه در حدود 7.000 نفر از این مجتمع تجاری بازدید به عمل می آورند؛ می توان از دلایل عمده ی بالا بودن تعداد بازدید کنندگان از این مجتمع، به عدم وجود رقیب در خور توجه برای این مجتمع تجاری اشاره کرد. از دیگر امکانات رفاهی و تفریحی فراهم آمده در این مجتمع می توان به موارد زیر اشاره کرد: بولینگ، بیلیارد، شهربازی و نیز کافی شاپ و...

مجتمع تجاری پروما همه روزه از ساعت 9.00 صبح الی 22.00 می باشد؛ همچنین مجتمع تجاری پروما در روزهای جمعه نیز باز و آماده خدمت رسانی به مسافران می باشد.

بازار فردوسی شهر مشهد

مجموعه بزرگ بازار فردوسی کلان شهر مشهد در 4 طبقه (-1، همکف، +1، +2) و در زمینی به مساحت 7.000 مترمربع و نیز با زیربنای 30.000 مترمربع در انتهای سی متری طلاب در نبش میدان فتح مشهد واقع شده است؛ همچنین بازار فردوسی دارای بالغ بر 720 دربند مغازه نیز می باشد.

براساس تحقیقات و بررسی های انجام شده و نیز با توجه به تراکم جمعیت زیست محیطی منطقه و همچنین نیاز به یک مجموعه ی کامل و نیز مدرن، به ساخت این مجموعه ی بزرگ در کلان شهر مشهد اقدام شده است.

همچنین این مجموعه ی بزرگ دارای تفکیک مشاغل در طبقات مختلف خود می باشد که به شرح زیر می باش؛ در طبقه ی -1 این مجموعه سیسمونی نوزاد و لباس کودک، در طبقه ی همکف این مجموعه پوشاک خانم ها و آقایان، در طبقه ی +1 این مجموعه بورس مانتو و روسری و نیز در طبقه ی +1 مجموعه ی بازار فردوسی مشهد لوازم عروس و داماد، بدلیجات، ساعت و همچنین طلا و جواهر در نظر گرفته شده است. همچنین لازم به ذکر است که در این مجموعه، متراژ واحد های تجاری در طبقات مختلف، متغیر می باشد. این مجموعه ی بزرگ همچنین دارای 11 واحد تجاری فست فود و کافی شاپ می باشد که هم اکنون نیز این واحدها مشغول به فعالیت هستند. تاسیسات این مجموعه در چهار طبقه به صورت کامل و مشخص اجرا شده است و دارای سیستم دوربین مدار بسته، اتاق کنترل، سیستم اعلام حریق و اطفای حریق و نیز سیستم برق اضطراری می باشد. هر طبقه از مجموعه ی بزرگ بازار فردوسی مشهد، دارای پله برقی بوده و همچنین در سه قسمت سالن به سه دستگاه آسانسور و نیز به پله های فرار اضطراری نیز مجهز می باشد. همچنین در این مجموعه مسجد و نمازخانه نیز در طبقه ی +3 قرار گرفته است.

بازار مرکزی شهر مشهد

بازار مرکزی در چهارراه شهدا ی مشهد واقع شده است؛ این بازار در سال 1377 به بهره برداری رسمی رسیده است. بازار مرکزی مشهد، محدوده ی وسیعی را به خود اختصاص داده است و بنای این بازار دارای 4 طبقه می باشد. شما می توانید در این بازار بزرگ انواع محصولات و لوازم مورد نیاز خود را از قبیل پوشاک، زینت آلات و نیز سوغات شهر مشهد از جمله نماد های مذهبی و همچنین احتیاجات و لوازم گردشگری مورد نظر خود را بیابید. در طبقه ی +2 بازار مرکزی شهر مشهد، مراکز گوناگون تجاری و دفاتر بازرگانی قرار گرفته است. در طبقه ی -2 این مجموعه نیز پارکینگ و تاسیسات مورد نیاز قرار گرفته اند. چنانچه حتی شما قصد خرید هم نداشته باشید! باز هم بازار مرکزی مشهد می تواند پیشنهاد خوب و جالبی برای گردش شما باشد.

مجتمع تجاری وصال شهر مشهد

در مجاورت مجتمع گردشگری و تجاری الماس شرق، مجتمع طلا و ملزومات عروش وصال در 6 طبقه و در زمینی به مساحت 16.000 مترمربع و با زیربنایی در حدود 70.000 مترمربع ساخته شده است. مجتمع تجاری وصال شهر مشهد با ویژگی های منحر به فرد و نیز خاص معماری، برای مشاغل و نیازهای مرتبط با عروس و داماد به بهره برداری رسیده است از جمله  توزیع و فروش پوشاک عروس و داماد و همچنین پارچه، آیینه و شمعدان عروس، کیف، کفش و...

مجتمع تجاری وصال با طراحی خاص و معماری منحصر به فرد و زیبایش و همچنین فضاهای باز و وسیع دارای بیش از 400 واحد تجاری می باشد؛ برخی دیگر از فضاهای خدماتی و رفاهی این مجتمع عبارتند از: تعدادی بانک، رستوران و تالارهای پذیرایی، آب نمای زیبای موزیکال، پارکینگ طبقاتی و همچنین سایر امکانات رفاتی و خدماتی پیشنهادی مناسب و ایده آل برای گردش و گذران اوقات فراغت و همچنین فرصتی خوب برای خرید و گردش زایران مشهد مقدس می باشد. پارکینگ مجتمع تجاری وصال در زمین مجاور این مجتمع و در 6 طبقه با زیربنایی در حدود 25.000مترمربع طراحی شده است. از دیگر امکانات این مجتمع می توان به دارا بودن 22 دستگاه پله برقی و همچنین رمپ برقی، دارا بودن 12 دستگاه آسانسور، مجهز بودن به سیستم سرمایش و گرمایش مرکزی، مجهز بودن به دوربین های مداربسته و سیستم صوت و... اشاره کرد. از دیگر جاذبه های گردشگری این مجتمع تجاری خدماتی می توان به وجود رستورانی منحصر به فرد و ایده آل با وسعت حدود 2800 مترمربع و همچنین وجود هایپرمارکتی با متراژی در حدودی 6.000 مترمربع اشاره کرد. لازم به ذکر است مجتمع تجاری وصال با بهره گیری از یک تونل ارتباطی که دارای 21 واحد تجاری خدماتی فعال نیز می باشد، با مجتمع تجاری و گردشگری الماس شرق مشهد در ارتباط است (البته اتصال و ارتباط این دو مجتمع تجاری و خدماتی از طریق طبقات بالایی در در دست بهره برداری و اجرا می باشد.).

مجتمع تجاری الماس شرق مشهد

مجتمع تجاری الماس شرق با حدود 1.200 واحد تجاری و خدماتی یکی از بزرگترین مجتمع های تجاری کشور می باشد؛ این مجتمع کالاها و لوازم گوناگونی را از جمله لوازم خانگی، صوتی و تصویری، رایانه، تلفن همراه، لوازم دکوری و لوکس خانه، اسباب بازی، پوشاک، کیف و کفش، صنایع دستی و... را برای شهروندان و گردشگران عرضه می دارد.

مجتمع تجاری الماس شرق با طراحی منحصر به فرد و معماری ویژه ی خود دارای 5 طبقه پارکینگ مجهز با ظرفیتی در حدود 1.400 دستگاه خودرو می باشد؛ همچنین این مجتمع تجاری دارای 35 دستگاه پله برقی و رمپ برقی، 13 دستگاه آسانسور مجهز، دارای آب نمای جامپینگ، مجهز به سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی، مجهز به دوربین های مدار بسته و نیز سیستم صوت مرکزی، مجهز به شبکه ی IT، دارای سالن اجتماعات و نمازخانه و همچنین دارای دیگر امکانات و تاسیسات مورد نیاز برای شهروندان و گردشگران می باشد.

از مهمترین امکانات و خدمات گردشگری و رفاهی این مجتمع می توان به موارد دیگری نیز اشاره نمود؛ از جمله: سینمای 5 بعدی، کافی شاپ، شهربازی، سرزمین عجایب، آکواریوم آب شور جهان، دارای رستوران های متعدد سنتی و نیز کلاسیک به همراه حضور معتبرترین برند های ایران و جهان.

براساس بررسی های انجام شده و نیز سرشماری ها و آمار به دست آمده روزانه به طور متوسط 30.000 نفر گردشگر از این مجتمع تجاری بازدید کرده و از امکانات و خدمات فراهم شده، استفاده می نمایند. لازم به ذکر است این آمار در اعیاد و مناسبت های فرخنده و نیز در تعطیلات تابستانی به شدت افزایش یافته به طوری که در برخی از ایام ویژه ی سال روزانه 120.000 هزار نفر گردشگر از  مجتمع تجاری الماس شرق بازدید داشته اند.

مجتمع تجاری آلتون شهر مشهد

یکی از شاهکار های صنعت ساختمان از نظر کیفیت، سرعت ساخت و نیز نمونه ای از هنر ایرانی، برج آلتون می باشد؛ این برج در یک مجموعه منحصر به فرد تجاری و اداری قرار گرفته است. این برج به عنوان بلندترین و ایده آل ترین پارکینگ طبقاتی کشور، فضای قابل توجه و خاصی را برای پارک خودرو فراهم کرده است.

می توان گفت هر گردشگری که پا به خیابان تجاری و توریستی دانشگاه می گذارد با دیدن این برج تجاری حیرت زده می شود! برج تجاری آلتون پیشنهاد های گوناگون و متنوعی برای خرید لوازم و اقلام مختلف برای شما دارد؛ از جمله اقلامی چون پوشاک، کیف و کفش، لوازم خانگی، صوتی و تصویری و همچنین اقلام آرایشی و بهداشتی از معتبرترین و شناخته شده ترین برند های ایران و جهان با بهترین کیفیت ممکن و مناسب ترین قیمت برای مشتریان فراهم شده است. علاوه بر محصولات و لوازم با کیفیت و مناسب این برج تجاری، معماری منحصر به فرد و زیبای این برج باعث شده است تا تعداد بسیار زیادی از گردشگران سالانه حتی برای بازدید و تفرج هم که شده به این مجتمع تجاری مراجعه کنند.

بازار بزرگ خیام شهر مشهد

مرکز بین المللی تجاری خیام مشهد در 6 طبقه در زمینی به مساحت تقریبی 200 هکتار در قسمت شمالی شهر مشهد (در محدوده ی صد متری کمربندی بلوار ابوطالب شمالی و خیام) قرار گرفته است. می توان این مرکز بین الملل تجاری را به عنوان قلبی تپنده برای بورس تخصصی انواع کالاها به شمار آورد؛ این بازار بزرگ نقشی ارزنده و مثبت در امور بازرگانی داخلی و خارجی بر عهده دارد. از مهمترین خدمات مرکز بین المللی تجاری خیام مشهد می توان به موارد زیر اشاره کرد: بازار های گوناگون خرید و فروش کالا، رستوران ها و مراکز پذیرایی و کافی شاپ، کافی نت، دفاتر شرکت های بازرگانی مختلف، حمل و نقل بین المللی و بیمه، تعدادی بانک، نمازخانه، خطوط و ایستگاه های اتوبوسرانی شهری، ایستگاه های تاکسی، آژانس های خدمات باربری و...

در مرکز بین المللی تجاری خیام مشهد، 196 بازار تجاری وجود دارد که آماده ی ارایه ی بهترین خدمات به شهروندان و گردشگران می باشند.

مجتمع تجاری زیست خاور شهر مشهد

مجتمع تجاری زیست خاور در زمینی به مساحت 10.000 مترمربع واقع شده است؛ در سه طرف این مجتمع، خیابان واقع شده است و در نتیجه دارای سه ورودی می باشد. بخش های تجاری و آپارتمان های این مجتمع به گونه ای طرح ریزی شده است تا محیطی خوشایند را برای کار و زندگی فراهم نماید. در این مجتمع، بر روی پی های چند طبقه آپارتمان هایی وسیع طراحی و بنا شده است که دارای انواع گوناگونی از مغازه های تجاری، رستوران های وسیع و شیک، مراکز تفریحی مختلف و همچنین پارکینگ می باشد. ترکیب این کاربری ها و مظاهر مختلف در یک مجتمع تجاری، محیطی جدید و منحصر به فرد را به وجود آورده است که نسبت به سبک و حتی نمونه های موجود، جالب و جدید می باشد. در طراحی مجتمع تجاری زیست خاور با استفاده از باغچه کاری های زیبا و نیز گل ها و گیاهان زیبای تزیینی و همچنین آب نما، محوطه هایی عمومی با کیفیت فوق العاده عالی و نیز فضایی دلپذیر، برای ساکنان و گردشگران طراحی و آماده شده است تا بتوانند در آنجا استراحت نمایند.

در طبقه ی +1 و -2 مجتمع تجاری زیست خاور امکانات و خدمات رفاهی و تفریحی گوناگونی فراهم شده است از جمله رستوران های زیبا و مجلل. در طراحی رستوران ها از محوطه ی باغچه کاری شده در هوای باز، مناسب و همچنین فضای مشرف بر میدان مجتمع که به صورت چند سطحی کار شده است و همچنین خود شهر مشهد استفاده شده است.

در طراحی مجتمع تجاری زیست خاور و مجتمع مسکونی آن، زیبایی های معماری سنتی از جمله آیینه کاری، گچ بری و... به صورت هنرمندانه ای به کار گرفته شده است که حاصل تلاش و ظرافت هنرمندانی با ذوق و استعداد می باشد؛ به طوری که مراجعین در بدو ورود مجذوب این زیبایی های هنرمندانه خواهند شد. همچنین در ساخت این مجموعه از آخرین امکانات و خدمات رفاهی معماری جهان بهره گرفته شده است. این ترکیب هنر سنتی و والای قدیم و امکانات و خدمات مدرن و جدید به گونه ای اجرا شده است که مجتمع تجاری زیست خاور را ابتدا در کلان شهر مشهد و سپس درگستره ی عظیم کشور ایران شهره ساخته است و همچون نگینی بر سینه ی این شهر کهن و زیبا می درخشاند.

تور مشهد

تورهای زیادی جهت سفر به مشهد مقدس وجود دارد از جمله تور مشهد هوایی و زمینی شرکت های مختلف گردشگری که می توانید با مراجعه به نزدیک ترین آژانس مسافرتی از آنها با خبر شوید.

مجتمع تجاری و تفریحی آسمان شهر مشهد

مجتمع تجاری و تفریحی آسمان با زیربنایی در حدود 49.212 مترمربع و با بیش از 700 واحد تجاری و پارکینگ عمومی می باشد؛ لازم به ذکر است در طبقات دوم تا یازدهم این مجتمع تجاری و تفریحی پارکینگی با ظرفیت 2100 خودرو و نیز 130 جایگاه پارک برای موتورسیکلت در نظر گرفته شده است که این طبقات به صورت یک کمربند رمپی مدرن به هم متصل شده و ارتباط پیدا کرده اند.

لازم به ذکر است در طراحی و ساخت این پارکینگ بزرگ علاوه بر محل پارک خودروها و وسایل نقلیه؛ 507 مترمربع فضا برای پارک موتورسیکلت، 661 مترمربع فضا برای پارک خودروی معلولین، 229 مترمربع فضا برای جک اتوموبیل و همچنین 308مترمربع فضا برای پارک خودروی دارای نقص فنی در نظر گرفته و طراحی شده است.

طبقات -1، همکف و +1 مجتمع تجاری و تفریحی آسمان دارای کاربری تجاری و طبقه ی +11 این مجتمع تجاری و تفریحی برای احداث شهربازی و مرکز تفریحی در نظر گرفته شده است. مجموع زیربناهای مورد استفاده برای عملکرد های تجاری و تفریحی در این مجتمع 19.350 مترمربع می باشد.

مجتمع آسمان دارای 3 ورودی اصلی از 3 سمت می باشد؛ این ورودی ها عبارتند از: ورودی از خیابان های شهید صدر، شهید شیرودی و میدان 17 شهریور

آشنایی با جاذبه های زیارتی، گردشگری  تفریحی شهر مشهد

مسجد گوهرشاد شهر مشهد

مسجد گوهرشاد در سال 821 هجری قمری به دستور همسر شاهرخ تیموری، گوهرشاد آغا و معماری و استادی قوام الدین شیرازی در مجموعه  حرم قدس رضوی ساخته شده است. این مسجد رضوی به عنوان عظیم ترین مسجد چهار ایوانی ایران زمین با وسعتی در حدود 9.410 مترمربع دارای چهار ایوان باشکوه به نام های: دارالسیاده، مقصوره، حاجی حسن و همچنین آب و هفت شبستان می باشد. مقصوره به عنوان بزرگترین ایوان مسجد گوهرشاد، با کاشی کاری های بسیار زیبا و مقرنس کاری های منحصر به فرد و همچنین کتیبه ی خط ثلث بایسنغرمیرزا تزیین شده است. همچنین منبر صاحب الزمان را می توان از دیگر جلوه های باشکوه مسجد جامع گوهرشاد شهر مشهد نام برد.

موزه مرکزی آستان قدس رضوی شهر مشهد

موزه مرکزی آستان قدس رضوی در سال 1324 هجری قمری افتتاح شده است؛ این موزه را می توان از غنی ترین و باشکوه ترین موزه های ایران زمین برشمرد. موزه مرکزی آستان قدس رضوی در قسمت شمال شرقی صحن امام خمینی بارگاه قدس رضوی قرار گرفته است؛ در این موزه مجموعه ای باشکوه و بی نظیر از سکه های قدیمی دوره های مختلف تاریخ، اشیای عتیقه ی طلایی، سنگی، مسی، مفرغی و... نگهداری می شود. همچنین در این موزه، برای دید بازدیدکنندگان و زایران داخل و خارج از کشور چندین کتیبه ی تاریخی و با ارزش و نیز نسخ فاخر و ارزشمند تاریخی قرار گرفته است. امروزه با توجه به تغییرات به وجود آمده، برخی از اشیای گران بها و نفیس این موزه را در یازده موزه ی جداگانه نگهداری کرده و به نمایش گزارده اند.

مدرسه ی پریزاد شهر مشهد

مدرسه ی پریزاد در سال 823 هجری قمری در نزدیکی مسجد گوهرشاد شهر مشهد ساخته شده است؛ این مدرسه به پریزاد خانم، ندیمه ی گوهرشاد منسوب می باشد. مدرسه ی پریزاد، مدرسه ی کوچک و 4 ایوانی می باشد؛ این مدرسه مشتمل بر حجره ها و غرفه هایی می باشد. از تزیینات به کار رفته در این مدرسه می توان به موارد زیر اشاره کرد: کاشی کاری با نقوش و طرح های اسلیمی بر سر در غرفه های همکف این مدرسه و نیز آجر کاری بر سر در ایوان های مدرسه ی پریزاد.

مدرسه ی دو در شهر مشهد

مدرسه ی دو در براساس کتیبه ی سردر آن در سال 843 هجری قمری به همت غیاث الدین خواجه بهار در دوران حکومت شاهرخ تیموری ساخته شده است؛ بنای این مدرسه در جوار حرم مطهر رضوی و در مقابل مدرسه ی پریزاد شهر مشهد واقع شده است. مدرسه ی دودری شهر مشهد دارای 4 ایوان می باشد و مشتمل بر حجره ها و غرفه هایی در دو طبقه می باشد. همچنین این مدرسه دارای دو گنبد فیروزه ای رنگ و نیز تزیینات کاشی کاری یکرنگ و معرق می باشد. این مدرسه در سال 1088 مرمت و بازسازی شده است.

جهت سفر به مشهد بهتر است از تور مشهد استفاده نمایید تا راهنمای تور شما را با مراکز دیدنی این شهر راهنمایی کنند.

تور مشهد

تابران توس

ولایت و منطقه ی توس در قرون گذشته به منطقه ای در میان دو رشته کوه هزار مسجد در شمال و بینالود در جنوب گفته می شده است. ولایت قدیم توس شامل چهار شهر به نام های: رادکان، تابران، نوغان و تروغبذ بوده است. شهر تابران که هم اکنون به شهر توس مشهور است بزرگترین شهر این منطقه در قرن چهارم هجری قمری محسوب می شده است.

آنچه که هم اکنون از شهر تابران یا توس به جای مانده است عبارت است از: ارگ توس، باروی شهر، گنبد بزرگ هارونیه، بقایای برجای مانده از مسجد جامع تابران باغ و نیز بنای نوساز آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی.

حصار کهن دژ شهر تابران

حصار یا باروی شهر توس، دیوار بزرگ و عظیمی از جنس گل و خشت است که در حدود 6 کیلومتر دورادور شهر تابران کشیده شده است؛ این حصار امروزه در فاصله ی 24 کیلومتری شمال شهر مشهد قرار گرفته است. این قسمت از شهر در قرون گذشته و در دوران رونق و شکوه خود، دارای 9 دروازه ی بزرگ و نیز 106 برج بوده است؛ در حال حاضر تنها 4 دروازه ی آن حصار قابل تشخیص و شناسایی است.

بنای تاریخی هارونیه

مکان و بنای تاریخی هارونیه در 600 متری آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی قرار گرفته است؛ این بنا به طور انحصاری مقبره و یا خانقاهی است که در سده ی هشتم هجری بر روی بناهای قدیمی و کهن شهر تابران آن دوره بنیاد شده است. همچنین در کنار بنای هارونیه، سنگ سیاهی را می توان دید که این سنگ یادبودی از امام محمد غزالی از عرفای صاحب نام سده پنجم و ششم هجری می باشد.

آرامگاه فردوسی

بنا بر روایات و شواهد تاریخی، منصور بن حسن ملقب به حکیم ابوالقاسم فردوسی در سال 329 هجری قمری در شهر پاژ به دنیا آمد. روایت است که او از نجیب زادگان شهر توس و نیز از طبقه ی دهقانان بود. ابوالقاسم فردوسی 40 ساله بود که هزار بیت را (سروده ی دقیقی توسی) دنبال کرد. فردوسی داستان های ملی را به نظم درآورد و آن ها را با 60.000 بیت به پایان رساند. برای فردوسی در سن 65 سالگی، زمینه ی ارتباطی با سلطان محمود فراهم شد که البته این ارتباط چندان به طول نینجامید. سرانجام فردوسی به روایتی در سال 411 هجری قمری و یا به روایتی دیگر در سال 416 هجری قمری و در بینوایی، در شهر توس درگذشت. بنای فعلی ارامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی با زیربنایی در حدود 945 مترمربع پس از یک سلسله تحولات معماری گسترده در سال 1345 ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت.

اگر قصد سفر با تور را به دیگر شهرها داشتید پیشنهاد می کنیم از تور های ما از جمله تور کربلا ، تور شیراز و تور قشم دیدن نمایید.

مقبره الشعرا شهر مشهد

در ضلع شرقی بلوار پردیس شهر توس و مشرف به میدان ورودی آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، آرامگاه شاعران و سرایندگان خراسان در وسعتی در حدود 2.000 مترمربع واقع شده است. این آرامگاه در سال 1378 احداث شده است؛ بنای نمادین این آرامگاه، استوانه ای است مرمریم که اشعاری گوناگون در پیرامون آن استوانه نوشته شده است.

مسجد جامع تابران

یکی از قدیمی ترین مساجد موجود در خراسان و باشکوه ترین و منحصر به فرد ترین مساجد کهن ایران در کاوش های باستان شناسی در فاصله ی 150 متری جنوب غربی بنای هارونیه کشف شد! بقایای کشف شده از این مسجد با طول 94 متر و عرض 53 متر به احتمال متعلق به اواسط دوره ی سده ی پنجم هجری قمری می باشد و به سبک شبستانی خراسانی یعنی ستون دار اولیه ساخته شده است. هم اکنون این مکان و بقایای این مسجد به صورت یک سایت باستان شناسی برای بازدید گردشگران آماده شده است.