در ایام تعطیلات نوروز بسیاری از افراد تصمیم می گیرند که با تور کربلا سفر کنند . اگر شما هم جزء این گروه از افراد هستید ضروری است که اطلاعیه ای که وزارت امور خارجه در خصوص سفر به کشور عراق را صادر نموده است را مطالعه کنید .

 1. از سفر به کشور عراق و کربلا به صورت انفرادی جدا بپرهیزید و تنها با کاروان ها و تور کربلا به این کشور سفر کنید . سفر به این کشور به صورت انفرادی مشکلات بسیاری را برای شما و خانواده تان به همراه خواهد داشت . و در صورت بروز مشکل خسارات جبران ناپذیری بر شما متحمل خواهد شد .
 2. 2- در صورتی که بخواهید غیر مجاز وارد خاک عراق و کربلا شوید 2-10 سال حبس خواهید کشید بنابراین به هیچ عنوان به صورت غیر مجاز به این کشور و کربلا سفر نکنید دقت داشته باشید در صورت گرفتار شدن به هیچ عنوان تخفیفی از سوی مقامات قضایی عراق اعمال نخواهد شد .
 3. 3- قبل از سفر گذرنامه تان را چک کنید که مهر ورود به کشور عراق در آن خورده شده باشد . تا در هنگام خروج با مشکل مواجه نشوید .
 4. 4- در حفظ گذرنامه و مدارک هویتی خود دقت داشته باشید می توانید برای اطمینان بیشتر مدارک و اسناد همراه خودتان را به مسئولین کاروان ها بسپارید .
 5. 5- در مسیر بارها مورد بازرسی قرار خواهید گرفت در هنگام بازرسی ها خونسردی تان را حفظ کنید و با مأمورین برخوردی مناسب داشته باشید .
 6. 6- از فیلم برداری اماکن جدا بپرهیزید .
 7. 7- با توجه به وجود بیماری های مختلف در کشور عراق و کربلا بهداشت را رعایت کنید و از تغذیه مناسب استفاده کنید .
 8. 8- هیچ گونه مواد مخدری به همراه نداشته باشید حتی به مقدار کم و یا به عنوان دارو . کشور عراق و کربلا در صورت مواجه شدن با این موارد حکم های سنگینی را برای شخص در نظر خواهد گرفت .
 9. 9- اگر می خواهید به صرافی یا یا اماکن زیارتی بروید حتما با مسئولین کاروان های تان هماهنگ کنید زیرا امکان در دام افتادن شیادان را خواهید داشت .
 10. 10- برای سفر به این کشور گذرنامه مستقل داشته باشید چرا که در هنگام فوت مشکلات تفکیک گذرنامه برای تان رخ ندهد .
 11. 11- با مأموران نظامی و امنیتی برخورد کلامی نداشته باشید .
 12. 12- هنگام زیارت عتبات عالیات اعمال خارج از عرف انجام ندهید .
 13. 13- به همراه خود چند قطعه عکس و تصویر شناسنامه و کارت ملی تان را داشته باشید در صورتی که گذرنامه تان مفقود شد بتوانید از این مدارک استفاده کنید .
 14. 14- آدرس دقیق بستگان و شماره تماس آن ها را به مسئولین کاروان های تان بدهید تا در مواقع نیاز مسئولین بتوانند از آن ها استفاده کنند.
 15. 15- وسایل غیر مجاز مانند شوکر ، دستبند پلیس، خشاب ، اسلحه و ...را خریداری نکنید.
 16. 16- تجار باید مدارک خودشان را در ایران ترجمه و به تأیید وزارت امور خارجه برسانند.
 17. 17- اگر شخصی نیاز به تنظیم وکالت نامه دارد باید وکالتنامه را از قبل در کشور خودمان تهیه و تنظیم کند و به همراه داشته باشد .
 18. 18- یادتان باشد که برای تهیه وکالتنامه حضور موکل در نمایندگی و امضاء آن پای متن لازم است و لازم است که با ارائه مدرک معتبر مانند گذرنامه ، شناسنامه و کارت ملی صورت گیرد .